Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 72

Θέμα: ΜΑΤ / ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΗ / ΚΑΡΜΠΟΝ μεμβράνη

  1. #1
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή ΜΑΤ / ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΗ / ΚΑΡΜΠΟΝ μεμβράνη

    Όπως ήδη αρκετοί γνωρίζεται, έχω ντύσει τον ουρανό του Μ3 με τη matte carbon μεμβράνη της 3Μ. Το αποτέλεσμα live μιλάει από μόνο του.

    Όσο για το εσωτερικό, οι δύο θήκες στη κονσόλα, γυαλιών & τασάκι είχαν πολλές νυχιές / γρατζουνιές από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη πάνω στο πλαστικό τους. Πριν λίγο καιρό πήγα και πήρα καινούρια θήκη γυαλιών από την αντιπροσωπεία ~50 ευρώ ή κάτι τέτοια αν θυμάμαι καλά. Το τασάκι όμως δεν το άλλαξα, γιατί α) είχε πολύ λιγότερες γρατζουνιές και β) τσιγκουνεύτηκα τα ~100 κάτι ευρώ γιατί πάει παρέα μ ένα κομμάτι της κονσόλας. Το άφησα λοιπόν έτσι, αλλά το μάτι πήγαινε συνέχεια εκεί. Έτσι, άρχισα να το πατάω για να μένει ανοιχτό και να μη τις βλέπω.

    Μέχρι σήμερα. Μου είχε περισσέψει λίγη μεμβράνη από πρόσφατη τοποθέτηση στο καπώ ενός S3.

    Έκοψα λοιπόν ένα κομμάτι, πήρα κοπίδι, θερμοπίστολο & σπάτουλα και έκατσα να το βάλω. Σε 10' ήταν έτοιμο. Το μόνο tricky part ήταν το κόψιμο γύρω από το νίκελ διακοσμητικό σιρίτι στη μέση. Μετά μόλις τελείωσα, έβλεπα τη καινούρια και αγρατζούνιστη θήκη γυαλιών, που ήταν μαύρη και κάπως 'παράτερη' με το carbon look από το νέο πλέον τασάκι. Έτσι την πέρασα κι αυτήν ένα χεράκι για να είναι όλα ομοιομορφα. Τσάμπα τα λεφτά που έδωσα να την αγοράσω, θα μπορούσα να είχα ντύσει τη παλιά...

    Σύντομα θα έχω διαθέσημη και ειδική μεμβράνη για όλο το αυτοκίνητο.

    - 32 χρωματικές επιλογές (γυαλιστερό) για αλλαγή χρώματος. Έχω χρωματολόγιο στο μαγαζί.

    - 3 χρωματικές επιλογές (ματ) για αλλαγή χρώματος. Ματ μαύρο, ματ κίτρινο (Lambo), ματ λευκό.

    - 4 αποχρώσεις σε ματ carbon, ασημί, ανθρακί, καφέ και μαύρη.

    Θα φέρω εξειδικευμένο συνεργείο για τοποθετήσεις, (τους ίδιους που είχαν κάνει το R8, το Range Rover και αρκετά καπώ), γιατί η ζήτηση είναι μεγάλη και έχω βάλει αρκετούς πελάτες στην αναμονή εδώ και 3-4 μήνες...

    Θα έχω περισσότερα νέα μέσα στις επόμενες δύο εβδομάδες, όπου θα είμαστε πλέον φουλ μάχημοι.

    Ότι πληροφορία / απορία, παρακαλώ εκφραστείτε ελεύθερα.
    Attached Images Attached Images

  2. The Following 5 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    JOHNNY 69 (01-05-10), soc12r (15-09-10), Vasilis (01-05-10), Vassilis ///M (25-12-11), zaharias (01-05-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ΚΑΑΑΛΕ μου φιλε Κωστα, μπορουμε να κανουμε κατι?????





    Μιλαω για το χρωμα που το περιτυλιγει και οχι για το υπερτουμπανο...



  4. #3
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    να και το range που έγινε ΚΑΚΟ !!!
    Attached Images Attached Images

  5. #4
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Aceman1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΑΑΛΕ μου φιλε Κωστα, μπορουμε να κανουμε κατι?????


    Μιλαω για το χρωμα που το περιτυλιγει και οχι για το υπερτουμπανο...
    Αυτό κατά 99.9% είναι βάψιμο από το εργοστάσιο και όχι μεμβράνη. Το λέω επειδή βλέπω ότι πρόκειται για έκθεση αυτοκινήτων. Βέβαια υπάρχουν και πελάτες που επιλέγουν ένα απλό χρώμα και στη συνέχεια να τους τα ντύσουν μεμβράνη πριν τα παραλάβουν, διότι αυτό έχει αρκετά πλεονεκτήματα:

    1) Το χρώμα από κάτω μένει καινούριο.

    2) Βγαίνει ανά πάσα στιγμή.

    3) It's a bitch να επισκεύασεις χτυπημένο / γρατζουνισμένο κομμάτι βαμμένο ματ. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει ακριβώς το ίδιο ματάρισμα....καλά δε συζητώ το θέμα της απόχρωσης, ειδικά σε αυτή τη Lambo.

    4) Σε περίπτωση λοιπόν 'ατυχήματος', αλλάζεις τη μεμβράνη και φεύγεις, χωρίς φόβο, 'θα είναι το ίδιο, δε θα είναι'.

    Το μειονέκτημα βέβαια που μπορεί να έχει το 'ντύσιμο' είναι ότι σαφώς και δεν θα είναι το ίδιο τελειο παντού, όπως ένα βαμμένο ματ αυτοκίνητο από το ρομπότ στο εργοστάσιο... Αλλά τα παραπάνω + είναι τόσα πολλά (και σημαντικά), που σαφώς και αξίζει το τίμημα.

    Να σημειώσω εδώ ότι η συγκεκριμένη μεμβράνη που (θα) χρησιμοποιούμε είναι η καλύτερη ποιότητα που υπάρχει στην αγορά. Σαφώς και δεν πρόκειται για τη μεμβράνη των $120 που χρησιμοποίησε ο αμερικάνος (από τη .....Μανίλλα) και έκατσε να τη τοποθετήσει μόνος του στο γκαράζ του...Υπάρχει άλλωστε και το σχετικό θρεντ που ανέβασε ο Δημήτρης (Z4M) για να διαβάσετε. Η συγκεκριμένη μεμβράνη ΔΕΝ προβλέπεται για ντύσιμο ολόκληρου αυτοκινήτου και προορίζεται για μεμονωμένα κομμάτια (edit: graphics). Ωστόσο ο καθένας κάνει τις επιλογές του και πράτει ανάλογα. Σαφώς και μπορούμε να τοποθετήσουμε και τη 'φθηνή' με ανάλογη μείωση του κόστους, πλυν όμως δεν το συνιστώ σε καμία περίπτωση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Monsta : 01-05-10 στις 20:23

  6. #5
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Θέλω πολύ να δώ ένα δείγμα απο άσπρο ματ.... και την οροφή και το πίσω diffuser τα ψήνομαι να γίνουν αρκετά σύντομα

  7. #6
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω πολύ να δώ ένα δείγμα απο άσπρο ματ.... και την οροφή και το πίσω diffuser τα ψήνομαι να γίνουν αρκετά σύντομα
    Όταν έρθεις Αθήνα, πέρνα να δεις. Που σκέφτεσαι Στράτο να βάλεις το άσπρο ματ??

  8. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω πολύ να δώ ένα δείγμα απο άσπρο ματ.... και την οροφή και το πίσω diffuser τα ψήνομαι να γίνουν αρκετά σύντομα
    ασπρο γυαλιστερο αμαξι με ασπρη ματ οροφη???



  9. #8
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ολόκληρο και καρμπον την οροφή... αλλα αν δεν το δώ απο κοντά κρατάω μια επιφύλαξη. Αν είχα μαύρο αυτοκίνητο δεν το συζητούσα

  10. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.004
    Thanked
    335
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κώστα τα είπαμε και τηλεφωνικά πιστεύω σύντομα να σε επισκευτώ

  11. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Κωστα πριν εννοουσα αν υπαρχει κατι τετοιο σαν χρωμα για ντυσιμο.Οχι αν το αμαξι ειναι βαμμενο ή ντυμενο!(ειναι ενα απο τα πολλα που μου στοιχιωνουν τον υπνο μου...)

    Τα πλεονεκτηματα και τα μειωνεκτηματα πανω κατω οι ποιο πολλοι τα γνωριζουμε ή τα εχουμε ακουσει.

    Εδω στη γειτονια μου κυκλοφορει ενα μαυρο ματ Χ5 με μαυρες ζαντες και κατραμια φιμε.Μπορει να ειναι υπερβολικος λιγο για τα γουστα μου ο ιδιοκτητης αλλα δε μπορει το αμαξι να μη σου τραβηξει το βλεμα.

    Οσο τωρα για τη δουλεια, να σου πω ενα μπραβο που αποφασισες να κινηθεις κατ αυτο το τροπο.Το ντυσιμο κατα τη γνωμη μου ειτε αυτο γινεται για πρακτικους λογους, ειτε για λογους καθαρα ομορφιας θα φορεθει και θα υπαρξει κινηση.

    Αν και νωρις ακομα, θα ηθελα οπως και πολλοι ακομα να εχουμε μια ιδεα για το κοστος του ολου εγχειρήματος οπως φυσικα και για την αφαιρεση αυτου.

    Ακομα αν μπορεις να μας πεις και δυο λογια για την προστασια του "κουστουμιου"(προιοντα,αποφ υγη,μεταχειρηση)



  12. The Following User Says Thank You to Χρίστος For This Useful Post:

    Monsta (02-05-10)

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP