Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 86

Θέμα: χρεωση σε αντιπροσωπεια

  1. #21
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    το υποφορουμ "εμπειριες", οπου βρισκεται και αυτο το θεμα ειναι η σωστη ενοτητα κωστα.

  2. #22
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιωργο , μην ξεχνας οτι στην αντιπροσωπια δουλευουν και ενα σωρο αλλοι ανθρωποι ,οι οποιοι δεν ''παραγουν'' εργο!!! Η τηελεφωνητρια δεν παραγει εργο...και δεν φερνει αμεσα κερδη!! Ούτε η καθαρίστρια ,ούτε η κοπέλα στο ταμείο, ουτε στο λογιστηριο κλπ κλπ! Μονο οι μαστορες και οι πωλητες φερνουν αμεσα κερδη! Αρα απο που θα πληρωθουν ολοι αυτοι? Απο το εργο των υπολλοιπων φυσικα...Άρα οι εργασίες ειναι υπερκοστολογημενες... Επισης η αντιπροσωπεια εχει αλλο ενοικιο, αλλα ρισκα και αλλες υποχρεωσεις...Ακομα και τις καρτουλες ή τα ημερολογια που μοιραζουν τα πληρωνουν αυτοι και όχι η μαμα bmw...Και ο συλογισμος αυτος δεν εχει σταματημο...Απο τον καφε μεχρι την δερματινη πολυθρονα!

    Αρη, για το οτι δεν σε αφηνουν να παρακολουθεις...οκ εχεις δικιο ,θελεις να βλεπεις τι κανουν ,πως το αντιμετωπισζουν κλπ κλπ Αν εσυ το θελεις 1 εγω το θελω 10.
    Αλλα σκεφτηκες οτι εκεινοι δεν γνωριζουν τον Αρη? Αν ο Αρης αναψει τσιγαρο την ωρα που αλλαζουν φιλτρο βενζινης τι θα γινει? Ή αν τον πλακωσει τιποτα εκει μεσα?
    Το δέχομαι αυτό που λες και είναι σωστό, αλλά πιστεύεις ότι αυτός είναι ο πραγματικός λόγος? Άλλωστε, μόνο στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία (και όχι όλων των εταιρειών μάλιστα) είναι τόσο ευσυνείδητοι, που ενδιαφέρονται για τέτοια ζητήματα? Υπάρχουν κάποια θέματα ασφαλείας, δεν αντιλέγω, αλλά υποτίθεται ότι είμαστε νοήμονες άνθρωποι, δε νομίζω ότι πολλοί θα έκαναν τέτοιες απερισκεψίες όπως το άναμμα τσιγάρου. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν και ταμπέλες που προειδοποιούν κλπ ώστε να προλαμβάνονται τέτοιες συμπεριφορές. Και φυσικά, ποτέ δε μπορεί να είναι βέβαιος κανείς για τίποτα, αλλά το ίδιο συμβαίνει και αλλού (βενζινάδικα, νοσοκομεία κλπ) όπου μπαίνει ο ατομικ΄πος παράγοντας.

    Οι λόγοι ασφαλείας πιστεύω ότι είναι πιο πολύ πρόσχημα, παρά η πραγματικότητα, που κατά τη γνώμη μου είναι το ότι δυσανασχετούν να έχουν τον κάθε σχολαστικό κάτοχο πάνω από το κεφάλι τους να επιβλέπει πιθανόν κάποιες τακτικές εργασίες που δεν γίνονται (πχ σφίξιμο χειροφρένου, σχολαστικός έλεγχος σε φρένα, αμορτισέρ κλπ), αλλά και για να μην έχουμε άμεση επίγνωση του πόσο εύκολα και γρήγορα γίνονται ορισμένες εργασίες, για τις οποίες πληρώνουμε υψηλά εργατικά. Αυτή είναι η άποψή μου και πάντα εκτιμώ τα συνεργεία που με αφήνουν να βρίσκομαι στο χώρο του σέρβις, πάντα με δική μου ευθύνη βέβαια.

    Στα υπόλοιπα περί υπερκοστολόγησης των εξουσιοδοτημένων ώστε να ισοφαριστεί η ζημιά από μη παραγωγικά άτομα (πχ τηλεφωνήτριες κλπ) με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  3. #23
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το υποφορουμ "εμπειριες", οπου βρισκεται και αυτο το θεμα ειναι η σωστη ενοτητα κωστα.
    Απλά εννοούσα ότι θα μπορούσαμε να φτιάξουμε ένα θέμα κάτι σαν "alternative συνεργεία" ή κάτι τέτοιο....

  4. #24
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για καθηστε για να ξερουμε και τι λεμε απο που και ως που μονο οι τεχνικοι παραγουν εργο και φερνουν κερδη? μια ασυνειδητη τηλεφωνητρια μπορει να "καταστρεψει" την επικοινωνια της εταιρειας,μια καθαριστρια να σε κανει να μην θελεις να ξαναπατησεις κ.ο.κ καθε ενας ειναι σημαντικος απο το δικο του μετεριζι, ας μην επεκταθουμε ομως περισσοτερο και συνεχισω το off topic.

  5. #25
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Ναουσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.108
    Thanked
    2482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tamtamcafe Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχει λε7 το αφεντικο σου ρε μη μασας
    χαχαχαχαχα
    να βγαλεις το τιμολογιιο φωτοτυπια και να το ποσταρεις να το μαθουν ολοι!!!!
    μη το κανεις αυτο γιατι μετα να εισαι σιγουρος πως θα εχεις μπελαδες!!
    το ξερω γιατι ακουσα απο την αντιπροσωποια που παω μια ιστορια που μου ειπαν για μελος το αλλου furoum και μετα απο αυτο χαθηκε για να γλιτωσει απο τις μηνυσεις!

  6. #26
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για καθηστε για να ξερουμε και τι λεμε απο που και ως που μονο οι τεχνικοι παραγουν εργο και φερνουν κερδη? μια ασυνειδητη τηλεφωνητρια μπορει να "καταστρεψει" την επικοινωνια της εταιρειας,μια καθαριστρια να σε κανει να μην θελεις να ξαναπατησεις κ.ο.κ καθε ενας ειναι σημαντικος απο το δικο του μετεριζι, ας μην επεκταθουμε ομως περισσοτερο και συνεχισω το off topic.
    Έχει διαφορά το παράγω έργο, με το είμαι σημαντικός, φέρνω-διώχνω πελατεία κλπ. Για παράδειγμα, σε ένα φούρνο παραγωγικός εργαζόμενος είναι αυτός που παρασκευάζει και ψήνει το ψωμί, αφού αυτό είναι το αγαθό που παράγεται από το φούρνο. Ο υπάλληλος που βρίσκεται στο ταμείο, σίγουρα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στο πόσο ευχαριστημένος μένει ο πελάτης κλπ, αλλά δεν παράγει έργο. Ακόμα περισσότερο η καθαρίστρια που καθαρίζει το φούρνο. Κάτι αντίστοιχο με το απλό αυτό παράδειγμα συμβαίνει και στα συνεργεία, μεταξύ τεχνικών και όλων των υπόλοιπων βοηθητικών εργαζομένων. Όλοι είναι χρήσιμοι και απαραίτητοι για μια εύρυθμη λειτουργία, αλλά δεν παράγουν όλοι άμεσα έργο, το οποίο δεν είναι άλλο από την επισκευή αυτοκινήτων.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  7. #27
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    η παραγωγη εργου σε οιαδηποτε επιχειρηση οργανισμο ειναι αποτελεσμα συλλογικης εργασιας και προσπαθειας η αλυσιδα εχει διαφορους κρικους που εμεις τους εχουμε δωσει και το αναλογο υλικο που ειναι φτιαγμενοι, ενας κρικος να χαθει το εργο παει κατα...
    Βλεπε Ολυμπιακη εκαναν σταση εργασιας αυτοι που κουβαλαν τις αποσκευες και το αεροπλανο δεν μπορουσε να απογειωθει.
    Πλαναται πλανη οικτρα οποιος εργοδοτης manager κλπ νομισει οτι οι απλοι υπαλληλοι δεν συμμετεχουν στη παραγωγη εργου με το δικο τους τροπο φυσικα.

  8. #28
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ξεφευγουμε απο το θεμα παιδες.

    Γιαννη παντως ετσι ειναι ο καταμερισμος του προσωπικου και ειδικοτερα στις εταιρειες που εχουν τεχνικο εργο. Οι τεχνικοι ειναι η παραγωγικη ομαδα, υπο την εννοια οτι παραγουν προιον και ετσι γινεται και η οικονομικη προσεγγιση της κοστολογησης.
    Κατα τα αλλα ουδεις μπορει να αρνηθει την εξ ισου σημαντικη συμμετοχη ολων των εργαζομενων.

  9. #29
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ο Θανάσης είναι μεγάλος δάσκαλος ακόμα και στο πως πρέπει να διαπραγματεύεται ο πελάτης...................


  10. The Following 4 Users Say Thank You to Κωνσταντίνος For This Useful Post:

    fanisk (31-01-10), joseph (31-01-10), Nino (31-01-10), Stathis (31-01-10)

  11. #30
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Αντιπροσωπεια..
    Θα πας οταν δεν θες να χασεις την εγγυηση σου, οταν δεν γνωριζεις τιποτα για το αυτοκινητο σου, οταν φοβασαι "τους αλλους" μηπως σου κανουν ζημια ή κρυψουν κατι που δεν αλλαξαν. Θα κλεισεις ραντεβου, θα περιμενεις να ερθει η ωρα, θα εχεις πλυνει τον κωλο σου γιατι θα μπει χοντρο χερι την ωρα της πληρωμης.. αλλα θα σε εχουν με το σεις και με το σας ειτε εισαι 18 ειτε 88 ετων. Θα πας επειδη τους βλεπεις με ρομπα και ισως σου δωσουν το χερι να σε χαιρετησουν- παντα "κρυα" χειραψια - αφου δεν την "νιωθουν".

    Εξειδικευμενο..
    Θα πας επειδη εισαι εκτος εγγυσης, επειδη ξερεις 5 πραγματα (αρα ξερεις περιπου και τις τιμες), θα πας στο εξειδικευμενο που ξερεις τον ιδιοκτητη και τα μαστορια, θα πας επειδη βρεξει-χιονισει σε αφηνουν να εισαι μπροστα στο αμαξι σου, τα ραντεβου ειναι λεξη αγνωστη εκτος και αν οντως εχει πεσει τρελη δουλεια εκεινη τη μερα, πας και με απλυτο κωλο (αρκει να μη βρωμας) γιατι οι τιμες ειναι λογικες..οι φρασεις "καλως τον","ρε λεβεντη","παλικαρι μου τι να κερασω?" κ.α εχουν αντικαταστησει τα "καλως ηλθατε κυριε χ", "θα θελατε να πιειτε κατι? Εχουμε Μπανανα, σοκολατα, μηλο, κερασι, καραμελα..". Μολις μπεις, ακομα και με μουτζουρες, θα σου δωσουν το χερι τους αλλα θα καταλαβεις οτι σε σφιγγει χερι και οχι καμια ανορεξικη πρεζου ετοιμη να πεθανει.

    Τα παραπανω τα εχω δει στη BMW Hellas(διαφορικο)..στη Dimco(Rav4 της μανας)..στον Ισμαηλο(clk280 του πατερα)..και στον κυρ-Σταυρο.

    Μια συγκριση τιμων για, σχεδον, τις ιδιες εργασιες, στα 3 αυτοκινητα της οικογενειας. Οι τιμες ειναι στο περιπου γιατι δεν εχω τα τιμολογια μπροστα μου.

    Rav4 μανας (εντος εγγυησης). Λαδια,φιλτρα,νερο στα πιτσιλιστηρια και 1-2 ψιλολογια = 300¤
    clk280 πατερα (εντος εγγυησης). Λαδια,φιλτρα, νερο στα πιτσιλιστηρια, υαλοκαθαριστηρες και 1-2 ψιλολογια = 500¤

    Παω στον κ.Σταυρο με τα λαδια μου(tradewind), φιλτρο λαδιου απο το συνεργειο, νερο βαζω και μονος μου..τοσες βρυσες εχει το σπιτι, υαλοκαθαριστηρες 20¤ απο ebay, λεμε 5 μ****** και γελαμε, φευγωντας μου δινει και ενα μεταλλικο κουτακι που εξω εχει το λογοτυπο του συνεργειου του και τη φραση "Προσεχουμε την ασφαλεια σας!", (μεσα εχει 3 καποτες), φευγω! Συνολο..χμμ κανα 50αρι τα λαδια, 8 το φιλτρο, εργατικα δεν θυμαμαι (τα εχει βαλει και τσαμπα μερικες φορες) αλλα με το ζορι να βγαινουν συνολο 100¤ ολα μαζι.
    Ο Σπυρος ειναι αυτος που ασχολειται με το αμαξι μου, ειναι γατος και γρηγορος. Ποτε δεν μου ειπε οχι σε κατι, ποτε δεν εφυγα χωρις να μου πει προσεχε αυτο (λαστιχα, φρενα, οτι αλλο ειδε) επειδη ειναι στα τελευταια του.

    Για ολα τα παραπανω, θα προτιμησω το εξειδικευμενο συνεργειο για τη συντηρηση του αυτοκινητου μου. Αν καμια μερα μπολιασω κανα ευρωδεντρο στον κηπο ισως να ξαναεπισκευθω αντιπροσωπεια. Να χρειαστω την εγγυηση δεν νομιζω..μιας και ακομα και αν αλλαξω αμαξι δεν εχω σκοπο να το παρω καινουριο.

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη YAz : 01-02-10 στις 00:08

  12. The Following 3 Users Say Thank You to fanisk For This Useful Post:

    Dimzan (01-02-10), katsaraios (31-01-10), Ptboul (26-09-11)

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP