Σελίδα 15 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 5131415
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 141 έως 150 από 150

Θέμα: Γενικές απορίες σχετικά με την περιποίηση του αυτοκινήτου

  1. #141
    Εγγραφή
    25-04-14
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    102
    Thanked
    173
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Χμ, δεν ξέρω, εγώ το είχα πάρει από ebay. Αν το πάρεις, δεν θέλει πολύ ποσότητα γιατί θα κάνει πολύ ώρα να στεγνώσει και θα βγάλει πολύ σκόνη. Ένα λεπτό στρώμα είναι αρκετό, το αφήνεις κανένα 20λεπτο και το σκουπιζεις. Εγώ το συνδυαζω με autoglym super resin polish

    Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. The Following 2 Users Say Thank You to nikosk81 For This Useful Post:

    BILL007 (01-08-16), mark e92 (05-08-16)

  3. #142
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikosk81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμ, δεν ξέρω, εγώ το είχα πάρει από ebay. Αν το πάρεις, δεν θέλει πολύ ποσότητα γιατί θα κάνει πολύ ώρα να στεγνώσει και θα βγάλει πολύ σκόνη. Ένα λεπτό στρώμα είναι αρκετό, το αφήνεις κανένα 20λεπτο και το σκουπιζεις. Εγώ το συνδυαζω με autoglym super resin polish

    Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    μια που το ανεφερε εχει η autoglym ωραια και ευκολα κερακια και μπορεις ανετα να τα βρεις ελλαδα σε καταστηματα.θα σου προτεινα το hd που ειναι απο τα κορυφαια σε αντοχη και με πολυ καλο γυαλιστερο αποτελεσμα που διαρκει.και αν θες το καλυτερο ειναι να στο απλωσουν σε ενα απο τα καταστηματα ,εκτος αν σου αρεσει να το κανεις ο ιδιος.ειναι και ευκολο στην εφαρμογη και ενω ειναι συνθετικο οπως το προηγουμενο εχει και αρκετη ποσοτητα καρνουμπα(φυσικο κερι) που του δινει ωραιο αποτελεσμα.αν το κανουν αυτοι κοστιζει κανα 80αρι πανω κατω.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (05-08-16), mark e92 (05-08-16)

  5. #143
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σκέφτομαι για μετά το Πάσχα εξωτερικό γυάλισμα και βιολογικό.
    Ξέρουμε κάποιο καλό μαγαζί;
    Προς Πειραιά ή νότια προάστια.

  6. #144
    Εγγραφή
    16-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    647
    Thanked
    701
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILLYS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι για μετά το Πάσχα εξωτερικό γυάλισμα και βιολογικό.
    Ξέρουμε κάποιο καλό μαγαζί;
    Προς Πειραιά ή νότια προάστια.
    Κανονικά αν θες πλήρη περιποίηση για να το δεις σαν καινούριο κανεις αλοιφή, γυάλισμα και κερωμα η ακόμα καλύτερο αλοιφή πρώτα, μετά γυάλισμα και μετά κεραμικό. Το τελευταίο κοστίζει αλλά θα είναι κάπως έτσι



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Την Δημοκρατία δεν την δικαιούμαστε, πρέπει να την αξίζουμε!

    https://www.youtube.com/watch?v=wasYNNfnfVE

  7. The Following User Says Thank You to michaelp900 For This Useful Post:

    BILL007 (05-04-18)

  8. #145
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ρώτησα σήμερα σε δύο καταστήματα που ασχολούνται αποκλειστικά με την εργασία αυτή.
    Ο ένας μου είπε για γυάλισμα , κεραμική επίστρωση,καθαρισμό θόλων,δαγκανων και ζαντών 800 ευρώ και θέλει το αμάξι στο μαγαζί μια βδομάδα.
    Ο άλλος μόνο γυάλισμα 300 και 70 για βιολογικό σε 4 μέρες.
    Και οι δύο έχουν ιστοσελίδα στο διαδίκτυο με πολύ καλές δουλειές και ακριβά αυτοκίνητα.
    Σκέφτομαι για τη δεύτερη επιλογή μιας και το αμάξι είναι σε κλειστό γκαράζ .

  9. The Following User Says Thank You to BILLYS For This Useful Post:

    BILL007 (05-04-18)

  10. #146
    Εγγραφή
    16-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    647
    Thanked
    701
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILLYS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρώτησα σήμερα σε δύο καταστήματα που ασχολούνται αποκλειστικά με την εργασία αυτή.
    Ο ένας μου είπε για γυάλισμα , κεραμική επίστρωση,καθαρισμό θόλων,δαγκανων και ζαντών 800 ευρώ και θέλει το αμάξι στο μαγαζί μια βδομάδα.
    Ο άλλος μόνο γυάλισμα 300 και 70 για βιολογικό σε 4 μέρες.
    Και οι δύο έχουν ιστοσελίδα στο διαδίκτυο με πολύ καλές δουλειές και ακριβά αυτοκίνητα.
    Σκέφτομαι για τη δεύτερη επιλογή μιας και το αμάξι είναι σε κλειστό γκαράζ .
    Να ξες σου είπε παρά πολύ καλή τιμή για αλοιφή γυάλισμα και κεραμικό συν όλα τα υπόλοιπα. Επίσης γυάλισμα δεν κάνει να κανεις συνέχεια γιατί κατεβάζει βερνίκι. Αν θες να κρατήσει τουλάχιστον 4 χρόνια το αμάξι σου και αν το προσεχείς και παραπάνω κάνε το κεραμικό και θα με θυμηθείς. Και εγώ σε κλειστό το έχω αλλά σου εξήγησα παραπάνω.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Την Δημοκρατία δεν την δικαιούμαστε, πρέπει να την αξίζουμε!

    https://www.youtube.com/watch?v=wasYNNfnfVE

  11. The Following User Says Thank You to michaelp900 For This Useful Post:

    BILL007 (05-04-18)

  12. #147
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    autoglym vinyl & ruber για εσωτερικο αυτοκινητου,****** πλαστικα,ταπλω και τριμ μεσα και εξω καθως και ελαστικα.το βρηκα πολυ βολικο προιον.αλλα ηθελα να ρωτησω το εξης.στο εξωτερικο το χρησιμοποιουν χρονια,εχει πολλες καλες κριτικες σε ολα τα σαιτ,γενικα παντου κανεις δεν ειπε κατι αρνητικο.
    ομως εχει σιλικονη.και καποιος ειδικος μου ειπε ναι μεν ειναι καλης ποιοτητας,οχι σαν τα φθηνα σπρευ,αλλα δεν ειναι με βαση το νερο.και ρωτησα για την διαφορα που εχουν μεταξυ τους και μου ειπε οτι αυτα που η σιλικονη τους εχει σαν βαση το νερο ειναι και πιο ηπια και δεν κιτρινιζουν το ταμπλω με τα χρονια.ομως μου ειπε οτι και το autoglym vinyl & ruber εχει σιλικονη που ειναι αμελητεα ποσοστητα σαν συστατικο ,ειναι υδατοδιαλυτη και δεν πειραζει και το χρησιμοποιουν χρονια στα αυτοκινητα τους και δεν εχουν δει το παραμικρο.και οτι περιεχει και αντιηλιακη προστασια.
    συνεπως το ερωτημα μοτ ειναι οτι ναι μεν εχει σιλικονη,ειναι ομως μικρη σε ποσοτητα,ειναι υδατοδιαλυτη και το χρησιμοποιουν χρονια χωρις να συμβει τιποτα,κιτρινιλες κ.λ.π.,να το χρησιμοποιω αφοβα?
    αλλος μου ειπε οτι της μαμας ο αφρος που δινει και δεν εχει σιλικονη μεσα οπως γραφει του κιτρινισε το ταμπλω.τελικα το θεμα ειναι αν εχει σιλικονη κατι η' αν ειναι κακης ποιοτητας?

  13. #148
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    σήμερα έβγαλα τα φίλτρα καμπίνας και αέρος κινητήρα για φύσημα, μιας και το τελευταίο διάστημα κυκλοφόρησα λίγο σε χωμάτινη διαδρομή και ήθελα να καθαρίσω την υπερβολική σκόνη που θα είχε συσσωρευτει.

    Με την ευκαιρία, έριξα μια ματιά και στο μοτέρ αέρα που φαίνεται στο βάθος από την οπή κάτω από το φίλτρο καμπίνας, αυτό στη φωτογραφία που παραθέτω. Αυτό λοιπόν, στο μέσο του που υπάρχει ο άξονας περιστροφής, στο κεφάλι του, πιάνει σκουριά με την πάροδο του χρόνου, από το υπόλοιπο της υγρασίας που μένει στο σημείο αυτό. Αποτέλεσμα είναι να φρακαρει το μοτέρ και ενώ στην ηλεκτρονική ένδειξη να δείχνει ότι δουλεύει ο κλιματισμός, να μην βγάζει ίχνος αέρα, μιας και δεν γυρνάει το μοτέρ αυτό. Η αντιπροσωπεία σε τέτοιες περιπτώσεις προτείνει την αντικατάσταση όλου του μοτέρ (διαδικασία που γίνεται από το κάτω μέρος από το ντουλαπάκι συνεπιβάτη), με αυξημένο κόστος.

    Μία συντήρηση - που κάνω εγώ - είναι να ψεκάσετε σπρέι αντισκωριακο πάνω στο σημείο κορυφή του άξονα (που φαίνεται σκουριασμενο) , για να λιώσει η σκουριά. Μετά, λίγο γράσο γραφίτη επάνω στο σημείο και έτοιμο για μακροχρόνια χρήση χωρίς προβλήματα.

    Αυτό σε Ε90 320d, σε όλα τα Ε90 είναι ίδιο και πιθανότατα και σε άλλα μοντέλα.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  14. The Following 2 Users Say Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (12-02-21), Ptboul (23-05-18)

  15. #149
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    πλακα-πλακα τα αντιμικροβιακα μαντηλακια μια χαρα καθαριζουν το εσωτερικο.φοβομουν μηπως κανουν ζημια αλλα μου καθαρισαν σταμπες στην επενδυση που δεν εβγαιναν ευκολα

  16. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (12-02-21)

  17. #150
    Εγγραφή
    18-07-21
    Μηνύματα
    1
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα! Τι γνώμη έχετε σχετικά με τον καθαρισμό της καμπίνας με γεννήτρια όζοντος; Προσωπικά που καθάρισα με όζον πριν δύο μέρες, έχω δει αποτέλεσμα γιατί είχα θέμα με την μυρωδιά του τσιγάρου, είχε ποτίσει η μυρωδιά στο αμάξι μου και έψαχνα τρόπο για να καθαρίσω. Έχει κάποιος κάποια γνώμη πάνω σε αυτό;

Σελίδα 15 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 5131415

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP