Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: αγορα mini cooper 1,6

  1. #1
    Εγγραφή
    03-03-11
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    141
    Thanked
    81
    Rides
    0

    Προεπιλογή αγορα mini cooper 1,6

    θα ηθελα να ρωτησω τι πρεπει να προσεξω στην αγορα ενος μινι..?
    τι προβληματα βγαζουν..?

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Γιατι θες σωνει και ντε Mini? Περισσοτερα προβληματα απο τα BMW, ανυπαρκτο πορτ παγκαζ..

    Off-topic αλλα πες αν θες

  3. #3
    Εγγραφή
    12-09-11
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    626
    Thanked
    303
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μιλαμε για s ?

  4. #4
    Εγγραφή
    03-03-11
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    141
    Thanked
    81
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ειναι για ενα φιλαρακι που το ψινει και θελουμε να μαθουμε τι να προσεξουμε..
    μιλαμε για απλα 1,6 οχι το s..

  5. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    χμμμ για να προσπαθησω να θυμηθω ολα οσα μου ειχε βγαλει...

    Παρμπριζ, πορτα αριστερη ετριζαν πολυ
    Μηχανισμος κλειδαριων
    Ψυγειο
    Δισκος
    ελαστικοι συνδεσμοι αμορτισερ

    και αλλα δεν τα θυμαμαι τωρα.

    Αρκετα ζημιαρικα, ακριβα ανταλλακτικα (πιο ακριβα απο BMW κατα κανονα) και αρκετη εργασια λογω μικρου χωρου στο κινητηρα.

    Ειναι κα%λιαρικα, δεν λεω, αλλα με ειχε κουρασει....

    Ακομη και στο κρατημα που γενικα τα πηγαινε καλα, ειδα μεγαλη διαφορα οταν πηρα το σιροκο....

  6. The Following 3 Users Say Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    ghost-rider (16-01-12), Ptboul (16-01-12), Stathis (21-06-12)

  7. #6
    Εγγραφή
    28-08-10
    Μηνύματα
    389
    Thanked
    172
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    σασμαν!!!αν μιλαμε για ρ50 μακρια....

  8. #7
    Εγγραφή
    12-09-11
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    626
    Thanked
    303
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    προσωπικα μπορω να πω οτι εχει καλη εμφανιση,το απλο 1600 δεν εχει κατι να δωσει, το s τουλαχιστον θα σε εφτιαχνε γιατι εχει γκαζι, από την αλλη ζημιες εχουν αναφερθει αρκετες σε ηλεκτρικα.
    θα μπορουσε να δεις και αλλα αμαξια.
    από την αλλη καλοριζικο να ειναι

  9. #8
    Εγγραφή
    18-12-11
    Μηνύματα
    567
    Thanked
    1529
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα από τα μέλη και χωρίς να αμφισβητώ τις (κακές) εμπειρίες των προλαλησάντων, ως κάτοχος ΜΙΝΙ Cooper R56 "απλού" (όχι S) εδώ και δύο χρόνια, ας αναφέρω κι εγώ την άποψή μου περί ΜΙΝΙ.
    Καταρχήν πρέπει να διαχωρίσουμε τις δύο γενιές (αρχικά κυκλοφόρησε η 1η γενία με κωδικούς R50-R53 και στη συνέχεια από τέλη '06 έως σήμερα παράγεται η 2η γενιά με κωδικούς R55 (Clubman)-R56 (το κλασικό τρίθυρο), R57 (Cabrio) και πρόσφατα το R60 (Countryman), χωρίς να παραβλέπουμε τα νέα Coupe και Roadster, βασίζονται πάνω στο τρίθυρο R56.
    Ομολογουμένως η 2η γενιά είναι πολύ περισσότερο αξιόπιστη από την 1η γενιά (με εξαίρεση κάποια προβλήματα στα πρώτα S του' 07, τα οποία καλύφθηκαν εντός εγγύησης).
    Το δικό μου R56 (όχι S) το αγόρασα καινούριο τέλη του '09 και μέχρι σήμερα (39.000 km) δεν έχει εμφανίσει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ!
    Το αγόρασα με το σκεπτικό του "δεύτερου αυτοκινήτου για την πόλη" και τελικά πούλησα την 116i, που είχα τότε, για πολλούς και διάφορους λόγους (πάγια έξοδα, επιδόσεις κλπ.), αλλά κυρίως επειδή ευχαριστιόμουν πιο πολύ την οδήγηση του ΜΙΝΙ. Ανεξαρτήτως συνθηκών (πόλη, ταξίδι, στροφιλίκι κλπ.), το ΜΙΝΙ προσφέρει γνήσια οδηγική αίσθηση 1:1.Τιμόνι για σεμινάριο, πολύ καλή ακαμψία, κρατήματα, ευελιξία, διακριτικά και όσο πρέπει παρεμβατικά ηλεκτρονικά, καλές εώς πολύ καλές επιδόσεις, καλή ποιότητα υλικών, κατανάλωση λογική έως και οικονομική (εάν οδηγείς προσεκτικά), κατασκευαστικές λεπτομέρειες BMW (π.χ. ηλεκτρονικά συστήματα από BMW, canbus κλπ). Παρότι του έχω βάλει 17αρες (205/45/17 όχι runflat) και κάνω συχνή χρήση του κλιματισμού, ποτέ δεν έχω αισθανθεί σε ταξίδι να του λείπει δύναμη.Ίσα-ίσα που αν το δουλεύεις σχετικά ψηλα (μετά τις 3000-3500 rpm), το αυτοκίνητο πηγαίνει πολύ άνετα.Ίσως ακούγονται υπερβολικά όλα αυτά, αλλά ούτε εγώ το περίμενα να είναι τόσο καλό. Στην αρχή το αντιμετώπιζα ως lifestyle item, αλλά το αυτοκίνητο έχει πολύ ουσία τελικά. Κάθε φορά που το οδηγώ, ξανανιώνω!Το μόνο που του λείπει, αλλά είναι και λογικό (ΜΙΝΙ γαρ...), είναι οι χώροι (κυρίως αποσκευών), ενώ, για να είμαι (όσο μπορώ) αντικειμενικός, κάποιοι μικροτριγμοί πλαστικών κάνουν την παρουσία τους κατά καιρούς.
    Γενικά το brand της ΜΙΝΙ πρεσβεύει μία ολόκληρη φιλοσοφία περί αυτοκίνησης, που είναι "love or hate".
    Τι εννοώ;Εάν το συγκρίνεις με άλλα μικρά αυτοκίνητα, θα σου φανεί οικονομοτεχνικά ακριβό, μικρό, σκληρό ...
    Εάν το δεις ως αυθύπαρκτο μοντέλο, που αναβίωσε επάξια μία ολόκληρη μάρκα (με τη βοήθεια της μαμάς BMW βεβαίως, βεβαίως...), θα εκτιμήσεις τη μοναδικότητα του σχεδιασμού του (μέσα-έξω) καθώς και τα οδικά του χαρακτηριστικά.
    Μετά από 2 χρόνια απροβλημάτιστης συμβίωσης, λόγω οικογενειακών αναγκών για χώρους, είμαι αναγκασμένος να το πουλήσω. Εάν οι καιροί ήταν διαφορετικοί, θα το κρατούσα μόνο και μόνο για να ξεδίνω οδηγώντας το!
    Συμπέρασμα: εγώ θα αγόραζα ένα καινούριο ή καλομεταχειρισμένο ΜΙΝΙ 2ης γενιάς (από τέλη '06 και μετά) με κλειστά μάτια, αφού βεβαίως το έλεγχα εξονυχιστικά σε συνεργείο της εμπιστοσύνης μου (πρόσεχε γιατί κυκλοφορούν πολλά κακομεταχειρισμένα ΜΙΝΙ, ιδίως S, ενώ και τα απλά Cooper και ONE, που συνήθως οδηγούνται από γυναίκες, έχουν υποστεί τα πάνδεινα...).
    Γενικός κανόνας για τα μτχ: όσο πιο φρέσκο, τόσο καλύτερα!
    Συγγνώμη για το μακροσκελές και ενθουσιώδες post, αλλά ήθελα να είμαι όσο πιο αναλυτικός μπορούσα.
    Ελπίζω να βοήθησα.

  10. The Following 6 Users Say Thank You to Ε91 For This Useful Post:

    black_beauty (16-01-12), fan1s_e21 (19-07-12), PATSIMINI (17-07-12), S8N (16-01-12), Stathis (21-06-12), Vasilis (13-10-14)

  11. #9
    Εγγραφή
    14-02-11
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    187
    Thanked
    171
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επίσης η μεικτή ασφάλεια είναι must στα mini. Αν χτύπα ξύλο τρακάρεις, έστω και με μικρή ταχύτητα, διαλύονται και το κόστος επισκευής είναι πολύ μεγάλο.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to lefterishatzi For This Useful Post:

    ghost-rider (16-01-12), Kostas_1 (14-01-12)

  13. #10
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    817
    Thanked
    420
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ε91 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα από τα μέλη και χωρίς να αμφισβητώ τις (κακές) εμπειρίες των προλαλησάντων, ως κάτοχος ΜΙΝΙ Cooper R56 "απλού" (όχι S) εδώ και δύο χρόνια, ας αναφέρω κι εγώ την άποψή μου περί ΜΙΝΙ.
    Καταρχήν πρέπει να διαχωρίσουμε τις δύο γενιές (αρχικά κυκλοφόρησε η 1η γενία με κωδικούς R50-R53 και στη συνέχεια από τέλη '06 έως σήμερα παράγεται η 2η γενιά με κωδικούς R55 (Clubman)-R56 (το κλασικό τρίθυρο), R57 (Cabrio) και πρόσφατα το R60 (Countryman), χωρίς να παραβλέπουμε τα νέα Coupe και Roadster, βασίζονται πάνω στο τρίθυρο R56.
    Ομολογουμένως η 2η γενιά είναι πολύ περισσότερο αξιόπιστη από την 1η γενιά (με εξαίρεση κάποια προβλήματα στα πρώτα S του' 07, τα οποία καλύφθηκαν εντός εγγύησης).
    Το δικό μου R56 (όχι S) το αγόρασα καινούριο τέλη του '09 και μέχρι σήμερα (39.000 km) δεν έχει εμφανίσει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ!
    Το αγόρασα με το σκεπτικό του "δεύτερου αυτοκινήτου για την πόλη" και τελικά πούλησα την 116i, που είχα τότε, για πολλούς και διάφορους λόγους (πάγια έξοδα, επιδόσεις κλπ.), αλλά κυρίως επειδή ευχαριστιόμουν πιο πολύ την οδήγηση του ΜΙΝΙ. Ανεξαρτήτως συνθηκών (πόλη, ταξίδι, στροφιλίκι κλπ.), το ΜΙΝΙ προσφέρει γνήσια οδηγική αίσθηση 1:1.Τιμόνι για σεμινάριο, πολύ καλή ακαμψία, κρατήματα, ευελιξία, διακριτικά και όσο πρέπει παρεμβατικά ηλεκτρονικά, καλές εώς πολύ καλές επιδόσεις, καλή ποιότητα υλικών, κατανάλωση λογική έως και οικονομική (εάν οδηγείς προσεκτικά), κατασκευαστικές λεπτομέρειες BMW (π.χ. ηλεκτρονικά συστήματα από BMW, canbus κλπ). Παρότι του έχω βάλει 17αρες (205/45/17 όχι runflat) και κάνω συχνή χρήση του κλιματισμού, ποτέ δεν έχω αισθανθεί σε ταξίδι να του λείπει δύναμη.Ίσα-ίσα που αν το δουλεύεις σχετικά ψηλα (μετά τις 3000-3500 rpm), το αυτοκίνητο πηγαίνει πολύ άνετα.Ίσως ακούγονται υπερβολικά όλα αυτά, αλλά ούτε εγώ το περίμενα να είναι τόσο καλό. Στην αρχή το αντιμετώπιζα ως lifestyle item, αλλά το αυτοκίνητο έχει πολύ ουσία τελικά. Κάθε φορά που το οδηγώ, ξανανιώνω!Το μόνο που του λείπει, αλλά είναι και λογικό (ΜΙΝΙ γαρ...), είναι οι χώροι (κυρίως αποσκευών), ενώ, για να είμαι (όσο μπορώ) αντικειμενικός, κάποιοι μικροτριγμοί πλαστικών κάνουν την παρουσία τους κατά καιρούς.
    Γενικά το brand της ΜΙΝΙ πρεσβεύει μία ολόκληρη φιλοσοφία περί αυτοκίνησης, που είναι "love or hate".
    Τι εννοώ;Εάν το συγκρίνεις με άλλα μικρά αυτοκίνητα, θα σου φανεί οικονομοτεχνικά ακριβό, μικρό, σκληρό ...
    Εάν το δεις ως αυθύπαρκτο μοντέλο, που αναβίωσε επάξια μία ολόκληρη μάρκα (με τη βοήθεια της μαμάς BMW βεβαίως, βεβαίως...), θα εκτιμήσεις τη μοναδικότητα του σχεδιασμού του (μέσα-έξω) καθώς και τα οδικά του χαρακτηριστικά.
    Μετά από 2 χρόνια απροβλημάτιστης συμβίωσης, λόγω οικογενειακών αναγκών για χώρους, είμαι αναγκασμένος να το πουλήσω. Εάν οι καιροί ήταν διαφορετικοί, θα το κρατούσα μόνο και μόνο για να ξεδίνω οδηγώντας το!
    Συμπέρασμα: εγώ θα αγόραζα ένα καινούριο ή καλομεταχειρισμένο ΜΙΝΙ 2ης γενιάς (από τέλη '06 και μετά) με κλειστά μάτια, αφού βεβαίως το έλεγχα εξονυχιστικά σε συνεργείο της εμπιστοσύνης μου (πρόσεχε γιατί κυκλοφορούν πολλά κακομεταχειρισμένα ΜΙΝΙ, ιδίως S, ενώ και τα απλά Cooper και ONE, που συνήθως οδηγούνται από γυναίκες, έχουν υποστεί τα πάνδεινα...).
    Γενικός κανόνας για τα μτχ: όσο πιο φρέσκο, τόσο καλύτερα!
    Συγγνώμη για το μακροσκελές και ενθουσιώδες post, αλλά ήθελα να είμαι όσο πιο αναλυτικός μπορούσα.
    Ελπίζω να βοήθησα.
    συμφωνω σε ολα με τον προλαλησαντα...και γω απο αυγουστο 2007 καινουριο δεν εχω το παραμικρο προβλημα..μονο η λαμπα του πορτ μπαγκαζ εχει καει το εχω δει και σε αλλα αμξια αυτο....για τα λεφτα το μονο μειων ειναι οι τριγμοι και τιποτα αλλο..μετα απο 37000 που εχω σε δρομους για αγροτικα ελεω κρητης εχω να δηλωσω οτι το αμαξι ειναι οπως τη πρωτη μερα απο μηχανολογικη αποψη...απο κει και περα τα προβληματα με τον αμεσο ψεκασμο του ς εχουν λυθει ενω καποια αμαξια στην αρχη αλλαξαν και κιβωτιο....
    δεν ειναι αμαξι πολης...ουτε βολτας....ειναι αμαξι για να οδηγεις μονος και να φτιαχνεσαι καθε φορα...αν ομως το παρεις για καθημερινο αμαξι θα κουραστεις συντομα λογω σκληρων χειρηστιριων και αναρτησης οπως και καθε BMW με τα Εχχ σασι αλλωστε......αν το βγαζεις εθνικη το αμαξι ειναι φοβερο και τρομερα ανετο ταξιδι μεχρι 160 οπου ο θορυβος ειναι αρκετος απο κει και πανω....καταναλωση για μενα τσιμημενη γιατι ειναι και ελαφρυ......
    δεν το εχω μετανοιωσει για τιποτα και ελπιζω να πιστευω το ιδιο και μετα απο καποια χρονια..αυτα πο μενα..για τα παλεοτερα μοντελα ρ53 δε ξερω να πω αλλα πολλα προβληματα ακομα πιο σκληρα και χειροτερα ποιοτικα...

  14. The Following 2 Users Say Thank You to PATSIMINI For This Useful Post:

    S8N (16-01-12), Stathis (21-06-12)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP