Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Service στο παπί!

  1. #1
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή Service στο παπί!

    Όπως μερικοί γνωρίζετε έχω ένα KazeR 115cc!

    Σε γενικές γραμμές έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος καθώς το έχω για την δουλειά μου και όχι για βόλτες και καφρίλες....

    Ο προηγούμενος κάτοχος το έχει υπερκιβύσει (130cc) και έχει "καβαλήσει" ένα δόντι στον εκκεντροφόρο για να χει "μπάμ" (4χρονο)

    Λοιπόν όλα καλά μέχρι που του έκανα σέρβις! Έβγαλα το 18άρι καρμπυρατέρ το καθάρισα το έκανα καινούριο! Παρατήρησα οτι εκεί που έκανε σέρβις το παλικάρι αντί για φλάτζες στο καρμπυρατέρ είχανε κόψει κάρτα του μαγαζιού και την είχαν πλακώσει στην φλατζόκολλα!!!!

    Οκ λέω δεν βαριέσαι, αφού το καθάρισα έβαλα φλατζόκολλα πασίγνωστης Γαλλικής εταιρίας και βγήκα για δοκιμή, εντυπώσεις: δεν καθότανε κάτω το μηχανάκι με την μία σηκωνόταν όρθιο, δεν βάραγε πυράκια το μοτέρ όπως πρίν ενώ έφτανε σε σημείο αδράνειας!

    Μετά έβγαλε πρόβλημα στο μπουζί αλλά επειδή δεν φαινόταν νόμιζα ήταν ζιγκλέρ, τελικά έβαλα καινούριο μπουζί NGK και έστρωσε αλλά ξαναέχασε την "ζωηράδα" του.... Με λίγα λόγια νομίζω οτι καβαλάω Honda C50 μαμά!

    Ρεύματα τα έχω φτιάξει, καρμπυρατέρ το καθάρισα, λάδια άλλαξα.... Τι το έπιασε πάλι και έχασε την ζωηράδα του?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jimmakos : 10-03-11 στις 01:48

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-10
    Περιοχή
    ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    544
    Thanked
    489
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... Έβγαλα το 18άρι καρμπυρατέρ το καθάρισα το έκανα καινούριο!......
    Μήπως το πείραξες κατά λάθος και πρέπει να το ρυθμίσεις πάλι?
    Αυτό που λες μου κάνει κάτι στο μείγμα του.......


    https://www.airtrans.gr


    "Μην έρχεσαι ποτέ σε λεκτική αντιπαράθεση με έναν βλάκα...
    Θα φέρει την συζήτηση στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας..."

  3. The Following 2 Users Say Thank You to mixalis For This Useful Post:

    Jimmakos (10-03-11), Ptboul (10-03-11)

  4. #3
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    απο λαδακι πως πας???να αλλαξε χρονονισμο στο παπακι απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!θα ειχε καρφωσει βαλβιδα με την πρωτη μανιβελια!!!!! μηπως του παραηπιες το αιμα και ειναι καιρος για ρεκτιφιε?οπως ακομα δες λιγο τα σφηξηματα στο καρμπυρατερ κλπ μηπως παιρνει απο πουθενα αερα(μιας και ανεφερες οτι δεν εχει φλατζες αλλα ολα ειναι με φλατζοκολλα)

  5. The Following 4 Users Say Thank You to gyiama For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (10-03-11), NickE60 (10-03-11), Ptboul (10-03-11), Stefanos_Cool (10-03-11)

  6. #4
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mixalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως το πείραξες κατά λάθος και πρέπει να το ρυθμίσεις πάλι?
    Αυτό που λες μου κάνει κάτι στο μείγμα του.......
    Μα μετά το ρύθμισμα πήγαινε άστα να πάνε.... Μόλις "ξεράθηκαν" οι κόλλες να στο πώ έτσι "έπεσε" η απόδοσή του....

    gyiama λαδάκι του έβαλα καινούριο και καθαρό δεν έχει πρόβλημα απο εκεί....
    Αυτό μου πέρασε και εμένα απο το μυαλό οτι παίρνει αέρα απο κάπου αλλά όσο αφορά τον χρονισμό 1.5 μήνα τώρα δεν θα χε παραδώσει πνεύμα? Θυμάμαι πήγαινα παραγγελία στην πλατεία της Βαρυμπόπης και στην ευθεία του Πεντελικού το χα σκάσει στην κυριολεξία.....! Εκεί θα έσπαγε όλο το μοτέρ αν υπήρχε τόσο μεγάλο πρόβλημα πιστεύω (όχι οτι μου είναι δύσκολο να αλλάξω τον χρονισμό απλά δεν έχω βρεί χρόνο ακόμα να λύσω το καπάκι)

  7. #5
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αρχικα πες μας , αν το μηχανακι καπνιζει και αν η συμπιεση του ειναι σωστη! αν οχι...τοτε πας αρχικα για ελατηρια πιστονιου και βλεπεις ανοιγοντας! αν ηταν απωλεια αερα..απο τον λαιμο του καρμπυρατερ...δεν θα κραταγε ρελαντι...πολυ πιθανον να ειναι λαθος ρυθμιση στην βελονα!

  8. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μα δεν ειναι χρονισμενο αλλου φιλε μου!το γραναζι του εκεντροφορου εχει 2 σημαδια για να χροονιζεις την καδενα πιο ευκολα μιας και δεν γινεται παντα να πεφετει το δοντι με το σημαδι πανω σε κενο στη καδενα! για λαδι σε ρωτησα αν καιει οχι αν εβαλες καινουριο!αν καις αρκετο λαδι η σου βγαζει πολυ ακαυτη τοτε ειτε πας για ρεκτιφιε στην πρωτη περιτπωση ειτε εχεις πειραξει πολυ τις βενζινες και τον αερα απ το καρμπυρατερ!!αν ειναι οπως λες οτι απ οταν ξεραθηκε η κολλα δες καλα τις βιδες σου και καλο ειναι να πας να παρεις 2 φλατζες να βαλεις! κανε μια ρυθμιση το καρμπυρατερ!

    κλεισε εντελος αερα (τερμα κλειστο)και ξεβιδωσε τη βιδα του ρελαντι να ειναι εντελος κλειστο(να μην κραταει καθολου ρελαντι)!με ενα ισιο κατσαβιδι ξεβιδωσε την βιδα του αερα και μετρα 2.1/4 με 2.5 στροφες! βιδωσε 2-3 στροφες την βιδα του ρελαντι και βαλε μπρος. ρυθμισε το ρελαντι ωστε να δουλευει ηρεμα και σταθερα το μηχανακι!αν δεις οτι θελει πολλες στροφες η βιδα του ρελαντι για να κρατησει.ξεβιδωσε μιση στροφη ακομα την βιδα του αερα! κανε δοκιμη και βλεπουμε ....

  9. The Following 5 Users Say Thank You to gyiama For This Useful Post:

    Jimmakos (10-03-11), Konstantinos E60 (10-03-11), m-power_01 (10-03-11), nikos1400 (12-03-11), Ptboul (10-03-11)

  10. #7
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οκ! οχι λάδι δεν καίει καθόλου, άκαφτες πετάει τα κλασικά που πετάνε όλα τα παπιά όταν είναι παγωμένο αλλά μόλις ζεσταθεί δεν κάνει απολύτως τίποτα και κρατάει σταθερό ρελαντί....

    Θα πάω να πάρω 2 φλάτζες καρμπυρατέρ και λαιμού, θα το ρυθμίσω κιόλας όπως είπες και βλέπουμε....
    Το ζιγκλέρ της βενζίνης πάντως δεν το είχα πειράξει καθόλου μόνο του αέρα είχα πειράξει....

    Είδωμεν!

  11. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    πρεπει να τα σκαλισεις και τα 2 με τον τροπο που σου ειπα και τοτε θα δεις οτι αν δεν εχεις κατι αλλο πιο σοβαρο θα στρωσει και θα σφυραει το εργαλειο!!!!!!!!

  12. The Following User Says Thank You to gyiama For This Useful Post:

    Jimmakos (10-03-11)

  13. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    βαλε πρωτα τις σωστες φλατζες και αν συνεχισει να σερνεται ξαναρυθμιζεις το καρμπυρατερ

  14. The Following User Says Thank You to Dimzan For This Useful Post:

    Jimmakos (10-03-11)

  15. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    βαλε μαμα καρμπυρατερ και τελος
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  16. The Following User Says Thank You to z3 2.2 For This Useful Post:

    Ptboul (11-03-11)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP