Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Αυξημένη κατανάλωση στο υπολογιστή ταξιδίου χωρίς να ισχύει!!!

  1. #1
    Εγγραφή
    01-01-13
    Μηνύματα
    625
    Thanked
    484
    Rides
    1

    Προεπιλογή Αυξημένη κατανάλωση στο υπολογιστή ταξιδίου χωρίς να ισχύει!!!

    Είναι το πρώτο μου ποστ για το νέο έτος και εύχομαι καλή χρονιά και καλά χιλιόμετρα σε όλους μας. Το νέο έτος μου προέκυψε ένα περίεργο θεματάκι και θα ήθελα την γνώμη σας στο τι μπορεί να φταίει, αρχικά βάζω την πλακέτα στο αμάξι και είχαν χαθεί ημερομηνίες, ώρα κτλ και μου έδειχνε την ένδειξη που έχει το αμάξι σηκωμένο ότι και καλά θέλει έλεγχο, φτιάχνω ημερομηνίες, περπατάω το αμάξι όλα καλά, σβήνω και ξαναβάζω μπρος και όλα πάλι καλά, ούτε ένδειξη ούτε τπτ, το μόνο που παρατήρησα ότι έχω αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με πρώτα σύμφωνα με τον υπολογιστή ταξιδίου ενώ στην ουσία δεν έχω, δηλαδή κάτω από 11 δεν πέφτει εύκολα η κατανάλωση του αυτοκινήτου ενώ πρώτα έκανα ταξίδι και με 8,2 και με 7,5 τέσταρα όμως και τα καύσιμα μου και δεν βλέπω διαφορά τι μπορεί να φταίει???

  2. #2
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Athens-Τrikala
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.345
    Thanked
    2466
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikos320 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι το πρώτο μου ποστ για το νέο έτος και εύχομαι καλή χρονιά και καλά χιλιόμετρα σε όλους μας. Το νέο έτος μου προέκυψε ένα περίεργο θεματάκι και θα ήθελα την γνώμη σας στο τι μπορεί να φταίει, αρχικά βάζω την πλακέτα στο αμάξι και είχαν χαθεί ημερομηνίες, ώρα κτλ και μου έδειχνε την ένδειξη που έχει το αμάξι σηκωμένο ότι και καλά θέλει έλεγχο, φτιάχνω ημερομηνίες, περπατάω το αμάξι όλα καλά, σβήνω και ξαναβάζω μπρος και όλα πάλι καλά, ούτε ένδειξη ούτε τπτ, το μόνο που παρατήρησα ότι έχω αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με πρώτα σύμφωνα με τον υπολογιστή ταξιδίου ενώ στην ουσία δεν έχω, δηλαδή κάτω από 11 δεν πέφτει εύκολα η κατανάλωση του αυτοκινήτου ενώ πρώτα έκανα ταξίδι και με 8,2 και με 7,5 τέσταρα όμως και τα καύσιμα μου και δεν βλέπω διαφορά τι μπορεί να φταίει???
    Τι πλακετα εβγαλες και ξαναεβαλες που ειπες;;;Ειχες αποσυνδεσει μπαταρια,dme;Kανεις μεγαλες διαδρομες;Αν κανεις μικρες διαδρομες τωρα οχι ταξιδια οπως ανεφερες και το πατας λογικο ειναι να σου δειχνει μεγαλα νουμερα...
    Ι donut understeer...

  3. #3
    Εγγραφή
    01-01-13
    Μηνύματα
    625
    Thanked
    484
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πλακέτα εννοώ το κλειδί τπτ δεν πείραξα όλα έγιναν μόνα τους, και εγώ στην αρχή είπα ότι ίσως επειδή το κινούσα μες την πόλη μου έδειχνε πιο υψηλή κατανάλωση, αλλά και χτες που βγήκα εκτός πάλι τα ίδια μ κάνει....

  4. #4
    Εγγραφή
    24-10-12
    Μηνύματα
    396
    Thanked
    496
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μηδενισε το μετρητη καταναλωσης και δωσε του λιγο χρονο να στρωσει...

  5. #5
    Εγγραφή
    01-01-13
    Μηνύματα
    625
    Thanked
    484
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο freddys Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηδενισε το μετρητη καταναλωσης και δωσε του λιγο χρονο να στρωσει...
    Το έκανα και αυτό τέσσερις φορές ανα κάποια διαστήματα...

  6. #6
    Εγγραφή
    10-09-12
    Μηνύματα
    932
    Thanked
    1703
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Έχεις ένδειξη πίεσης ελάστικών? Αν οχι, μήπως έχουν χάσει αέρα τα λάστιχά σου?

  7. #7
    Εγγραφή
    01-01-13
    Μηνύματα
    625
    Thanked
    484
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Koyotte Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις ένδειξη πίεσης ελάστικών? Αν οχι, μήπως έχουν χάσει αέρα τα λάστιχά σου?
    Έχω ένδειξη αλλά παρόλα αυτά τους έριξα ένα κοίταγμα γιατί μου είχε μπει και αυτή η ιδέα, αλλά έχουν όλα σωστή πίεση.

  8. #8
    Εγγραφή
    07-06-13
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    407
    Thanked
    1198
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καπου εχω ακουσει οτι θελει σεταρισμα απο την αρχη.Μην το δεσεις δεν ειμαι σιγουρος.
    Υπαρχουν εδω μεσα παιδια αρκετα εμπειρα και με γνωσεις,σιγουρα θα σε βοηθησουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-01-13
    Μηνύματα
    625
    Thanked
    484
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καπου εχω ακουσει οτι θελει σεταρισμα απο την αρχη.Μην το δεσεις δεν ειμαι σιγουρος.
    Υπαρχουν εδω μεσα παιδια αρκετα εμπειρα και με γνωσεις,σιγουρα θα σε βοηθησουν.

    Αυτά τα παιδιά περιμένω και εγώ Βασίλη που κατέχουν κάτι παραπάνω αλλά δεν τα βλέπω…

  10. #10
    Εγγραφή
    10-09-12
    Μηνύματα
    932
    Thanked
    1703
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν είχε περάσει καιρός που δεν μηδένισες το μετρητή και έκανες αρκετά ταξίδια χωρίς να πολυκυκλοφορείς μέσα στην πόλη είναι λογικό να είχε κρατήσει τα χαμηλά νούμερα που έβλεπες. Μετά το μηδενισμό αν έκανες μικρές διαδρομές (αστικές) έχει κρατήσει τις υψηλές καταναλώσεις, οπότε θέλει μπόλικα ταξίδια και ελαφρύ πόδι για να δεις να πέφτουν ξανά

  11. The Following User Says Thank You to Koyotte For This Useful Post:

    Nick bmwlover (08-01-14)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP