Σελίδα 4 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 150

Θέμα: Γενικές απορίες σχετικά με την περιποίηση του αυτοκινήτου

  1. #31
    Εγγραφή
    20-03-10
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.727
    Thanked
    2862
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    give it a shot...σαν πολυπειρος που ειναι ο παππους, ποτε δε ξερεις!
    Μη τα συζητας αδερφε...

  2. #32
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια ερωτηση ,γνωριζει καποιος που μπορω να βρω πανι σαν αυτο που καθαριζουν τα γυαλια ηλιου κλπ??θελω τετοιο πανι αλλα σε μεγαλο κομματι δλδ 50Χ50 περιπου !!!ξερει κανεις καπου που να πουλανε η ετσω πως λεγεται αυτο το πανι?
    Φιλε μου, αν δεν κανω λαθος, ο τυπος υφασματος που ζητας ονομαζεται "υφασμα μικροϊνιδιων". Τωρα που θα το βρεις, δεν μπορω να σε βοηθησω δυστυχως...

  3. #33
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια ερωτηση ,γνωριζει καποιος που μπορω να βρω πανι σαν αυτο που καθαριζουν τα γυαλια ηλιου κλπ??θελω τετοιο πανι αλλα σε μεγαλο κομματι δλδ 50Χ50 περιπου !!!ξερει κανεις καπου που να πουλανε η ετσω πως λεγεται αυτο το πανι?
    Τι το χρειάζεσαι??
    Γιατί ένα καλό microfibre (πχ της eurow) κάνει σχεδόν όλες τις δουλειές που θα έκανε ένα τέτοιο ύφασμα και μάλλον καλύτερα.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  4. #34
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αρχικα το σκεφτηκα για να καθαριζω 3-4 οθονες lcd που εχω μιας και απ οτι διπαιστωσα αυτο τις καθαριζει πιο καλα!!!μετα ομως μου ηρθε και η ιδεα για τα τζαμια του αυτοκινητου που εχω αρρωστια και δεν μπορω να βλεπω θολουρες κλπ!!!!αυτο το πανι της εταιρειας που λες που μπορω να το βρω?

  5. #35
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    To φαντάστηκα ότι το ήθελες για οθόνες και παρμπρίζ, οπότε εκεί οι μικροϊνες κάνουν καλύτερη δουλειά (κυρίως στο γυαλί). Και στα κιτ καθαρισμού τηλεοράσεων lcd άλλωστε, μαζί με το ειδικό σπρέυ, πανί μικροινών δίνουν, ώστε να απορροφά και το σπρέυ (για να μη βρέχει ιδιαίτερα την οθόνη), αλλά και να μπορεί να καθαρίζει ευκολότερα.

    Κοίτα, τα eurow τα είχα αγοράσει από εδώ: https://www.shinearama.com/product.php?id=EUR-MTT14-X3 σε πολύ καλή τιμή, αλλά οποιοδήποτε ποιοτικό microfibre μπορεί να κάνει δουλειά. Απλά στο γυαλί, τα φτηνά έχουν την τάση να αφήνουν λίγο χνούδι που μπορεί το βράδυ να ενοχλεί, γι'αυτό προτείνω κάτι πιο επώνυμο.
    Δε χάνεις κάτι πάντως να κάνεις μια δοκιμή με αυτά που ήδη έχεις, αρκεί να είναι ετελώς καθαρά.

    Για τις οθόνες πάντως και τα απλά είναι μια χαρά.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    BILL007 (28-07-10), Stathis (28-07-10)

  7. #36
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων

    Απλά στο γυαλί, τα φτηνά έχουν την τάση να αφήνουν λίγο χνούδι που μπορεί το βράδυ να ενοχλεί, γι'αυτό προτείνω κάτι πιο επώνυμο.
    Δε χάνεις κάτι πάντως να κάνεις μια δοκιμή με αυτά που ήδη έχεις, αρκεί να είναι ετελώς καθαρά.

    Για τις οθόνες πάντως και τα απλά είναι μια χαρά.
    Ωχ πιάνω τον Άρη 'αδιάβαστο' ?? Μπαααα κεκτημένη ταχύτητα μάλλον.

    Λοιπόν δεν είναι θέμα φτηνού / ακριβού.

    Για τα τζάμια υπάρχουν ειδικά μικροϊνών, εκείνα που τις ίνες τους δεν τις βλέπεις, δεν εξέχουν...δε ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω. Τα κανονικά μικροϊνών για σκούπισμα αλοιφών μπορεί να αφήσουν χνούδι στα τζάμια όπως λέει και ο Άρης. Όμως τα ειδικά πανάκια για τζάμια κατασκευάζονται έτσι ώστε το τζάμι να μένει απόλυτα καθαρό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Monsta : 28-07-10 στις 18:17

  8. #37
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωχ πιάνω τον Άρη 'αδιάβαστο' ?? Μπαααα κεκτημένη ταχύτητα μάλλον.

    Λοιπόν δεν είναι θέμα φτηνού / ακριβού.

    Για τα τζάμια υπάρχουν ειδικά μικροϊνών, εκείνα που τις ίνες τους δεν τις βλέπεις, δεν εξέχουν...δε ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω. Τα κανονικά μικροϊνών για σκούπισμα αλοιφών μπορεί να αφήσουν χνούδι στα τζάμια όπως λέει και ο Άρης. Αυτά τα ειδικά πανάκια κατασκευάζονται με διαφορετικό τρόπο ώστε το τζάμι να μένει απόλυτα καθαρό.
    Χαχα!!

    Και βέβαια υπάρχουν ειδικές μικροϊνες για τα τζάμια. πολύ καλές μάλιστα είναι της sonax https://www.sonax.com/sonax-e/katalo...product=416100.
    Απλά, είπα για τις απλές μικροϊνες επειδή υπάρχουν ήδη στην κατοχή μας και δε χρειάζεται η αγορά κάποιου άλλου προϊόντος, οπότε καλό θα ήταν να τις δοκιμάσει πρώτα. Και είναι και λίγο καλύτερες για τις οθόνες αφού είναι πιο μαλακές.
    Πάντως, ότι τα καλά microfibre αφήνουν ελάχιστο χνούδι σε σχέση με τα no name, είναι αλήθεια και το έχω παρατηρήσει κυρίως με τις μικροϊνες της eurow που δεν αφήνουν σχεδόν τίποτα!

    Ωστόσο, για τα τζάμια γενικότερα, η καλύτερη λύση είναι τα ειδικά microfibre που λέει ο Κώστας. Καθαρίζουν πανεύκολα με απλό νεράκι και δεν αφήνουν θαμπάδες, υπολείμματα νερού κλπ.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  9. #38
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    παιδια εχω οτι τυπο μικροινας κυκλοφορει στην αγορα!!!!χαχααχαχ χορντη,ψιλη,πλεκτη,για τζαμια ,γενικης χρησης,για γυαλισμα,για οτι μπορει να φανταστει ο καθενας!!!!!εχω μια κουτα γεματη!!!κανουν δουλεια ειδικα αυτες για τα τζαμια που εχουν ψιλη υφανση οπως ειπε και ο Κωστας πιο πανω αλλα στην χρηση τους ειδικα στο μπροστινο τζαμια απο μεσα,ειναι λιγο ζορικες!!δλδ κολλαει λιγο στο τζαμι επανω κλπ!γι αυτο εψαχνα για αυτο το πανι που ειναι φτιαγμενα τα μαντηλακια των γυαλιων μιας και ειναι πιο απαλο και πιο ευκολο πιστευω στην χρηση του!!!Αρη σε μενα 2 τηελορασεις που εχω ειχαν μεσα στη συσκευασια τετοιο πανι σαν αυτο που εχουν τα γυαλια σε μεγαλο μεγεθος,οχι μικροινων!!!γι αυτο ψαχνω κατι τετοιο!!θα δω ομως λιγο τα 2 λινκ που εβαλες μηπως και ειναι κατι καλυτερο!!!

  10. #39
    Εγγραφή
    17-09-10
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    83
    Thanked
    9
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καποιο καθαριστικο spray για ζαντες? Να τοωισω οτι δεν θελω κατι πανισχυρο και να μου ξεβαψει τη ζαντα (καθως ειναι μαυρη ματ), απλα να καθαριζει την οποια βρωμια μαζευεται, η οποια δεν προλαβαινει να μαζευτει κιολας.Δε μιλαμε για μακα. απλα με το σφουγγαρι δε φτανω πιο μεσα στη ζαντα και η βουρτσα δεν εχει βοηθησει και πολυ.



    Αυτη ειναι, απλα βαμμενη μαυρη.

  11. #40
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο randy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καποιο καθαριστικο spray για ζαντες? Να τοωισω οτι δεν θελω κατι πανισχυρο και να μου ξεβαψει τη ζαντα (καθως ειναι μαυρη ματ), απλα να καθαριζει την οποια βρωμια μαζευεται, η οποια δεν προλαβαινει να μαζευτει κιολας.Δε μιλαμε για μακα. απλα με το σφουγγαρι δε φτανω πιο μεσα στη ζαντα και η βουρτσα δεν εχει βοηθησει και πολυ.



    Αυτη ειναι, απλα βαμμενη μαυρη.
    Αυτό είναι πολύ καλό και value for money γιατί παίρνει μεγάλη αραίωση και διαρκεί πάρα πολύ: https://www.swell.gr/car/index.php?p...mart&Itemid=72.

    Αλλά και το turtlewax που έχουν τα πράκτικερ το οποίο έχω κι εγώ κάνει μια χαρά δουλειά.

    Πάντως, αν δεν είναι πολύ βρώμικες οι ζάντες σου δεν χρειάζεσαι τέτοια προϊόντα.
    Με το σαμπουάν που καθαρίζεις το αυτοκίνητό σου μπορείς να καθαρίσεις και τις ζάντες, αρκεί αυτό να γίνεται σχετικά συχνά ώστε να μην πετρώνει (απ'τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται) η σκόνη απ'τα τακάκια, οι ρύποι κλπ.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

Σελίδα 4 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP