Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 50

Θέμα: BMW City & mini BMW

  1. #21
    Εγγραφή
    08-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.025
    Thanked
    439
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Κωνσταντίνος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον θα πρέπει να επαναπροσδιορίσετε όσοι λέτε για "κίνηση μόνο πίσω".
    Πιο λογική μου ακούγεται η ένσταση στο να μπει η BMW σε όλες τις κατηγορίες αυτοκινήτων, να γίνει δηλαδή Group VAG (όχι προς την φιλοσοσφία και το αμιγώς κατασκευαστικό κομμάτι, αλλά προς τη στρατηγική).
    Απο τη στιγμή που αποφασίζει να μπει και σε αυτά τα χωράφια, δηλαδή την παραγωγή αυτοκινήτων "πόλης", ήτοι μικρά σε μέγεθος, κυβικά και κόστος, η "πίσω κίνηση" δεν βλέπω να έχει λόγο ύπαρξης.
    Μόνο και μόνο επειδή η BMW "βγάζει πισωκίνητα" ;
    Αυτοκίνητα πόλης σημαίνει οικονομία σε όλες της μορφές. Απο μέγεθος, κατανάλωση μέχρι κόστος κτήσης (άρα μειωμένο κόστος παραγωγής). Και όλα αυτά δε συνάδουν με την "κίνηση στο σωστό άξονα"................
    Παρότι αρχικά δεν ενθουσιάστηκα με την κίνηση της BMW θεωρώ πως η τοποθέτηση του Κώστα είναι λογική και εξηγεί ορθολογιστικά την λογική πίσω από την κίνηση της BMW. Αρκεί αυτή η κίνηση να μην γίνει στις σειρές 3 και πάνω...

  2. #22
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Κάπου στην θάλλασα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    298
    Thanked
    148
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εμένα, η BMW πρέπει να ακολουθήσει το παράδειγμα της VAG, που για κάθε κατηγορία πελάτη έχει την ανάλογη μάρκα, χωρίς να χάνει το πρεστιζ της μπαίνοντας σε χωράφια απάτητα.
    Ας αναβιώσει μια απο τις μάρκες της Γερμανίας και ας βγάλει και μικρομεσαίο Pick Up.

    Εάν είχε κρατήσει τη Rover, και είχαν αποφασίσει να βάλουν το χέρι στην τσέπη, τώρα θα είχαν μια πλατφόρμα που τώρα με την κρίση θα πούλαγε σαν τρελή

    Θα μπορούσαν να εχουν χρησιμοποιήσει το Brand της Austin για να βγάλουν κάτι μικρό, την Rover για να περνάνε τις πλατφόρμες απο τις 3 και 5 που αλλάζουν μοντέλο (όπως η Audi και η VW πασσαρουν στην Seat) και την MG για να ρίχνουν τα σπεσιαλάκια που περισσεύουν απο τις παραγωγές των Ζ.

    Δεν συζητώ καν για το που θα είχε φτάσει το όνομα των Range Rover.

    Ολοι θα ήθελαν ένα MG-114 (ας πούμε) στα 4 μέτρα με κινητήρα 1.400/160hp και τιμή ενός polo.
    Εύκολα...

    Τωρα ας αρχίσουν οι χοροί με μπροστινή κίνηση και οικονομίες κλίμακας στους διακόπτες και τα μάκτρα...

    Συμφωνώ σχεδόν παντού αν τότε η Bmw είχε κρατήσει αυτές τις εταιρίες θα έιχε πολύ ποιο δυνατή θέση στην πίτα της αγοράς με αποτέλεσμα να έιχε ενεργή θέση και λόγο στην διαμόρφωση των πραγμάτων και όχι να είναι ένας απλός θεατής που θα έλεγα ότι μερικές φορές προσπαθεί να προλάβει τις εξελίξεις.
    Μην ξεχνάμε ότι η βιωσιμότητα μιας επιχείρησης εξαρτάται από τις επεκτατικές βλέψεις της. Στασιμότητα σημαίνει και αργός θάνατος!!!!! Αυτή την στιγμή όσο και να μας ενοχλεί η VAG έχει σε πολλά σημεία το πάνω χέρι και κυρίως σε αυτό των εξελίξεων. Σε κάποιο άλλο Thread κάποιος είπε “ αφού η VAG γέμισε την αγόρα με TSI” και λέω εγώ τώρα αν υπήρχε ένα γκρουπ εταιριών που υποστήριζε τα μοτέρ μεγάλου κυβισμού σε διάφορες μορφές ιπποδυνάμεων τότε δεν θα υπηρχέ ένας αντίλογος σε αυτή την λαίλαπα των TSI? Δεν χρειάζεται να τα βλέπουμε όλα μονάχα με το κοντόφθαλμο ελληνικό μυαλό μας που περιορίζεται λόγο φορολογίας και ούτε θέλω να ακούσω για περιβαντολογίκες χ@ζομάρες αφού η 2.0 πλέον 116i των 122 ίππων έχει σχεδόν τους ίδιους ρύπους με το A3 1,4 122 ίππων και παραπλήσιες επιδόσεις αφού η ροπή στα 2.0 δεν λείπει!
    Άρα θέλουμε δεν θέλουμε καλώς ήρθες προσθιοκίνηση έστω και για μερικά μοντέλα

    Αυτά και από εμένα!!!
    Έχετε οδηγήσει ποτέ 36.000 άλογα σε βρεγμένο?

  3. #23
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί φίλε Νίνο, η bmw δε βγάζει οικογενειακά αυτοκίνητα για τον κλασικό οικογενειάρχη που θέλει 550 λίτρα αποσκευών, τεράστιους χώρους για την 4-5μελή οικογένεια+το σκύλο, χαλαρή ανάρτηση που να πέφτει στη λακούβα και να μη μασάει και αποστειρωμένη οδική συμπεριφορά, κατάλληλη για ατελείωτες (σε βαθμό νύστας) ευθείες. Τα αυτοκίνητα της bmw, ακόμα και τα sedan, απευθύνονται σε πιο ανήσυχους οδηγούς, που θέλουν ποιότητα, ασφάλεια και άνεση, όχι όμως σε σημείο που να θυσιάζεται η αίσθηση. Εκεί μπαίνει και η πίσω κίνηση, που είναι διαφοροποιητικό στοιχείο των αυτοκινήτων της εταιρείας μας και προσφέρει το κάτι παραπάνω σε αίσθηση, πάτημα, κατανομή βάρους κλπ. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν μπροστοκίνητα αυτοκίνητα με σπορ αίσθηση, αλλά κατά κανόνα δε μπορούν να ξεπεράσουν ένα πισωκίνητο και φυσικά η bmw, έχει φοβερή τεχνογνωσία και εμπειρία στην πίσω κίνηση, οπότε θα ήταν σκέτη αυτοκτονία να την εγκαταλείψει, τη στιγμή μάλιστα που μεγάλοι της ανταγωνιστές (όπως η alfa), σε λίγα χρόνια θα την έχουν υιοθετήσει εκ νέου. Και αυτό δεν ισχύει μόνο για τα σπορ μοντέλα, αλλά και για τα πιο καθημερινά, με εξαίρεση αυτά που έχουν αποκλειστικά αστικό χαρακτήρα.

    Εν κατακλείδι, οι bmw δεν είναι τυπικά οικογενειακά αυτοκίνητα και σωστά, για εμένα, έχουν πίσω κίνηση. Όταν η εταιρεία μας αρχίσει να φτιάχνει κατεξοχήν μπροστοκίνητα αυτοκίνητα, δεν καταλαβαίνω τι θα την κάνει να ξεχωρίζει από τον ανταγωνισμό. Καλό το city και σωστή η μπροστά κίνηση, αφού μιλάμε για mini αμάξι πόλης με κύριο γνώμονα την χαμηλή κατανάλωση, την εύκολη οδήγηση και το σχετικά χαμηλό κόστος. Στις μεγαλύτερες κατηγορίες όμως, κατά την άποψή μου, η πίσω κίνηση είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να συνεχίσουν οι bmw να είναι τα αυτοκίνητα που ξέρουμε και αγαπάμε. Δε νομίζω ότι είναι θέμα ρομαντισμού, αλλά κάτι υπαρκτό και χειροπιαστό, αφού οι μπέμπες μας χωρίς την πίσω κίνηση δε θα μπορούσαν να είναι ίδιες με τα αυτοκίνητα που γουστάρουμε ανά πάσα στιγμή να καθόμαστε πίσω από τα τιμόνια τους και θα μετατρέπονταν σε άλλο ένα καλό οικογενειακό αυτοκίνητο, από τα πολλά που έχει πλέον αγορά.
    Αυτα ειναι!! ετσι σοβαρες πολιτισμενες τοποθετησεις που ειναι και η ουσια ενος εποικοδομητικου διαλογου! Αν και στα περισσοτερα συμφωνω εχω ομως τις "ενστασεις" μου τις οποιες θα αναλυσω το απογευματακι μιας και τωρα ειμαι στη δουλεια.
    Δεν ξερω μονο εαν πρεπει να συνεχισουμε αυτη την εξαιρετικα ενδιαφερουσα συζητηση εδω ή αν θα επρεπε να δημιουργηθει νεο thread, ας τοποθετηθει καποιος απο την διαχειριστικη ομαδα!
    Ευχαριστω.

  4. #24
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    χμμ...μιας και δεν ειχαμε "επισημη" τοποθετηση, ας συνεχισουμε εδω...

    Αγαπητε φιλε Μ driver επετρεψε μου να διαφωνησω και πιστευω οτι συγκεκριμενα μοντελα συγκεκριμενων σειρων εχουν σαφεστατο οικογενειακο χαρακτηρα και απευθυνονται σε ισως οχι τοσο "ανησυχους" αλλα σε... ευκαταστατους οικογενειαρχες.
    Αν και στην Ελλαδα,τα παντα τελουν υπο συγχυση για αυτο και στο τομεα της αγορας αυτοκινητου τα target group θα μπορουσαν να αποτελεσουν αντικειμενο επιστημονικης ερευνας.
    Μιας και τιποτα δεν ισχυει και ο καθενας κατεχει ή χρησιμοποιει αγαθα-υπηρεσιες που η οικονομικη του κατασταση λογικα δεν το επιτρεπει, ή τουλαχιστον ετσι φαινεται και βεβαια βαση αυτου ενα μεγαλο ποσοστο χρηστων ελικα ειναι απο επιλογη brand name ως staτus symbol.
    Η κινηση πισω μπορει να κρυβει την γοητεια και τις δυνατοτητες που υποσχεται για σπορτιφ οδηγηση και μοναδικο τιμονι,σε καμια ομως περιπτωση κατα την γνωμη δεν ειναι νομοτελειακο οτι θα επρεπε να βρισκεται σε ολες τα μοντελα και σε ολες τις σειρες ανεξαρτητως κυβισμου και ιπποδυναμης.
    Δεν θελω να δωσω ονομαστικα παραδειγματα μοντελων,αλλα σαν γενικοτητα σκεψου καποιο απο τα "μικρα" της bmw που και πανακριβο για την κατηγορια του ειναι και παλι δεν ξεχωριζει σε κατι λογω της πισω κινησης... ειναι δεν ειναι τεσπα δεν υπαρχει λογος να επεκταθουμε πιστευω.
    Εν κατακλειδι πιστευω πολλες φορες πιο πολυ αλλοθι ειναι παρα αναγκαιοτητα
    και θα μπορουσε καλλιστα να μην χρησιμοποιειται σε ολες τις σειρες αλλα εκει που και ο χαρακτηρας αλλα και οι επιδοσεις του αυτοκινητου το "επιβαλουν"
    Το βασικοτερο παντως ειναι οτι με το να βγει ενα αυτοκινητο πολης ακομα και σαν αρχη και αργοτερα να προχωρησουν και σε αλλες παρομοιες για την ιστορια τους καινοτομιες, ουτε ο κοσμος χαθηκε, ουτε κανενας απο εμας πρεπει να νιωθει "προδομενος" και τι εγινε?
    Ετσι και αλλιως παντα ο ερωτας μας θα ειναι χωρις ανταποκριση.

    Υγ. Οσο για τους χωρους αποσκευων... ακομα και ματια στο παρελθον να "ριξεις" θα θυμηθεις οτι παντα ειχαν τεραστια πορτ μπαγκαζ η εξισου αξιολογα με τον ανταγωνισμο.

    Υγ2 στο transporter... δυο "οργανα" χωραν ανετοτατα και περισσευει χωρος στο πορτ μπαγκαζ της επταρας!! ναι ναι το ξερω οτι η 7 αρα ειναι αλλη ιστορια.

  5. #25
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Κάπου στην θάλλασα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    298
    Thanked
    148
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Άρχισαν τα όργανα!!!! Λέτε οι τωρινοί κάτοχοι σειράς 1 να είναι οι πρώτοι και οι τελευταίοι που αγόρασαν μικρομεσαίο με σήμα την έλικα και την κίνηση στους πίσω τροχούς???

    https://www.worldcarfans.com/1100322...-a-front-wheel
    Έχετε οδηγήσει ποτέ 36.000 άλογα σε βρεγμένο?

  6. #26
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    απαντησες μονος σου στο ερωτημα σου με το λινκ που εβαλες...

    80% των κατοχων σειρας 1 πιστευουν οτι το αυτοκινητο τους ειναι προσθιοκινητο...

    εσυ αν ησουν στελεχος στη bmw τι θα εκανες?

  7. #27
    Εγγραφή
    17-03-10
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    182
    Thanked
    233
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν και ειμαι οπαδος της πισω κινησης, στην πραξη δεν την βλεπω κακη κινηση απο πλευρας bmw. Να ξεκινησω με μια γενικη ερωτηση λοιπον...

    Υπαρχει εδω καποιος που υποστηριζει οτι για μια αμιγως σπορ κατασκευη και προσανατολισμο οχηματος παιζει ρολο το "μεγεθος" και η κινηση στον πισω αξονα?? Αν ναι θα απαντησω ως εξης...

    "ΜΙΝΙ COOPER S / WORKS / GP " κτλ κτλ...

    αμφισβητει μηπως κανεις τις ικανοτητες του?? ουδεις....
    αμφισβητει κανεις το στησιμο / στριψιμο που δινει?? ουδεις...

    ολα λοιπον κυριοι ειναι σχετικα... εκτος απο το μινι υπαρχουν εξισου αξιολογες προτασεις που προσφερουν οδηγικη απολαυση και δεν αναφερομαι ουτε σε μεγαλα ουτε σε πισωκινητα οχηματα...

    Βλεπετε Γαλλια μερια...

    Κι εγω ρομαντικος φαν της πισω κινησης ειμαι (ποικιλοτροπα), αλλα στους χαλεπους καιρους που ζουμε οι εταιριες αναγκαζονται να αναπροσαρμσουν καποιους παραγοντες για να μεινουν στο παιχνιδι. Αν το κανουν καλα η οχι αυτο ειναι αλλο θεμα.

    Η καρδια λοιπον ισως και να διαφωνουσε, η λογικη ομως (και δεν αναφερομαι στην δικη μου αλλα στην αυστηρη λογικη των αυτοκινητοβιομηχανιων) προσταζει διαφορετικα...

    αναμενουμε να δουμε λοιπον τι θα ειναι αυτο το "μινι"..

    Κλεινοντας θυμιζω ενα σλογκαν της "αγαπημενης μας εταιριας"...

    " Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΔΕΝ ΣΥΜΠΙΕΖΕΤΑΙ"...

    Φιλικα,
    Ανδρεας

  8. The Following User Says Thank You to M_Dolce For This Useful Post:

    Nino (23-03-10)

  9. #28
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Salonica . . .
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    5586
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο M_Dolce Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και ειμαι οπαδος της πισω κινησης, στην πραξη δεν την βλεπω κακη κινηση απο πλευρας bmw. Να ξεκινησω με μια γενικη ερωτηση λοιπον...

    Υπαρχει εδω καποιος που υποστηριζει οτι για μια αμιγως σπορ κατασκευη και προσανατολισμο οχηματος παιζει ρολο το "μεγεθος" και η κινηση στον πισω αξονα?? Αν ναι θα απαντησω ως εξης...

    "ΜΙΝΙ COOPER S / WORKS / GP " κτλ κτλ...

    αμφισβητει μηπως κανεις τις ικανοτητες του?? ουδεις....
    αμφισβητει κανεις το στησιμο / στριψιμο που δινει?? ουδεις...

    ολα λοιπον κυριοι ειναι σχετικα... εκτος απο το μινι υπαρχουν εξισου αξιολογες προτασεις που προσφερουν οδηγικη απολαυση και δεν αναφερομαι ουτε σε μεγαλα ουτε σε πισωκινητα οχηματα...

    Βλεπετε Γαλλια μερια...

    Κι εγω ρομαντικος φαν της πισω κινησης ειμαι (ποικιλοτροπα), αλλα στους χαλεπους καιρους που ζουμε οι εταιριες αναγκαζονται να αναπροσαρμσουν καποιους παραγοντες για να μεινουν στο παιχνιδι. Αν το κανουν καλα η οχι αυτο ειναι αλλο θεμα.

    Η καρδια λοιπον ισως και να διαφωνουσε, η λογικη ομως (και δεν αναφερομαι στην δικη μου αλλα στην αυστηρη λογικη των αυτοκινητοβιομηχανιων) προσταζει διαφορετικα...

    αναμενουμε να δουμε λοιπον τι θα ειναι αυτο το "μινι"..

    Κλεινοντας θυμιζω ενα σλογκαν της "αγαπημενης μας εταιριας"...

    " Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΔΕΝ ΣΥΜΠΙΕΖΕΤΑΙ"...

    Φιλικα,
    Ανδρεας


    Ανδρεα . . .

    Η Bmw στηριζει εδω και χρονια την πισω κινηση και δεν εχει να φοβηθει κανενα mini . . .

    Πιστευεις οτι αν το εβγαζε με πισω κινηση δεν θα πουλουσε εξισου με την μπροστα κινηση ; ; ;

    Απο τις ποιο μεγαλες εταιριες με πισω κινηση και σκεφετται να βγαλει αυτοκινητο με μπροστα κινηση δλδ απορω . . .

    Το σχεδιο μου αρεσε μπορω να πω αν ειχε και πισω κινηση θα ηταν σαν καρτακι . . .

    Αλλα οκ περπατανε και αυτοι στην εξελιξη . . .

  10. #29
    Εγγραφή
    17-03-10
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    182
    Thanked
    233
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Christos 330 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανδρεα . . .

    Η Bmw στηριζει εδω και χρονια την πισω κινηση και δεν εχει να φοβηθει κανενα mini . . .

    Πιστευεις οτι αν το εβγαζε με πισω κινηση δεν θα πουλουσε εξισου με την μπροστα κινηση ; ; ;

    Απο τις ποιο μεγαλες εταιριες με πισω κινηση και σκεφετται να βγαλει αυτοκινητο με μπροστα κινηση δλδ απορω . . .

    Το σχεδιο μου αρεσε μπορω να πω αν ειχε και πισω κινηση θα ηταν σαν καρτακι . . .

    Αλλα οκ περπατανε και αυτοι στην εξελιξη . . .

    δηλαδη ρε Χρηστο το μινι δεν ειναι bmw?? διαβασε τι γραφεις...

  11. #30
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Κάπου στην θάλλασα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    298
    Thanked
    148
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    απαντησες μονος σου στο ερωτημα σου με το λινκ που εβαλες...

    80% των κατοχων σειρας 1 πιστευουν οτι το αυτοκινητο τους ειναι προσθιοκινητο...

    εσυ αν ησουν στελεχος στη bmw τι θα εκανες?
    Θα έβγαζα 1 με μπροστινή κίνηση και ταυτοχρόνος θα ένιωθα ο μεγαλύτερος Μ@λ@κ@ς που έδωσα χρήματα για να βγεί το 135 και σε ρωτάω εγώ τώρα. Το 2000 (η δεν ξέρω πότε) όταν αποφάσιζαν να βγάλουν ένα μικρομεσαίο μοντέλο δεν ήξεραν τα υπέρ και τα κατά της πίσω κίνησης σε αυτή την κατηγορία? Δέν ήξεραν ότι με μπροστινή κίνηση θα είχαν ένα πολύ ποιο φτηνό όχημα με πολλά άλλα πλεονεκτήματα που θα έφερνε ταυτόχρονα και καινούργιο αγοραστικό κοινό?
    Δεν πιστεύω ότι όλα τα παραπάνω τα πήραν χαμπάρι τώρα. Απλά τώρα γίνεται η προσγείωση στην πραγματικότητα που αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την εγκατάλειψη της πίσω κίνησης τουλάχιστον στην κατηγορία αυτή.
    Έχετε οδηγήσει ποτέ 36.000 άλογα σε βρεγμένο?

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP