Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 39

Θέμα: Σειρά 1 ναί ή όχι???

  1. #1
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Κάπου στην θάλλασα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    298
    Thanked
    148
    Rides
    1

    Arrow Σειρά 1 ναί ή όχι???

    Εδώ και 4 χρόνια είμαι κάτοχος μιας ε87 120i Dynamic και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ μα πάρα πολύ ικανοποιημένος αν όχι χαρούμενος. Ο λόγος που ανοίγω αυτό το Thread είναι ότι το συγκεκριμένο μοντέλο έχει διχάσει τους απανταχού bmwδάκηδες και έχει αποκτήσει φανατικούς φίλους αλλά και φανατικούς εχθρούς για λόγους κυρίως σχεδιασμού. Το ερώτημα που θέλω να απευθύνω σε όλους τους κατόχους σειράς 1 είναι αν τελικά είναι ικανοποιημένοι από την επιλόγη τους και τι δεν τους άρεσε αν υπάρχει κάτι τέτοιο (φυσίκα το ερώτημα απευθύνεται για όλα τα μέλη απλά όσοι εχουν σειρά 1 σίγουρα κάτι ξέρουν παραπάνω χεχε!) Εγώ π.χ μου έχει σπάσει τα νέυρα το τελικό βήμα του διαφορικού (3.38) για 120i προ facelift που έχει σαν αποτέλεσμα να σκοτώνει τις επιδόσεις του αυτοκινήτου και ειδικά τις ρεπρίζ!!!!!!
    Έχετε οδηγήσει ποτέ 36.000 άλογα σε βρεγμένο?

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    οσες φορες οδηγησα ασσο εμεινα πολυ ικανοποιημενος.
    αν ηθελα τετοιου ειδους αυτοκινντο θα το επαιρνα με κλειστα ματια!

  3. #3
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    76
    Thanked
    64
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    το ε87 οταν πρωτοβγηκε το χλευασαν. Τελικα επιβληθηκε! Και επιβληθηκε δυνατα!
    Ειχε γερα χαρτια στο μανικι η εταιρεια με τα καμπριο κ τα κουπε με μεγαλους κινητηρες.
    Το απλο κομπακτ λιγο στραβοφερνει, αλλα οταν ''δεθει'' με σωστη αναρτηση, ζαντολαστιχα περφορμανς, και τα 2 σποιλερακια, γινεται αγνωριστο!
    Και αρεσει κ στις γυναικες!Οτι καλυτερο!
    Μην αγχωνεσαι!

  4. #4
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Athens-Τrikala
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.345
    Thanked
    2466
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Nαι,ειδικα το f/l,οχι να το παινευτω,αλλα οπως εχουνε παραδεχτει πολλοι,ετσι οπως ειναι το δικο μου ειναι πανεμορφο!!!
    Ι donut understeer...

  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν είχα την τύχη να αποκτήσω Ασσο, καθώς η γυναίκα μου δεν το ήθελε καθόλου και στράφηκε σε άλλη μάρκα.
    Για το διάστημα που μου είχε παραχωρηθεί ένα για Test Drive και παρόλο που είχε επάνω του 40+ βάλε χιλιάδες χλμ και ήταν εμφανές ότι όποιος το έπαιρνε για δοκιμή του έπινε το αίμα, δεν είχα κανένα παράπονο.
    Φυσικά η μακρά συμβίωση δείχνει άλλα πράγματα, αλλά δεν μπορώ να πώ ότι είχε κάποιο θέμα ποιότητας.
    Στα υπέρ θα βάλω την καλή συμπεριφορά και την αρκετά καλή θέση οδήγησης ενώ στα κατά θα βάλω το υπερβολικά λιτό επίπεδο εξοπλισμού που είχε το συγκεκριμένο συγκριτικά με την τιμή του. (116 base)

    Για το διαφορικό γιατί δεν κάνεις κάτι αν θέλεις πιο κοντό βήμα; Οι τιμές τους πλέον είναι πολύ χαμηλές στα μεταχειρισμένα και βρίσκεις ότι θες.
    Πάντως με μπερδεύεις λίγο, 3.38 πρέπει να είναι αρκετά κοντό βήμα ήδη, δεν έχει επιδόσεις?

  6. #6
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Κάπου στην θάλλασα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    298
    Thanked
    148
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το διαφορικό γιατί δεν κάνεις κάτι αν θέλεις πιο κοντό βήμα; Οι τιμές τους πλέον είναι πολύ χαμηλές στα μεταχειρισμένα και βρίσκεις ότι θες.
    Πάντως με μπερδεύεις λίγο, 3.38 πρέπει να είναι αρκετά κοντό βήμα ήδη, δεν έχει επιδόσεις?

    Μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2005 έβγαινε με βήμα 3.38 ύστερα έγινε 3.45 μέχρι την εποχή που έγινε το facelift είχαμε την έλευση του Ν43 και πλέον το βήμα πήγε 3.74.
    Πιστεύω ότι για αυτοκίνητα με 5άρι κιβώτιο ήταν μια χαρά εως και λίγο κοντό αφού με 5 για να κάνεις ταξίδι με 130-140 έπρεπε να είσαι συνέχεια απο 3500 εως 4000 rpm και δεν μιλάω για παραπάνω χλμ.
    Τώρα εγώ όμως που έχω 6άρι κιβώτιο τα 130χλμ έρχοναι μονάχα με 3000 rpm δηλαδή στις 6000 έχω θεωρητικά 260χλμ που δεν πρόκειται φυσικά να γίνει αυτό ποτέ.
    Πιστεύω ότι η αλλαγή βήματος έχει παίξει σημαντικό ρόλο στις διαφόρες που βλέπουμε στις επιδόσεις υπέρ του Άσσου που φοράει το Ν43 σε σχέση με τον Άσσο που φοράει το Ν46 και αυτό είναι ποιο εμφανές στις ρεπρίζ
    Έχετε οδηγήσει ποτέ 36.000 άλογα σε βρεγμένο?

  7. #7
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Κάπου στην θάλλασα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    298
    Thanked
    148
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και μιας και το θέμα πήγε σε διαφορικά και βήματα θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σε ένα θέμα που με προβληματίζει
    Στο site bmwfans έχω βρει ότι στο αυτοκινητό μου η φλάτζα εξόδου από το διαφορικό στα ημιαξόνια έχει διάμετρο 80mm.
    https://bmwfans.info/parts/catalog/E..._drive_output/

    Στο ημιαξόνιο όμως λέει ότι η φλάτζα είναι διάμετρου 86mm.
    https://bmwfans.info/parts/catalog/E.../output_shaft/

    Αυτό ειναι σωστό η λάθος? Κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι η ίδια διάμετρο?

    Το ίδιο συμβαίνει και στο realoem.

    Υ.Γ Όλοι τετρακύλινδροι άσσοι έχουν LK80mm με διάμετρο ημιαξόνιου 26mm εκτός από τα πετρελαιοκίνητα.

    Περιμένω τα φώτα σας
    Έχετε οδηγήσει ποτέ 36.000 άλογα σε βρεγμένο?

  8. #8
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Προσωπικά, εμφανισιακά θεωρώ τον άσσο (Ε82 και Ε87) ΠΑΝΑΘΛΙΟ και ανάξιο λόγου να προσπαθήσεις να το ομορφύνεις.

    Ειδικά από πλάγια είναι λες και έχει κάτσει στο κέντρο κάποιος χοντρός και στρέβλωσε το σασί. (κλεμμένο από τον Clarksson)

    Έχω το 120diesel προ φεισλιφτ.

    Οδηγικά το αμάξι είναι απλά αλλού.-

    Το ζύγισμα το νοιώθεις ότι τείνει στο ιδανικό (όποιο και αν είναι αυτό, και δεν είναι πάντα το 50/50).

    Η ηχομόνωση (αν σκεφτείς ότι είναι entry level BMW όπως φαίνεται και από την αρίθμησή του) είναι ΦΟΒΕΡΗ.

    Αυτό που με χάλασε απίστευτα είναι ότι το κάθισμα του συνοδηγού ΔΕΝ έχει τις ίδιες ρυθμίσεις με αυτό του οδηγού.

    Κατά τα άλλα δείχνει ΠΟΛΥ μελετημένο, πράγμα που φαίνεται και από το πάτωμα το οποίο τείνει να είναι επίπεδο.

    Προσωπικά πιστεύω ότι ο 1600άρης αδικεί την όλη δουλειά που έχει γίνει στο πλαίσιο - ανάρτηση.- Η κυβέρνηση έχει άλλη γνώμη όμως.

    Ακόμα και με το δικό μου και τα 30kg ροπής (παραπλήσια με του 130 θυμίζω) δε δείχνει να ζορίζεται ΚΑΘΟΛΟΥ.

    Το εσωτερικό δείχνει ΠΟΛΥ καλοφτιαγμένο και ποιοτικό.

    Ένα άλλο αρνητικό είναι ότι αν έχεις ελάχιστα ανοιχτό το παράθυρο του οδηγού ότι νερό φτάνει στην πόρτα και πέφτει μέσα πέφτει στους διακόπτες των παραθύρων.

    Ένα άλλο ΠΟΛΥ θετικό (το οποίο ήταν από τα ΠΡΩΤΑ που κοίταξα) είναι η απόσταση ακινητοποίησης (τουλάχιστον στο δικό μου με μπρος πίσω αεριζόμενα) και η ασφάλεια 5άστέρων.

    Εγώ το αγόρασα το καλοκαίρι και είχε 120.000 χλμ (όχι δώδεκα εκατόν είκοσι) μέσα από την BMW Γερμανίας (bmw niederlassung munchen) από το επίσημο δίκτυο μεταχειρισμένων.

    Η κατάστασή του ήταν άψογη.- Ούτε τριγμοί ούτε περίεργα λαμπάκια προβλήματα ΤΙΠΟΤΑ άσχετα αν ακόμα είχα rft λάστιχα.
    Φταίνε όμως και οι δρόμοι (σκέψου ότι τα αμορτισέρ ήταν τα ΠΡΩΤΗΣ τοποθέτησης και το χειρότερο ήταν το πίσω αριστερα ή δεξιά με 78%...)

    Από χώρους (το 5πορτο έχω) είναι ικανοποιητικότατοι αν σκεφτείς το γεγονός ότι είναι πλέον ένα κόμπακτ όχημα, ο χώρος αποσκευών είναι επίπεδος και προσβασιμότατος.- Επαρκεί για 4μεγάλες τετράγωνες βαλίτσες (μιλάω με αντρικά κριτήρια πάντα έτσι...)

    Άλλο αρνητικό είναι η όπισθεν ορατότητα είτε από το μεσαίο καθρέπτη είτε από το υπόδειγμα παραθύρου, αν μπορείς πάρε PDC.

    Προσωπικά πιστεύω ότι ταιριάζει άψογα στο αστικό περιβάλλον της Αθήνας Θεσσαλονίκης και για κάποιον οικογενειάρχη που δεν μπορεί να έχει και δεύτερο μικρό.

    Αν σκεφτείς ότι το γουστάρει και του έχει πάρει τον αέρα και η αρραβωνιαστικιά μου (και πιάνει την απίστευτη τελική των 110km/h) είναι αρκετά φιλικό.

    Με τον diesel ΠΟΤΕ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ούτε θα ήθελα κάτι άλλο σε κλιμάκωση, σκέψου ότι με 6η αρκεί να έχει 60 χλμ για να πας κανονικά, αν δουλεύεις 2000 - με 3000 πας αέρα.

    ΓΕΝΙΚΑ σαν όχημα ΛΕΩ ναι.

  9. The Following 2 Users Say Thank You to oldcarskickass For This Useful Post:

    nikos1400 (29-11-10), Samaro (15-09-10)

  10. #9
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Athens-Τrikala
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.345
    Thanked
    2466
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Με Μ-πακετο ο ασσος αλλαζει!!!
    Ι donut understeer...

  11. The Following User Says Thank You to Nick bmwlover For This Useful Post:

    Samaro (15-09-10)

  12. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    129
    Thanked
    91
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ουτε εμενα μου αρεσει ο ασσος εκτος του νικου που θα το επαιρνα ανετα!!!!
    Οι ληστες ζητουν η τα λεφτα η την ζωη σου....οι γυναικες απαιτουν και τα δυο........

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP