Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 66

Θέμα: Ζέσταμα

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή Ζέσταμα

    Λένε ότι κατά την εκκίνηση, θα πρέπει πρώτα να ζεσταίνουμε το κινητήρα μας, γιατί με βάρβαρη χρήση δημιουργούνται προβλήματα. Πως πρέπει να χειρίζομαι τον κινητήρα μου μέχρι να ζεσταθεί;


    Το μεγαλύτερο ποσοστό φθοράς του κινητήρα συντελείται κατά την εκκίνησή του. Τα πρώτα κρίσιμα δέκατα της εκκίνησης, αφενός το λάδι δεν προλαβαίνει να κυκλοφορήσει παντού, αφετέρου είναι κρύο, άρα και πιο παχύρρευστο και δε διεισδύει με την ίδια ευκολία ανάμεσα στις τριβόμενες μεταλλικές επιφάνειες. Για να αποφύγετε λοιπόν τυχόν προβλήματα, διαβάστε πώς πρέπει να φέρεστε στον κινητήρα σας κατά την εκκίνησή του:

    • Αφού θέσετε σε λειτουργία τον κινητήρα, τον αφήνετε να δουλέψει για λίγα δευτερόλεπτα στο ρελαντί. Αυτό του επιτρέπει να σταθεροποιήσει τη λειτουργία του πριν τον βάλετε σε φορτίο.
    • Δεν χρειάζεται να ζεσταίνετε τον κινητήρα σας σε στάση, ακόμα και το χειμώνα. Ο λόγος είναι, ότι έτσι αργεί να ζεσταθεί κι όσο παραμένει κρύος η καύση είναι χαμηλότερης ποιότητας. Κατά συνέπεια, καταναλώνει περισσότερο καύσιμο και εκπέμπει περισσότερους ρύπους.
    • Η σωστή προθέρμανση γίνεται με το αυτοκίνητο εν κινήσει. Αρχικά, κινηθείτε με χαμηλή ταχύτητα, κρατώντας τις στροφές του κινητήρα χαμηλά και αποφεύγετε τις απότομες επιταχύνσεις.
    • Όταν ο δείκτης της θερμοκρασίας του νερού φτάσει τη σωστή τιμή λειτουργίας, τότε περιμένουμε περίπου 3-4 φορές τον χρόνο που έκανε να ζεσταθεί το νερό, για να έρθει στη σωστή θερμοκρασία και το λάδι. Τότε ο κινητήρας έχει προθερμανθεί και μπορείτε να επιταχύνετε κανονικά.

    πηγη https://www.modauto.gr/index.php?opt...temid=88888978
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη YAz : 01-02-10 στις 00:19 Αιτία: Διόρθωση ως προς τον χρόνο που θα πρέπει να ζεσταθεί το αυτοκίνητο.
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  2. The Following 6 Users Say Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    bill_m3 (04-01-11), munchen (23-02-10), Samaro (01-02-10), tmilatos (09-02-10), yannisv (01-02-10), Z4 DCT (31-01-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγώ να ρωτήσω κάτι?
    Δηλαδή αμα πηγαίνεις ρε παιδί μου με 3ή και 1300 και πατάς τέρμα το γκάζι,όταν το αμάξι είναι κρύο για να ανεβάσεις μέχρι τις 2700 και να κάνεις αλλαγή,είναι σωστό?
    Δηλαδή το γενικότερο ερώτημα είναι να το σανιδώνεις απο χαμηλές στροφές (βλέπε ταξιτζήδες) όταν είναι κρυο δεν του κάνει κακό?
    Eντάξει γνωστό είναι να μην περνάς τις 3000 για ένα 10 λεπτο με τέταρτο (αναλόγως την θερμοκρασία) αλλά απο χαμηλά τι γίνεται?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 31-01-10 στις 19:58



  4. #3
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εχω μια ένσταση για το εξής :
    Όταν ο δείκτης της θερμοκρασίας του νερού φτάσει τη σωστή τιμή λειτουργίας, τότε ο κινητήρας δείχνει ότι έχει προθερμανθεί και μπορείτε να επιταχύνετε κανονικά.
    Το νερό, ζεσταίνεται γρηγορότερα απο το λάδι. Αρα σε συνθήκες ψύχους, ενδέχεται η θερμοκρασία του λαδιού να μην είναι ακόμα η επιθυμητή, ενώ του νερού να είναι.
    Κάποιος που έχει "εντρυφήσει" στα μηχανολογικά περισσότερο, ας επιβεβαιώσει ή διαψεύσει.

  5. The Following User Says Thank You to Κωνσταντίνος For This Useful Post:

    YAz (01-02-10)

  6. #4
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Κωνσταντίνος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω μια ένσταση για το εξής :


    Το νερό, ζεσταίνεται γρηγορότερα απο το λάδι. Αρα σε συνθήκες ψύχους, ενδέχεται η θερμοκρασία του λαδιού να μην είναι ακόμα η επιθυμητή, ενώ του νερού να είναι.
    Κάποιος που έχει "εντρυφήσει" στα μηχανολογικά περισσότερο, ας επιβεβαιώσει ή διαψεύσει.
    Ετσι ειναι και στον καλο καιρο ακομα , το λαδι ζεστενετε αργοτερα......οσοι εχουν εξακυλινδρο το βλεπουν στον δεικτη....εγω...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  7. #5
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    817
    Thanked
    420
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι ειναι και στον καλο καιρο ακομα , το λαδι ζεστενετε αργοτερα......οσοι εχουν εξακυλινδρο το βλεπουν στον δεικτη....εγω...
    δυστυχως φιλε μου..μονο οι διτουρμπινοι το βλεπουν...τρομερο φαοθλ της bmw να μην εχει τετοι δεικτη......αδικαιολογητο....

  8. #6
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PATSIMINI Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχως φιλε μου..μονο οι διτουρμπινοι το βλεπουν...τρομερο φαοθλ της bmw να μην εχει τετοι δεικτη......αδικαιολογητο....
    εχουν ολα τα εξακυλινδρα απο 25αρι και πανω...ολα.....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  9. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχουν ολα τα εξακυλινδρα απο 25αρι και πανω...ολα.....
    Mε πρόλαβες. Έτσι ακριβώς.

    Απ'την άλλη όμως, δεν έχουν το μοναδικό και υπερπολύτιμο οικονομόμετρο!
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  10. #8
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mε πρόλαβες. Έτσι ακριβώς.

    Απ'την άλλη όμως, δεν έχουν το μοναδικό και υπερπολύτιμο οικονομόμετρο!
    Ανατριχιασα....στο χαριζω αυριο το πρωι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  11. #9
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Βολος
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    855
    Thanked
    550
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το λαδι κανει περιπου τον τριπλασιο χρονο να φτασει σε θερμοκρασια λειτουργιας σε σχεση με το ψυκτικο υγρο. Ακομη ξεχνιεμαι γμτ...

    Το σανιδωμα δεν κανει καλο οταν ειναι κρυο, ουτε και οι πολυ χαμηλες στροφες με μεγαλη σχεση στο κιβωτιο. Τα νουμερα ομως ειναι πολυ σχετικα. Δηλ. το 35αρι που εχει ροπη απο τις 1300 στροφες, μπορεις να το δουλευεις 1500-2000 οταν ειναι κρυο, χωρις προβλημα, ακομη και με 4η-5η. Ενα τετρακυλιδρο, ατμοσφαιρικο ομως, τον ζοριζεις ετσι.

  12. #10
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    ΧΙΟΣ
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    433
    Thanked
    220
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Κωνσταντίνος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω μια ένσταση για το εξής :


    Το νερό, ζεσταίνεται γρηγορότερα απο το λάδι. Αρα σε συνθήκες ψύχους, ενδέχεται η θερμοκρασία του λαδιού να μην είναι ακόμα η επιθυμητή, ενώ του νερού να είναι.
    Κάποιος που έχει "εντρυφήσει" στα μηχανολογικά περισσότερο, ας επιβεβαιώσει ή διαψεύσει.

    αυτο το εχω ακουσει και εγω.οτι το λαδι αργει να ζεσταθει σε σχεση με το νερο.

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP