Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Δίσκος-πλατώ

  1. #1
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Wink Δίσκος-πλατώ

    Ίσως να χρειαστεί να αλλάξω δίσκο-πλατώ και ξεκινώ το θέμα για να γνωρίζουμε 2 πράγματα όλοι μας αν ποτέ χρειαστεί!


    Ερωτήσεις:

    1. από που αγοράζουμε τα ανταλλακτικά (site/φυσικά καταστήματα, τιμές)
    2. πόσο κοστίζει η τοποθέτηση? (προτείνετε κάποιους τεχνικούς που το κάνουν αυτό - εξειδικευμένα ή μηχανικούς δικούς σας)
    3. πρέπει να γνωρίζουμε κάτι ιδιαίτερο κατά την αλλαγή δίσκου-πλατώ? πρέπει να πούμε στον μηχανικό να προσέξει κάτι ιδιαίτερα στο bmw σε σχέση με άλλα αυτοκίνητα?


    Απαντήστε παρακαλώ και ας μην είστε κάτοχος σειράς 1

    (το αυτοκίνητο είναι 120i e87 pre-facelift χωρίς start-stop με τα 150ps)


    Y.Γ αν κάποιος από εσάς δεν θέλει να γράψει δημόσια (για δικούς του λογους) μετά χαράς θα περιμένω προσωπικά μηνύματα.


  2. #2
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    up(!)

  3. #3
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Λοιπον, πριν απο κανενα μηνα αλλαξα δισκο πλατω στο δικο μου αμαξι Ε46 318ci N42.Αγορασα δισκο-πλατω luk στα 150 ευρω και εδωσα 100 ευρω για να μου το περασουν σε ενα συνεργειο της γειτονιας μου.Το μαγαζι που πηρα το ανταλλακτικο ειναι Σπυρου Πατση 5 Αθηνα και το συνεργειο Αμπελοκηπους.Μπες και εδω να διαβασεις αν θελεις ειναι απο το θεμα που ειχα ανοιξει εγω.https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...F0%EB%E1%F4%EF
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη savvas bmwdakias : 03-12-11 στις 13:07
    quattro ist fur sissies

  4. The Following User Says Thank You to savvas bmwdakias For This Useful Post:

    120ie87 (03-12-11)

  5. #4
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σάββα, ευχαριστώ πολύ (στείλε ένα pm το διεύθυνση/τηλ του συνεργείου σε παρακαλώ)



    (Ενημερωτικά, στη BMW δίσκος+πλατω+εργατικά= περίπου 500 ευρώ...)

  6. #5
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω εκανα μια ερευνα αγορας σε συνεργεια εξουσιοδοτημενα και μη και οι τιμες ηταν απο 320ευρω εως 430ευρω.Ο καθενας ζηταει οτι θελει.Γι αυτο αποφασισα να αγορασω το ανταλλακτικο μονος και να παω να μου το περασουν.Υποψιν οτι τα συνεργεια εχουν κερδος και απο το ανταλλακτικο περα απο την εργασια.Ελπιζω να σε βοηθησα εχεις και πμ με τις πληροφοριες που ζητησες.
    quattro ist fur sissies

  7. The Following 2 Users Say Thank You to savvas bmwdakias For This Useful Post:

    120ie87 (03-12-11), Samaro (03-12-11)

  8. #6
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Talking

    Για την ενημέρωσή μας:

    Πήρα τηλ στην πλατωτεχνική (Σ. Πάτση 5, 2105226630) και ακολούθησε ο διάλογος:


    -Ναι, γεια σας, πήρα για δίσκο-πλατώ BMW 120i ....
    -Nαι, έχουμε τον Luk γερμανίας, σετ δίσκο-πλατώ-ρουλεμάν στα 169 ευρώ
    -Ευχαριστώ, έχετε κάποιο καλό μηχανικό που να συνεργάζεστε για την τοποθέτηση? Πόσο μπορεί να κοστίσει?
    -Θα πρέπει να ψάξω για μηχανικό, θα κοστίσει 100-120 ευρώ, στην BMW πρέπει να κοστίζει αρκετά παραπάνω....
    -Στην BMW μου είπαν ανταλλακτικά+κόστος εργασίας κομπλέ κάτι παραπάνω από 500ευρώ....
    -ΠΌΣΑ???
    (νομίζω σε εκείνη τη φάση πρέπει να πήγε να του πέσει κατω το ακουστικό.....του πήρε λίγη ώρα του ανθρώπου για να μιλήσει πάλι...)


  9. The Following 2 Users Say Thank You to 120ie87 For This Useful Post:

    BILL007 (05-12-11), Nick bmwlover (09-01-12)

  10. #7
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 120ie87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την ενημέρωσή μας:

    Πήρα τηλ στην πλατωτεχνική (Σ. Πάτση 5, 2105226630) και ακολούθησε ο διάλογος:


    -Ναι, γεια σας, πήρα για δίσκο-πλατώ BMW 120i ....
    -Nαι, έχουμε τον Luk γερμανίας, σετ δίσκο-πλατώ-ρουλεμάν στα 169 ευρώ
    -Ευχαριστώ, έχετε κάποιο καλό μηχανικό που να συνεργάζεστε για την τοποθέτηση? Πόσο μπορεί να κοστίσει?
    -Θα πρέπει να ψάξω για μηχανικό, θα κοστίσει 100-120 ευρώ, στην BMW πρέπει να κοστίζει αρκετά παραπάνω....
    -Στην BMW μου είπαν ανταλλακτικά+κόστος εργασίας κομπλέ κάτι παραπάνω από 500ευρώ....
    -ΠΌΣΑ???
    (νομίζω σε εκείνη τη φάση πρέπει να πήγε να του πέσει κατω το ακουστικό.....του πήρε λίγη ώρα του ανθρώπου για να μιλήσει πάλι...)

    Οταν το ανταλλακτικο στοιχιζει 169ευρω(η αντιπροσωπεια μπορει να το αγοραζει και φθηνοτερα) και η αντιπροσωπεια σου ζηταει 500 σημαινει οτι 331 ευρω παιρνει για την εργασια.Αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι εχει αρκετη δουλιτσα πρεπει να βγει ολη η εξατμηση ,κεντρικος κτλ.Παρολα αυτα εγω οπως σου ειπα το εκανα με 100 ευρω σε συνεργειο της γειτονιας.Γιατι λοιπον να δοσω 231 ευρω παραπανω για την ακριβως ιδια δουλεια? Θα μου πεις η αντιπροσωπεια εχει παραπανω εξοδα μπλα μπλα μπλα.Γιατι ομως να συντηρησω εγω την αντιπροσωπεια.
    Γιαυτο το καλο τουλαχιστον εδω στην Αθηνα και στις μεγαλες πολεις υπαρχουν πολλες επιλογες.Διαλεγεις και παιρνεις.
    quattro ist fur sissies

  11. #8
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δισκοπλατώ της luk εχω και εγω στο δικό μου.

    Αυτο που θα ηθελα να προσθέσω παντως ειναι οτι η αντιπροσωπεια εδωσε τιμη για αλλης ποιοτητας ανταλλακτικο.

    Μην συγκρινουμε τα 169 με τα 500. Ουδεμια επαφη στο τελικο αποτελεσμα.

    προσωπικα οταν κατεβασα τον εργοστασιακο δισκο για τον luk (επειτα απο 170000χλμ) απογοητευτηκα.
    Ειχα ενα δισκο που ειχε φθαρει και ειχε ανεβει ψηλα. Αλλα ποτε δεν μυριζε, ποτε δε μασαγε... Ηταν θηριο.
    Ο δισκος που μπηκε σιγουρα ηταν καινουριος και ειχε παραπανω ψωμι...
    Αλλα καμια σχεση. Oταν ζοριστει μυριζει σε σημειο που δεν αντεχεις μεσα στο αμαξι, ενω πανω απο 3 εκκινησεις συνεχομενα πλεον δεν μπορω να κανω(γιατι η 2α μου χτυπαει κοφτη και το κοντερ δειχνει 60...).

    Πιστευω οτι το πιο αντικειμενικο ειναι να συγκρινετε την τιμη ενος zachs με τη χρεωση εξωτερικου συνεργειου σε σχεση με την τιμη της αντιπροσωπειας.
    Αλλιως μιλαμε για ανομοια πραγματα.

    Για την ιστορια. Ξεψαχνιζοντας τα πραγματακια που ειχε το κιτακι μου της luk διαπιστωσα οτι ο δισκος ηταν της valeo και το πλατω zachs. Mου ειπαν τοτε οτι η luk παντρευει πραγματα απο διαφορες εταιρειες αναλογα και με το μοντελο. Δεν ξερω τι ισχυει, δεν το εψαξα παραπανω.
    Παντως ο δισκος που κατεβηκε(ο μαμα) δεν ηταν valeo...

    Ισως να επεσα σε περιπτωση, ισως να με κοροιδεψανε αλλα συντομα θα αγορασω ενα δισκοπλατω zachs.
    Φιλος το εχει πολλα χλμ σε 36αρι και παρολο το σκισιμο αυτο εκει. Οπως ακριβως ηταν και αυτο που ειχα πριν αλλαξω...

  12. The Following 4 Users Say Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    ///M Arios (21-02-12), 120ie87 (05-12-11), Nick bmwlover (09-01-12), zaharias (05-12-11)

  13. #9
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7295
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Εγω ειχα παρει δισκο πλατω sachs οταν εκανα τη μετατροπη (γυρω στα 250 ευρω μου ειχε κοστισει σαν ανταλλακτικο αν θυμαμαι καλα) και μολις τον εβγαλα απο το κουτι, σε ενα σημειο ελεγε sachs (χαραγμενο) και σε αλλο ελεγε LUK (χαραγμενο) !!!
    Παντως εχω αρχισει να το πιστευω κι εγω οτι τα ΟΕΜ με τα του εμποριου (που υποτιθεται οτι τα παιρνει η BMW και βαζει επανω τη σταμπα της) δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση.. Και εχει επιβεβαιωθει σε πολλα ανταλλακτικα (οπως πχ φρενα, δισκους, φιλτρα, συνεμπλοκ, ψαλιδια..)..
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  14. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savvas bmwdakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν το ανταλλακτικο στοιχιζει 169ευρω(η αντιπροσωπεια μπορει να το αγοραζει και φθηνοτερα) και η αντιπροσωπεια σου ζηταει 500 σημαινει οτι 331 ευρω παιρνει για την εργασια.Αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι εχει αρκετη δουλιτσα πρεπει να βγει ολη η εξατμηση ,κεντρικος κτλ.Παρολα αυτα εγω οπως σου ειπα το εκανα με 100 ευρω σε συνεργειο της γειτονιας.Γιατι λοιπον να δοσω 231 ευρω παραπανω για την ακριβως ιδια δουλεια? Θα μου πεις η αντιπροσωπεια εχει παραπανω εξοδα μπλα μπλα μπλα.Γιατι ομως να συντηρησω εγω την αντιπροσωπεια.
    Γιαυτο το καλο τουλαχιστον εδω στην Αθηνα και στις μεγαλες πολεις υπαρχουν πολλες επιλογες.Διαλεγεις και παιρνεις.
    Βγαλε και τα 115¤ ΦΠΑ ομως..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP