Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 50

Θέμα: Καινουργιος κατοχος z3

  1. #1
    Εγγραφή
    13-01-12
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    70
    Thanked
    41
    Rides
    1

    Προεπιλογή Καινουργιος κατοχος z3

    Καλημερα σε ολους!Ειμαι νεο μελος στην παρεα κ ελπιζω καποια στιγμη να τα πουμε κ απο κοντα σε καποια συναντηση.Εδω και 10 μερες βρισκεται στα χερια μου μια z3 '96 μοντελο 1.9i με τα 140 αλογα.Η μεταβαση ειναι τρομερη καθως το προηγουμενο αμαξι μου ηταν ενα starlet gt οποτε ακομα προσπαθω να προσαρμοστω με τη τεχνολογια της ζετας..

    Εχω καποιες αποριες κ προβληματισμους:
    Κατ'αρχην το αμαξι το πηρα σχετικα φτηνα οποτε καποια χρηματα για μικροπροβληματα τα ειχα στο προγραμμα.
    Απο τη μερα που το πηρα εχει αναμενο λαμπακι αεροσακου.Αυτος μου ειπε οτι του αναψε οταν αλλαξε μπαταρια.Χλωμο το βρισκω.Πηγα εχτες σε ηλεκτρολογο κ το διαγνωστικο του εδειξε αγνωστο σφαλμα κ δε μπορουσε να το σβησει.Τι μπορει να ειναι;;;Μηπως ειναι το εγκεφαλακι αεροσακων;;;

    Δευτερον το καθισμα του συνοδηγου δεν ανεβοκατεβαινει ενω δειχνει οτι δινει σημα το ρευμα.
    Τριτον κ τα δυο καθισματα κανουν μπρος πισω 1-2 εκατοστα(εχουν μποσικα).Ειναι οι οδηγοι η κατι αλλο;;;κοστος;;;

    Τριτον ενω οπλιζει ο εργοστασιακος συναγερμος κ χτυπησε, δεν ακουγεται σηρινα.Απλα αναβοσβηνουν τα αλαρμ..

    Κ τελος, ξερεις κανεις να μου πει τι ειναι κ τι κανει το καλωδιο που καταληγει στον κεντρικο καθρεφτη;

    Ευχαριστω εκ τον προταιρων, καθε γνωμη ειναι δεκτη!

  2. The Following 3 Users Say Thank You to Andreasz3 For This Useful Post:

    Dimitra Gk (14-01-12), Panos 316T (14-01-12), S8N (14-01-12)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλως ηρθες στη παρέα μας!!!!!!!!!!!!!!

    1. Καλυτερα να το πας σε συνεργειο BMW να το δουν και θα το βρουν τι φταιει μολις συνδεθει στο μηχανημα. Εχουμε αρκετα στο φορουμ που κανουν και προσφορες.

    2. Ειναι ηλεκτρικα τα καθισματα? Ακους δηλ. το μοτερακι και δεν κινειται? Ασφαλειες ειδες (αν δεν ακουγεται το μοτερακι...)

    3. Να πας να τα δουν τα καθισματα. Κανονικα δεν πρεπει να εχει τζογο.

    4. Θα εχει χαλασει η σειρηνα.

    5. Εκει συνηθως ειναι ο αισθητηρας του συναγερμου, τωρα τι μπορει να εχει βαλει ο προηγουμενος????

  4. #3
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ανδρεα καλως ηρθες και καλοταξιδη η Ζετα σου!!!



    ...πιστευω οτι πολυ συντομα θα εχεις απαντησεις για τα θεματακια που εχει το νεο σου αποκτημα.

  5. #4
    Εγγραφή
    13-01-12
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    70
    Thanked
    41
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω παιδια..Ναι ειναι ηλεκτρικα,ενω κανει μπρος-πισω, δεν κανει πανω κατω..ακουγεται ενα κλακ μονο οταν το παταω πανω η κατω.

  6. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ειναι δυσκολο Αντρεα να κανει κανεις διαγνωση απο αποσταση. Καλυτερα να τα δει καποιος. Δες λιγο τα συνεργεια που εχουμε στο φορουμ με τις προσφορες. Ολο και καποιο θα ειναι κοντα σου

  7. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    BILL007 (14-01-12)

  8. #6
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλώς όρισες Ανδρέα και καλοτάξιδη η μπέμπα σου!

    Όσον αφορά το πρόβλημα με τους αερόσακκους, ενδέχεται να οφείλεται και σε κάποια φίσα προεντατήρα ζωνών κλπ. Καλύτερα να πας να το κοιτάξουν.

    Για τα καθίσματα προσπάθησε να ξεβιδώσεις τις βάσεις από το πάτωμα και να τα γύρεις ώστε να τους ρίξεις μια ματιά από κάτω.

    Έλεγξε αν η σειρήνα του συναγερμού παίρνει ρεύμα/εντολή. Νομίζω όμως πως ο εργοστασιακός συναγερμός χρησιμοποιεί την κόρνα κι όχι σειρήνα.

    Ο καθρέπτης σου είναι απλός ή αυτόματος αντιθαμβωτικός? Όπως είπε και ο Κώστας, πάνω στον καθρέπτη υπάρχει το καρούμπαλο-λαμπάκι του εργοστασιακού συναγερμού.

  9. #7
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.282
    Thanked
    4207
    Rides
    0

    Προεπιλογή


  10. #8

    Προεπιλογή

    Καλώς όρισες! Καλοταξιδο το Ζ3! Σε ποια περιοχή είσαι;

  11. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andreasz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σε ολους!Ειμαι νεο μελος στην παρεα κ ελπιζω καποια στιγμη να τα πουμε κ απο κοντα σε καποια συναντηση.Εδω και 10 μερες βρισκεται στα χερια μου μια z3 '96 μοντελο 1.9i με τα 140 αλογα...
    Καλώς ήρθες και καλές βόλτες με τη Ζέτα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andreasz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Εχω καποιες αποριες κ προβληματισμους:
    ...
    Απο τη μερα που το πηρα εχει αναμενο λαμπακι αεροσακου.Αυτος μου ειπε οτι του αναψε οταν αλλαξε μπαταρια.Χλωμο το βρισκω.Πηγα εχτες σε ηλεκτρολογο κ το διαγνωστικο του εδειξε αγνωστο σφαλμα κ δε μπορουσε να το σβησει.Τι μπορει να ειναι;;;Μηπως ειναι το εγκεφαλακι αεροσακων;;;
    Αυτό που σου είπε αυτός που σου το πούλησε δεν ισχύει. Τώρα που σου το πούλησε, ας σου πεί την αλήθεια και απο πότε έχει το πρόβλημα αλλά και πόσο του είχαν πεί οτι θα κόστιζε η επισκευή του και τελικά δεν το έφτιαξε.
    Αν δεν καταφέρει κάποιος ηλεκτρολόγος να σου "επαναφέρει" τους αισθητήρες κάτω απο τα καθίσματα, το κόστος επισκευής δεν θα σε συμφέρει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andreasz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Δευτερον το καθισμα του συνοδηγου δεν ανεβοκατεβαινει ενω δειχνει οτι δινει σημα το ρευμα...
    Αν είσαι σίγουρος οτι πάει εκεί ρευμα, ενδεχομένως να έχει βλάβη ο συγκεκριμένος διακόπτης ή να έχει καεί το σχετικό μοτεράκι.
    Σε συμφέρει να γοράσεις ολόκληρο μεταχειρισμένο κάθισμα παρά να αγοράσεις το μοτεράκι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andreasz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Τριτον κ τα δυο καθισματα κανουν μπρος πισω 1-2 εκατοστα(εχουν μποσικα).Ειναι οι οδηγοι η κατι αλλο;;;...
    Προφανώς πάνω στα καθίσματα αυτά έχουν γίνει "πολλά"... (ήταν πετυχημένη μ@@νοπαγίδα το Ζ3 στα νιάτα του...)
    Οταν είναι κλειστό δεν έχει χώρο αλλά όταν είναι ανοιχτό, μέχρι και "πάρτι με ούζα" γίνεται (λένε)
    Φτιάχνεται αυτό, είτε με σύσφιξη στς βίδες της βάσης ή με κάποιες μικρές προσθήκες αν έχουν "ξεχιλώσει" οι οπές στις οποίες φωλιάζουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andreasz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Τριτον ενω οπλιζει ο εργοστασιακος συναγερμος κ χτυπησε, δεν ακουγεται σηρινα.Απλα αναβοσβηνουν τα αλαρμ...
    Να έχει κοπεί το καλώδιο που δίνει σήμα στη σειρήνα ? Ελεγξέ το αυτό. Εναλλακτικά θα άλλαζα την σειρήνα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andreasz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Κ τελος, ξερεις κανεις να μου πει τι ειναι κ τι κανει το καλωδιο που καταληγει στον κεντρικο καθρεφτη;...
    Εχει πλαφονιέρα απο πάνω, για εκεί θα είναι φανταζομαι εκτός κι αν ο "προηγούμενος" είχε περάσει κανα καλώδιο μικροφώνου απο bluetooth σύστημα ανοικτής ακρόασης και έχει μείνει μόνο το καλώδιο χωρίς το μικροφωνο.

    Ευχές για να καλές βόλτες και άλλες επιτυχίες

  12. The Following 5 Users Say Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    aristent (14-01-12), bill_m3 (14-01-12), deepBLUE (14-01-12), Kostas_1 (14-01-12), m-power_01 (14-01-12)

  13. #10
    Εγγραφή
    28-08-10
    Μηνύματα
    389
    Thanked
    172
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αν εχεις τερμα πισω τη θεση δεν μπορει να ανεβει το καθισμα νομιζω.φερτο λιγο μπροστα και προσπαθησε ξανα να τ σηκωσεις.
    μπορεις να αποφυγεις τα μποσικα αν εχεις την θεση τερμα πισω.ειδικα του συνοδηγου που δε σε νοιαζει κιολας
    αν εχει μποσικα και η θεση του οδηγου εκει υπαρχει θεμα γιατι δεν μπορεις να οδηγησεις κιολας.δειξε μας και φωτο γιατι και η δικια μου που πουλισα ειχε μποσικα του συνοδηγου αλλα εκανα το κολπακι που περιεγραψα..

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP