Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: [Ε46] Tι αλλο χρειαζεται για να μπει μοτερ σε 1600cc

  1. #1
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    197
    Thanked
    14
    Rides
    0

    Προεπιλογή [Ε46] Tι αλλο χρειαζεται για να μπει μοτερ σε 1600cc

    Παιδια να ρωτήσω γιατι εσεις θα ξερετε κατι παραπανω.Εχω βρει ενα μοτερ 2.2 με λιγα χιλιομετρα.Το παιδι μου δινει μοτερ σασμαν 5αρι εξατμιση απο μπροστα μεχρι πισω χωρις εγκεφαλο ομως.Για να μπει πανω στο δικο μου για να περπατήσει χωρις αλλες αλλαγες εκτος απο το μοτερ.Τι αλλο θα χρειαστω?Με το κλειδι που περνει μπροστα θα εχω κανενα προβλημα και με το immobilizer?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 24-01-10 στις 16:29

  2. #2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aektzhs18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια να ροτισω γιατι εσυς θα ξερεται κατι παραπανω.Εχω βρει ενα μοτερ 2.2 με λιγα χιλιομετρα.Το παιδι μου δινει μοτερ σασμαν 5αρι εξατμιση απο μπροστα μεχρι πισω χωρις εγκεφαλο ομως.Για να μπει πανω στο δικο μου για να περπατισει χωρις αλλες αλαγες εκτος απο το μοτερ.Τι αλλο θα χρειαστω?Με το κλειδι που περνει μπροστα θα εχω κανενα προβλημα και με το imobilaizer?
    Να ρωτησεις τον μαστορα που θα κανεις την μετατροπη... Οτι και να σου πουμε εμεις δεν εχει σημασια...
    Υπολογισε εγκεφαλο, πλεξουδα παντως σιγουρα

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φίλε μου καταρχάς θέλεις και άλλη πλεξούδα εκτός απο άλλο εγκέφαλο (να είναι απο 2.2), ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ! (Αν πάρεις εγκέφαλο απο 2.2 θα στον ξεκλειδώσουν για να παίζει με τα δικά σου κλειδιά οπότε μην ανησυχείς για το immobilizer)

    Αν έχει εγκέφαλο,πλεξούδα,μοτέρ,σα μάν κάνεις μια "μικρή" μετατροπή με αρκετές ελλείψεις.
    Πρέπει να υπολογίζεις και άκρα(φρένα),διαφορικό (δεν είμαι σίγουρος για τον κεντρικό άξονα) για να μιλάμε για πλήρη μετατροπή...

    Καλό θα ήταν να λάβεις ολοκληρη προσφορά απο το μάστορα που θα στο αναλάβει (δεδομένων των πραγμάτων που σου λείπουν) και να είσαι σίγουρος πως θα σου επισημάνει κάμποσα απο αυτά που σου έγραψα...

    Καλή μετατροπή...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 24-01-10 στις 16:38



  4. #4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου καταρχάς θέλεις και άλλη πλεξούδα εκτός απο άλλο εγκέφαλο (να είναι απο 2.2), ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ! (Αν πάρεις εγκέφαλο απο 2.2 θα στον ξεκλειδώσουν για να παίζει με τα δικά σου κλειδιά οπότε μην ανησυχείς για το immobilizer)

    Αν έχει εγκέφαλο,πλεξούδα,μοτέρ,σα μάν κάνεις μια "μικρή" μετατροπή με αρκετές ελλείψεις.
    Πρέπει να υπολογίζεις και άκρα(φρένα),διαφορικό (δεν είμαι σίγουρος για τον κεντρικό άξονα) για να μιλάμε για πλήρη μετατροπή...

    Καλό θα ήταν να λάβεις ολοκληρη προσφορά απο το μάστορα που θα στο αναλάβει (δεδομένων των πραγμάτων που σου λείπουν) και να είσαι σίγουρος πως θα σου επισημάνει κάμποσα απο αυτά που σου έγραψα...

    Καλή μετατροπή...
    Μπροστα τα φρενα ειναι ιδια 286χιλ πισω αλλαζουν ...εχει αεριζομενα το 320.
    διαφορικο εχει αλλο...μολις βαλεις το δικο του θα παρεις κοντα 20χλμ τελικης! Απο 210 σε 230! Αξονας ειναι ιδιος

  5. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    BILL007 (20-05-13)

  6. #5
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    197
    Thanked
    14
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το διαφορικο απο το 320 μπαινει στο δικο μου ?η θελω αλλη γεφυρα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 24-01-10 στις 21:12

  7. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σε όλα τα παραπάνω πρόσθεσε και ελατήρια ανάρτησης αφού ο 6κύλυνδρος
    είναι πολύ πιο βαρύς κινητήρας απο τον δικό σου....

  8. #7
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    197
    Thanked
    14
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ενταξει απο αυτα παμε καλα ,bilstein χοντρομπουκαλα και schnitzer ελατηρια .

  9. #8
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    151
    Thanked
    297
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aektzhs18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενταξει απο αυτα παμε καλα ,bilstein χοντρομπουκαλα και schnitzer ελατηρια .
    Αλλα τα bilstein "χοντρομπουκαλα και schnitzer ελατηρια" για 4κυλιδρο και αλλα για 6κυλινδρο ...Μην μπερδευεσαι .... καταρχην θα πρεπει να εισαι ΚΟΜΠΛΕ απο ηλεκτρικα οπως παραπάνω αναφερθηκε . Πλεξουδα μηχανης και εγκεφαλο ...
    Τωρα .... αν θες την προσωπικη μου γνωμη και μετα απο ..... τοσες μετατροπες που εχω κανει .... ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ θα αποδειχθει στο τελος αν παρεις απλα ενα μοτερ και πας να το κουμπωσεις πανω στο αυτοκινητό σου. Εχω παρα πολλα παραδειγματα να σου αναφερω που η αγορα ΑΠΛΑ ενος μοτερ ( για να την βγαλουν φτηνα την δουλεια ) στοιχισε παραπάνω απο την καλύτερη μετατροπή .
    Ψαξου καλα πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση και αγορα ...Ολα ευκολα ακουγονται οταν θελουν να μας πουλησουν κατι .... Μετα ειναι το ζορι ...

  10. The Following User Says Thank You to E39COMP For This Useful Post:

    BILL007 (24-01-10)

  11. #9
    Εγγραφή
    25-12-09
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    529
    Thanked
    741
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το διαφορικο μπαινει στην ιδια γεφυρα αλλα θα χρειαστεις αλλο κεντρικο αξονα.Βαση σαζμαν ειναι αλλη βασεις μηχανης ειναι πιο ενισχυμενες η βαση του μοχλου ταχυτητων με την ντιζα καθως και οι σωληνωσεις του κλιματιστικου με το κομπρεσσερ.Αν θελεις στειλε μου το πλαισιο σου να σου πω ακριβως τι χρειαζεσαι.Εχω κανει πολλες μετατροπες σε 46αρια και μπορω να σε βοηθησω αν θελεις.

  12. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E39COMP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλα τα bilstein "χοντρομπουκαλα και schnitzer ελατηρια" για 4κυλιδρο και αλλα για 6κυλινδρο ...Μην μπερδευεσαι .... καταρχην θα πρεπει να εισαι ΚΟΜΠΛΕ απο ηλεκτρικα οπως παραπάνω αναφερθηκε . Πλεξουδα μηχανης και εγκεφαλο ...
    Τωρα .... αν θες την προσωπικη μου γνωμη και μετα απο ..... τοσες μετατροπες που εχω κανει .... ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ θα αποδειχθει στο τελος αν παρεις απλα ενα μοτερ και πας να το κουμπωσεις πανω στο αυτοκινητό σου. Εχω παρα πολλα παραδειγματα να σου αναφερω που η αγορα ΑΠΛΑ ενος μοτερ ( για να την βγαλουν φτηνα την δουλεια ) στοιχισε παραπάνω απο την καλύτερη μετατροπή . Ψαξου καλα πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση και αγορα ...Ολα ευκολα ακουγονται οταν θελουν να μας πουλησουν κατι .... Μετα ειναι το ζορι ...
    +1000

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP