Σελίδα 4 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 169

Θέμα: Παιδικα καθισματα, καροτσια, εξοπλισμος για τους μικρους μας φιλους

  1. #31
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πριν παρω το bmw (μετα τα 4,5) ειχα αυτα τα δυο......πρωτα αυτο που μπαινει αναποδα (πολυ βολικο και αδφαλες) και μετα πηρα δυο απο τα αλλα...

    https://www.bebeconfort.com/products...reatisfix.aspx

    https://www.bebeconfort.com/products.../iseos-tt.aspx .....isofix
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Z4 DCT : 30-10-11 στις 19:32
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  2. The Following User Says Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    Stathis (30-10-11)

  3. #32
    Εγγραφή
    29-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    4.075
    Thanked
    7447
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σταθη με το καλο να υποδεχθειτε το νεο μελος .

    Εγω και τα 3 παιδια τα μεγαλωσα αρχικα με ενα Graco αναποδης φορας το οποιο ειχε δικη του βαση για το αμαξι και κουμπωνε επανω σε αυτη. Το καθισματακι γινοταν πορτ μπεμπε για κουβαλημα του μωρου και μπορουσε να μπει στο καροτσι το οποιο ηταν της ιδιας εταιριας.

    Μεταβαινοντας σε μεγαλύτερο καθισματακι πηγα σε ενα chicho το οποιο ειχε ρυθμιση για την κλίση πραγμα που βολευει τον υπνο του μωρου.

    Αυτη την στιγμή η μεγάλη μου καθεται σε ενα σκαμπουδακι της chicho και τα δύο μικροτερα σε καθισματακια Nanny's .

  4. The Following User Says Thank You to Leonidas_E39 For This Useful Post:

    Stathis (04-12-11)

  5. #33
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.580
    Thanked
    6681
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω απο καροτσακια ειχα παρει και τα 2 της peg-perego και δεν ειχα
    κανενα προβλημα σε ποιοτητα.Το μονο που θα ηθελα ηταν μεγαλυτερους τροχους για να μη σκαλωνει με το παραμικρο σε πετραδακια,πλακακια κ.τ.λ.
    Οταν πηρα το πρωτο θυμαμαι χαλβαδιαζα ενα τριτροχο τερατακι με μπροστινο τροχο που διπλωνε σαν τα Mercedes στο στριψιμο ειχε φρενο στους πισω τροχους με μανετα στο χερουλι,ποτηροθηκη και ρολοι! Κοστιζε 650 ευρω.
    Η γυναικα μου βεβαια ουτε καν το συζητησε οχι για την τιμη αλλα γιατι
    αυτο δεν μαζευε σχεδον καθολου...Τριχες,το εργαλειο ηταν αλλου,μονο
    καμπερ δε ρυθμιζες!

  6. The Following User Says Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    m-power_01 (30-10-11)

  7. #34
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στάθη, τα θερμά μου συγχαρητήρια! Με το καλό να έρθει το νέο μέλος, το οποίο να είσαι βέβαιος πως θα φέρει και ανυπολόγιστη χαρά στη ζωή σας! Αν θες μια συμβουλή, στον προγραμματισμό σου υπολόγιζε και ένα δωράκι για τη γυναίκα σου!

    Όσον αφορά τα καρότσια, το Stokke είναι πράγματι εξαιρετικό αλλά ογκώδες. Εμείς καταλήξαμε στο Inglesina zippy το οποίο έρχεται με ένα κάρο αξεσουάρ, από πορτ-μπεμπέ και τσάντες μέχρι θήκες μπιμπερόν, αδιάβροχη κουκούλα, θήκη για τα πόδια τις κρυες μέρες, ομπρέλλα κλπ. Το συστήνω ανεπιφύλακτα. Το μόνο θέμα είναι πως δεν υπάρχει isofix βάση για το port-bebe αλλά κοινή. Αυτό ίσως να οφείλεται στο γεγονός ότι ελάχιστα αυτοκίνητα έχουν isofix γάντζους στα μπροστινά καθίσματα, οπου το βρέφος κάθεται ανάποδα.

    Ένα θέμα που αντιμετώπισα εγώ ήταν πως η 5άρα δεν είχε απενεργοποίηση αερόσακκου στον βασικό εξοπλισμό. Ως εκ τούτου, ο μικρός καθόταν αναγκαστικά ανάποδα και πίσω μου ώστε να τον επιβλέπει όσο μπορεί η γυναίκα μου από τη θέση του συνοδηγού αφού η αδερφή του προσπαθούσε μονίμως να του βγάλει τα μάτια. Δυστυχώς τα port-bebe πιανουν πολύ χώρο, τόσο που ακόμη και στην 5άρα έβρισκε οριακά στην πλάτη του καθίσματος του οδηγού. Θα σου πρότεινα να κάνεις μια δοκιμή με το Polo πρωτού καταλήξεις σε Stokke, Inglesina, McLaren ή ο,τιδήποτε άλλο.

    Το θέμα του καθίσματος είναι πολύ πιο απλό, αφού εκεί θα έχεις βάση isofix. Από την ηλικία των 9 μηνών μπορείς να ξεφορτωθείς το port-bebe και να το βάλεις σε καθισματάκι με πρόβλεψη για βρέφη. Εγώ δοκίμασα πολλά, από Chicco και bebe confort μέχρι Peg Perego και Recaro. Τα Recaro είναι σε άλλη κατηγορία. Επειδή θα τα χάσεις με τα μοντέλα και τις δυνατότητες, προτείνω το Young Sport σαν το πιο ολοκληρωμένο. Έχω αγοράσει 2 τέτοια και ένα Young Expert Plus (έχει μεγαλύτερη ανάκλιση) και είμαι κατευχαριστημένος.

    Μια συμβουλή ως προς τις τιμές:

    Αγόρασα το Inglesina zippy με όλα τα συμπαρωμαρτούντα προς 500+ ευρώ το 2008. Ο αδερφός μου το έφερε από Ιταλία μέσω κάποιου ξένου site στα 300 συμπ. των μεταφορικών.

    Όταν έψαχνα για καθισματάκι, πήρα το 1ο Young Sport από το Λητώ έναντι 340 ευρώ. Το 2ο μου ήρθε από γερμανικό ebay shop με 207 ευρώ συμπ. των μεταφορικών. Νιώθω άσχημα όταν δε στηρίζω τους συμπατριώτες μου, αλλά δε μπορώ να νιώθω και κορόιδο.

    Και πάλι συγχαρητήρια! Και θυμήσου: Αποστειρωτή AVENT και πιπίλες NUK.

  8. The Following 3 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    Eleni (31-10-11), Stathis (30-10-11), z3 2.2 (05-12-11)

  9. #35
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω πηρα απ'την αρχη το καροτσι 3 σε 1 της Chicco.Περιελαμβανε μαζι το πορτ μπεμπε και καθισμα αυτοκινητου μεχρι 13kg το οποιο φυσικα μπαινει και πανω στο καροτσι,με δυνατοτητα να κοιταει μπρος ή πισω το μωρο οταν το πας βολτα.Φυσικα ειχε πολυ συμπρακαλο μαζι οπως κουβερτα για τα ποδια,αδιαβροχο,σιτα κουνουπιων,τσαντα μεγαλη στο χρωμα του καροτσιου κι ολα αυτα στην τιμη των 480Ε.Σημερα που ο γιος ειναι 9 μηνων και 9.5kg αρχιζω να ψαχνω για μεγαλυτερο καθισμα αυτοκινητου,με δυνατοτητες ανακλισης της πλατης κι απ'οτι εχω δει μεχρι τωρα,μαλλον σε Chicco θα καταληξω παλι....
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  10. The Following User Says Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    Stathis (30-10-11)

  11. #36
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.580
    Thanked
    6681
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καθισματακια πηρα δυο youngsport της RECARO και μπορω να πω οτι ειναι
    αφθαρτα.Πολυ ποιοτικα τα βελουδα τους και οι μηχανισμοι τους.Μειονεκτημα
    οτι αφηνουν το ιχνος τους στο καθισμα του αυτοκινητου γιατι απο κατω και
    στην πλατη δεν ειναι επιπεδα,εχουν εξογκωματα.Και τα δυο απο τα ΛΗΤΩ
    στα 330 ευρω το 2006 και το 2008.

  12. The Following User Says Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    Stathis (30-10-11)

  13. #37
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μιας και τ' ανεφερε ο Νίκος, η RECARO έχει προστατευτικα καλυματα για τα καθίσματα και τις πλάτες. Η 4άδα κοστίζει γυρω στα 35 ευρώ. Μετα από τόσους μήνες στο BMW δεν εχει μεινει το παραμικρό σημάδι.

  14. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    nikos valvetronic (31-10-11)

  15. #38
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    μπραβο παιδια πολυ καλες πληροφοριες.
    βαζετε και κανενα λινκ...

  16. #39
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αύριο το απόγευμα θα κοιτάξω να βάλω και link και φωτογραφίες.

  17. #40
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    https://92.52.123.97/baby-and-child/...ild-car-seats/

    Which...

    το ποιό έγκυρο περιοδικό, έχει κάνει δοκιμή στα καθισματάκια.

    Αξίζει να πληρώσεις τη συνδρομή - γιατί θα δείς-

  18. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    Stathis (30-10-11)

Σελίδα 4 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP