Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: 118i Steptronic Adaptive Led Lights

  1. #1
    Εγγραφή
    26-09-21
    Μηνύματα
    3
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή 118i Steptronic Adaptive Led Lights

    Καλησπέρα σε όλους,

    Είμαι καινούριος στο φόρουμ αν και με χρόνια bmw στην οικογένεια αλλά πρώτη φορά δικιά μου. Μόλις παρήγγειλα την 118 Sport Line με αυτόματο κιβώτιο. Πλέον το Live Cockpit professional είναι στον standard εξοπλισμό οπότε πρόσθεσα μόνο το Parking Assistant για την κάμερα, το cruise control με stop and go για την κίνηση της Αθήνας, το μεγαλύτερο ντεπόζιτο για ταξίδια και το πακέτο καθρεπτών. Δυστυχώς το Mineral Grey που είχα δει στην αρχή δεν είναι πλεον διαθέσιμο οπότε το πήρα σε Sapphire Black με σατινε αλουμίνιο γύρω απο τα παράθυρα. Μου είπαν για 2μιση μήνες παράδοση περίπου. Το μόνο που με τρώει είναι οτι δεν έβαλα τα Adaptive Led Lights και ήθελα να ρωτήσω εαν έχει κανείς εμπειρία και αν αξίζει τον κόπο κυρίως για οδήγηση σε εθνική το βράδυ. Κάνω αρκετά ταξίδια και προτιμώ να ταξιδεύω νύχτα οπότε αν τα απλά led φωτίζουν ικανοποιητικά είμαι οκ, δεν με πολυενδιαφέρουν τα φώτα στροφής κλπ παρα μόνο η δέσμη σε ευθεία την νύχτα.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εχω παρει στη γυναικα μου το ιδιο αυτοκινητο σε ασπρο.
    Τα adaptive θα μπορεις να τα «καταβασεις» σε εφαρμογη απο τον Δεκεμβριο που η Ελλαδα θα μπει στο online bmw store.
    Τη λειτουργικότητα την εχει, απλα δεν ειναι ενεργη, οπως και μερικες αλλες.
    Πηρες την προσφορα του sportline advanced να υποθεσω και εσυ;
    Τα led ειναι υπερ-αρκετα. Μη σε νοιαζει.
    Εμεις βαλαμε επιπλεον σπορ καθισματα και αυτοματο παρκαρισμα. Πολυ καλο το F40, σε σχεση με το δικο μου το F22 ειναι «αιωνες» μπροστα σε εξοπλισμο και τεχνολογια. Καλοταξιδο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stamatis : 10-10-21 στις 17:44

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (10-10-21), wheelman (11-10-21)

  4. #3
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    γεια σου φιλε καλως ηρθες..ολα καλα ,να το χαιρεσαι καλοταξιδο...αλλα το stop and go μεγαλη εκνευριστικη βλακεια,χρησιμο μονο σε περιπτωση που εισαι πολη ,εισαι με λαμπακι και προσπαθεις να βρεις βενζιναδικο..

  5. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σου φιλε καλως ηρθες..ολα καλα ,να το χαιρεσαι καλοταξιδο...αλλα το stop and go μεγαλη εκνευριστικη βλακεια,χρησιμο μονο σε περιπτωση που εισαι πολη ,εισαι με λαμπακι και προσπαθεις να βρεις βενζιναδικο..
    Νομιζω πως αναφερει το συστημα αυτοματης ακινητοποιησης του cruise control (να φρεναρει μονο του οταν βρει αυτοκινητο μπροστα του) και οχι το start stop.
    Τουλαχιστον αυτο καταλαβα εγω, και ειναι πραγματικα εξαιρετικο στην κινηση.

  6. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    nikos valvetronic (10-10-21)

  7. #5
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω πως αναφερει το συστημα αυτοματης ακινητοποιησης του cruise control (να φρεναρει μονο του οταν βρει αυτοκινητο μπροστα του) και οχι το start stop.
    Τουλαχιστον αυτο καταλαβα εγω, και ειναι πραγματικα εξαιρετικο στην κινηση.
    αυτο ειναι πολυ καλο,οντως!

  8. #6
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    σε ποιο online bmw store θα μπει η ελλαδα? εχεις λινκ? υπαρχει καποιο στην ευρωπαικη ενωση? η' θα γινεται μεσω του επισημου σαιτ? γιατι βλεπω διαφορα επισημα οναλινσ μαγαζια αλλα οχι απο ευρωπη.

  9. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Απο το site της Ελλαδας θα οδηγει στο store οπου θα κανεις την αγορα και κατοπιν θα κατεβαζεις το app ειτε απο το self service hot spot στα συνεργεια ειτε απο τη συνδεση σου με το κινητο.
    Απο οτι μου ειπαν στον Σπανο τουλαχιστον.
    Φυσικα μπορεις να ζητησεις οποιαδηποτε εφαρμογη απο το εξουσιοδοτημενο και να την περασουν αυτοι με το κομπιουτερ αν δεν θελεις να μπεις στη διαδικασια του κατεβασματος.
    Αλλα εχει την πλακα του να κατεβαζεις widgets στο idrive.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (11-10-21), dreamer (11-10-21)

  11. #8
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Για να προστεθεί ο κωδικός adaptive headlights, είτε μέσω του ConnectedDrive (εκεί και τοτε…), είτε σε κάποιον εξουσιοδοτημένο επισκευαστή αμεσα αγοράζοντας τον κωδικό από το τμήμα ανταλλακτικών, πρέπει στο μοχλό των φλας να υπάρχει προεγκαταστημένο και δεύτερο κουμπί με το σήμα Α κεφάλαιο μέσα σε έναν κύκλο.
    Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, το μπουτόν Α προστέθηκε στον στάνταρ εξοπλισμό (ας είναι ανενεργό) στα μοντέλα F40 παραγωγής του 2021 με εξοπλισμό Live Cockpit , στα του 2020 νομίζω δεν υπήρχε εάν δεν ερχόταν με τα adaptive εργοστασιακά.
    Το σίγουρο είναι ότι εάν δεν υπάρχει αυτό το μπουτόν, απλά το ξεχνάς!


    Υ.Γ: τα adaptive αξίζουν τα έξτρα χρήματα μέχρι τελευταίο ευρω, ο δε τρόπος λειτουργίας τους είναι απίστευτος!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexm : 11-10-21 στις 18:53
    B58



  12. The Following 6 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    BILL007 (11-10-21), Dimimav (11-10-21), dreamer (12-10-21), nikos valvetronic (11-10-21), Ptboul (12-10-21), wheelman (13-10-21)

  13. #9
    Εγγραφή
    09-03-19
    Μηνύματα
    12
    Thanked
    5
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παντως φαινεται το Live Cockpit professional είναι στον standard εξοπλισμό ,γιατι βγηκε το αναβαθμισμενο με νεο ψηφιακο πινακα οργανων που θα μπει σταδιακα σε ολα τα μοντελα.
    Οσο αφορά τα Adaptive Led Lights ισως παιζει ρολο η χρονολογια , εκδοση και το μοντέλο BMW,γιατι καποια εχουν καθυστερηση ανταποκρισης .Στα service λενε ότι γραφουν και οι οδηγίες ,επηρεαζονται απο πολλες συνθηκες .

  14. The Following User Says Thank You to Leonidas33 For This Useful Post:

    BILL007 (25-10-21)

  15. #10
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω παρει στη γυναικα μου το ιδιο αυτοκινητο σε ασπρο.
    Τα adaptive θα μπορεις να τα «καταβασεις» σε εφαρμογη απο τον Δεκεμβριο που η Ελλαδα θα μπει στο online bmw store.
    Τη λειτουργικότητα την εχει, απλα δεν ειναι ενεργη, οπως και μερικες αλλες.
    Πηρες την προσφορα του sportline advanced να υποθεσω και εσυ;
    Τα led ειναι υπερ-αρκετα. Μη σε νοιαζει.
    Εμεις βαλαμε επιπλεον σπορ καθισματα και αυτοματο παρκαρισμα. Πολυ καλο το F40, σε σχεση με το δικο μου το F22 ειναι «αιωνες» μπροστα σε εξοπλισμο και τεχνολογια. Καλοταξιδο.
    To ιδιο και εγω στην γυναικα μου σε mineral white και εχει τα adaptive led (+900 ευρω). Απο ότι γνωρίζω δεν γινεται τα μη adaptive να τα κανεις adaptive, σιγουρα δεν γινεναι με καποια εφαρμογη, μιας και η διαφορα μεταξύ τους ειναι και hardware.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ntinos : 13-12-21 στις 15:45

  16. The Following User Says Thank You to ntinos For This Useful Post:

    BILL007 (13-12-21)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP