Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 55

Θέμα: επισκευη σε ε36 316

  1. #1
    Εγγραφή
    18-11-11
    Περιοχή
    μεγαρα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    216
    Thanked
    21
    Rides
    0

    Προεπιλογή επισκευη σε ε36 316

    καησπερα παιδια θα ειθελα να σας κανω μια ερωτηση λογο οτι ειστε ποιο εμπιροι για να κανω μια απισκευη σε ενα μοτερακι μ43 νομηζω τι χρειαζετε νααλαξω και ποσο περηπου κοστιζει θελω να δωσω νεα πνοη στο μοτερακι μου να το κανω σχεδον καινουριο και ετσι να του δωσω κιαλο χρονο ζωης ζυταω συγνωμη προκατοβοληκα για τα λαθοι τα ορθογραφηκα που συγουρα εχω και μπωρει να σασ βγαλουν τα ματακια

  2. #2
    Εγγραφή
    12-09-11
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    626
    Thanked
    303
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    φιλε συγνωμη αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως θελεις να κανεις.
    εχεις μεινει απο μοτερ
    θελεις να αναβαθμισεις το μοτερ και ενα ναι σε τι επιπεδο
    εαν περιγραψεις τι σκεφτεσαι θα ακουσεις συγκεκριμενα πραγματα αλλιως θα χαθεις . Μπορεις να ξεκινησεις παο ΦΠΕ (ΦΙΛΤΡΟ -ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ-ΕΞΑΤΜΙΣΗ) μεχρι και εγω δεν ξερω που
    επίσης το budget είναι σημαντικο

    σε ευχαριστώ

  3. #3
    Εγγραφή
    18-11-11
    Περιοχή
    μεγαρα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    216
    Thanked
    21
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οχι οχι δεν θελω βελτιοση απλα το μοτερακι που εχω πανω εχει αρκετα χιλιομετρακια κια λεω να το κανω αν γυνετε παλη καινουριο σχεδον καινουριο ωστε να καιει λαδακια να μυν σταζει λαδακια καταλαβες?? απλα θελω να του δωσω νεα πνοη οχι αναβαθμηση αλωστε αναβαθμηση δεν αξυζει νωμυζω σε ενα μοτερ 1600 απλα να το κανω ωσο μπορω ποιο καινουριο για να αντεξει κιαλα χιλιομετρα και χρονια ζωης

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kwstantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι οχι δεν θελω βελτιοση απλα το μοτερακι που εχω πανω εχει αρκετα χιλιομετρακια κια λεω να το κανω αν γυνετε παλη καινουριο σχεδον καινουριο ωστε να καιει λαδακια να μυν σταζει λαδακια καταλαβες?? απλα θελω να του δωσω νεα πνοη οχι αναβαθμηση αλωστε αναβαθμηση δεν αξυζει νωμυζω σε ενα μοτερ 1600 απλα να το κανω ωσο μπορω ποιο καινουριο για να αντεξει κιαλα χιλιομετρα και χρονια ζωης
    το αλλάζεις με ένα σε καλύτερη κατάσταση μοτέρ, αν το πας για φτιάξιμο θα ξεφύγεις υπερβολικά!!!!


  5. #5
    Εγγραφή
    18-11-11
    Περιοχή
    μεγαρα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    216
    Thanked
    21
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ναι αλα δεν θα ξερω ωμος αν το αλο μοτερ ειναι καλητερο χωρια οτι θα θελει και λευτα πολα για την μετατροπη βαλε βγαλε δυλαδη δεν ξερετε ποσα περηπου χρηματα χρειαζονται για να του δωσω παραπανω ζωη δυλαδη μια επισκευη?? και τι χρειαζετε να αλαξω?/ πχ βαλβηδεσ κιαλα τετια??/

  6. #6
    Εγγραφή
    28-08-10
    Μηνύματα
    389
    Thanked
    172
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    παιδια επειδη και εμενα με ενδιαφερει το θεμα αν θελετε πειτε τι χρειαζεται για ενα φρεσκαρισμα σε μ43 1600αρι γιατι και εγω εχω 235000 χιλιαδες χιλιομετρα τωρα.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-04-10
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    718
    Thanked
    1240
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αν δεν εχετε καποιο σοβαρο προβλημα, δλδ να καιει λαδια, η δεν ξερω και εγω τι αλλο, δεν βλεπω τον λογο να μπειτε σε αυτην την διαδικασια....

  8. #8
    Εγγραφή
    18-11-11
    Περιοχή
    μεγαρα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    216
    Thanked
    21
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ωμος και καιει λαδακια αλα και σταζει και ελεγα να του καν ετσι σαν ανανεωση ελεγα βεβεα λαθος λεξη διαλεξα αλα λεω να του δωσω πνοη ετσι και την χαμενη υναμη πυστευω θα ξαναβρει ετσι δεν ειναι?/ αλα εγω θελω να μαθω το κοστος απο την εμπηρια σασ και στο περηπου πρεπει να αλαχτει

  9. #9
    Εγγραφή
    17-08-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    190
    Thanked
    195
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για εμενα καλυτερα να πας σε 2 με 3 μαστορες με εξειδικευση σε BMW και να ρωτησεις. Τα παιδια απο εδω θα σου προτείνουν. Οι ιδιοι θα σου δωσουν και τιμες.

    Απλα για να ξερεις τα βασικα για rebuilt ειναι αλλαγη ελατηρίων των πιστονιών, ολες οι φλατζες και τσιμουχες, γυαλισμα το καπακι κυλινδροκεφαλης, καθαρισμα - γυαλισμα βαλβιδων, το ιδιο και οι αυλοί που εφαρμοζουν, ελεγχος εκκεντροφορου-ωστηριων-κοκκορακια και ελατηρια βαλβιδων για το ποσο φθορα εχουν και εαν κρινεται η αντικατασταση τους. Με αυτα ξεκινας. Κατα βαση εκκεντροφορος-ωστηρια-κοκκορακια συνηθως μετα απο 200.000 χλμ δεν την γλυτωνουν. Ακομα και εαν δε βαρανε συνηθως εχουν σημαντικές φθορες.

    Με τα λιγα και τα πολλα τα λεφτα ειναι πολλα. Εχω και εγω ενα is στο υπογειο και θελω να του κανω και εγω rebuilt σιγα σιγα. Δουλεύει οκ, αλλα μιας και θελω να κρατησω το αμαξι ειπα να το κανω για να το βαλω επανω για να δουλεύουν ολα ρολόι για καιρο. (κανω και πολλα ταξιδια). Τωρα εχω ενα Μ40 επανω 1800. Τωρα ομως με την κριση και γενικα την αγορα οπως κυλαει, κραταω τα λεφτακια μου καβατζα γιατι δεν ξερουμε τι ξημερωνει....
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  10. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Σε μια αγγελια τα σκοτωνεις λογω αναγκης και σε αυτο το τοπικ ρωτας πως να χαλασεις λεφτα?

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP