Σελίδα 7 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 150

Θέμα: Γενικές απορίες σχετικά με την περιποίηση του αυτοκινήτου

  1. #61
    Εγγραφή
    15-01-10
    Περιοχή
    πειραιας
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    65
    Thanked
    8
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    για καλο σαμπουαν με κερι ποιο προτεινετε?χρησιμοποιω χρονια τωρα της autoglym αλλα θελω να δω κ καποιο αλλο

  2. #62
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Kαλύτερα να χρησιμοποιείς σαμπουάν χωρίς κερί, μιας και αυτά με το κερί αλλοιώνουν το beading του κεριού που έχεις περάσει στο αυτοκίνητό σου.
    Για χωρίς κερί καλό είναι το sonax gloss shampoo απ'το πράκτικερ αλλά και τα glossworkz ή citrus wash n gloss (πιο δυνατό και συμπυκνωμένο) της chemical guys που είναι κορυφαία.

    Αν θες οπωσδήποτε με κερί, τότε κοίτα το insta wash n wax.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  3. The Following User Says Thank You to Driver M For This Useful Post:

    m-power_01 (20-08-11)

  4. #63
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Προεπιλογή ????????

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξερει καποιος τα πλαινα ματ σιριτια γυρω απο τα παραθυρα με τι προιον καθαριζονται και φευγουν οι σταμπες και οι δαχτυλιες?????

    Επλυνα το αμαξι απο κατω και πεταχτηκε αφρος στο πλαι απο την μια μερια και εκανε σταμπες στο shadow line περιμετρικα απο τα παραθυρα του οδηγου και πισω,οχι σε ολα αλλα σε καποια σημεια.

    Εχει κανεις εμπειρια με καποιο προιον?????

    Ελπιζω να καθαριζει και να μην μπω στην διαδικασια να τα ξηλωνω για βαψιμο κτλ γιατι δεν νομιζω οτι θα ξανακουμπωσουν με την ιδια εφαρμογη.......
    Kαμια ιδεα?????
    insane in the ///Midbrain

  5. #64
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μετά από ταξίδι 1500+χλμ, έπλυνα το αυτοκίνητο με σαμπουάν με κερί, καθάρισε μια χαρά, εκτός από το σημείο πολύ μπροστά στο καπώ και σε μερικά σημεία της μάσκας όπου τα σημάδια από τα μυγάκια δεν έφυγαν. Προσπάθησα να τα βγάλω και με ειδικό σπρέυ για μυγάκια (αφού το άφησα για 2-3 λεπτά να "ενεργήσει" και μετά το αφαίρεσα με μαλακό σφουγγάρι και νερό) αλλά σε μερικά σημεία έχουν μείνει κάποιες "σκιές" που τις βλέπεις αν προσέξεις το χρώμα από πολύ κοντά.

    Ξέρετε πως θα μπορούσαν να φύγουν? Μήπως πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποια αλοιφή?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.



    ->στη διάρκεια των 4ημερών του ταξιδιού δεν έπλυνα καθόλου το αυτοκίνητο -το έπλυνα μόλις γύρισα από το ταξίδι- και αυτό πρέπει να ήταν το λάθος μου....


    -> από εδώ και πέρα θα περνάω με κερί πριν το ταξίδι το εμπρός μέρος για να "κάθονται" τα μυγάκια πάνω στο κερί και όχι στο βερνίκι
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ie87 : 21-08-11 στις 16:42

  6. #65
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξερει καποιος τα πλαινα ματ σιριτια γυρω απο τα παραθυρα με τι προιον καθαριζονται και φευγουν οι σταμπες και οι δαχτυλιες?????

    Επλυνα το αμαξι απο κατω και πεταχτηκε αφρος στο πλαι απο την μια μερια και εκανε σταμπες στο shadow line περιμετρικα απο τα παραθυρα του οδηγου και πισω,οχι σε ολα αλλα σε καποια σημεια.

    Εχει κανεις εμπειρια με καποιο προιον?????

    Ελπιζω να καθαριζει και να μην μπω στην διαδικασια να τα ξηλωνω για βαψιμο κτλ γιατι δεν νομιζω οτι θα ξανακουμπωσουν με την ιδια εφαρμογη.......
    Yπαρχουν αρκετα προϊοντα στην αγορα,

    Τα μελη Monsta(επαγγελματιας),DriverM,Stef και αλλοι, ειναι γνωστες του θεματος,ελπιζω να δουν το θρεντ και να προτεινουν κατι,αλλιως στειλε τους πμ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 120ie87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από ταξίδι 1500+χλμ, έπλυνα το αυτοκίνητο με σαμπουάν με κερί, καθάρισε μια χαρά, εκτός από το σημείο πολύ μπροστά στο καπώ και σε μερικά σημεία της μάσκας όπου τα σημάδια από τα μυγάκια δεν έφυγαν. Προσπάθησα να τα βγάλω και με ειδικό σπρέυ για μυγάκια (αφού το άφησα για 2-3 λεπτά να "ενεργήσει" και μετά το αφαίρεσα με μαλακό σφουγγάρι και νερό) αλλά σε μερικά σημεία έχουν μείνει κάποιες "σκιές" που τις βλέπεις αν προσέξεις το χρώμα από πολύ κοντά.

    Ξέρετε πως θα μπορούσαν να φύγουν? Μήπως πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποια αλοιφή?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.



    ->στη διάρκεια των 4ημερών του ταξιδιού δεν έπλυνα καθόλου το αυτοκίνητο -το έπλυνα μόλις γύρισα από το ταξίδι- και αυτό πρέπει να ήταν το λάθος μου....


    -> από εδώ και πέρα θα περνάω με κερί πριν το ταξίδι το εμπρός μέρος για να "κάθονται" τα μυγάκια πάνω στο κερί και όχι στο βερνίκι
    οπως ανεφερα και παραπανω ελπιζω οι γνωστες να δωσουν τα φωτα τους και γι'αυτο το θεμα,......γιατι κατα τ'αλλα νομιζω οτι το κερι βοηθαει αρκετα ωστε να "φευγουν" πιο ευκολα τα μυγακια,αλλα η αποθεωση ειναι να βαλεις ΖΕΛΑΤΙΝΗ!!!!!...ναι,ναι καλα διαβασες τυπου Σανιτας και εισαι μια χαρα,φτανεις στον προορισμο σου και σε μισο λεπτο εισαι πεντακαθαριδης !!!

    αν εχεις αποριες για την εφαρμογη της ζελατινης,το μελος Αλεξης (alexm)μπορει να σου πει τι πως, αφου ειναι φαν αυτης της μεθοδου!

  7. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    120ie87 (21-08-11)

  8. #66
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φίλε Lunatic δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποιο μέρος εννοείς.
    Αν εννοείς τις τσιμούχες γύρω απ'τα παράθυρα ή τα πλαστικά ανάμεσα απ'τα παράθυρα οδηγού συνοδηγού, τότε χρησιμοποίησε ένα προιόν APC (all purpose cleaner), ακόμα και λίγο άβα αραιωμένο με νερό και καθάρισέ το με ένα απαλό πανί και στη συνέχεια πέρνα κάποιο ειδικό γαλάκτωμα όπως το PERL, το 303 aeroprotectant, το Μ40 της meg κλπ.

    Φίλε 120Ε87, μάλλον έχει επιφανειακά θαμπώσει το βερνίκι αφού άφησες τα μυγάκια μέρες πάνω.
    Χρησιμοποίησε τοπικά μια σχετικά ήπια γυαλιστική αλοιφή όπως η πράσινη 1Ζ και θα φύγουν και μετά ξανακέρωσε την περιοχή.
    Πάντως αυτό που λες για κέρωμα πριν το ταξίδι είναι πολύ σωστό.
    Εγώ κερώνω συνήθως έξτρα το καπό, τον προφυλακτήρα και τους καθρέφτες πριν απ'τα ταξίδια και μετά τα μυγάκια βγαίνουν πανεύκολα. Τα περισσότερα μόνο με την πίεση του νερού και τα υπόλοιπα με το σφουγγάρι.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  9. The Following 2 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    120ie87 (21-08-11), aristent (21-08-11)

  10. #67
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Aristent, ευχαριστώ για την ΤΡΕΛΉ ιδέα! -> δεν θα μείνει μεμβράνη για μεμβράνη στο σπίτι....



    τώρα... οι σκιές (οι ελάχιστες θαμπάδες στο σχήμα του λεκέ από μυγάκι) που έχουν μείνει(το περιγράφω στο προηγούμενο post μου)... πως φεύγουν?


    ^ Driver M , ευχαριστώ για την απάντηση!! (μόλις την είδα!)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ie87 : 21-08-11 στις 18:24

  11. The Following User Says Thank You to 120ie87 For This Useful Post:

    aristent (21-08-11)

  12. #68
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μόλις τώρα είδα την ερώτησή σου
    Το κέρωμα σώζει από πολλά
    Βέβαια δεν θα πρέπει να ξεχνάμε την σωστή διαδικασία προκειμένου να έχουμε και το καλύτερο αποτέλεσμα

    @lunatic: APC αραιωμένο και μετά ένα προιόν για τα πλαστικά όπως αυτά που αναφέρει ο Άρης

  13. #69
    Εγγραφή
    07-10-11
    Μηνύματα
    230
    Thanked
    248
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ανοίγω πάλι το θέμα για συζήτηση

    Χρησημοποιω αποκλειστικά Meguiars προϊόντα και σαφώς είμαι άσχετος εντελώς.

    Εχθές γυαλισα το αμάξι με Dual Action polish αλλα οι ψιλές γρατζουνιες δεν βγηκανε.
    Έχω το ultimate compound, να το περάσω με αυτο καλύτερα;
    Μετα για το τελειωμα δεν ξέρω τι να βάλω, έχω το carnauba το ntx 2.0 μπλα μπλα wax, ένα cleaner wax σε πάστα και 2 διαφορετικά ultimate quick wax σε σπρέι .

    Πιο λοιπόν για καλύτερο αποτέλεσμα; Θέλω διάρκεια γιατι δεν έχω πολυ χρόνο για περιποίηση.

  14. #70
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καταρχάς τι διαδικασία έκανες στο αυτοκίνητο θες να μας πεις λίγο?
    Εννοώ πλύσιμο και μετά αλοιφαδόρος?
    Λογικό να μην βγουν όλες οι γρατζουνιές /αράχνες!
    Το ότι έχεις της meguiars τα προιόντα δεν σημαίνει ότι αυτή είναι και η πανάκεια
    Πρέπει να κάτσεις να κάνεις συνδυασμό pad/αλοιφής για να δεις τον επιθυμητό συνδυασμό που θα έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα για το αμάξι σου
    Επειδή έχεις BMW θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις λίγο τις αλοιφές της menzerna οι οποίες πραγματικά μεταμορφώνουν το αυτοκίνητο.
    Μετά περνάς και ένα καλό κερί και είσαι ΟΚ
    Για το NTX δεν έχω ακούσει άσχημα σχόλια
    Να ξέρεις πάντως ότι το αμάξι πρέπει να κερώνεται 2 φορές το χρόνο.
    Detailing Madness

Σελίδα 7 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP