Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Βενζινη storage

  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή Βενζινη storage

    Εχω μια απορία σχετικά με το τι γίνετε με την βενζίνη οταν μένει για αρκετό διάστημα στο ρεζερβουάρ...η σε ειδικό μπετονι για καύσιμα.....
    Υπάρχει αλλοίωση??......είναι καλύτερα να είναι 100αρα η απλή?......
    Θα ήθελα να κρατήσω κάποια ποσότητα σε ειδικό μπετονι στο σπιτι ...αλλα δεν ξέρω για πόσο καιρό θα ειναι σε καλή κατάσταση, αν ισχύει κατι τέτοιο....(έχω χώρο καλά αεριζόμενο και ασφαλή)
    Με ανησυχεί ομως και η ποσότητα που μένει μεσα στο αμάξι που κάνει πολύ καιρό να κουνηθεί...
    Καλό ειναι να πούμε τις απόψεις μας πάνω σε αυτό το θέμα, γιατί νομίζω οτι αρκετός κόσμος θα κανει αρκετό καιρο να κουνήσει κάποια απο τα αμάξια του...και η βενζίνη που μένει μέσα είναι ενα θέμα......

  2. The Following 4 Users Say Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    A8hnaios (24-01-12), BILL007 (24-01-12), Panos 316T (24-01-12), Vasilis (24-01-12)

  3. #2
    Εγγραφή
    08-07-11
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    98
    Thanked
    45
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    από όσο ξέρω πέφτουν τα οκτάνια και συνεπώς θα καεί πολύ γρήγορα.. ίσως θα έπρεπε να αλλαχθεί πχ με "κλέφτη" .νομίζω σε περίπτωση ακινησίας πρέπει το ρεζερβουάρ να είναι γεμάτο για να μην σκουριάσει (τουλάχιστον αυτό ίσχυε για μεταλλικά ρεζερβουάρ παλαιότερων μηχανών)
    Δεν υπάρχει ελπίδα

  4. #3
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 3enyxtis Εμφάνιση μηνυμάτων
    από όσο ξέρω πέφτουν τα οκτάνια και συνεπώς θα καεί πολύ γρήγορα.. ίσως θα έπρεπε να αλλαχθεί πχ με "κλέφτη" .νομίζω σε περίπτωση ακινησίας πρέπει το ρεζερβουάρ να είναι γεμάτο για να μην σκουριάσει (τουλάχιστον αυτό ίσχυε για μεταλλικά ρεζερβουάρ παλαιότερων μηχανών)

  5. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν εχεις και αμαν πρόβλημα. Για πόσο καιρο θα είναι ακίνητο ?

  6. #5
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχεις και αμαν πρόβλημα. Για πόσο καιρο θα είναι ακίνητο ?
    Ναι δεν είναι....αλλά απο οτι εχω ακούσει έστω και 1-2 μήνες να μείνει μεσα.....πέφτουν πολύ τα οκτάνια.....
    Θα ήθελα ομως να εχω και ενα στοκ σε κάποια λίτρα σπιτι...όποτε ειναι καλό να ξέρουμε τι παίζει.....

  7. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Να μην αφήνεις πολυ βενζινη αν σκοπευεις να μην το μετακινησεις για μεγάλο χρονικό διάστημα και όταν είναι να το ξαναπάρεις συμπήρωσε με ένα μπετόνι 10-15 λιτρα μεχρι να πας σε καποιο πρατήριο.Εγω εχω βενζίνη σε μπετόνι 1 χρόνο ,για να μην πω και περισσότερο, αλλα στο καπάκι βάζω μια σακούλα και μετά το σφίγγω.Δεν την εχω για το αμαξι βεβαια αλλα στα μηχανακια που την χρησιμοποιώ δεν ειχα ουτε εχω πρόβλημα.Ασε το θεμα της βενζινης και μην αγχωνεσαι τσαμπα ρε παλαβε ! Ποιο σημαντικο ειναι το θεμα της μπαταρίας και της υγρασιας και αυτα τα εχεις λυσει.

  8. #7
    Εγγραφή
    12-09-11
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    626
    Thanked
    303
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συμφωνω με τον Κωστα, λογω απεργιων κτλ εχω και εγω ενα κανιστρο που χρησιμοποιω για την μηχανη, εχει τυχει 6-7 μήνες να μεινει η βενζινα χωρις να εχω καποιο προβλημα. Βεβαια θεωρω ότι εινια λογικο οα ριθμος οκτανιων να πεφτει κτλ απλα σε μια ωρα αναγκης δεν θα εχεις προβλημα.

  9. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αστα αυτα βρε αφου εκανες καβατζα στο κελαρι σαν τον μαυραγοριτη τον τσικνοπεμπτη, τωρα θες και αποθηκευση καυσιμων για να εισαι ετοιμος την ωρα της χρεοκοπιας!!!
    Μηπως να εφτιαχνες μια ειδικη δεξαμενη στα προτυπα του us army?

  10. The Following 4 Users Say Thank You to Nino For This Useful Post:

    BILL007 (24-01-12), Kostas_1 (24-01-12), PANOS-E60 (24-01-12), Ptboul (24-01-12)

  11. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επειδη η εταιρεία μας ασχολειται (και) με δεξαμενες καυσιμων αν θες σου δινουμε μια προσφορα.

  12. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    BILL007 (24-01-12)

  13. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.182
    Thanked
    14075
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραία ιδέα!Μια δεξαμενούλα 2 τόνων και μια παλιά αντλία σαν κι αυτές



    και έχεις το προσωπικό σου βενζινάδικο στο γκαράζ σου!!!!

    Αλήθεια μέχρι πόση ποσότητα προβλέπεται να έχεις στο σπίτι σου?η κατασκευή ή χρησιμοποίηση αντλίας καυσίμου για προσωπική χρήση είναι νόμιμη?

    https://www.yme.gr/imagebank/categories/pd_118.pdf
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 24-01-12 στις 16:45



Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP