Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 55

Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΔΗΛΩΜΑ!!

  1. #21
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Tι κατάντια είναι αυτή τελοσπάντων? Να δημιουργούνται 1002 ζητήματα, ακόμα και για τη δήλωση ενός μοτέρ, μόνο και μόνο για να αναγκαστεί κάποιος να δώσει το μαγικό φακελάκι που λύνει όλα τα (τεχνηέντως δημιουργηθέντα) προβλήματα και ανοίγει όλες τις πόρτες. Που έχουμε καταντήσει ρε παιδιά?

    Φίλε μου, από τη στιγμή που υπάρχει προηγούμενο για το αυτοκίνητό σου, πιστεύω ότι πρέπει να απαιτήσεις από τη bmw να σου δώσει το χαρτί που ζητάς. Δε μπορεί η δικαιοσύνη να αναγνωρίζει περιπτώσεις προδεδικασμένου και να μην το κάνει η bmw. Μην τους κάνεις τη χάρη για φακελάκι, γιατί πρέπει επιτέλους να κάνουν κάποιοι τη δουλειά για την οποία πληρώνονται και να μην απαιτούνται μίζες, μεσάζοντες και τα συναφή. Μην πτοείσαι, έχεις το δίκιο με το μέρος σου και θα βρεις άκρη. Τόσοι έχουν δηλώσει τέτοιες μετατροπές, δε μπορεί να το παίζουν οι της bmw ηθικοπλάστες και αυτόκλητοι υπερασπιστές των εργοστασιακών αυτοκινήτων. Στην τελική, δεν τους είπε κανείς να επικροτήσουν τη μετατροπή, ούτε ζήτησες τη γνώμη τους, αλλά ένα χαρτί για να προχωρήσεις τη διαδικασία και δεν πιστεύω ότι έχουν το δικαίωμα να αρνηθούν να στο δώσουν. Από εκεί και πέρα πάντως, ψάξε, φώναξε, απαίτησε, αποτάσου σε κάποιον υπεύθυνο για τέτοιες υποθέσεις, αλλά μην τους δώσεις φακελάκι για κάτι τέτοιο, γιατί αυτή η κατάσταση δεν έχει τελειωμό και είμαστε όλοι μας συνυπεύθυνοι γι'αυτό.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  2. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E39COMP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αναφερεστε σε μενα , ηδη εστειλα π.μ απαντηση στην ερωτηση του φιλου mormon . Δυστυχως δεν εχω προσωρινα ακρη με τετοιο θεμα αλλα θα το ψαξω και συντομα θα απαντησω στον φιλο μας ... καθως κατι ή μαλλον καλύτερα καποιον εχω στο μυαλό μου που μπορει να βοηθησει.


    Απο΄κει και περα.... Νομιζω πως το συγκεκριμένο χαρτι ΔΕΝ το χρειαζεσαι καθως ΔΕΝ ειναι νεα μετατροπή και ΔΕΝ εγινε πρωτη φορα στην Ελλαδα ...Οπότε απο την στιγμη που υπαρχει ....." προδεδικασμενο " ( ας το ποπυμε ετσι χαρην λόγου ) απλα ΤΖΑΜΠΑ σε ταλαιπωρουν και μαλλον κατανοώ τον λόγο .... Μηπως καλό θα ητανε την επομενη φορα που θα πας να ρωτησεις για το δήλωμα να εχεις βαλει " κατι " μεσα στα χαρτια ???? 50-100 ευρω και θελω να πιστευω πως ολα θα ειναι μια χαρα με τα χαρτια σου.
    Ξαναλέω ομως , δεν μιλαμε για μια μετατροπή που εγινε πρωτη φορα στην Ελλαδα και δεν εχει ελεγχθει , δεν εχουν περασει αυτοκινητα που εχει η μετατροπή αυτη ΚΤΕΟ ωστε να κοπούν ή να κριθει επικυνδυνη .... Ολα οσα εχουν γινει περνουν κτεο κανονικα και περνουν πιστοποιητικο καλής λειτουργίας .... Νομιζω με τον παραπάνω τροπο και λιιιιγο θρασος θα βρεις ακρη .

    Τα υπολοιπα τα ειπαμε . Σου εστειλα και το τηλ μου , αν χρειαστεις οτιδηποτε ευχαριστως να σε βοηθησω .

    Φιλικα
    Κωστας
    να ρωτησω κατι.
    υποθετικα οτι εχουμε βρει ενα μοτερ το οποιο δεν εχει φορεθει εργοστασιακα σε ενα αμαξι κατοχης μας.
    εμεις θελουμε να το βαλουμε αλλα να ειμαι και σωστοι-νομιμοι.
    Π.χ (υποθετικα παντα) εχουμε ενα Ε36(δε λεω 30 γιατι εχει παραγινει με αυτα) στο οποιο παμε να φορεσουμε ενα μοτερ απο 850 ή ls1.
    Tο μοτερ απο τη στιγμη που πατησει το αμαξι στο δρομο ειναι παρανομο.Στη περιπτωση που σταματησουμε σε ελενχο ισως προκειψει εις βαρος μας ακομα και φυλακιση.

    σε αυτη τη περιπτωση υπαρχει λυση?
    Αν ναι ποια και ποσο κοστιζει?(πανω και κατω απο το τραπεζι...)




  3. The Following User Says Thank You to Χρίστος For This Useful Post:

    Pitbull (16-04-10)

  4. #23
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    151
    Thanked
    297
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Λοιπόν ....Εν μερη η λύση βρεθηκε και ισως και αναιμακτα ....Εννοώ χωρίς πολλες πολλες σκοτούρες .... Σε μια - δυο μερες θα εχω την τελική απαντηση που περιμένει ο φίλος mormon και θα ενημερωσω αμεσα .... Απλα ισως να χρειαστει να .... μενεις Αθηνα βαση την διευθυνση που θα αναγραφετε στην νεα σου αδεια .... Αν νομιζεις πως ειναι προβλημα ενημερωσε με μηπως βρεθει καποια " αλλη " λυση ....

    Αλλωστε ... ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ... ΟΣΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ...
    Μνημόσυνο με ΞΕΝΑ κόλυβα ....

  5. #24
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    λαγονησι!!!
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.729
    Thanked
    1428
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ετσι!!!στην ελλαδα ειμαστε ΌΛΑ ΓΙΝΟΝΤΕ΄!!!!!!
    RULZZZZ..... BEWARE OF THE GERMANS POWER....!!!!

  6. #25
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Aceman1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ρωτησω κατι.
    υποθετικα οτι εχουμε βρει ενα μοτερ το οποιο δεν εχει φορεθει εργοστασιακα σε ενα αμαξι κατοχης μας.
    εμεις θελουμε να το βαλουμε αλλα να ειμαι και σωστοι-νομιμοι.
    Π.χ (υποθετικα παντα) εχουμε ενα Ε36(δε λεω 30 γιατι εχει παραγινει με αυτα) στο οποιο παμε να φορεσουμε ενα μοτερ απο 850 ή ls1.
    Tο μοτερ απο τη στιγμη που πατησει το αμαξι στο δρομο ειναι παρανομο.Στη περιπτωση που σταματησουμε σε ελενχο ισως προκειψει εις βαρος μας ακομα και φυλακιση.

    σε αυτη τη περιπτωση υπαρχει λυση?
    Αν ναι ποια και ποσο κοστιζει?(πανω και κατω απο το τραπεζι...)

    Χρήστο αν η μετατροπή δεν έχει ξαναγίνει, το αυτοκίνητο πρέπει να πάει στο Ελληνικό (αν θυμάμαι καλά) για εξεταστεί!
    Αν πληροί τις προϋποθέσεις θα πάρει έγκριση!
    Μιλάμε για τρελή σκοτούρα στο κεφάλι όμως!

  7. #26
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bill987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρήστο αν η μετατροπή δεν έχει ξαναγίνει, το αυτοκίνητο πρέπει να πάει στο Ελληνικό (αν θυμάμαι καλά) για εξεταστεί!
    Αν πληροί τις προϋποθέσεις θα πάρει έγκριση!
    Μιλάμε για τρελή σκοτούρα στο κεφάλι όμως!
    xοντρα χοντρα ξερω τι παιζει.
    απλα ετσι και γινει κατι τετοιο.
    πες οτι πηγε στο ελληνικο.
    οπως εβαλα λαδια στο μοτερ θα θελουν και τα παιδια που θα το τσεκαρουν....σωστα?

    Η ερωτηση μου αυτο περιλαμβανει.Δλδ εκτος του κοστους της μετατροπης.
    Τι αλλο χρειαζεται και ποσο κοστιζει on/off the records αυτο.



  8. #27
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Ναουσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.108
    Thanked
    2482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E39COMP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν ....Εν μερη η λύση βρεθηκε και ισως και αναιμακτα ....Εννοώ χωρίς πολλες πολλες σκοτούρες .... Σε μια - δυο μερες θα εχω την τελική απαντηση που περιμένει ο φίλος mormon και θα ενημερωσω αμεσα .... Απλα ισως να χρειαστει να .... μενεις Αθηνα βαση την διευθυνση που θα αναγραφετε στην νεα σου αδεια .... Αν νομιζεις πως ειναι προβλημα ενημερωσε με μηπως βρεθει καποια " αλλη " λυση ....

    Αλλωστε ... ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ... ΟΣΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ...
    ενημερωσε και μενα γιατι και γω θελω να το δηλωσω

  9. #28
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    151
    Thanked
    297
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Aceman1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ρωτησω κατι.
    υποθετικα οτι εχουμε βρει ενα μοτερ το οποιο δεν εχει φορεθει εργοστασιακα σε ενα αμαξι κατοχης μας.
    εμεις θελουμε να το βαλουμε αλλα να ειμαι και σωστοι-νομιμοι.
    Π.χ (υποθετικα παντα) εχουμε ενα Ε36(δε λεω 30 γιατι εχει παραγινει με αυτα) στο οποιο παμε να φορεσουμε ενα μοτερ απο 850 ή ls1.
    Tο μοτερ απο τη στιγμη που πατησει το αμαξι στο δρομο ειναι παρανομο.Στη περιπτωση που σταματησουμε σε ελενχο ισως προκειψει εις βαρος μας ακομα και φυλακιση.

    σε αυτη τη περιπτωση υπαρχει λυση?
    Αν ναι ποια και ποσο κοστιζει?(πανω και κατω απο το τραπεζι...)

    Λοιπον .... Κοιταξε να δεις τωρα τι γινεται ..... Φυλακιση δεν αντιμετωπίζεις ΑΛΛΑ ...Καλύτερα ισως να ητανε να πηγαινες φυλακη απο αυτα που ΜΠΟΡΕΙ να τραβηξεις ...Αναλογα ποσο θελει το " οργανο " να τραβηξει το θεμα , τοσο θα τρεχεις και εσυ στην συνεχεια ....
    Καταρχην για να δηλώσουμε ενα μοτερ που ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ σε μια καροτσα , εν μερη , λόγω ανιδεων υπαλληλων που δεν ξερουν καν για τι πραγμα τους μιλας και σε τι αναφερεσαι οταν πας να το δηλώσεις , υπαρχει πιθανοτητα να το δηλώσεις αλλα πως ???? Θα πας στο υπουργειο και απλα με ΘΡΑΣΣΟΣ ΑΡΚΕΤΟ και κανοντας και τον μαλ*$α συνάμα θα ζητησεις να δηλωθει στο αυτοκινητο σου , Ε36 οπως αναφερεις στο παραδειγμα , το μοτερ το V12 απο το 850 .... Αν τυχον δεν το παρει χαμπαρι ο υπαλληλος εκει ή απλα το παρει χαμπαρι ΑΛΛΑ το ποσο που θα ειναι μεσα στα χαρτια σου ειναι καλό για 2 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μερες διαμονης στην Αραχωβα ΙΣΩΣ και να το δηλώσεις ..... ΝΟΜΙΜΑ και σωστα ΔΕΝ .....
    Τωρα .... Ας υποθεσουμε πως εβαλες V12 σε Ε36 και κυκλοφορεις με αδεια 1600 4κυλινδρο και σε σταματαει το οργανο .... Ή απλα πρεπει να αρχισεις το κλαμα οταν σου πει ανοιγετε κυριε το καπώ ή μόλις ανοιξεις το καπώ του λες εκπληκτος .... " ΩΩΩΩΩΩΧΧΧΧΧΧΧ .... Τι ειναι αυτο που πεταξες μεσα ρε μπατσε ???? Επιτηδες το πεταξες ... Σε ειδα ... Το ειχες το V12 στην κωλότσεπη και το πεταξες μεσα για να με ενοχοποιήσεις ..... Τα εχω δει αυτα σε κατι ΑμερικΛανικιες ταινίες που πετανε πρεζα μεσα στα αυτοκινητα που σταματανε για να τους πιασουνε . Ετσι και εσυ τωρα .... Εγω με 4κυλινδρο 1600 ξεκινησα απο το σπίτι μου " ...........
    Υπαρχει πιθανοτητα να σε περασει απλα για τρελό και να σε στειλει στην καλύτερη σπιτι σου στην χειροτερη στο διαολο βριζοντας σε και τελος .... Αν ομως θελει να κανει την δουλεια του , δυο ειναι τα τινά ....
    Ενα απλα κακό και ενα ΚΑΚΙΣΤΟ ....
    Το απλα κακό ..... Ανοιγεις καπώ και βλεπει το οργανο το V12 ... Κοιταζει και την αδεια και συνειδητοποιεί πως μιλαμε για 8 κυλινδρους παραπάνω ... Απλα λοιπον σου κοβει ενα κουστουμακι 1200 ευρω και περιμενει εντος 20ημέρου να προσκομισεις στην υπηρεσια του , χαρτι απο το υπουργείο που θα πιστοποιεί πως το αυτοκινητο ειναι δηλωμενο V12 αναλόγων κυβικών ή χαρτί που να πιστοποιεί πως το αυτοκινητο σου ειναι στην κατασταση που αναφερει η αδεια του .... Δηλ 1600 cc .
    To κακιστο ειναι .... Αφου σου κοψει το παραπάνω κουστουμακ ι, να καλέσει και μια το κλιμακιο των οικονομικού εγκλήματος που στηνει ΜΠΟΛΙΚΑ μπλοκα ( συνήθως σε σικ περιοχές ...ευνόητοι οι λόγοι πιστευω ) τωρα τελευταια και καπου εκει να ξεκινησει ενα ωραιο γλεντακι που θα το θυμασαι και θα το πληρωσεις πρωτον πανακριβα και δευτερον πανακριβα και για πολλα χρόνια ..... Θα σε τσιμπισουν για κλοπη εσόδων του κρατους - φοροδιαφυγη και πιασ'το αυγο και κουρευτο και εδω ερχεται το πρωτο που σου ειπα... Καλύτερα να μπορουσες πας φυλακη , πχ ενα χρόνο για αδηλωτο μοτερ απο το να μπλεξεις για φοροδιαφυγη .

    Σοβαρα συνεργεια αλλά και νοήμονες καταναλωτες που αγαπούν το αυτοκινητο τους και το εχουν σαν εργαλειο κινησης , απλα ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ τετοιου ειδους μετατροπές που ανα πασα στιγμη μπορεις να μπλεξεις και εσυ αλλα και το συνεργειο που θα την κανει ... Ενα Ε30 με Μ5 Ε34 μοτερ ναι μεν δηλώνεται απο την στιγμη που εστω ειχε βγει ενα straight six μοτερ για Ε30 αλλα δεν ειναι και το πλέον καθαρο και ευκολο να δηλωθεί . Ή μαλλον δεν ΗΤΑΝ ...Τωρα πλέον , ειναι απο την στιγμη που υπαρχει , οπως το λέω εγω , " προδεδικασμένο " .
    Να μου μιλησεις για μια μετατροπή full απο 316 σε Μ3 , το καταλαβαίνω και οποιος το κανει και κυκλοφορει αδηλωτος απλα γνωριζει και τους κυνδυνους και τις συνεπειες ΑΛΛΑ με βασικη διαφορά πως με "πλάγιους" τρόπους μπορει καποιος να αποδειξει πως η μετατροπή απο 1600 σε Μ3 εγινε προ 25 ημερων και απλα το το πληρωνω , το δηλώνω ή το ξηλώνω και τελιώνω .... Αν ομως V8 - V10 - V12 δεν εχει ΠΟΤΕ φορεθει στην καροτσα που καβαλας ???? Τι θα τους πεις τοτε οταν σε ρωτησει ποσους κυλινδρους γραφει η αδεια και απο πιο μοντελο ειναι το συγκεκριμενο μοτερ ???? Το Μ5 Ε34 μοτερ σε Ε30 καπως το κουτσομπαλωνεις με το ... " Μ3 το 6κυλινδρο που εβγαλε το ... 1992 σε ... 75 κομματια μονο και δεν το ξερει πολύς κοσμος αλλα υπήρχε κυριε μπατσε μου ....
    Φυσικα κατι τετοιες μετατροπές και η μαγκια που πολλοι που τα φορανε , συμπεριφερονται σε μπλοκα της τροχαιας , κανουν τα " οργανα " να σκυλιαζουν και να θελουν την κεφαλή του παραβάτη σε πιάτο ....
    Συνηθως και απ'οσα ειμαι σε θεση να γνωριζω , μεσω γνωστων σε τροχαια - αστυνομια αλλα και απο προσωπικη εμπειρία , παιζει τρομερό ρόλο πως θα μιλησεις και πως θα συμπεριφερθεις . Οταν μιλησεις ομορφα συνηθως την σκαπουλαρεις αν οχι εντελώς , τουλαχιστον με μικροζημια ... Δεν ειχε μεριμνύσει ο οδηγός ωστε ο συνοδηγός να φοραει ζωνη ασφαλείας , μου ειχε γραψει ενα παλικαρι στην Κατερίνη ενω σε δρόμο με οριο 120 με επιασε με 191 . Εγω προσωπικα κανω την παπια και ειμαι ετοιμος ΚΑΙ για κλαμα οταν ειμαι παρανομος αλλα και οταν κυκλοφορω νομιμος ( περιεργο να το λεω αυτο αλλα εχει τυχει να κυκλοφορησω και νόμιμος ...Εννοω δηλωμένο σωστα αυτοκινητο ... χαχαχαχα ) και με σταματάνε , ηρεμα και ωραια μιλαω και πραττω και ολα ληγουν ομορφα . Οχι πως δεν υπαρχουν και κωλοπαιδα στα σωματα ασφαλείας αλλα και απο την αλλη και αυτοι ανθρωποι ειναι ... Αναλογα την μερα τους και αυτοι .

    Εν κατακλείδι ... ΩΡΑΙΕΣ ειναι ολες οι μετατροπές και τα ονειρα που εχει ο καθενας μας για το αυτοκινητό του και
    Μνημόσυνο με ΞΕΝΑ κόλυβα ....

  10. The Following User Says Thank You to E39COMP For This Useful Post:

    BILL007 (06-02-10)

  11. #29
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Ναουσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.108
    Thanked
    2482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ναι καλα αυτα που λες αλλα εδω λεμε για μοτερ απο 1600σε 2200
    και απο 2000 σε Μ3 ΠΟΥεχουν γινει παρα μα παρα πολλα αυτοκινητα τα οποια ειναι και δηλωμενα!!
    αρα σκεφτομαι ολα αυτα τα αμαξια ειναι παρανομα ετσι???
    γιατι μεχρι προχθες μπορουσες να το κανεις και τωρα σου λενε θελει χαρτι απο την bmw
    ε τους γα..ς η δε τους γα..ς?

  12. #30
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν θέλω να τρομάξω κόσμο, αλλά αρκετά χρόνια πριν, φίλος είχε φάει 22 μήνες για λαθροχρησία εις βάρος του δημοσίου, πλήρωσε και 2.000.000 δρχ. για να ¨"νομιμοποιηθεί" το αμάξι, μπήκε μστο φρέσκο για 1-2 μήνες, στο εφετείο κατέβηκε η ποινή, με συνηγόρους αστέρια, στους 11 μήνες, την εξαγόρασε εφ όσον ήταν κα΄τω του έτους, και βγήκε έξω.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP