Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Συνεπειες απο χτυπημα?

  1. #1
    Εγγραφή
    17-08-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    190
    Thanked
    195
    Rides
    1

    Προεπιλογή Συνεπειες απο χτυπημα?

    Καλησπερα,

    Προχτες ηταν η τυχερη μου και μενα. Αργα το βραδυ κατα τις 3 το βραδυ ενα μεγαλο τζιπ Mercedes, καθως εκανε οπισθεν με βρηκε με το μαρσπιε του στο προφυλακτηρα για τα καλα..



    Uploaded with ImageShack.us

    υτηχως ο συναγερμός βάρεσε και στo χειριστήριο και πρόλαβα να κατέβω εγκαίρως την ωρα που εγινε το κακο. Αν και ο άνθρωπος δεν ειχε την πρόθεση απο οτι κατάλαβα να φυγει. Το θεμα θα λυθει χωρις ασφαλεια μιας και ενας φιλος του φανοποιός θα μου το καλύψει με καινούργιο προφυλακτήρα-βαφή-τοποθέτηση. Εχει ηδη δρομολογηθεί.

    Το θεμα μου ειναι οτι ο μαρσπιες απο το τζιπ βρηκε και τον αριστερο τροχο στο λαστιχο το οποιο δεν επαθε τιποτα παρα λιγα ιχνη που εφυγαν με το χερι.. Η ζαντα την γλυτωσε. Απο τοτε νιωθω οτι το αμαξι τραβαει απειροελάχιστα στα αριστερα.

    Υπαρχει περιπτωση με το ζορι που εφαγε να στραβωσε ψαλιδι η να θελει ευθυγράμμιση. Ξερω δεν χαλανε τοσο ευκολα αλλα λεω μηπως ηταν χαλαρωμένες οι βιδες και θελει ξανα ρύθμιση. Θα μου πειτε στην πρωτη λακουβα δεν θα γινοταν το ιδιο? Απλα λεω μηπως αλλαζει που ο τροχος φορτίστηκε οριζοντια και οχι καθετα? Ο φανοποιος δεν μπορει να μου απαντησει καθως δεν ειναι ο τομεας του. Ουτε μπορω να υποχρεώσω τον αλλον να πληρωσει ευθυγράμμιση για δικια μου χαζομαρα.

    Τωρα επειδή ειμαι ψείρας μπορει να φταιει το κεφαλι μου αλλα παντως ενα μικρο ποσοστο το νιωθω αλλιως.
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7295
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Ευθυγραμμιση σε πρωτη φαση και βλεπεις..
    Φυσικα και μπορει να εχει παρει το ψαλιδι.. δυσκολο ειναι..??
    Εδω αμα πεσεις σε καμια ταφρο (λακκουβα-πηγαδι) μπορει να γινει ζημια..
    Δεν θελω να σε αγχωσω.. Απλα, πρεπει να το τσεκαρεις..
    Επισης, οι περισσοτεροι φανοποιοι εχουν βιβλια με τις αποστασεις για το καθε τι, αναλυτικα για καθε μοντελο-καροτσα.. Οποτε μπορει να σου το μετρησει κιολας για να εισαι σιγουρος οτι το αμαξι δεν εχει κατι αλλο, περαν του προφυλακτηρα.. Καλυτερα το "μετρημα" να το κανει καποιος δικο σου φανοποιος και οχι αυτος που θα σου φτιαξει το προφυλακτηρα, για να εισαι πιο σιγουρος..
    Καλα ξεμπερδεματα ευχομαι.. και παλι καλα που επεσες σε καλο ανθρωπο.. (βεβαια αυτο θα το πεις, αφοτου τελειωσει το αμαξι σου και ειναι ολα οκ.. γιατι και αλλοι στην αρχη ετσι ελεγαν.. αλλα στη πορεια αλλαξαν τα πραγματα.. οποτε κρατα και λιγο τις επιφυλαξεις σου..)
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  3. The Following User Says Thank You to zaharias For This Useful Post:

    BILL007 (24-01-12)

  4. #3
    Εγγραφή
    17-08-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    190
    Thanked
    195
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Απλα μου κανει εντυπωση για ψαλιδι καθως ουτε καν το λαστιχο δεν επαθε κατι. Ο μαρπιες ηταν μεταλλικος. Μην φανταστεις οτι τραβαει παρα πολυ. Απλα αμα αφησω τιμονι το αμαξι κοβει αριστερα σε μια αποσταση 30 μετρων σιγα σιγα.

    Οσο για το θεμα της κάλυψης ο φανοποιος μιλησε με τον υπαιτιο και ειπε οτι θα τον καλυψει. Εχει ηδη παραγγειλει τον προφυλακτηρα και αυριο θα τον βαψει. Μου ειπε οτι απο εμενα δεν εχει καμια απαιτηση. Θα δειξει. Εγω επεμεινα για ασφαλεια, αλλα αυτος μου ειπε, δικο μου λαθος γιατι να παιδευεσαι. στο ιδιο συνεργειο παντως αυτος εχει και ενα SLK δικο του για φτιαξιμο και ο φανοποιος μου ειπε οτι ειναι καλος πελατης. Αρα να την κανει δυσκολο.

    Ευχαριστω παντως.
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  5. The Following User Says Thank You to graphe36 For This Useful Post:

    zaharias (24-01-12)

  6. #4
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα μου κανει εντυπωση για ψαλιδι καθως ουτε καν το λαστιχο δεν επαθε κατι. Ο μαρπιες ηταν μεταλλικος. Μην φανταστεις οτι τραβαει παρα πολυ. Απλα αμα αφησω τιμονι το αμαξι κοβει αριστερα σε μια αποσταση 30 μετρων σιγα σιγα.

    Οσο για το θεμα της κάλυψης ο φανοποιος μιλησε με τον υπαιτιο και ειπε οτι θα τον καλυψει. Εχει ηδη παραγγειλει τον προφυλακτηρα και αυριο θα τον βαψει. Μου ειπε οτι απο εμενα δεν εχει καμια απαιτηση. Θα δειξει. Εγω επεμεινα για ασφαλεια, αλλα αυτος μου ειπε, δικο μου λαθος γιατι να παιδευεσαι. στο ιδιο συνεργειο παντως αυτος εχει και ενα SLK δικο του για φτιαξιμο και ο φανοποιος μου ειπε οτι ειναι καλος πελατης. Αρα να την κανει δυσκολο.

    Ευχαριστω παντως.




    Φίλε μου, το ψαλίδι είναι φτιαγμένο να δέχεται κατακόρυφες δυνάμεις, όχι οριζόντιες όπως η δύναμη που δέχτηκε από το 4χ4 που έκανε όπισθεν.
    Μη σου φαίνεται καθόλου περίεργο..


    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ie87 : 24-01-12 στις 19:12

  7. The Following 9 Users Say Thank You to 120ie87 For This Useful Post:

    A8hnaios (25-01-12), beliris (26-01-12), halkida116mpack (25-01-12), Konstantinos E60 (25-01-12), Monsta (24-01-12), Nick bmwlover (24-01-12), nikos1400 (25-01-12), panos90 (24-01-12), Vasilis (24-01-12)

  8. #5
    Εγγραφή
    17-08-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    190
    Thanked
    195
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μαλιστα, αυτο υπεθεσα και εγω στην αρχη. Θα πρεπει να το παω αρχικα για ευθυγράμμιση και να δω μηπως ξεκινα απο εκει και μετα το παω σε μηχανικό.
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  9. #6
    Εγγραφή
    26-08-11
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    12
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τσεκαρε και τον αερα! στο λαστιχο! ποτε δεν χερεισ!

  10. #7
    Εγγραφή
    07-07-10
    Περιοχή
    halkida
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    761
    Thanked
    761
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 120ie87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, το ψαλίδι είναι φτιαγμένο να δέχεται κατακόρυφες δυνάμεις, όχι οριζόντιες όπως η δύναμη που δέχτηκε από το 4χ4 που έκανε όπισθεν.
    Μη σου φαίνεται καθόλου περίεργο..


    μονο που εσυ Ηλια μιλας για αουντι απο οτι δειχνει η φωτογραφια....τα πενβε ειναι φτιαγμενα για ολα

    παντως αν ηταν λιγο δυνατο το χτυπημα γινεται να στραβωσει.στο φορντακι μου ειχε στραβωσει επειδη επεσε μηχανακι επανω, ενας πιτσαρας ηταν.
    ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)

  11. The Following User Says Thank You to halkida116mpack For This Useful Post:

    120ie87 (26-01-12)

  12. #8
    Εγγραφή
    12-09-11
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    626
    Thanked
    303
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    θελει ενα έλεγχο για καθε περιπτωση.

  13. #9
    Εγγραφή
    17-08-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    190
    Thanked
    195
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τον αερα τον ελεγξα και ηταν οκ. Το χτύπημα ηταν ψιλο καλό καθως έσπασε τον προφυλακτήρα. Τον τροχο οι ενδείξεις δείχνουν οτι τον έξυσε και δεν έφτασε μεχρι την ζάντα. βεβαια δεν ήμουν και μπροστά. Ειδωμεν.
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  14. #10
    Εγγραφή
    17-08-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    190
    Thanked
    195
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για την ιστορια επαναφέρω το θεμα με τις εξελίξεις. Ο προφυλακτήρας αλλάχτηκε και καλύφθηκε πλήρως απο τον κυριο που προκάλεσε την ζημια. Να ναι καλα που ηταν τυπικός και δίκαιος.

    Οσο για το θεμα με τον τροχο, το πηγα για ευθυγράμμιση και τι ηταν? Οι βίδες ηταν ολες χαλαρές (μαλλον απο τον προηγούμενο που εκανε την ευθυγράμμιση ) και ετσι με το χτυπημα ο τροχος απορυθμίστηκε. Μολις το ρύθμισαν το έσφιξαν κτλ ολα οκ. Αρα ουτε γατα ουτε ζημια...
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  15. The Following 4 Users Say Thank You to graphe36 For This Useful Post:

    BILL007 (10-02-12), Eleni (10-02-12), Kostas_1 (10-02-12), Vassilis ///M (10-02-12)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP