Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Απόψεις για λάστιχα

Ψήφισαν
106. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Continental ContiSportContact 5

    58 54,72%
  • Dunlop SP SportMaxx RT

    14 13,21%
  • Michelin Pilot Sport 3 PS3

    35 33,02%
Δημοσκόπιση Πολλαπλής Επιλογής
Σελίδα 20 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 101819202122 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 191 έως 200 από 233

Θέμα: Απόψεις για λάστιχα..

  1. #191
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο teo36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα γράψω την δικιά εμπειρία για τα hankook ventus prime 3 225 45 17.Μετά από 5.000 χλμ σε ένα χρόνο νορμάλ οδήγηση δυστυχώς στραβωσανε και τραβαγε το αμάξι δεξια!! Να επισημάνω τα εξής : αλαγμενα αμορτισερ ,ελατηρια ,ψαλιδια,ευθυγραμμιση καινούργιες ζαντες, μπροστινό κομπλέ. Στην υγειά μου!!!!
    ?!?!?!?!?!?!?!?



  2. #192
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, πρώτες εντυπώσεις μετά από σχεδόν 500ΚΜ με τα λάστιχα, πολύ καλές.

    Ίδια σχεδόν συμπεριφορά με τα προηγούμενα που είχα - αλλά όχι RFT - Hankook Ventus S1 EVO2, με λίγο αυξημένη σκληρότητα λόγω RFT αυτή τη φορά. Δεν κοπανάει πολύ, έχει καλή στήριξη σε στροφές και στο φρενάρισμα είναι πολύ καλό, εφόσον το οδόστρωμα δεν είναι η γνωστή λιωμένη άσφαλτος - σαπούνι.

    Μένει να αποδειχθεί η συμπεριφορά του σε βρεγμένο δρόμο και η διάρκεια ζωής του (ελπίζω σε κάτι παραπάνω από 30Κ ΚΜ που διήρκεσαν τα non RFT προηγούμενα).

    Αυτά προς το παρόν....

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  3. The Following User Says Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (17-03-19)

  4. #193
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παιδια καλησπερα....ποια η γνωμη σας για τη συγκριση conti sport contact 3 vs 5 ???

  5. #194
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, πρώτες εντυπώσεις μετά από σχεδόν 500ΚΜ με τα λάστιχα, πολύ καλές.

    Ίδια σχεδόν συμπεριφορά με τα προηγούμενα που είχα - αλλά όχι RFT - Hankook Ventus S1 EVO2, με λίγο αυξημένη σκληρότητα λόγω RFT αυτή τη φορά. Δεν κοπανάει πολύ, έχει καλή στήριξη σε στροφές και στο φρενάρισμα είναι πολύ καλό, εφόσον το οδόστρωμα δεν είναι η γνωστή λιωμένη άσφαλτος - σαπούνι.

    Μένει να αποδειχθεί η συμπεριφορά του σε βρεγμένο δρόμο και η διάρκεια ζωής του (ελπίζω σε κάτι παραπάνω από 30Κ ΚΜ που διήρκεσαν τα non RFT προηγούμενα).

    Αυτά προς το παρόν....

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Συμπληρώθηκαν σχεδόν 2.000ΚΜ (1938 για την ακρίβεια) και γράφω νέο review για τα ελαστικά Hankook Ventus S1 EVO2 HRS 225 45 R17 91W.

    Θετικά

    Το λάστιχο είναι πολύ μαλακό για RFT, από άνεση του βάζω 10, δεν κοπανάει σε σημείο που δεν καταλαβαίνεις εάν είναι RFT ή απλό.

    Ζεσταίνεται άμεσα, ειδικά για την πόλη είναι άριστο.

    Από φθορά δεν έχω άποψη βέβαια, με τόσα λίγα χιλιόμετρα.

    Στις στροφές καλή στήριξη, θα ήθελα ένα κλικ πιο σκληρό πλαϊνό όμως.

    Στο φρενάρισμα στο στεγνό πολύ καλό, στο δε βρεγμένο δρόμο που το δοκίμασα 2-3 φορές δεν είδα διαφορά με το βρεγμένο.

    Αρνητικά

    Εχει - για RFT πάντα - μαλακά πλαϊνά, που δεν μου άρεσαν. Εκτός από την αίσθηση στις στροφές, είναι ευαίσθητα στο πεζοδρόμιο από ότι υποψιάζομαι, ευτυχώς τα προσέχω πολύ (κυρίως λόγω φρεσκοβαμμένων ζαντών).

    Δεν είμαι ευχαριστημένος από την πρόσφυση στις απότομες επιταχύνσεις, σε στεγνό οδόστρωμα με 2α ή ακόμα και 3η (μερικές φορές), ειδικά στην πόλη. Το DSC ανάβει συνεχώς, δεν μπορεί να περάσει την δύναμη (και την ροπή) στο δρόμο βλέπω, απογοητεύτηκα. Βέβαια, 217ΗΡ και 451ΝΜ σε 17αρες ζάντες, ίσως και να είναι το πρόβλημα.

    Τέλος, ένα παράδοξο είναι το ότι οπτικά φαίνονται σαν ξεφούσκωτα, παρόλο την εργοστασιακή πίεση που χρησιμοποιώ πάντα.

    Εν κατακλείδι, δεν έμεινα ευχαριστημένος από τα συγκεκριμένα και παρόλο που τα έχω μόλις 2 μήνες και με λιγότερο από 2000ΚΜ χρήσης, θα βγουν προς πώληση εντός του μήνα, θα αντικατασταθουν από κάποιο σκληρότερο πέλμα.

    Αυτά τα ολίγα

    ΥΓ: Τα επόμενα που παραγγέλθηκαν ήδη, είναι τα Pirelli P-Zero RFT (BMW Approved), στην ίδια διάσταση. Άκουσα καλές κριτικές από φίλο-χρήστη των συγκεκριμένων, σε παρόμοιο με το δικό μου όχημα.




    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  6. The Following User Says Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (01-06-19)

  7. #195
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια καλησπερα....ποια η γνωμη σας για τη συγκριση conti sport contact 3 vs 5 ???

    http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Co...-Contact-5.htm
    http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Co...-Contact-3.htm



  8. #196
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τα HANKOOK EVO 3 πως τα βλέπετε;

  9. #197
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILLYS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα HANKOOK EVO 3 πως τα βλέπετε;
    Τα S1 Evo3 εννοείς; Είναι καινούργια ελαστικά και σε Γερμανικά τεστ μια χαρά τα πήγαν, στην πρώτη 5αδα από ότι θυμάμαι....

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  10. #198
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILLYS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα HANKOOK EVO 3 πως τα βλέπετε;
    Με την ιπποδύναμη που έχει το αυτοκίνητο σου σε δύο τροχούς και σε συνάρτηση με την ελληνική άσφαλτο, θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς καν με "απλά" ελαστικά.. στην χειρότερη περίπτωση θες UHP λάστιχα όπως για παράδειγμα τα ADVAN AD08R και άν θες την γνώμη μου πάνε ένα σκαλί παραπάνω σε επίπεδο pilot cup 2, pirreli corsa κλπ κλπ..
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  11. The Following 4 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    BILL007 (03-06-19), DaywalkeR (03-06-19), doctore (03-06-19), I_MNL (30-07-19)

  12. #199
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILLYS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα HANKOOK EVO 3 πως τα βλέπετε;
    Ρίξε μια ματιά και σε Falken

  13. The Following User Says Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    BILL007 (04-06-19)

  14. #200
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    παιδια ολοι εχουμε ακουσει οτι τα αυτοκινητα μας πρεπει να φορανε ρανφλατ γιατι ετσι τα εχουν φτιαξει να ειναι πιο ασφλης και κλαυτερη η συμπεριφορα τους. επισης εχουμε ακουσει οτι αυτο ισχυει λογω ρυθμισεων στα μοντελλα μας και οτι αν βαλουμε συμβατικα θα εχει κακη συμπεριφορα λογω αυτων των ειδικων ρυθμισεων.
    εχω ακουσει διαφορες γνωμες για το ποιες ειναι αυτες οι ρυθμισεις.αμορτισερ,ελατηρ ια,ηλεκτρονικα κ.λ.π. αλλα μου φαινονται πολυ απλες τουλαχιστον εαν οχι χαζες οι γνωμες αυτες.επισημα δεν μας εχουν πει κανενας ποιες ειναι αυτες οι ρυθμισεις.ουτε στις αντιπροωπειες ξερουν.τα δικα τους λενε ο καθενας.η' θα πουνε αυτες τις οδηγιες εχουμε.

    τελικα υπαρχει απαντηση ποιες ειναι αυτες οι ρυθμισεις? πολυ θα ηθελα να μαθω ..

  15. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    I_MNL (30-07-19)

Σελίδα 20 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 101819202122 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP