Σελίδα 3 από 15 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 141

Θέμα: [E46] Αυτονομία N42B20

  1. #21
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι εντελως πλασματικη αυτη η ενδειξη των 1000+ χλμ για το μοτερ σου φιλε μου και θα σου πω γιατι.Εσυ μηδενισες τον χιλιομετρητη και μετα απο 117χλμ σου'βγαζε αλλα 951.Ομως μπορει αυτα τα 117 να ειχανε πχ,πολυ κατηφορα με αφηματα γκαζιου,ή πολυ χαμηλες ταχυτητες με 5η και ρολλαριστα και γενικως συνθηκες που θα ηταν αδυνατον να βρεις μεσα στα επομενα 951 χλμ!Στην Ελλαδα τουλαχιστον!Με την ιδια λογικη,βαλε βενζινη,κατεβα ενα βουνο 20-30 χλμ και δες τι θα σου δειχνει το OBC!Απιστευτα νουμερα αφου με αφημενο το γκαζι θα παιζεις στο πιο φτωχο μειγμα,20:1!Ουτε diesel να'σουνα!!Οποτε μην ενθουσιαζεσαι,η σωστη μετρηση ειναι μια και στην ειπε ο φιλος πιο πανω που πηγε στο Ναυπλιο.Γεμιζεις,μηδενιζει ς,κανεις χλμ,ξαναμηδενιζεις και υπολογιζεις.Ολα τ'αλλα ειναι φιλολογικη κουβεντα,μηδενικου ενδιαφεροντος....
    Μια διόρθωση, όταν είσαι με ταχύτητα και αφημένο γκάζι και ταχύτητα στο σαζμάν καις 0lt/100 (μηδέν).

    Εμένα πάντως το OBC (μετά το reset που έκανα από το κρυφό μενού)με σταθερή οδήγηση είτε εντός είτε εκτός πόλης.

    Δλδ και στην πορεία τα χιλιόμετρα της αυτονομίας έπεφταν όσο ανέβαινε του χιλιομετρητή και όταν είδα απόσταση 10 χλμ όντως κόντεψα να μείνω καθώς γέμισα με 50 λίτρα ακριβώς.

    Αυτό που θέλω να πω είναι αν είναι ρυθμισμένο το bc σωστά η ακριβειά του είναι φοβερά καλή.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθινο ρινγκ ειναι η εγνατια καβαλας
    Out for all that I can get

  2. #22
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια διόρθωση, όταν είσαι με ταχύτητα και αφημένο γκάζι και ταχύτητα στο σαζμάν καις 0lt/100 (μηδέν).

    Εμένα πάντως το OBC (μετά το reset που έκανα από το κρυφό μενού)με σταθερή οδήγηση είτε εντός είτε εκτός πόλης.

    Δλδ και στην πορεία τα χιλιόμετρα της αυτονομίας έπεφταν όσο ανέβαινε του χιλιομετρητή και όταν είδα απόσταση 10 χλμ όντως κόντεψα να μείνω καθώς γέμισα με 50 λίτρα ακριβώς.

    Αυτό που θέλω να πω είναι αν είναι ρυθμισμένο το bc σωστά η ακριβειά του είναι φοβερά καλή.
    Εχεις αναφερει καπου πως το εκανες αυτο;
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  3. #23
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο strof Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις αναφερει καπου πως το εκανες αυτο;
    Δε νομίζω, αλλά δεν είναι δύσκολο.

    Κάποιος (νομίζω ο stefm5) είχε πει πως, μπαίνεις στο κρυφό μενού και στο νούμερο 17 ή 18 σου δείχνει κάποιες ενδείξεις.

    Είχε πει νομίζω ο stef πως γίνονταν, δεν το κατάφερα και μετά σε κάποιο επόμενο μενού είχε ΜΟΝΟ την ένδειξη RESET? την οποία και πάτησα.

    Μετά πηγαίνοντας στο προηγούμενο μενού παρατήρησα ότι η ένδειξη 1000er από 1040 που ήταν (από μόνη της χωρίς να πειράξω τπτ) πήγε στο 940 (και όχι 740 όπως κάπου είχα αναφέρει, λαθεμένα).

    Από τότε διορθώθηκε το θέμα που είχα (γέμιζα και έδειχνε μέγιστη αυτονομία 450 - 500 χλμ και μέση κατανάλωση γύρω στο 8 με 9, χωρίς να συμβαίνει στην πραγματικότητα).

    Ξέρω είναι κάπως συγκεχυμένες οι πληροφορίες μου, αν ψάξεις είτε στο φόρουμ είτε στο google.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθινο ρινγκ ειναι η εγνατια καβαλας
    Out for all that I can get

  4. The Following 2 Users Say Thank You to oldcarskickass For This Useful Post:

    120ie87 (27-12-11), strof (27-12-11)

  5. #24
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.580
    Thanked
    6681
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι εντελως πλασματικη αυτη η ενδειξη των 1000+ χλμ για το μοτερ σου φιλε μου και θα σου πω γιατι.Εσυ μηδενισες τον χιλιομετρητη και μετα απο 117χλμ σου'βγαζε αλλα 951.Ομως μπορει αυτα τα 117 να ειχανε πχ,πολυ κατηφορα με αφηματα γκαζιου,ή πολυ χαμηλες ταχυτητες με 5η και ρολλαριστα και γενικως συνθηκες που θα ηταν αδυνατον να βρεις μεσα στα επομενα 951 χλμ!Στην Ελλαδα τουλαχιστον!Με την ιδια λογικη,βαλε βενζινη,κατεβα ενα βουνο 20-30 χλμ και δες τι θα σου δειχνει το OBC!Απιστευτα νουμερα αφου με αφημενο το γκαζι θα παιζεις στο πιο φτωχο μειγμα,20:1!Ουτε diesel να'σουνα!!Οποτε μην ενθουσιαζεσαι,η σωστη μετρηση ειναι μια και στην ειπε ο φιλος πιο πανω που πηγε στο Ναυπλιο.Γεμιζεις,μηδενιζει ς,κανεις χλμ,ξαναμηδενιζεις και υπολογιζεις.Ολα τ'αλλα ειναι φιλολογικη κουβεντα,μηδενικου ενδιαφεροντος....
    Τι να πω τώρα...Τα χιλιόμετρα μου σαν οδηγός είναι 50.000/χρόνο εδώ και 12
    χρόνια.Λές να μην αντιλαμβάνομαι τι καίει το αυτοκίνητο στην πραγματικότητα;
    Δεν ενθουσιάστηκα με το αυτοκίνητο φίλε μου.Είπα ότι ΑΝ συνέχιζα με τον ίδιο
    ρυθμό θα κάλυπτα αυτήν την απόσταση.Πήγαινα σιγά λόγω παγωνιάς και ομίχλης.
    Μόλις καθάρισε ο δρόμος ανέβασα ρυθμό.Το μηδένισμα του μετρητή το κάνω πάντα
    για επαλήθευση του BC.ΓΙ'ΑΥΤΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ τον λόγω λέω ότι το εμπιστεύομαι και σας
    προτρέπω να το εμπιστευτείτε και εσείς.Τώρα αν πιστεύετε ότι η BMW το έβαλε για
    πλάκα και δείχνει ότι θέλει κανένα πρόβλημα!! Α,επίσης αν έχει μηδενικό ενδιαφέρον
    η κουβέντα προτείνω αυτό https://www.northcountryatvllc.com/
    Ελπίζω να σηκώνεις πλάκα έτσι;;

  6. #25
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αντιγραφω απο το λινκ του προηγουμενου ποστ:

    Felting έχει γίνει πολύ δημοφιλής μεταξύ των πλεκτοβιομηχανίες, και είναι εύκολο να καταλάβει κανείς γιατί. Υπάρχει κάτι μαγικό για πλέξιμο κάτι που αρχίζει να ψάχνουν αρκετά μεγάλη και δύσκολη και καταλήγει να είναι ένα εντελώς διαφορετικό ύφασμα αφού πέρασε κάποιο χρονικό διάστημα στο πλυντήριο.

    Ακριβώς περίπου οποιοδήποτε πλεκτό αντικείμενο μπορεί να πιληματοποιημένα, από επίπεδα κομμάτια σαν σουβέρ και το Αφγανιστάν πλατείες σε τσάντες, ζώνες, καπέλα, αξεσουάρ σπιτιού και περισσότερο. Αλλά felting μπορεί να είναι λίγο μυστήριο και τον εκφοβισμό σε όσους δεν έχουν κάνει πριν. Εδώ είναι μια γρήγορη μείωση για το πώς να αισθάνθηκε καμία πλεκτά αντικείμενο.

    Αλλα δεν βγαινει κανενα νοημα δυστυχως

  7. #26
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για φιλολογική κουβέντα και μονο,
    1. Κατάβαση 9χλμέτρων, με 4η χωρίς καθόλου γκάζι, το bc δείχνει 2,4 λτ/100.
    Μηδενισμός και ανάβαση, εκτινάσσεται στα 9. Αν δεν μηδενιστεί στο τέλος της ανάβασης δείχνει 6.7λτ/100. Αρκετά κοντά στον μέο όρο νομίζω.
    1. Δεκάδες ταξίδια στην Αθήνα. Μηδενισμός στον Βαρδάρι, μετά από 510 χλμ, με ταχύτητες από 100 μέχρι 150, μέση κατανάλωση 8,7 λτ και στο bc υπόλοιπο χλμ 160.
    Φουλάρισμα στα 46 λίτρα.
    Μιλάμε για 16αρι με Ν40. Η μαμα δίνει γιά τον Ν40 κατανάλωση : 11,1/6,1/7,9 για τον Ν42 αντίστοιχα 10,4/5,7/7,4.
    Με λίγα λόγια προσωπικά βρίσκω το bc αρκετά αξιόπιστο αρκεί να γίνεται reset πριν από κάθε μέτρηση. Όσο για τα υπολοιπόμενα χλμ που μπορείς να διανύσεις λογικό είναι πως έχουν άμεση εξάρτηση απ τον ρυθμό και το είδος της διαδρομής.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to gant For This Useful Post:

    PANOS-E60 (27-12-11), Stathis (27-12-11)

  9. #27
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    @ gant.

    2.4lt/100 είναι η ένδειξη της στιγμιαίας κατανάλωσης ή της μέσης;

    Γιατί της στιγμιαίας από την στιγμή που ΔΕΝ πατάς γκάζι με ταχύτητα μέσα (εκτός στροφών ρελαντί) πρέπει να δείχνει 0lt/100km (εκτός αν είναι φίατ, τα οποία για κάποιον ανεξήγητο λόγο η μίνιμουμ ελάχιστη στιγμιαία είναι 2lt/100km)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθινο ρινγκ ειναι η εγνατια καβαλας
    Out for all that I can get

  10. #28
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    1ον του Νικου ειναι 2λιτρο 2ον παιδια καντε την πραξη ειναι δυνατων να βγαλει με οσο συντηρητηκη οδηγηση και να κανεις το 2λιτρο το βαλβετρονικ 5.5-6 λιτρα τα 100χλμ?ουτε με 15αρες ζαντες δεν βγαζει τοση και του Νικου ειναι 17αρες.δεν ξερω εγω που το εχω 6 χρονια ποτε των ''ποτων'' δεν ειδα τετοια καταναλωση. μια σχετικα λογικη ειναι 8-10 αναλογα πως πας αλλα οχι και 6.δεν λεω οτι ο Νικος λεει ψεματα ετσι?απλα πιστευω οτι κατι λαθος εγινε στην μετρηση

  11. #29
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια διόρθωση, όταν είσαι με ταχύτητα και αφημένο γκάζι και ταχύτητα στο σαζμάν καις 0lt/100 (μηδέν).
    Εμένα πάντως το OBC (μετά το reset που έκανα από το κρυφό μενού)με σταθερή οδήγηση είτε εντός είτε εκτός πόλης.

    Δλδ και στην πορεία τα χιλιόμετρα της αυτονομίας έπεφταν όσο ανέβαινε του χιλιομετρητή και όταν είδα απόσταση 10 χλμ όντως κόντεψα να μείνω καθώς γέμισα με 50 λίτρα ακριβώς.

    Αυτό που θέλω να πω είναι αν είναι ρυθμισμένο το bc σωστά η ακριβειά του είναι φοβερά καλή.
    Λευτερη οταν λες καιει μηδεν εννοεις οτι δεν καιει καθολου καυσιμο η το τι δειχνει το bc?ρωταω για συγκεκριμενο λογο λιγο ασχετο με το θεμα

  12. #30
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    1ον του Νικου ειναι 2λιτρο 2ον παιδια καντε την πραξη ειναι δυνατων να βγαλει με οσο συντηρητηκη οδηγηση και να κανεις το 2λιτρο το βαλβετρονικ 5.5-6 λιτρα τα 100χλμ?ουτε με 15αρες ζαντες δεν βγαζει τοση και του Νικου ειναι 17αρες.δεν ξερω εγω που το εχω 6 χρονια ποτε των ''ποτων'' δεν ειδα τετοια καταναλωση. μια σχετικα λογικη ειναι 8-10 αναλογα πως πας αλλα οχι και 6.δεν λεω οτι ο Νικος λεει ψεματα ετσι?απλα πιστευω οτι κατι λαθος εγινε στην μετρηση
    Παναγιωτη εχω την εντυπωση πως η μετρηση εγινε με τις 16αρες που εχει ο Νικος!
    Εγω παντως με το 316 Ν40 κινητηρα εχω κανει Κομοτηνη-Τρικαλα-Κομοτηνη με ενα ντεποζιτο,110 σταθερα στην εγνατια οδο και ειναι πανω απο 900 χιλιομετρα!Η μεση καταναλωση του bc ηταν στα 5,8 λιτρα στα 100!!

Σελίδα 3 από 15 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP