Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 43

Θέμα: [E87,E9X] Cruise control retrofit

  1. #11
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ........
    Attached Images Attached Images

  2. The Following User Says Thank You to 120ie87 For This Useful Post:

    halkida116mpack (03-11-11)

  3. #12
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Wink

    .....................
    Attached Images Attached Images

  4. The Following 2 Users Say Thank You to 120ie87 For This Useful Post:

    BILL007 (03-11-11), halkida116mpack (03-11-11)

  5. #13
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Wink

    υπάρχει πολύ υλικό ακόμα... υπομονή αν ενδιαφέρει κάποιους- θα το ανεβάσω αργότερα!

  6. The Following 2 Users Say Thank You to 120ie87 For This Useful Post:

    bill_m3 (03-11-11), halkida116mpack (03-11-11)

  7. #14
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Ναουσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.108
    Thanked
    2482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    kαι πανω που ελεγα να βαλω στον ασσο γιατι στο 90αρι που εχω ειναι ξεκουραστω και
    οικονομικό οταν παω εκτοσ....

  8. #15
    Εγγραφή
    16-02-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.163
    Thanked
    1116
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν κατάλαβα καλά ο διακόπτης δεν πωλείται μόνος του, οπότε άλλαξες όλη την ''φέτα'' του τιμονιού με τους τρεις διακόπτες.
    Κόστος; Μεταχειρισμένο το πήρες;

  9. #16
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Wink

    .................
    Attached Images Attached Images

  10. The Following 2 Users Say Thank You to 120ie87 For This Useful Post:

    halkida116mpack (06-11-11), Ptboul (04-11-11)

  11. #17
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Wink

    ..................
    Attached Images Attached Images

  12. #18
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Wink

    Λοιπόν... η ιστορία είναι η εξής:



    Αγόρασα από το ebay μια φλασιέρα με κόστος 150e η οποία είναι για e90. Η φλασιέρα αυτή έχει πάνω αριστερά τον μοχλό (μανέτα) obc/φωτών o οποίος είναι ίδιος με τον δικό μου, τη μανέτα των καθαριστήρων (ο οποίος δεν εχει λειτουργία για τον πίσω καθαριστήρα όπως ο δικός μου) και τη μανέτα του cruise control.

    Βήμα Α:
    εγκατέστησα τη φλασιέρα του e90 με τη μανέτα του δικού μου για τους καθαριστήρες και σαν αποτέλεσμα ο πίνακας οργάνων φωτίστηκε σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο. (esp off, δεν λειτουργουσαν οι καθαριστήρες, ούτε το cruise βέβαια)

    Βήμα Β:
    εγκατέστησα τη δική μου φλασιέρα με προσθήκη 9pin υποδοχής στη θέση που υπάρχει ο αντιστοιχη του e90 (στη δική μου υπήρχε η θέση στην πλακέτα χωρίς βύσμα) και τοποθέτησα το cruise control.
    Aποτέλεσμα: όλα λειτουργούν κανονικά, δεν λειτουργεί το cruise control.

    To πείραμα στέφτηκε με απόλυτη αποτυχία. Σύντομα θα πάω το αυτοκίνητο για επαναπρογραμματισμό, για να δω μήπως ξυπνήσει το cruise control.....

    Mέχρι στιγμής αυτό που θέλω να σας πω είναι να έχετε τσεκάρει από REALOEM ότι η φλασιέρα είναι κατάλληλη για το αυτοκίνητό σας.

    Όσοι ενδιαφέρεστε, πρέπει να περιμένετε σύντομα νέα μου για το πέιραμα του βήματος Β, το οποίο από όσες πηγές γνωρίζω δεν έχει επιχειρηθεί στο παρελθόν. (σκέφτηκα όμως να μπω στα έξοδα για να πάρουμε μια απάντηση -> αν αποτύχει και αυτό θα πουλήσω τη φλασιέρα του e90 με το cruise)


    fingers crossed λοιπόν..... αν και δεν περιμένω πολλά.....



    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΦΑΝΟΥΝ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ, ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΦΛΑΣΙΕΡΑΣ, ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΤΙΜΟΝΙΟΥ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ie87 : 03-11-11 στις 23:34

  13. The Following 2 Users Say Thank You to 120ie87 For This Useful Post:

    halkida116mpack (06-11-11), Ptboul (04-11-11)

  14. #19
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μακάρι να βγει άκρη ρε γμτ, γιατί όσες φορές έχω ψάξει ebay (com co.uk, το .de δεν ξέρω να το διαβάζω και με εκνευρίζει που δεν μπορώ να συνεννοηθώ) δεν βρήκα το διακόπτη ξεχωριστά για άσσο.

    Αν και αν θυμάμαι καλά αν μπει συμβατός μοχλός με την φλασιέρα θα δουλεύει το cruise αλλά δεν θα έχεις την ένδειξη αν δεν τον πας για προγραμματισμό, ή κάτι τέτοιο κουλό.

    Πως δοκίμασες και κατάλαβες ότι δεν δουλεύει; Γιατί αν θυμάμαι καλά το cc ενεργοποιείται από κάποια χλμ/ώρα και πάνω.

    ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΛΑ ο ΓΑΠ που με τόσα έξοδα δεν μπορούμε να τα κουνήσουμε, για να μην μπαίνουμε στην διαδικασία να στέλνουμε λεφτά έξω για να παίρνουμε ανταλλακτικά, ναναι καλά.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθινο ρινγκ ειναι η εγνατια καβαλας
    Out for all that I can get

  15. #20
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 120ie87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν... η ιστορία είναι η εξής:



    Αγόρασα από το ebay μια φλασιέρα με κόστος 150e η οποία είναι για e90. Η φλασιέρα αυτή έχει πάνω αριστερά τον μοχλό (μανέτα) obc/φωτών o οποίος είναι ίδιος με τον δικό μου, τη μανέτα των καθαριστήρων (ο οποίος δεν εχει λειτουργία για τον πίσω καθαριστήρα όπως ο δικός μου) και τη μανέτα του cruise control.

    Βήμα Α:
    εγκατέστησα τη φλασιέρα του e90 με τη μανέτα του δικού μου για τους καθαριστήρες και σαν αποτέλεσμα ο πίνακας οργάνων φωτίστηκε σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο. (esp off, δεν λειτουργουσαν οι καθαριστήρες, ούτε το cruise βέβαια)

    Βήμα Β:
    εγκατέστησα τη δική μου φλασιέρα με προσθήκη 9pin υποδοχής στη θέση που υπάρχει ο αντιστοιχη του e90 (στη δική μου υπήρχε η θέση στην πλακέτα χωρίς βύσμα) και τοποθέτησα το cruise control.
    Aποτέλεσμα: όλα λειτουργούν κανονικά, δεν λειτουργεί το cruise control.

    To πείραμα στέφτηκε με απόλυτη αποτυχία. Σύντομα θα πάω το αυτοκίνητο για επαναπρογραμματισμό, για να δω μήπως ξυπνήσει το cruise control.....

    Mέχρι στιγμής αυτό που θέλω να σας πω είναι να έχετε τσεκάρει από REALOEM ότι η φλασιέρα είναι κατάλληλη για το αυτοκίνητό σας.

    Όσοι ενδιαφέρεστε, πρέπει να περιμένετε σύντομα νέα μου για το πέιραμα του βήματος Β, το οποίο από όσες πηγές γνωρίζω δεν έχει επιχειρηθεί στο παρελθόν. (σκέφτηκα όμως να μπω στα έξοδα για να πάρουμε μια απάντηση -> αν αποτύχει και αυτό θα πουλήσω τη φλασιέρα του e90 με το cruise)


    fingers crossed λοιπόν..... αν και δεν περιμένω πολλά.....



    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΦΑΝΟΥΝ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ, ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΦΛΑΣΙΕΡΑΣ, ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΤΙΜΟΝΙΟΥ

    το cruise παίζει κανονικά και χωρίς προγραμματισμό. όπως εμένα δεν έγινε προγραμματισμός.

    έχεις παραγγείλει μάλλον λάθος κωδικό ανταλλακτικού. θα πρέπει να ταιριάζουν σε όλα οι κωδικοί. (αισθητήρες φώτων πολυλειτουργίες στο τιμόνι, αισθητήρες βροχής κλπ)

  16. The Following User Says Thank You to Cobalt For This Useful Post:

    Ptboul (04-11-11)

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP