Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 49

Θέμα: Αλλαγη υγρων φρενων...

  1. #31
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα ο εισαγωγεας των goodridge που ανεφερες σε προηγουμενο post και σου ειχα πει οτι ειχα παει και ειχα ρωτησει μου προτεινε dot 4 μαζι με τα σωληνακια υψηλης...μου ειπε οτι μετραει το σημειο βρασμου και μονο και οτι τα 5,1 (που και εγω γι αυτα πηγαινα αρχικα) θελουν αλλαγη καθε 6 μηνο, οποτε θα παω σε dot 4 με το υψηλοτερο δυνατο σ.β
    https://d23zpyj32c5wn3.cloudfront.ne...pdf?1492016018

    TYPEOFUSE
    DOT 5.1 Brake Fluid
    Long life 100% Synthetic Fluid
    For hydraulic actuated brake and clutch systems

    DOT 5.1 NON SILICONE BASE

    All types of hydraulic actuated brake and clutch systems in accordance with DOT 5.1, DOT 4 and DOT 3 manufacturers’ recommendations.
    Fluidity specially designed for anti-locking brake systems (ABS).

    PERFORMANCE

    STANDARDS : FMVSS 116 DOT 5.1 NON SILICONE BASE, DOT 4 and DOT 3 SAE J 1703
    ISO 4925 (5.1, 4 & 3)

    Long life fluid:
    The high wet boiling point (185°C / 365°F), superior to DOT 4 (155°C / 311°F mini) and DOT 3 (140°C / 284°F mini) conventional fluids enables to use this product longer. Indeed, DOT 3 / DOT 4 and DOT 5.1 brake fluids have the property to absorb humidity contained in the air, which reduces their boiling points and consequently security.
    The wet boiling point is representative of the fluid after one year of use.

    Specially designed for anti-locking brake systems (ABS):
    The viscosity (820 centipoises at -40°C / -40°F) lower than DOT 4 (up to 1800 cp) and DOT 3 (up to 1500 cp) brake fluids allows an easier fluid circulation in micro-valves of anti-locking systems.
    Perfectly neutral with seals used in braking systems. Anti-corrosion.

    RECOMMENDATIONS

    Mixable with DOT 3, DOT 4 and DOT 5.1 NON SIL ICONE BASE products.
    Do not mix with silicone (DOT 5 silicone base) or mineral base fluids (LHM).
    Store brake fluid in its original container, tightly closed to avoid absorption of moisture. Aggressive chemical product if contact with hands, paint or varnish.
    If skin contact, rinse thoroughly with water.
    Drain Interval: 12 to 24 month as per manufacturers’ recommendations.

    PROPERTIES
    100% synthetic fluid, polyglycol bases.
    Color
    Dry boiling point
    Wet boiling point
    Viscosity at -40°C (-40°F) Viscosity at 100°C (212°F)
    Yellow
    272 °C / 522 °F 185 °C / 365 °F 820 mm2/s
    2.1 mm2/s

    εδω παντως λεει οτι το υγρο αντεχει χωρις να χανει 1 χρονο και μετα μπορει να παει και 2 χρονια αν το προτεινει ο κατασκευαστης ,που σε εμας το προτεινει ..αν και σε dot 4..

    γνωστος μου παντως που εμπορευεται λαδια και βαζει και αυτος το ιδιο,το αλλαζει ανα 2 χρονια και δεν ειχε προβλημα..και ειναι ζωηρος ,πρωην ντριφτας.

    οταν του ειπα οτι τα ΑΤΕ μου πηγαν 40.000 χιλ. δεν το πιστευε γιατι αυτος τρωει φρενα.

  2. #32
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    καλα ειναι τυπικα ολα αυτα...τα μισα αυτοκινητα που κυκλοφορουν εχουν υγρα φρενων 5ετιας τουλαχιστον...και τα δικα μου απο τοτε που το πηρα δεν τα εχω αλλαξει γιατι ηταν πεντακαθαρα και δεν ειχα θεμα στο φρενο παρα τη σπορ οδηγηση

  3. The Following User Says Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    BILL007 (29-06-21)

  4. #33
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    δεν ξερω αν εχει αναφερθει ξανα βγηκαν πριν 5 μηνες νεα ATE BRAKE FLUID 5.1

    https://www.ate-brakes.com/products/brake-fluids/

    New: ATE SUPER DOT 5.1 premium brake fluid
    The new glycol-based DOT 5.1 brake fluid ensures top performance in hot as well as cold conditions. Its wet boiling point is 5°C higher than for ATE SL.6, and it has a longer changing interval – with similarly low viscosity. This makes DOT 5.1 ideal for vehicles with advanced driver assistance systems like ESP®, ABS and ASR.

    Features & benefits

    Fast reaction time: Ideal for ESP®, ABS and ASR because it retains its low viscosity even at low temperatures (especially in the low temperature range down to -40 °C)
    Boiling points and viscosities that are better than in statutory and technical regulations
    Ideal for all applications (top performance in hot as well as cold conditions)
    Protection from corrosion by high-grade additives
    Meets all OEM requirements
    Available from Q2/2020
    Technical data

    Glycol-based
    Boiling point: 265°C
    Wet boiling point: 180°C
    Viscosity: 750 mm²/sec.
    Replacement interval up to 3 years, depending on use

  5. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (29-06-21)

  6. #34
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα ειναι τυπικα ολα αυτα...τα μισα αυτοκινητα που κυκλοφορουν εχουν υγρα φρενων 5ετιας τουλαχιστον..
    ΠΕΣ ΤΟ ΨΕΜΑΤΑ!



  7. #35
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο..και τα ελαστικα λενε οτι πρεπει να αλλαζονται καθε 3 χρονια η' καποια χιλιομ.ας πουμε 40.000 περιπου αναλογα την γομμα..εγω τα εχω 5μιση και 55.000 χιλιομ. ρανφλατ βεβαια ,με συμβατικα δεν θα εκανα τετοια βλακεια και φυσικα τα κρατησα επειδη λογω του αποκλεισμου το κινουσα μεσα στην πολη με χαμηλες ταχυτητες,τωρα που θα ταξδεψω θα ακανω αλαλγη.αλλιως θα τα ειχα αλλαξει στα 4 χρονια.το σωστο.

  8. #36
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υγρα φρενων, αλλη πονεμενη... ιστορια!!!
    Αλλαγη καθε δυο χρονια λεει η bmw, αλλα γιατι;
    Τα υγρα των φρενων εχουν το 50% της ευθυνης για το σωστο φρεναρισμα και εν γενει την σωστη λειτουργια του συστηματος των φρενων.
    Ολα τα υγρα φρενων εχουν θεμα με την συσσωρευση υγρασιας (υδροφιλα), το ποσο υγροσκοπικα ομως εχει να κανει με την ποιοτητα του υγρου, αλλα και την χρηση.
    Τα υγρα εχουν προδιαγραφες DOT και βαθμιδες 3-4-5-5.1-6, το DOT ειναι τα αρχικα του υπουργειου μεταφορων της Αμερικης (Department Of Transportation) οπου και πηραν την πρωτη τους εγκριση και εχει να κανει με το σημειο βρασμου αλλα και την συσταση τους.
    Τα υγρα που προτεινει η bmw ειναι DOT4 με κυριο συστατικο τους την αιθυλικη γλυκολη, εχουν ανωτερο σημειο βρασμου τους 265 βαθμους κελσιου, ειναι ενα καλο υγρο, υπαρχουν ομως και καλυτερα!!!
    Το προβλημα με το υγρο φρενων οπως προειπα εχει να κανει με την συσσωρευση υγρασιας στο κυκλωμα, η υγρασια προερχεται απο την χρηση (ψυξη-θερμανση), απο τα καουτσουκ ελαστικα σωληνακια, απο την παροδο του χρονου, ακομα και απο το πλυσιμο του χωρου του κινητηρα!!!
    Ποια ειναι ομως τα καλυτερα υγρα φρενων απο αυτα που προτεινει η bmw;
    Τα DOT5 δεν κανουν για τα αυτοκινητα μας, ειναι ναι μεν λιγοτερο υδροφιλα γιατι το κυριο συστατικο τους ειναι η σιλικονη, αλλα εγκλωβιζουν πολυ αερα και η σιλικονη αποδεδειγμενα δεν ειναι και οτι το καλυτερο για τα στιμουχακια και τα λαστιχενια μερη του συστηματος φρενων.
    Τα DOT5.1 ειναι η εξeλιξη του DOT4 (DOT4 SUPER...), εχουν συνηθως πιο υψηλο σημεio βρασμου απο τα 4, ειναι ομως πολυ υγροκοπικα και μαλιστα εχουν την ιδιοτητα να μην διαχεουν την υγρασια στο κυκλωμα των φρενων αλλα να την στελνουν στα ακρα (κυλινδρακια δαγκανας-αντλια) και να δημιουργουν οξειδωσεις.
    Εαν καποιος χρησιμοποιει DOT5.1 υγρα πρεπει να τα αλλαζει καθε 6 μηνες ή μετα απο καθε επισκεψη σε πιστα.
    Τα DOT6 ειναι καθαρα αγωνιστικα υγρα και εχουμε πει οτι κανει για τους αγωνες δεν κανει για χρηση δρομου!!!
    Η καλυτερη περιπτωση για χρηση δρομου και λιγο πιστα... ειναι τα DOT4 με οσο δυνατο υψηλοτερο σημειο βρασμου.
    Οταν εβαλα τα πολυπιστονα φρενα χρησιμοποιησα τα MOTUL RBF 600 θεωρωντας οτι το σημειο βρασμου τους 312 βαθμους κελσιου ειναι κορυφη για DOT4 υγρο, ψαχνοντας ομως αργοτερα στην σελιδα της MOTUL ειδα οτι η συσταση για αλλαγη change every six months or after use in speedway!!!
    Τωρα η MOTUL εχει αλλαξει συσκευασια, εχει μεν τα ιδια τεχνικα χαρακτηριστικα, αλλα η υποδειξη για αλλαγη εχει αφαιρεθει...
    Προσωπικα πλεον χρησιμοποιω τα ATE SUPER BLUE RACING εναλλαξ με τα ATE SUPER 200 που ειναι τα ιδια υγρα με διαφορετικο χρωμα ωστε να βλεπω ποτε φευγει τελειως το παλιο υγρο απο το κυκλωμα, ειναι DOT4, εχουν σημειο βρασμου καλυτερο απο της bmw 280 βαθμους και τα αλλαζω καθε 3 χρονια οπως υποδεικνυει ο κατασκευαστης ή 1 φορα τον χρονο εαν συμμετεχω σε καποιο track day.

    SOS!!!
    Η αλλαγη των υγρων γινεται παντα με το αυτοκινητο μπριζωμενο, ωστε να ανοιγουν οι βαλβιδες του ABS και να γινεται σωστα η εξαερωση!!!
    αυτο ακριβως μου ειπε και ο μηχανικος μου οταν του εξηγησα οτι θελω να βαλω 5.1. χωρις να του πω αυτο που διαβασα εδω, αμεσως θυμηθηκε ενα αλλο αυτοκινητο που ειχε βαλει 5.1 και εβγαλε υγρασια στις δαγκανες.και ετσι μου συστησε να βαλω το ΟΕΜ.το ιδιο μου ειπαν και αλλοι ,οτι σαυτο το αυτοκινητο χωρις μεγαλα φρενα και χωρις να πατας πιστα δεν εχει νοημα.ακομα και αν εβαζα σωληνακια,που και γιαυτο στο δικο μου αυτοκινητο με την ιδια χρηση παλι χλωμο το βλεπω να βαζω, μιας ολοι μου επιβεβαιωσαν οτι δεν θα καταλαβω καμμια καλυτερη αισθηση.
    το μονο που θα μπορουσα να βαλω αφτερμαρκετ ειναι το ΑΤΕ SL το οποιο εχει λιγο ψηλοτερο υγρο σημειο βρασμου αλλα αμηλετεο.επισης το ΟΕΜ βολευει σε περιπτωση που πας αντιπροσωπεια και σε ελεγχο γενικο βρουν οτι θελει συμπηρωση και βαζουν ΟΕΜ χωρις να υπαρχει φοβος ,αν ειχα αλλη μαρκα -ιξωδες.αν και ειναι συμβατα μερικα μεταξυ τους.αποτι μου ειπε σε ολα τα μοντελλα επειδη εχουν καλα φρενα τα bmw ακομα και στα 7αρια dot 4 ΟΕΜ βαζουν,μονο στα μοντελλα Μ με μεγαλα φρενα εκει παιζουν και με αλλα υγρα.

    η αλλαγη εγινε στην αντιπροσωπεια οπου μου ειπαν οτι δεν το μπριζωνουν,δεν ανοιγουν την μοναδα.οταν ρωτησα αν θα αντικατασταθει και μεσα απο την μοναδα το υγρο,η απαντηση που πηρα ειναι οτι η αλλαγη γινεται περνωντας το υγρο και απο την μοναδα ,επειδη το παγουρι ειναι ψηλα..ηθελα να δω την διαδικασια αλλα ελεω ιου ειναι δυσκολη η προσβαση τωρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 05-08-21 στις 15:19

  9. #37
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Τα μεταλλικά σωληνάκια θα σε βοηθήσουν, σε συνδυασμό μάλιστα με τα ATE Type 200 υγρά, θα έχεις σίγουρα καλύτερα φρένα!
    Όσο για το πως αλλάζουν τα υγρά, εγώ… και η BMW έχουμε σαφώς αντίθετη άποψη από αυτή που σου ανέφερε το συνεργείο!
    Τα υγρά αλλάζουν με το ειδικό εργαλείο που έχει υποχρεώσει η Bmw να έχουν οι επίσημοι ντιλερ της (αυτή τους το προμηθεύει εξάλλου, με την ανάλογη… χρεωση φυσικά) και το αυτοκινητο μπριζωμενο!
    Με την αλλαγή υγρών με το ειδικό εργαλείο, δεν απαιτείται η ανθρώπινη παρουσία στο πεταλ του φρένου, το γνωστό και ως πρεσάρισε/πρεσάρισε-πατημένος….
    Την δουλειά την κάνει μόνο του το εργαλείο σύμφωνα με τις εντολές που λαμβάνει από το διαγνωστικό, τα υγρά τα βάζεις σε αυτό και αυτό μεταφέρει όσο ακριβώς χρειάζονται στο αυτοκινητο!
    Με αυτή την μέθοδο ο μηχανικός δεν κάνει τίποτε άλλο από το να ανοίγει και να κλείνει τον ανάλογο εξαερωτηρα που του υποδεικνύει η διάγνωση!
    Αυτά…

    7EFC8488-1785-44B2-B5EC-C4BF05045A9D.jpeg

    253E9B9E-4BCC-4733-93F4-4900A264457E.jpeg

    87E2659F-7283-4736-BB3F-4600E6E002E3.jpeg
    B58



  10. The Following 3 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    BILL007 (05-08-21), dreamer (05-08-21), isou (05-08-21)

  11. #38
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πολυ σωστος! Οπως ακριβως τα ειπες....και καλυτερο φρενο εχεις με τα υψηλης, κυριως απο πλευρας αντοχης υπο παρατεταμενη πιεση.... αλλα και η σωστη διαδικασια γινεται με μηχανημα χωρις αγγαρεια πατα-ασε.
    Μην ξεχναμε οτι τα μαμα σωληνακια νεμεν ειναι ικανοποιητικα για νορμαλ εως σπορ οδηγηση, αλλα οταν ειναι σε καλη κατασταση/καινουρια.... μετα απο 20 τουλαχιστον χρονια πλεον που εχουν ολα τα ε36 ε46 κλπ που οι περισσοτεροι εδω μεσα αυτα εχουμε, τα μαμα σωληνακια εχουν ξεχειλωσει και ειναι πολυκαιρισμενα με μειωμενες αντοχες...χωρια τα υγρα φρενων που σχεδον κανεις δεν τα αλλαζει στην ωρα τους

  12. The Following 2 Users Say Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    BILL007 (05-08-21), wheelman (05-08-21)

  13. #39
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μεταλλικά σωληνάκια θα σε βοηθήσουν, σε συνδυασμό μάλιστα με τα ATE Type 200 υγρά, θα έχεις σίγουρα καλύτερα φρένα!
    Όσο για το πως αλλάζουν τα υγρά, εγώ… και η BMW έχουμε σαφώς αντίθετη άποψη από αυτή που σου ανέφερε το συνεργείο!
    Τα υγρά αλλάζουν με το ειδικό εργαλείο που έχει υποχρεώσει η Bmw να έχουν οι επίσημοι ντιλερ της (αυτή τους το προμηθεύει εξάλλου, με την ανάλογη… χρεωση φυσικά) και το αυτοκινητο μπριζωμενο!
    Με την αλλαγή υγρών με το ειδικό εργαλείο, δεν απαιτείται η ανθρώπινη παρουσία στο πεταλ του φρένου, το γνωστό και ως πρεσάρισε/πρεσάρισε-πατημένος….
    Την δουλειά την κάνει μόνο του το εργαλείο σύμφωνα με τις εντολές που λαμβάνει από το διαγνωστικό, τα υγρά τα βάζεις σε αυτό και αυτό μεταφέρει όσο ακριβώς χρειάζονται στο αυτοκινητο!
    Με αυτή την μέθοδο ο μηχανικός δεν κάνει τίποτε άλλο από το να ανοίγει και να κλείνει τον ανάλογο εξαερωτηρα που του υποδεικνύει η διάγνωση!
    Αυτά…






  14. #40
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων



    Όλα τα ειδικά εργαλεία Βασιλη η Bmw τα προμηθεύει στους ντιλερ και μάλιστα χωρίς ερώτηση, είναι υποχρεωμένοι να τα έχουν!
    B58



  15. The Following User Says Thank You to alexm For This Useful Post:

    BILL007 (06-08-21)

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP