Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: Πεδίον Άρεως - Ιανουάριος 2012

  1. #11
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Απαξιώνεις έναν τόπο,μια γειτονιά,μια συνοικία,μια πόλη και μετά την αγοράζεις και την "φτιάχνεις" όπως γουστάρεις για να την ξαναπουλήσεις !! Το σύστημα δουλευει εδω και χρόνια στην Αμερική,γιατι οχι και εδω !!

  2. The Following User Says Thank You to Konstantinos E60 For This Useful Post:

    Nino (23-01-12)

  3. #12
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλά εκεί έμενε παλιά ο πατέρας μου, πάνω στην πλαπούτα και θυμάμαι τα σ/κ των mid 90s που μας έπαιρνε και μας αμολούσε σχεδόν χωρίς έννοια (τουλάχιστον έτσι φαίνονταν σε εμάς).

    Ή και μετά θυμάμαι (τέλη 90s) κάτι 3on3 παιχνίδια μπάσκετ που διοργανώνονταν τότε, εγώ ήμουν το παιδί 9η αλλαγή πάγκο βέβαια, αλλά ήταν καλή φάση το όλο θέμα, και το πεδίον του άρεως ήταν προορισμός.

    Τώρα τελευταία σαν φαντάρος φοβόμουν να περάσω αργά το βράδυ ακόμα και με το υπηρεσιακό.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθινο ρινγκ ειναι η εγνατια καβαλας
    Out for all that I can get

  4. #13
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κώστα πολύ όμορφη η περιγραφή σου και μας έκανε να θυμηθούμε πράγματα και καταστάσεις που τα δικά μας παιδιά δεν θα δουν ποτέ.

    εγώ θα επεκτείνω λίγο το ποστάριμά σου και θα ρωτήσω:
    που υπάρχει η ''γειτονιά'' για να βγουν τα παιδιά και να παίξουν?
    εγώ θυμάμαι οτι είχαμε παρκα τρυγίρω μας όπου και αν έμενα. όλα αυτά αντικαταστάθηκαν απο πολυκατοικίες και καταστήματα. οι δρόμοι είναι ασφυκτικά γεμάτοι απο παρακαρισμένα ή καλύτερα διπλο-παρκαρισμένα αυτοκίνητα (συνθήκες που κάνουν απαγορευτικό πλεόν το παιχνίδι και λόγω χώρου αλλά και λόγω κινδύνου).

    για να παίξει το παιδί μου πρέπει να μπω στο αμάξι και να πάω σε κάποιο άλσος οδηγώντας ΚΜ μακριά ή στην καλύτερη να το πάω σε κάποιο σχολείο να κάνει κούνια...

    η έννοια της Γειτονιάς έχει ΧΑΘΕΙ παντελώς και οι άνθρωποι έχουν αποξενωθεί μεταξύ τους.

    η δε κατάσταση με τους λαθρομετανάστες έχει παραγίνει. σε σημείο που εμείς οι ίδιοι να αποφέυγουμε μέρη τα οποία υπο άλλες συνθήκες θα πηγαίναμε για βόλτα, διασκέδαση, περίπατο ή οτιδήποτε άλλο.

    θα μου πεις φταίμε κ εμείς (εν μέρη) που δεν μείναμε στα χωριά μας (αν και οι περισσότεροι γεννηθήκαμε εδώ).
    να δείτε που η αποκέντρωση θα αρχίσει να γίνεται όλο και περισσότερο γεγονός στις επόμενες χρονιές.
    το σκεφτόμουνα πολύ και ακόμα δεν το έχω απορρίψει να σηκωθώ να φύγω απλά δεν ξέρω τι θα γίνει με τη δουλειά και που θα μείνω μιας και απο περουσιακά στοιχεία και πατρικά δεν υπάρχει κάτι.
    αλλιώς? ......

    Λελέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εεεεε

    θα πρέπει να έχουμε πιο ανθρώπινες συνθήκες διαβίωσης και δεν αναφέρομαι στις ανέσεις αλλά στα πράγματα που μας δίνουν πραγματικά ζωή, το οξυγόνο, η θέα, το δάσος και οχι το μποτιλιάρισμα και οι πολυκατοικίες που απέχουν η μια απο την άλλη 5 μέτρα!

    ίσως να υπαρχουν κάποιοι ΤΟΛΜΗΡΟΙ και ονειροπώλοι που θα μπορέσουν να αλλάξουν κάποια πράγματα σε αυτή τη χώρα που ΑΝ τη διαχειριζόμασταν σωστά θα τη ζήλευαν πολοί!!! (ακόμα και τώρα μας ζηλεύουν που ζούμε στην Ελλάδα, να είστε σίγουροι!!!!)

  5. The Following 5 Users Say Thank You to Cobalt For This Useful Post:

    BILL007 (31-01-12), Eleni (31-01-12), Monsta (23-01-12), Panos 316T (23-01-12), Ptboul (23-01-12)

  6. #14
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ενα ξερω οτι τα παιδια που γεννηθηκαν μετα το 2000 θα εχουν να λενε για παιδοτοπους,πολυχωρους,οργ ανωμενα επι πληρωμη συγκροτηματα για παιχνιδι-ελευθερο χρονο...
    οσα ειναι τυχερα θα λενε και για κανενα ταξιδακι τα καλοκαιρια....

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  7. The Following 2 Users Say Thank You to katsaraios For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (23-01-12), Panos 316T (23-01-12)

  8. #15
    Εγγραφή
    15-05-11
    Περιοχή
    Garden State
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3.614
    Thanked
    11506
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sharky Εμφάνιση μηνυμάτων
    σοφοτερος εννοεις γηραιοτερος ε?

    Γκουχου γκουχου ....

    Ε, ναι αφθονο καμακι.... και βολτες ζευγαρακια, ακομη και κεινο το θεατρο που υπηρχε, ολα ειχαν μια ομορφια τοτε....
    μαλλον εκανε λαθος ο μικρος......δεν το εκφρασε σωστα...... εννοει ωριμοτερος με περισσοτερες εμπειριες......
    Become the person you would want to have as a friend yourself!!!!!

  9. The Following 2 Users Say Thank You to Eleni For This Useful Post:

    535xi (10-02-12), Kostas_1 (31-01-12)

  10. #16
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εγω γκομενα στο πεδιον του Αρεως δεν εβγαλα ποτε χαχαχα, ισως γιατι δεν πολυ πηγαινα παρα μονο οταν ηταν να παμε στα τσιπουραδικα τοτε τα λεγαμε ουζερι που ειχε στο πανω δρομο, η στη no name που και αυτη εκλεισε κακην κακως...
    Στις λιγοστες μου επισκεψεις θυμαμαι οτι και τοτε ειχε μια μικρη μερια προς την κυψελη που μαζευε "περιθωριακους" αργα τη νυχτα, αλλα τοτε δεν σε πειραζε κανεις αν δεν εχωνες τη μυτη σου εκει που δεν επρεπε.
    Βεβαια εσφυζε απο κοσμο, παιδια,οικογενειες ,ζευγαρια καμια σχεση με τωρα.
    Καθε σεπτεμβρη πηγαιναμε στην εκθεση βιβλιου εκει!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nino : 31-01-12 στις 13:37

  11. The Following 3 Users Say Thank You to Nino For This Useful Post:

    Eleni (31-01-12), Panos 316T (31-01-12), Ptboul (31-01-12)

  12. #17
    Εγγραφή
    12-09-11
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    626
    Thanked
    303
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    να τους χαιρομαστε ολους που καταντησαν την αθηνα οπως είναι.
    Το γειο ειναι όταν γινεται καμια εκδηλωση κεντρο, εχει εθει κανα κοπροσκυλο απο εξωτερικο.
    Παιρνουν κλουβες και τους παιρνουν απο Ομονοια-Πεδιο Αρεως και καρφί για Πλατεία Βάθης .

    για τα πρεζακια ειναι δαν την εκδρομη σχολειο

    α ρε μητσο μποξερ απειρες φορες σε εχω αναφερει

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP