Σελίδα 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 114

Θέμα: Περι διαφορικου (θορυβοι - επισκευες - ανταλλακτικα)

  1. #21
    Εγγραφή
    31-01-12
    Περιοχή
    Καστορια
    Μηνύματα
    35
    Thanked
    45
    Rides
    1

    Talking

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο καπακι πας σε ενα παρκινγκ η μια αλανα και κανεις 10 οκταρια αριστερα 10 δεξια και αλλα τοσα με την οπισθεν.
    αξιζει το κοπο η δοκιμη.
    Αλανα, ΑSC off, κουμπομα ταχυτητα και στρωνω διαφορικο 10 φορες στ'αριστερα, 10 φορες στα δεξια, αξιζει το κοπο η δοκιμη

  2. #22
    Εγγραφή
    31-01-12
    Περιοχή
    Καστορια
    Μηνύματα
    35
    Thanked
    45
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν κανεις οτιδηποτε,πηγαινε σε καποιο εξειδικευμενο η εξουσιοδοτημενο και παρε τη βαλβολινη +FM BOOSTER ειναι τρια μπουκαλακια.
    Μπορει να τα βρεις και σε castrol 83222282583.
    Ειναι ειδικη βαλβολινη για θορυβους και τα χρησιμοποιουν κυριως τα Μ .
    Η βαλβολινη ειναι λιγο ακριβη κοντα στα 100 και κατι ψιλα αλλα πιστευω πως αξιζει το κοπο η δοκιμη.
    Βlue, δεν ειχα ακουσει γι αυτο το FM Booster, ενισχυτικο λαδιου ειναι?

    Ειναι οντος λιγο ακριβη, σκεψου οτι το διαφορικο μαζι με την αλλαγη μου βγηκε κατι λιγοτερο απο 300..

  3. #23
    Εγγραφή
    15-05-11
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    66
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο john batselas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τις τελευταιες ψακτικες που εκανα και απο τα πραγματα που διαβασα, κυριως απο Αμερικα μερια που υπαρχει αρκετο θεμα συζητησης για τις Ζ3, γενικα δεν ειναι πολυ ευχαριστημενοι με Castrol (ειδικα για λαδια κινητηρα). Για τις βαλβολινες τις Redline οτι πολυ καλες ναι μεν αλλα χανουν τις ειδιοτητες αρκετα γρηγορα,γι αυτο δεν ειναι και οτι καλυτερο για ενα αυτοκινητο κυκλοφοριας οπου δεν αλλαζοντε τοσο συχνα οσο ενα που τρεχει αγωνες. (τα ιδια και για την ποιοτητα αλλαγης σχεσεων στο κιβωτιο, οτι χανεται γρηγορα) Καποιοι που δοκιμασαν Αmsoil, αφησαν Redline και Royal Purple πισω. (Κι εγω γερνω προς το μερος τους, σε μηχανη που δoκιμασα Ams τιποτα δεν εκανε το κιβωτιο να δουλευει ετσι ).

    Ιδιοκτητης Ζ3 και εμπορος Amsoil, για μπλοκε εκτος των Μ, το μαμα Torsen, προτεινε 75w110 αντι 140, μια πυκνοτητα που προσφερει η Amsoil, γιατι παρατηρησε οτι αναπτυσει χαμηλοτερες θερμοκρασιες μ'αυτη.
    Πόσο έχουν οι Amsoil?
    Πάντως δύσκολα θα ρίσκαρα και δεν θα έβαζα 75w140, με βάση την παρατήρηση κάποιου (χωρίς παρεξήγηση).

    Πάντως δεν έχω πρόβλημα να δοκιμάσω και κάτι άλλο σε μάρκα, αν και η αίσθηση μου είναι ότι και η μαμά castrol είναι (όπως πολύ πιθανόν και τα λάδια).

    Πάντως αν είναι 'φθηνή' η Amsoil να τη δοκιμάσω. Γενικά πάντως προτιμώ να δίνω ένα 25άρι ακόμα και κάθε χρόνο και να βάζω Castrol παρά κάτι άλλο ακριβό και να το αλλάζω πιο αραιά.

  4. #24
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.693
    Thanked
    18780
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Amsoil είχα βάλει κι εγώ στο ΤΤ μετά από πρόταση του Λαμπριανίδη. Μέχρι τότε έβαζα Redline. Με τις Amsoil δούλευε πιο γλυκά, οι Redline μου έδωσαν την εντύπωση πως προορίζονταν για πιο σκληρή χρήση (πίστα, κλπ) και συχνότερες αλλαγές.

  5. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    Panos 316T (30-10-12)

  6. #25
    Εγγραφή
    15-05-11
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    66
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Amsoil είχα βάλει κι εγώ στο ΤΤ μετά από πρόταση του Λαμπριανίδη. Μέχρι τότε έβαζα Redline. Με τις Amsoil δούλευε πιο γλυκά, οι Redline μου έδωσαν την εντύπωση πως προορίζονταν για πιο σκληρή χρήση (πίστα, κλπ) και συχνότερες αλλαγές.
    Μπλοκέ είχες και εσύ; Στο site δε φαίνεται να τις έχει. Πόσο τις είχες αγοράσει; Πάντως δεν φαίνεται να είναι εύκολο να τις βρεις από τα λίγα που κοίταξα.

  7. #26
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.693
    Thanked
    18780
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπλοκέ είχες και εσύ; Στο site δε φαίνεται να τις έχει. Πόσο τις είχες αγοράσει; Πάντως δεν φαίνεται να είναι εύκολο να τις βρεις από τα λίγα που κοίταξα.
    Όχι, ελεύθερα ήταν τα διαφορικά. Τη μεγάλη διαφορά την είδα στις βαλβολίνες του σασμάν. Τις αγόραζα από το κατάστημα στην Καλλιρόης, αν και καμια φορά αναγκαζόμουν να πάω στην αποθήκη του στον Πειραιά. Αν θυμάμαι καλά, το 2003 τις αγόραζα 25 ευρώ το λίτρο όταν οι Redline έκαναν 40.

  8. #27
    Εγγραφή
    15-05-11
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    66
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, ελεύθερα ήταν τα διαφορικά. Τη μεγάλη διαφορά την είδα στις βαλβολίνες του σασμάν. Τις αγόραζα από το κατάστημα στην Καλλιρόης, αν και καμια φορά αναγκαζόμουν να πάω στην αποθήκη του στον Πειραιά. Αν θυμάμαι καλά, το 2003 τις αγόραζα 25 ευρώ το λίτρο όταν οι Redline έκαναν 40.
    Στο σασμάν έβαλα της μαμάς (MTF - LT2) χωρίς να μείνω ικανοποιημένος. Θα δοκίμαζα ευχαρίστως και κάτι άλλο, αλλά ίσως και να είναι πεταμένα λεφτά (ο μηχανικός μου πιστεύει ότι είναι μια χαρά με της μαμάς αν και κατά τη γνώμη μου οι ταχύτητες δεν κουμπόνουν όσο 'γλυκά' θα ήθελα - ίσως όμως να είναι και από την κατασκευή του το κιβώτιο του roadster έτσι).

    Κρατάμε συνεπώς ότι η Amsoil βγάζει καλές βαλβολίνες.

  9. The Following User Says Thank You to gupakos For This Useful Post:

    S8N (30-10-12)

  10. #28
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    656
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    και εγω εχω torsen διαφορικο μπλοκε εργοστασιακο και βαζω motul 75w-140 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος..στο σασμαν βαζω redline d4 atf που ειναι για αυτοματο σασμαν και ειναι επισης πολυ καλες..το κοστος για τις motul νομιζω γυρω στα 18 το λιτρο αλλα τις αλλαζω καθε 30000 χλμ..οσο για το κιβωτιο του ζ3 ειναι εκ κατασκευης σκληρο και ιδιαιτερα το χειμωνα με το κρυο..οι redline d4 atf κανουν τα πραγματα σαφως καλυτερα και οι αλλαγες ειναι γλυκυτερες απο την πρωτη στιγμη!

  11. The Following User Says Thank You to Nickolas_s2k For This Useful Post:

    zaharias (30-10-12)

  12. #29
    Εγγραφή
    15-05-11
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    66
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω εχω torsen διαφορικο μπλοκε εργοστασιακο και βαζω motul 75w-140 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος..στο σασμαν βαζω redline d4 atf που ειναι για αυτοματο σασμαν και ειναι επισης πολυ καλες..το κοστος για τις motul νομιζω γυρω στα 18 το λιτρο αλλα τις αλλαζω καθε 30000 χλμ..οσο για το κιβωτιο του ζ3 ειναι εκ κατασκευης σκληρο και ιδιαιτερα το χειμωνα με το κρυο..οι redline d4 atf κανουν τα πραγματα σαφως καλυτερα και οι αλλαγες ειναι γλυκυτερες απο την πρωτη στιγμη!
    Βάζεις D4 ATF ενώ η μαμά προτείνει άλλες (ΜTF); Είναι δόκιμο αυτό; Δεν κινδυνεύει πιστεύεις το σασμάν;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gupakos : 30-10-12 στις 22:02

  13. #30
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    656
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ενα search σε ξενα φορουμ θα σε βοηθησει..δες ομως εν συντομια για να καταλαβεις για το d4.. https://www.turnermotorsport.com/p-3...ic-d4-atf.aspx
    Γενικα failures μπορει να συμβουν με οποιαδηποτε βαλβολινη αν ειναι καποιος σιδεροφαγος..

  14. The Following User Says Thank You to Nickolas_s2k For This Useful Post:

    gupakos (30-10-12)

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP