Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 36 από 36

Θέμα: [E46] βαλβολίνες διαφορικού...

  1. #31
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Liqui-Moly TOP TEC MTF 5200 75W-80 χρησιμοποιεί στα μηχανικά κιβώτια ο Sreten. Για πρόσθετο δεν έχω δει κάτι.

    Το συγκεκριμένο είναι εξαιρετικό λάδι, καλύπτει την επόμενη προδιαγραφή της BMW. Βγάζει και ένα GL3+ για τα καινούργια κιβώτια αλλά το TOP TEC είναι καλύτερο κατά την άποψή μου.
    εχεις δικιο,το βρηκα και εγω σε αγγλικο φορουμ με σχετικη απαντηαη.αλλα δεν ανεφερε ποιο προσθετο,δεν γνωριζε ,μαλλον βαριοταν να δει κιαυτος ολο το βιντεο η' του ξεφυγε. και εγω καλεσα τον σπανο να μου πει ποιο βαζει το αυτοκινητο μου και μου ειπε οτι λεει απεξω ATF 2 . αυτο σημαινει οτι παιρνει το χειροκινητο μου και λαδι για αυτοματα.42 ευρω το μπουκαλι λιτρο χρεωνει !!! και φυσικα χωρις εργασια γιατι δεν υπαρχει τετοια εργασια στο μενου τους,ειναι λαιφταιμ ..φυσικα..

    αυτο πρεπει να ειναι λογικα της αντιπροσωπειας: https://www.hubauer-shop.de/en/bmw-a...229400272.html το ειχα δει στο συνεργειο που ειχα κανει την πρωτη αλλαγη αλλα δεν το θυμαμαι καθως ολα αυτα εχουν το ιδιο χρωμα και δεν εδωσα σημασια.

    αρα και η μοτουλ εχει δικιο που επιλεγει λαδι για αυτοματα για το μοντελλο μου παροτι χειροκινητο.καλο και το Liqui-Moly.λεω να κανω το πειραμα μαζι με το προσθετο να δω αν θα γινει κανα θαυμα,αν και δεν περιμενω πολλα καθως ξερω οτι φταιει η κατασκευη τους .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisRob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι είναι αυτό:

    https://products.liqui-moly.com/addi...-additive.html

    Ευτυχώς υπάρχει και ο Σρέτεν που είναι εγκυκλοπαίδια. Όχι ότι και εμείς πάμε πίσω, δεν έχω να ζηλέψω κάτι δηλαδή. Μόνο τα αμάξια του, τα λεφτά του, τη γκόμενα του και το πλήθος των τριχών στην άνω κεφαλή του.
    αρα στο 1 λιτρο που παιρνει το δικο μου βαζω και 20 γραμμαρια απο αυτο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 07-04-22 στις 18:09

  2. The Following 2 Users Say Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (07-04-22), S8N (08-04-22)

  3. #32
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αυτο που βλεπω ομως ειναι οτι αν το παω συμφωνα με τον κωδικο προδιαγραφης και πατησω στην αναζητηση του γουγλη BMW 83 22 0 400 272 τοτε τα μονα που μου βγαζει με αυτην την προδιαγραφη ειναι:

    το μαμα οπως παρεθεσα πιο πανω https://www.hubauer-shop.de/en/bmw-a...229400272.html

    vaico https://www.autodoc.co.uk/vaico/2221530

    swag https://www.schmiedmann.com/en/produ...=81229400272SW

    motul https://www.antallaktikaexpert.gr/motul-14571227

    FUCHS https://www.atomon-energy.gr/lipanti...-atf-4000.html

    και πιστευω οτι ενα απο αυτα-εκτος της μοτουλ- ειναι που χρησιμοποιει η μαμα στην αντιπροσωπεια ..και ειναι ολα για αυτοματα κιβωτια παρολο που το δικο μου ειναι χειροκινητο..

    για Liqui-Moly σαυτην την προδιαγραφη δεν βρηκα κατι..τωρα αν δεν παμε συμφωνα με την προδιαγραφη,δεν ξερω..

  4. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (07-04-22)

  5. #33
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ok,παιδια να μην σας παιδευω αλλο, επειδη δεν μου καθοταν καλα το ολο θεμα,πηγα σημερα στην αντιπροσωπεια και ρωτησα ποιο μπουκαλι βαζουμε και με ποιο κωδικο..οτι διαβασα ηταν λαθος στο ιντερνετ.

    υπαρχει το μπουκαλι για χειροκινητα με αλλο κωδικο για υγρα κιβωτιου ,το οποιο ειναι ιδιο και για το διαφορικο.

    και το μπουκαλι γιατι το εχετε εδω αφου δεν αλλαζετε υγρα? γιατι ειναι για τα παλια μοντελλα που αλλαζουν.ναι αλλα υπαρχει κωδικος και για το δικο μου ,αρα καποτε αλλαζουν.

    μου εξηγησε ο υπαλληλος ,πραγματα που δεν γνωριζα, οτι δεν γινεται να θελει υγρα για αυτοματο γιατι στο αυτοματο μεσα υπαρχουν κατι πλακετες ενω σε εμας γραναζια,δεν το εχω δει ποτε το αυτοματο πως ειναι απο μεσα και δεν ειχα γνωση.οποτε αυτο ειναι το υγρο που μπαινει και αν το γκουγλαρω με τον κωδικο της εταιρειας 83222339221 η΄σαν MTF LT-3 μου βγαζει 3 μαρκες μονο.σιγουρα απο αυτες παιρνει ειναι και οι 3 γερμανικες που παραγουν γερμανια.1,3 παιρνει το δικο μου,απο αντιπροσωπεια παει 34 το 2λιτρο συνολο 64. αν παρω απο τις 3 εταιρειες βγαινει τα μισα σχεδον τα 2 λιτρα.

    αυτο ειναι το μπουκαλι
    https://www.hubauer-shop.de/de/schal...222339221.html

    τωρα γιατι στο ρελοεμ μου βγαζει τον αλλο κωδικο που ειναι για αυτοματα δεν ξερω.

    ειχε πλακα που εκανα παλι κουβεντα με τον μηχανικο και τον ρωτησα αν κανουν την εργασια εκει και μου ειπε το γνωστο λαιφταιμ.του λεω πως το δικαιολογεις ενω αλλα ξεραμε ως τωρα? μου λεει τα καινουρια κιβωτια δεν ειναι σαν τα παλια.ωραια και αφου εχει ταπα πληρωσης γιατι να μην τα αλλαξω,καλο δεν κανει? οχι γιατι θα δημιουργηθουν κενα στα γραναζια ,θα δυσκολευουν οι ταχυτητες ,γιατι αν εχουν κολλησει γρεζια κ.λ.π ..μα ,του λεω, γιαυτο ακριβως θελω να τα αλλαξω ,γιατι εχω ολα αυτα τα θεματα!! με κοιταξα με απορια και εφυγε. δεν ηθελα να του πω οτι εχω ηδη αλλαξει μια φορα !

  6. The Following 2 Users Say Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (12-04-22), S8N (14-04-22)

  7. #34
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Epic fail το lifetime. Ανεξαρτήτως κιβωτίου, αλλαγή κάθε 60Κ-70Κ και είσαι ήσυχος και άστους να λένε. Α και μη ξεχάσεις το διαφορικό



  8. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    S8N (14-04-22)

  9. #35
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στα 160.000 χλμ η αναλυση του oem λαδιου της bmw εδειξε υψηλα ποσοστα σιδηρου και χρωμιου και καμμια μεταβολη στην αρχικη του συνθεση περα απο μια ελαφρα αυξηση της ρευστοτητας.
    Η συμβουλη της blackstone ηταν πως καλο ηταν που αλλαξε για να αποβληθουν τα ελαχιστα ρινισματα που φθειρουν τα γραναζια.
    Το λαδι μπορει να ειναι lifetime αλλα θα ειναι επισης lifetime και ολα τα γρεζια που πιθανον (οχι απαραιτητα ομως) να υπαρχουν στο σαζμαν.
    Τεχνικα μπορει να βγαλει και 300.000 χλμ χωρις να χρειαστει να αλλαξει. Το αν θελει κανεις να ξεπλυνει το σαζμαν του ομως, ειναι δικαιωμα του.
    Για τα αυτοματα τωρα, αλλο καπελο, αλλο λαδι, αλλη κουβεντα.

  10. The Following 3 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (22-04-22), S8N (14-04-22), wheelman (19-04-22)

  11. #36
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα 160.000 χλμ η αναλυση του oem λαδιου της bmw εδειξε υψηλα ποσοστα σιδηρου και χρωμιου και καμμια μεταβολη στην αρχικη του συνθεση περα απο μια ελαφρα αυξηση της ρευστοτητας.
    Η συμβουλη της blackstone ηταν πως καλο ηταν που αλλαξε για να αποβληθουν τα ελαχιστα ρινισματα που φθειρουν τα γραναζια.
    Το λαδι μπορει να ειναι lifetime αλλα θα ειναι επισης lifetime και ολα τα γρεζια που πιθανον (οχι απαραιτητα ομως) να υπαρχουν στο σαζμαν.
    Τεχνικα μπορει να βγαλει και 300.000 χλμ χωρις να χρειαστει να αλλαξει. Το αν θελει κανεις να ξεπλυνει το σαζμαν του ομως, ειναι δικαιωμα του.
    Για τα αυτοματα τωρα, αλλο καπελο, αλλο λαδι, αλλη κουβεντα.

    αυτο ακριβως σταματη ..λενε λαιφταιμ γιατι λενε οτι στα 200.000 χιλ ,το πολυ, θα το εχεις δωσει ,οποτε ας προωθησουμε το μαρκετινγκ της οικονομικης συντηρησης για να πουλαμε.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Epic fail το lifetime. Ανεξαρτήτως κιβωτίου, αλλαγή κάθε 60Κ-70Κ και είσαι ήσυχος και άστους να λένε. Α και μη ξεχάσεις το διαφορικό
    με το διαφορικο ,ενω θελω να το αλλαξω επειδη δεν εχει ταπα αποστραγγισης ,δεν εχω βρει σε μηχανικο αλλο τροπο εκτος απο το ρουφηγμα.αλλα καποιοι λενε οτι με την σκουπα θα τα ρουφηξει ολα καποιοι λενε οτι θα μεινει μεσα λιγοτερο απο μισο λιτρο.οτι καλυτερος τροπος ειναι να βγαλεις την βαση για βγει ολο αλλα ειναι μανουρα.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (22-04-22), S8N (14-04-22)

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP