Σελίδα 1 από 15 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 172

Θέμα: Reflash ESS

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    16-02-11
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    144
    Thanked
    100
    Rides
    1

    Προεπιλογή Reflash ESS

    Καλησπερα σε ολους!

    Πηρα την αποφαση και εβαλα το ESS και εγω στο 335 μου!(stage 1)
    H τοποθετηση εγινε στην speed and style και ευχαριστω πολυ το Νικο !Αψογος σε ολα!

    Στο δρομο τωρα το αμαξι δουλευει πολυ ωραια χωρις ξεσπαματα και φαινεται να εχει παρει αυτα που λεει το προγραμμα,ειδικα στα ψηλα ειναι πιο δυνατο πλεον!
    Στα συνεχομενα πατηματα το intercooler δειχνει να κουραζεται αλλα ειναι στο προγραμμα για αλλαγη και αυτο!
    Να πω επισης οτι δεν υπαρχει καμια δυσλειτουργια ,ολα δουλευουν ρολοι εκτος απο το λαμπακι του αντισπιν που δουλευει υπερωριες πλεον

    Αυτα απο εμενα ,να εισαστε ολoι καλα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 01-02-12 στις 14:56

  2. The Following 22 Users Say Thank You to Spiros335i For This Useful Post:

    120ie87 (01-02-12), andreas_R (17-02-15), aristent (01-02-12), atha (06-12-13), BILL007 (01-02-12), bill_m3 (01-02-12), bmwcompactjohn (01-02-12), Christos 330 (01-02-12), deepBLUE (16-02-15), Karizma Z4 (01-02-12), Lambros46 (01-02-12), m-power_01 (01-02-12), Monsta (01-02-12), Panos 316T (01-02-12), sierra (01-02-12), trifonas (06-12-13), tzanis320si (01-02-12), Vasilis M3 (06-12-13), Vassilis ///M (01-02-12), Z4 DCT (01-02-12), ΔημήτρηςΜ3 (01-02-12), ΜΙΧΑΛΗΣ (06-12-13)

  3. #2
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλοριζικο και απροβληματιστο φιλε μου το "μπαξιμο" σου!
    Ειμαι σιγουρος πως θα το ευχαριστηθεις στο μεγιστο βαθμο!
    Οταν με το καλο βαλεις και το ιντερκουλερ θα σου προτεινα να σταματησεις εκει τις μηχανικες επεμβασεις στο αυτοκινητο σου!Εχω περασει απο ολα τα σταδια βελτιωσης του Ν54 και κρινοντας εκ του αποτελεσματος μπορω να σου πω οτι ειναι τα μονα πραγματα που αξιζει να εχεις!Τα υπολοιπα ειναι αν ζητας κατι πιο extreme και κυριως για ευθεια!
    Το αυτοκινητο δεν θα χασει την εργοστασιακη λειτουργεια και οδικη συμπεριφορα με αυτα τα αλογα!Θα ειναι σαν να βγηκε απο το εργοστασιο ετσι ακριβως!

    Υ.Γ 1 : Κανε και μια δυναμομετρηση να δουμε αποτελεσματα,ετσι απο περιεργεια!Θα ειναι και καλο μετρο συγκρισης,για ενδεχομενες μελλοντικες βελτιωσεις!

    Υ.Γ 2 : Τωρα θα μπορεις να κοιτας στα ματια πολυ δυνατοτερα συνολα!θα το διαπιστωσεις και μονος σου!


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Karizma Z4 For This Useful Post:

    BILL007 (01-02-12), Spiros335i (02-02-12)

  5. #3
    Εγγραφή
    15-01-10
    Περιοχή
    πειραιας
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    65
    Thanked
    8
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karizma Z4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλοριζικο και απροβληματιστο φιλε μου το "μπαξιμο" σου!
    Ειμαι σιγουρος πως θα το ευχαριστηθεις στο μεγιστο βαθμο!
    Οταν με το καλο βαλεις και το ιντερκουλερ θα σου προτεινα να σταματησεις εκει τις μηχανικες επεμβασεις στο αυτοκινητο σου!Εχω περασει απο ολα τα σταδια βελτιωσης του Ν54 και κρινοντας εκ του αποτελεσματος μπορω να σου πω οτι ειναι τα μονα πραγματα που αξιζει να εχεις!Τα υπολοιπα ειναι αν ζητας κατι πιο extreme και κυριως για ευθεια!
    Το αυτοκινητο δεν θα χασει την εργοστασιακη λειτουργεια και οδικη συμπεριφορα με αυτα τα αλογα!Θα ειναι σαν να βγηκε απο το εργοστασιο ετσι ακριβως!

    Υ.Γ 1 : Κανε και μια δυναμομετρηση να δουμε αποτελεσματα,ετσι απο περιεργεια!Θα ειναι και καλο μετρο συγκρισης,για ενδεχομενες μελλοντικες βελτιωσεις!







    Υ.Γ 2 : Τωρα θα μπορεις να κοιτας στα ματια πολυ δυνατοτερα συνολα!θα το διαπιστωσεις και μονος σου!

    αν σεταρεις το προγραμμα πανω σε αφτερμαρκετ εξατμιση(π.χ ακραποβιτς),μονο πλεονεκτηματα δεν θα εχεις?

  6. The Following User Says Thank You to john For This Useful Post:

    Z4 DCT (01-02-12)

  7. #4
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο john Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν σεταρεις το προγραμμα πανω σε αφτερμαρκετ εξατμιση(π.χ ακραποβιτς),μονο πλεονεκτηματα δεν θα εχεις?
    Ο εργοστασιακος εγκεφαλος κανει adaptation στα δεδομενα που διαβαζει ανα πασα στιγημη σε οποιαδηποτε αλλαγη καταλαβαινει οτι γινεται στο αυτοκινητο!
    Και εξατμιση να βαλεις και εισαγωγη να βαλεις,θα προσπαθησει να διατηρησει τις τιμες που του εχεις προκαθορισει,τοσο σε πιεση,οσο και σε αβανς!
    Αλλα φυσικα η σωστη ρυθμιση παντα ειναι και θα ειναι,να σεταρεται το προγραμμα με το εκαστωτε εξαρτημα τοποθετημενο!
    Εγω πχ εχω αλλαξει εξατμιση και εισαγωγη πλεον και απο τοτε δεν το εχω ρυθμισει ξανα!Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μου εμφανιζεται αραια και που στις χαμηλες στροφες με μεγαλη σχεση στο κιβωτιο(6η ή 7η)η λυχνια "Check Engine" για τον λογο του οτι δεν εχουν αλλαχτει καποιες τιμες στα limiters(περιοριστες)του εγκεφαλου!
    Γι αυτο το προγραμμα πρεπει να ελεγχεται για να αποφευγονται κατι τετοια φαινομενα και φυσικα για να πετυχαινεις τα μεγιστα δυνατα ωφελη απο τις αλλαγες που κανεις!


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Karizma Z4 For This Useful Post:

    john (02-02-12), Z4 DCT (01-02-12)

  9. #5
    Εγγραφή
    16-02-11
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    144
    Thanked
    100
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karizma Z4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο εργοστασιακος εγκεφαλος κανει adaptation στα δεδομενα που διαβαζει ανα πασα στιγημη σε οποιαδηποτε αλλαγη καταλαβαινει οτι γινεται στο αυτοκινητο!
    Και εξατμιση να βαλεις και εισαγωγη να βαλεις,θα προσπαθησει να διατηρησει τις τιμες που του εχεις προκαθορισει,τοσο σε πιεση,οσο και σε αβανς!
    Αλλα φυσικα η σωστη ρυθμιση παντα ειναι και θα ειναι,να σεταρεται το προγραμμα με το εκαστωτε εξαρτημα τοποθετημενο!
    Εγω πχ εχω αλλαξει εξατμιση και εισαγωγη πλεον και απο τοτε δεν το εχω ρυθμισει ξανα!Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μου εμφανιζεται αραια και που στις χαμηλες στροφες με μεγαλη σχεση στο κιβωτιο(6η ή 7η)η λυχνια "Check Engine" για τον λογο του οτι δεν εχουν αλλαχτει καποιες τιμες στα limiters(περιοριστες)του εγκεφαλου!
    Γι αυτο το προγραμμα πρεπει να ελεγχεται για να αποφευγονται κατι τετοια φαινομενα και φυσικα για να πετυχαινεις τα μεγιστα δυνατα ωφελη απο τις αλλαγες που κανεις!
    Δηλαδη αμα βαλω για παραδειγμα μια akrapovic θα πρεπει να ρυθμισω τον εγκεφαλο για να ειμαι οκ?

  10. #6
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Salonica . . .
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    5586
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπραβο ρε Σπυρο ωραια πραγματα !!!

  11. The Following User Says Thank You to Christos 330 For This Useful Post:

    Spiros335i (02-02-12)

  12. #7
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Ναουσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.108
    Thanked
    2482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    για ποσο πανω μιλαμε βρε παιδια?

  13. #8
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΔημήτρηςΜ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για ποσο πανω μιλαμε βρε παιδια?
    Δημητρη αν εννοείς σε δύναμη ...η εσσ λεει 355 αλογα και 48κιλα ροπή,,,,
    Στον δρομο τα δείχνει ολα και με το παραπάνω.....

    Εδω ειναι ενα πατημα που ειχα κανει με το 1Μ του Νικου, το οποιο ειναι με προγραμμα περιπου στα 390ps.....δεν ειναι και πολυ καλη ληψη...αλλα θα τον δεις να ξεκολαει στα δεξια ...αλλα οχι με ανεση,,,,μια χαρα παει το πρωτο σταδιο.....
    Σε πάτημα πυ εχω κάνει με cupra (2φορες) που μου δήλωσε 300ps τροχο....ξεκολλούσα πολυ άνετα και εκανα συνεχώς διαφορά..

    https://www.youtube.com/watch?v=sMOx...ayer_embedded#!

  14. The Following 6 Users Say Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    Karizma Z4 (01-02-12), Laggispower (06-12-13), Spiros335i (02-02-12), steliosm46 (06-12-13), Vasilis M3 (06-12-13), ΔημήτρηςΜ3 (01-02-12)

  15. #9
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΔημήτρηςΜ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για ποσο πανω μιλαμε βρε παιδια?
    Το δικο μου με προγραμμα και downpipes σε δοκιμη με Ε92 Μ3 που ειχε εξατμιση και ενα light προγραμμα,δικαβαλλα και οι 2 απο ρολλαριστες 2ες και 60km/h μεχρι τα 250km/h περιπου ειχαν τετοιες διαφορες που θα δεις στο βιντεο...Οι Ν54 με προγραμμα απλα μεταμορφωνονται!!!



    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  16. The Following 2 Users Say Thank You to Karizma Z4 For This Useful Post:

    chief (02-02-12), ΔημήτρηςΜ3 (01-02-12)

  17. #10
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karizma Z4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικο μου με προγραμμα και downpipes σε δοκιμη με Ε92 Μ3 που ειχε εξατμιση και ενα light προγραμμα,δικαβαλλα και οι 2 απο ρολλαριστες 2ες και 60km/h μεχρι τα 250km/h περιπου ειχαν τετοιες διαφορες που θα δεις στο βιντεο...Οι Ν54 με προγραμμα απλα μεταμορφωνονται!!!

    https://www.youtube.com/watch?v=xZ2i4BAUOdQ

Σελίδα 1 από 15 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP