Σελίδα 11 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 150

Θέμα: Γενικές απορίες σχετικά με την περιποίηση του αυτοκινήτου

  1. #101
    Εγγραφή
    08-08-11
    Περιοχή
    χαιδαρι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3.220
    Thanked
    7747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ξαναπλενεις.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Bitz For This Useful Post:

    mark e92 (07-11-12)

  3. #102
    Εγγραφή
    07-08-12
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    460
    Thanked
    344
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μιχάλη δεν υπάρχει σωτηρία, μόνο πλύσιμο? Κάτι να το ξεσκονίσουμε? Κανένα Swiffer ίσως?

    BTW, ευχαριστώ κι από δω για το πλύσιμο του κινητήρα, έγινε πολύ σωστή δουλειά..!

  4. The Following User Says Thank You to BabisStinson For This Useful Post:

    Bitz (07-11-12)

  5. #103
    Εγγραφή
    08-08-11
    Περιοχή
    χαιδαρι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3.220
    Thanked
    7747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οτι και να χρησιμοποιησεις θα κανεις πολλες τριχοειδη γρατζουνιες στο βερνικι και επειδη εχεις απο κατω μαυρο φοντο θα φαινονται...ιδιως στον ηλιο.

  6. #104
    Εγγραφή
    17-12-11
    Μηνύματα
    567
    Thanked
    1529
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο quick detailer, το οποίο λόγω των λιπαντικών στοιχείων που περιέχει, θεωρητικά δεν θα δημιουργήσει αράχνη.
    Δες ενδεικτικά εδώ:https://www.swell.gr/car/index.php?p...mart&Itemid=72 . To χρησιμοποιώ διαλυμένο με νερό, κατά το στέγνωμα, και πραγματοποιεί αυτά που υπόσχεται.
    Επίσης, στο παρελθόν χρησιμοποιούσα για αντίστοιχη εργασία, με πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα, το Optimum No Rinse ( https://www.swell.gr/car/index.php?p...mart&Itemid=72), το οποίο προορίζεται για waterless πλύσιμο.
    Όσο προσεκτικός κι αν είσαι, μακροπρόθεσμα, ιδίως στο μαύρο χρώμα, θα ξαναδημιουργηθεί αράχνη.
    Απλά με τα παραπάνω προϊόντα, θεωρητικά καθυστερείς την εμφάνισή της και περιορίζεις το εύρος της.

  7. #105
    Εγγραφή
    27-11-11
    Μηνύματα
    420
    Thanked
    469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    μεσα στο καθισμα μου το καλοκαιρι μεχρι τωρα ειχα πετσετα γιατι ιδρωνω αυτο το διαστημα αρκετα...τωρα που το εβγαλα καθως το καθαριζα ειδα οτι εχει κατι λεκεδες απο ιδρωτα που δυσκολα διακρινονται και μαλλον εγιναν κατα την διαρκεια ενος καθαρισμου μεσα στον καυσωνα που προσπαθησα ματαια να μπω να καθαρισω εσωτερικα το αμαξι.
    ειναι υφασματινο και μονο στο κατω μερος οχι στην πλατη.προτεινετε να το παω για βιολογικο η' μπορω και μονος μου? πιο προιον προτεινετε για αυτη την δουλεια?

  8. #106
    Εγγραφή
    08-08-11
    Περιοχή
    χαιδαρι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3.220
    Thanked
    7747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bimmerm Εμφάνιση μηνυμάτων
    μεσα στο καθισμα μου το καλοκαιρι μεχρι τωρα ειχα πετσετα γιατι ιδρωνω αυτο το διαστημα αρκετα...τωρα που το εβγαλα καθως το καθαριζα ειδα οτι εχει κατι λεκεδες απο ιδρωτα που δυσκολα διακρινονται και μαλλον εγιναν κατα την διαρκεια ενος καθαρισμου μεσα στον καυσωνα που προσπαθησα ματαια να μπω να καθαρισω εσωτερικα το αμαξι.
    ειναι υφασματινο και μονο στο κατω μερος οχι στην πλατη.προτεινετε να το παω για βιολογικο η' μπορω και μονος μου? πιο προιον προτεινετε για αυτη την δουλεια?
    Αν εχεις σκουπα αναροφησης υγρων μπορεις και μονος σου,αν οχι τοτε πας σε διαδικασια βιολογικου σε εξειδικευμενο καταστημα.

  9. #107
    Εγγραφή
    27-11-11
    Μηνύματα
    420
    Thanked
    469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    σευχαριστω για την απαντηση...ναι το ξερω αυτο που λες,αλλα εγω δεν μιλουσα για αυτον τον τροπο με πλυσιμο απο μερους μου...αλλα για κατι τετοιο https://www.mysonax.gr/autoshop/prod...t=292.αυτο λεει οτι δεν χρειαζεται πλυσιμο,μονο ενα καθαρισμο με στεγνο πανι.επειδη ομως δεν το εχω δουλεψει δεν ξερω αν αληθευει.εχει κανεις εμπειρια?

  10. #108
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bimmerm Εμφάνιση μηνυμάτων
    σευχαριστω για την απαντηση...ναι το ξερω αυτο που λες,αλλα εγω δεν μιλουσα για αυτον τον τροπο με πλυσιμο απο μερους μου...αλλα για κατι τετοιο https://www.mysonax.gr/autoshop/prod...t=292.αυτο λεει οτι δεν χρειαζεται πλυσιμο,μονο ενα καθαρισμο με στεγνο πανι.επειδη ομως δεν το εχω δουλεψει δεν ξερω αν αληθευει.εχει κανεις εμπειρια?
    Το ειχα χρησιμοποιησει στον ουρανο του Ti για την τσιγαριλα, πολυ καλο !

  11. #109
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω φιμέ στα τζάμια και θέλω να προσέχω με τα καθαριστικά.
    Έχεις καμία πρόταση άλλη που να ενδύκνειται για φιμέ?

    Για τα φυμε λενε μονο βετεξ με νερο τωρα???

  12. #110
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mark e92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα φυμε λενε μονο βετεξ με νερο τωρα???
    Όχι απαραίτητα.
    Υπάρχουν ήπια καθαριστκά που κάνουν για φιμέ.
    Ένα από αυτά είναι και το fast glass της Autoglym.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

Σελίδα 11 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP