Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: BMW E90 ΑΛΛΑΓΗ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ - DYNAMIC PACKAGE

  1. #11
    Εγγραφή
    16-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    647
    Thanked
    701
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για E90 δίνει αυτά σαν M-Fahrwerk, Κωδικός Προϊόντος: 311405, 311406 και πίσω 311410

    https://www.rellasamortiser.gr/el/bm...0.html?cid=213

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Αναγράφει product is currently unavailable. Μετά από αυτά που έχει εκεί μέσα ποια άλλα είναι κοντά σε αυτά που φοράει;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Την Δημοκρατία δεν την δικαιούμαστε, πρέπει να την αξίζουμε!

    https://www.youtube.com/watch?v=wasYNNfnfVE

  2. #12
    Εγγραφή
    28-10-12
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    823
    Thanked
    1516
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο michaelp900 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω απλά αυτή που φορούσε όταν το πήρα καινούριο. Κάπου είχα ακούσει πως είναι και ρυθμιζόμενη ως προς την σκληρότητα αλλά και να μην είναι πίστεψε με τόσα χρόνια δεν το έψαξα. Ούτε κάτι πιο μαλακο θέλω ούτε πιο σκληρό. Αυτή είναι απλά


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Πας αντιπροσωπεία με τον αριθμό πλαισίου σου ή κοιτάνε επιτόπου τους κωδικούς που γράφει πάνω το αμορτισέρ

  3. The Following User Says Thank You to Dimimav For This Useful Post:

    michaelp900 (22-03-19)

  4. #13
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο michaelp900 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναγράφει product is currently unavailable. Μετά από αυτά που έχει εκεί μέσα ποια άλλα είναι κοντά σε αυτά που φοράει;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Εμένα διαθέσιμο βγάζει... Αλλά πάρε τηλέφωνο για λεπτομέρειες.... Κι εγώ στο δικό μου το σκέφτομαι για αλλαγή με τα συγκεκριμένα, μετά από 150Κ ΚΜ που έχουν τα μανισια M-Pack

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  5. The Following 2 Users Say Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (22-03-19), dreamer (22-03-19)

  6. #14
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    547
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο michaelp900 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα δεν θα μπορέσω να βάλω τα ίδια. Βασικά καλό είναι να βάλω το VIN number μου και να δω ακριβώς τι γράφει για να μην κάνω εικασίες. Πάντως ακόμα αντέχουν αλλά επειδή ποτε δεν ξες τι γίνεται άρχισα να ψάχνομαι. Μετά άλλος τι λύση έχουμε; Ανεξάρτητος χρημάτων εχοντας ως γνώμονα την ποιότητα και να είναι όπως τα εργοστασιακά που ήταν ΑΨΟΓΑ


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα διαθέσιμο βγάζει... Αλλά πάρε τηλέφωνο για λεπτομέρειες.... Κι εγώ στο δικό μου το σκέφτομαι για αλλαγή με τα συγκεκριμένα, μετά από 150Κ ΚΜ που έχουν τα μανισια M-Pack
    και ΕΓΩ το το ιδιο σκεφτομαι και εθεσα ενα ερωτημα για Ε87 λιγες μερες. https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...595615πριν αλλα ΚΑΝΕΙΣ δεν μου απαντησε

    μιχαλη επειδη εγω εψαξα στην αντιπροσωπεια και στο ιντερνετ και μιλησα με ειδικους ,πολλες φορες ενα ανταλλακτικο π.χ απο την SACHS που βγηκε με το μοντελλο σου ,επειδη περνανε πολλα χρονια απο τοτε, το ανταλλακτικο σχεδον παντα αλλαζει οποτε και ο κωδικος του χωρις απαραιτητα να ειναι και διαφορετικο ..ετσι εγινε και σε εμενα μετα απο 10 χρονια...αυτο δεν σημαινει οτι δεν ταιριαζει,απλα πρεπει αν θες απο εξω να πας σε καποιον που ξερει και εχει βαλει πολλα το τελαυταιο διαστημα στο μοντελλο σου.παντως ειναι σωστο και μου το ειπαν ολοι οτι της αντιπροωπειας ειναι ανωτερα και αντεχουν πιο πολυ..γιατι ? δεν πηρα απαντηση ,ισως εικαζω να ειναι λογω οτι θελουν να το προσαρμοσουν σε ρανφλατ .καποιοι αλλαζουν και στα 160-200 χιλμοτερα και αυτο μαλλον λεει πολλα για τα μαμα αμορτισερ οτι αξιζουν τα χρηματα τους.ειναι απο τις ελαχιστες εξαιρεσεις που ενα ανταλλακτικο της μαμας δεν παιρνει το αστερακι διακοσμητικα και ανεβαινει η τιμη του γιαυτο.αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν εχουν αντοχη τα εξω,η SACHS ειναι μια τεραστια εταιρεια και πολυ καλη..απλα μαλλον το εντοπιζω στο θεμα ρανφλατ και τις προσαρμογες στην ολη αναρτηση,ελατηρια,σινεμπλο κ κ.λ.π.

    μαριε και μιχαλη ειστε και εσεις να αλλαξετε οπως και εγω προληπτικα λογω χιλιομετρων η' εχετε καταλαβει κατι και πατε σε αλλαγη? εμενα η μετρηση στα αμορτισερ στο κτεο ειναι 78%...απλα θεωρω οτι με τα ρανφλατ που εχω εδω και 10 χρονια ισως να ειναι η αποδοση και λιγο χαμηλοτερα και λογω ρανφλατ να μην κανει σωστη μετρηση το εργαλειο εκει..εσεις κανατε μετρηση τελαυταια?

  7. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (22-03-19)

  8. #15
    Εγγραφή
    16-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    647
    Thanked
    701
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ΕΓΩ το το ιδιο σκεφτομαι και εθεσα ενα ερωτημα για Ε87 λιγες μερες. https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...595615πριν αλλα ΚΑΝΕΙΣ δεν μου απαντησε

    μιχαλη επειδη εγω εψαξα στην αντιπροσωπεια και στο ιντερνετ και μιλησα με ειδικους ,πολλες φορες ενα ανταλλακτικο π.χ απο την SACHS που βγηκε με το μοντελλο σου ,επειδη περνανε πολλα χρονια απο τοτε, το ανταλλακτικο σχεδον παντα αλλαζει οποτε και ο κωδικος του χωρις απαραιτητα να ειναι και διαφορετικο ..ετσι εγινε και σε εμενα μετα απο 10 χρονια...αυτο δεν σημαινει οτι δεν ταιριαζει,απλα πρεπει αν θες απο εξω να πας σε καποιον που ξερει και εχει βαλει πολλα το τελαυταιο διαστημα στο μοντελλο σου.παντως ειναι σωστο και μου το ειπαν ολοι οτι της αντιπροωπειας ειναι ανωτερα και αντεχουν πιο πολυ..γιατι ? δεν πηρα απαντηση ,ισως εικαζω να ειναι λογω οτι θελουν να το προσαρμοσουν σε ρανφλατ .καποιοι αλλαζουν και στα 160-200 χιλμοτερα και αυτο μαλλον λεει πολλα για τα μαμα αμορτισερ οτι αξιζουν τα χρηματα τους.ειναι απο τις ελαχιστες εξαιρεσεις που ενα ανταλλακτικο της μαμας δεν παιρνει το αστερακι διακοσμητικα και ανεβαινει η τιμη του γιαυτο.αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν εχουν αντοχη τα εξω,η SACHS ειναι μια τεραστια εταιρεια και πολυ καλη..απλα μαλλον το εντοπιζω στο θεμα ρανφλατ και τις προσαρμογες στην ολη αναρτηση,ελατηρια,σινεμπλο κ κ.λ.π.

    μαριε και μιχαλη ειστε και εσεις να αλλαξετε οπως και εγω προληπτικα λογω χιλιομετρων η' εχετε καταλαβει κατι και πατε σε αλλαγη? εμενα η μετρηση στα αμορτισερ στο κτεο ειναι 78%...απλα θεωρω οτι με τα ρανφλατ που εχω εδω και 10 χρονια ισως να ειναι η αποδοση και λιγο χαμηλοτερα και λογω ρανφλατ να μην κανει σωστη μετρηση το εργαλειο εκει..εσεις κανατε μετρηση τελαυταια?
    Εγώ ενδεικτικά το ανέφερα. Μέτρηση δεν έκανα από το ΚΤΕΟ του 2018 αλλά θυμάμαι ήταν μια χαρά ούτε έχουν τρέξει λάδια αλλά ψάχνομαι λόγο χιλιομέτρων. Μακάρι να κρατήσουν και παραπάνω αλλά αν είναι τόσο καλά τα μαμά και έχουν κάποιες αλλαγές με του εμπορίου εννοείται θα πάω στα ίδια η οποία δίνει τεσπα η bmw τώρα. Φυσικά να πω ότι προσέχω υπερβολικά πολύ ακόμα και σε σημείο να σπάω τα @@ των πίσω πηγαίνοντας με 5 αν δεν είναι καλος ο δρόμος.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Την Δημοκρατία δεν την δικαιούμαστε, πρέπει να την αξίζουμε!

    https://www.youtube.com/watch?v=wasYNNfnfVE

  9. The Following User Says Thank You to michaelp900 For This Useful Post:

    dreamer (23-03-19)

  10. #16
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κι εγώ ενδεικτικά μίλησα, δεν έχω ούτε διαρροή ούτε τίποτα, απλά με σχεδόν 150Κ ΚΜ, σκέφτηκα ότι πρέπει να προετοιμάζομαι οσονούπω για αλλαγή.

    Στη μέτρηση του τελευταίου ΚΤΕΟ τον Ιανουάριο 2018, θυμάμαι ότι έβγαλε κάπου 76% εμπρός και 70% πίσω (με επιφύλαξη), θα δω αύριο το πρωί για σίγουρα νούμερα. Οι μετρήσεις αυτές ήταν με απλά Non RFT ελαστικά, χειμερινά κιόλας.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  11. The Following User Says Thank You to topmar For This Useful Post:

    dreamer (23-03-19)

  12. #17
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το θέμα είναι παιδιά ότι η bmw, φοράει στα αυτοκίνητα της πληθώρα κωδικών αμορτισερ ανάλογα του κυβισμού και του εξοπλισμού. Το ίδιο κάνει και με τα ελατήρια αλλά σε μικρότερο βαθμό. Τώρα η SACHS, η BILSTEIN, η MONROE κλπ. περιορίζονται σε βασικές κατηγορίες δηλαδή νορμαλ ανάρτηση, σπορτ, m-technik, offroad.
    Πάντως βάζονταςστο δικό μου αυτά που προτείνει η SACHS, αλλάζοντας και τα λάστιχα κρούσης καθώς και τα top mounts, είμαι ευχαριστημένος.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  13. The Following User Says Thank You to gant For This Useful Post:

    topmar (23-03-19)

  14. #18
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τελικά είχα λάθος στις τιμές απόσβεσης των αμορτισέρ, στον περσινό έλεγχο ΚΤΕΟ, ήταν πολύ καλύτερες από ότι έγραψα, πιο συγκεκριμένα, αυτές είναι.... Μάλλον δεν χρειάζεται ούτε καν να σκέφτομαι την αλλαγή τους....

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  15. The Following 2 Users Say Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (23-03-19), dreamer (23-03-19)

  16. #19
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    547
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εγω εχω 78% παντου δεξια αριστερα πισω εμπρος αξονα ολα το ιδιο 78%! πρωτη φορα σε αυτοκινητο μου ειναι ιδια τα ποσοστα...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP