Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 46

Θέμα: Custom εξατμιση και εισαγωγη σε Ε89 Ζ4 sDrive35i

  1. #11
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εφοσον ο Δημητρης, δουλευει σε πιεση πολλαπλασια της εργοστασιακης..ηταν επιτακτικη η αλλαγη της εξατμισης με αλλη μεγαλυτερης διαμετρου! οχι μονο για να βγαλει αλογα...αλλα και για να μειωσει το back pressure ,,που προκαλει η σχετικα μικρη διαμετρος στις οπως και να χει μικρες τουρμπινες! ετσι θα εχει διπλο ωφελος, αρκετα παραπανω αλογα...αλλα και μεγαλυτερη διαρκεια ζωης στις τουρμπινες του!
    +1000

    Εκτος αυτου ειναι και μια πολυ καλη βαση για αποδοση οχι μονο τωρα,αλλα και στο μελλον(σε αλλα 40000km περιπου),που στην προβλεπομενη αντικατασταση των τουρμπινων,ισως βαλω παλι τις TD-03,αλλα "ξυραφιασμενες" για λιγο μεγαλυτερη παροχη


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  2. #12
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karizma Z4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1000

    Εκτος αυτου ειναι και μια πολυ καλη βαση για αποδοση οχι μονο τωρα,αλλα και στο μελλον(σε αλλα 40000km περιπου),που στην προβλεπομενη αντικατασταση των τουρμπινων,ισως βαλω παλι τις TD-03,αλλα "ξυραφιασμενες" για λιγο μεγαλυτερη παροχη
    εγω ειμαι της αποψης,,να μην βαλεις ξανα τις εργοστασιακες, ακομα και ξυραφιασμενες! βαλε δυο μεγαλυτερες ρουλεμανατες,,,ή αν εχεις χωρο βαλε μια γαιδουρι...για απιαστες επιδοσεις! προτασεις με μια μικρη και μια μεγαλη σε σειρα...θα ηταν καλες ως προτζεκτ...αλλα εφοσον δεν εισαι του χωρου..θα μπλεξεις αρκετα! τις δυο παραπανω λυσεις...δυο μικρες ή μια μεγαλη, θα μπορουσε να στις αναλαβει ο θανασης φτιαχνοντας σου τις καταλληλες πολλαπλες εξαγωγης!

  3. The Following User Says Thank You to paganis For This Useful Post:

    Nick bmwlover (16-10-11)

  4. #13

    Προεπιλογή

    Ωραία η κατασκευή , μπράβο στον εξατμισά.
    Έχω όμως μια ένσταση ! Δεν μου αρέσει η ιδέα του decat . Εντάξει να βγάζουμε τους προκαταλυτες , φιμωνουν πολυ το μοτέρ και στην τελική έχουμε καταλυτες!
    Θεωρώ κάπως αταιριαστο για τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου να πηγαίνεις πορεία με 100 και ο Απο πίσω να μυρίζει την βρώμα !
    Για το θόρυβο που θα σε ενοχλούσε έβαλες ένα καζάνι, για τον καρκίνο που θα μυρίζει ο Απο πίσω δεν βάζεις δυο αγωνιστικούς να σωσεις λίγο τιην κατάσταση ;
    Στην τελική πόσο θα είναι το κέρδος σου σε σχέση με δυο συρματινους;

    @paganis νομίζω πως για μεγαλύτερες τουρμπινες έχει θέμα περιορισμού Απο το dkg! Ήδη τ ρα σε ροπή πρέπει να ναι οριακά . Άντε με τις ξυραφιασμενες να διορθώσει την δύναμη του μέχρι τον κοφτη. Δεν νομίζω να παίρνει να παει παραπάνω

  5. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    zaharias (16-10-11)

  6. #14
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων

    @paganis νομίζω πως για μεγαλύτερες τουρμπινες έχει θέμα περιορισμού Απο το dkg! Ήδη τ ρα σε ροπή πρέπει να ναι οριακά . Άντε με τις ξυραφιασμενες να διορθώσει την δύναμη του μέχρι τον κοφτη. Δεν νομίζω να παίρνει να παει παραπάνω
    Απο την αλλη μερια του Ατλαντικου με "ξυραφιασμενες" και μεθανολη παιζουν στα 500whp,οποτε δυσκολευομαι να πιστεψω οτι αυτες οι τουρμπινες δεν εχουν να προσφερουν ακομα σε αποδοση,ασχετα αν εχω πλεον δεν την κυνηγαω και θελω να κερδισω σε στροφαρισμα!

    Οσο για το θεμα του DKG υπαρχει ενα πολυ ωραιο κιτακι για την ενισχυση του με κοστος γυρω στα 3000 ευρω.Θα το βρω και θα ανοιξω καινουριο θεμα προς συζητηση γι αυτο!


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  7. The Following User Says Thank You to Karizma Z4 For This Useful Post:

    m-power_01 (16-10-11)

  8. #15

    Προεπιλογή

    Για πες , για πες ...

  9. #16
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μετα την παυση εργασιας,μιας και μεσολαβουσε το Σαββατοκυριακο σημερα συνεχισαμε απροβληματιστα την εξελιξη του project!Περασαμε στο καθαρο κομματι της εξατμισης και οι φωτογραφιες που εχω ειναι μεχρι το μεσαιο κομματι,λιγο πριν τοποθετηθουν τα 2 μικρα μεσαια καζανια!

    Αυριο το απογευμα με λιγη προσπαθεια θα εχουμε τελειωσει,οποτε θα εχετε περισσοτερες φωτογραφιες για την συνολικη εικονα και το τελικο αποτελεσμα!
    Attached Images Attached Images


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  10. The Following 6 Users Say Thank You to Karizma Z4 For This Useful Post:

    bill_m3 (17-10-11), chief (17-10-11), m-power_01 (17-10-11), paganis (17-10-11), Panos 316T (19-10-11), Thomelef (20-11-11)

  11. #17
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ειμαι πανευτυχης γιατι πριν απο μια ωρα περιπου παρελαβα το αυτοκινητο μου με ολοκληρωμενη την εξατμιση του!Το αποτελεσμα ειναι παρα πανω απο καλο και δικαιολογει πληρως τον χρονο που χρειαστηκε ο κυριος Καζιαλες για να το φερει εις περας!

    Το αυτοκινητο πλεον εχει εναν ωραιο μπασο ηχο(περισσοτερο απο πριν!!!) και οχι ξερο οπως ηταν χωρις την εξατμιση!Στο ρελαντι ακουγεται ενα πολυ ωραιο γουργουρητο και πλεον ο εξακυλινδρος προσφερει μια απολαυστικη ηχητικη πανδαισια!Στο "πατα" εντελως παραδοξως το αυτοκινητο ειναι αρκετα ησυχο και αυτο ειναι που με ευχαριστει ιδιαιτερα!

    Σας παραθετω τις τελικες φωτογραφιες απο το project!Bonus video με την εκκινηση του κινητηρα οταν ειναι παγωμενος και οταν ειναι ζεστος,με το αναλογο παιχνιδι των στροφων του κινητηρα θα ανεβει αυριο!
    Attached Images Attached Images


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Karizma Z4 For This Useful Post:

    Panos 316T (19-10-11), Thomelef (20-11-11)

  13. #18
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και οι τελευταιες φωτογραφιες...
    Attached Images Attached Images


    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  14. The Following 4 Users Say Thank You to Karizma Z4 For This Useful Post:

    chief (19-10-11), Lambros46 (19-10-11), Panos 316T (19-10-11), zaharias (20-10-11)

  15. #19
    Εγγραφή
    19-10-10
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    114
    Thanked
    39
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μπραβο για το μερακι του μαστορα και για την επιλογη σου τα υπολοιπα ελπιζω να τα δεις-χαρεις στην πραξη....

  16. The Following User Says Thank You to asteris777 For This Useful Post:

    Karizma Z4 (19-10-11)

  17. #20
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.056
    Thanked
    8113
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπραβο Δημητρο,πολυ ωραιο το αποτελεσμα!
    τούρμπο και πράσινα άλογα

  18. The Following User Says Thank You to Panos 316T For This Useful Post:

    Karizma Z4 (19-10-11)

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP