Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 48

Θέμα: Αλλαγή μοτερ Ν40 σε Ν42?

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χρίστος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν συμπεριλαμβανονται τα παραπανω που αναφερει ο Ηλιας τοτε προφανως θα σε τρωει γτ οντως περνεις "γουρουνι στο σακι", οσο και αν σου πασαρει σα καλο το καποιο μοτερ ο καθε "μαστορας".
    Σκεψου πως το μοτερ θα ειναι στο παγκο μπροστα σου.
    Αυτο καθιστα ολους τους ελεγχους και αλλαγες ευκολοτερες, γρηγοροτερες και με μικροτερο κοστος.
    Προσωπικη παντα γνωμη:
    Ενα μοτερ που ελεγχθει σωστα εσωτερικα στο παγκο,
    αντικατασταθουν ολα τα υγρα του και ολα τα ευπαθη περιφεριακα,
    βιδωθει σωστα και κουμπωσει στο αμαξι σου σιγουρα θα ειναι καλυτερη λυση
    και φυσικα χωρις να κανουμε λογο για το μεγαλυτερο κυβισμο
    και τη βελτιωση του ολου συνολου οδηγησης και εμπειριας που θα υπαρχει πλεον
    Η αληθεια ειναι οτι αν θα επαιρνα το μοτερ αυτο που μου προτειναν θα το πηγαινα να το κοιταξω σε δικο μου μηχανικο, οποτε ολα τα παραπανω που αναφερεις σε θεμα ελεγχου-αλλαγης λογικα θα γινουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos valvetronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε θα στο ξαναπούμε τα μοτέρ αυτά δεν πάσχουν από κάτω.Καινε λάδια από τσιμουχακια ακόμα και τόσα πολλά που καίει το δικό σου. Γιατί δεν παίρνεις μια συμπίεση να δεις τι γίνεται στο μοτέρ σου; Αλλαγή μοτέρ σίγουρα είναι ρίσκο δεν ξέρεις τι μπορεί να σου βγάλει και πόσα χιλ έχει. Το συνεργείο θα σου δώσει κανενος είδους εγγύηση; Γνώμη μου φτιάξε το κεφαλάρι σου και δες πως θα πάει.Ουτος ή άλλως είναι κάτι που θα το έκανες σε μια γενική έτσι δεν είναι;

    Εγώ έχω δίλιτρο, η διαφορά στα γκάζια είναι αρκετά μεγάλη και σε μικτή χρήση το δίλιτρο είναι πιο οικονομικό.Απο όσο κατάλαβα όμως δεν καίγεσαι για το κάτι παραπάνω. Για να σε "καψω" λίγο όμως να ξέρεις ότι Ν40 και Ν42 εχουν ίδιο κορμό ακριβώς.Δηλαδη 16αρι 18αρι και δίλιτρο έχουν ίδιο part number μπλοκ κινητήρα. Οπότε φτιάχνεις κεφαλάρι και στην σπάνια περίπτωση που σου καίει ακόμα κάποια λάδια περνεις στροφαλομπιελες από δίλιτρο περνάς ελατήρια κανείς πρόγραμμα και είσαι κούκλος διλιτρος νόμιμος! Μάλλον too much για σένα όπως κατάλαβα αλλά έχει το στα υπόψη σου!
    Για εγγυησεις δεν εχω ρωτησει γιατι απλα πηρα μονο μια γνωμη, οταν με το καλο ανοιξουν παλι ολοι απο Σεπτεμβρη θα κανω την κινηση να μαθω κ γι'αυτο εννοειται.
    Μωρε κανεναν δεν χαλαει το κατι παραπανω, μακαρι να μπορουσα να πηγαινα κ σε 6κυλινδρο αλλα το αμαξι το χρησιμοποιω σε καθημερινη βαση οποτε καταλαβαινεις.. Ισχυει με εκαψες! Δηλαδη η διαφορα τους ειναι μονο στα μεταλα κ στο προγραμμα? (περα απο τα κυβικα)

  2. #2
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8023
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SoNiC_77Gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αληθεια ειναι οτι αν θα επαιρνα το μοτερ αυτο που μου προτειναν θα το πηγαινα να το κοιταξω σε δικο μου μηχανικο, οποτε ολα τα παραπανω που αναφερεις σε θεμα ελεγχου-αλλαγης λογικα θα γινουν.



    Για εγγυησεις δεν εχω ρωτησει γιατι απλα πηρα μονο μια γνωμη, οταν με το καλο ανοιξουν παλι ολοι απο Σεπτεμβρη θα κανω την κινηση να μαθω κ γι'αυτο εννοειται.
    Μωρε κανεναν δεν χαλαει το κατι παραπανω, μακαρι να μπορουσα να πηγαινα κ σε 6κυλινδρο αλλα το αμαξι το χρησιμοποιω σε καθημερινη βαση οποτε καταλαβαινεις.. Ισχυει με εκαψες! Δηλαδη η διαφορα τους ειναι μονο στα μεταλα κ στο προγραμμα? (περα απο τα κυβικα)
    Και εγώ το έχω απορία
    Γιατί δεν μετράς συμπίεση, να είσαι σίγουρος?

    Μια άλλη παράμετρος είναι να πνίγεται το μοτέρ από το λάδι και να νομίζουν ότι είναι από συμπίεση
    ( Το έχω δει σε βαγκ βέβαια, αλλά ίδιο story).
    Αν βγάλεις τα μπουζί θα το καταλάβεις πανευκολα.

    Όσο για τα μοτέρ όπως τα λέει ο Νίκος είναι.
    Ναι τα κυβικά προέρχονται από αυξημένη διαδρομή του εμβόλου

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  3. The Following 2 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    nikos valvetronic (18-08-19), SoNiC_77Gr (18-08-19)

  4. #3
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wheelman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ το έχω απορία
    Γιατί δεν μετράς συμπίεση, να είσαι σίγουρος?

    Μια άλλη παράμετρος είναι να πνίγεται το μοτέρ από το λάδι και να νομίζουν ότι είναι από συμπίεση
    ( Το έχω δει σε βαγκ βέβαια, αλλά ίδιο story).
    Αν βγάλεις τα μπουζί θα το καταλάβεις πανευκολα.

    Όσο για τα μοτέρ όπως τα λέει ο Νίκος είναι.
    Ναι τα κυβικά προέρχονται από αυξημένη διαδρομή του εμβόλου

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
    Ενα απο τα πρωτα πραγματα που θα κανω ειναι να μετρησω συμπιεση οταν με το καλο ανοιξει το συνεργειο απο αρχες Σεπτεμβρη, μεχρι τοτε απλα παρακαλαω να μην με αφησει στον τοπο. Δεν το μετακινω σχεδον καθολου, σημερα του εκανα ετσι μια γυρα καμια ωρα μετα απο 5 μερες σε ακινησια. Αυτο με το λαδι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα γιατι σε προηγουμενο service που εκανα (πριν κανα χρονο περιπου) το 1 μπουζι οταν το βγαλαμε να το αλλαξουμε ηταν λουσμενο στο λαδι, αλλα μπορει βεβαια να μην ειναι μονο αυτο. Γενικα το καταλαβαινω οτι το αμαξι δεν πηγαινει οπως πηγαινε σιγουρα αυτο..
    Οσον αφορα προγραμματισμο επειδη τωρα μου βαλατε φωτιτσες, αυτο γινεται μονο αντιπροσωπεια η κ σε εξωτερικα συνεργεια?

  5. #4
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8023
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SoNiC_77Gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα απο τα πρωτα πραγματα που θα κανω ειναι να μετρησω συμπιεση οταν με το καλο ανοιξει το συνεργειο απο αρχες Σεπτεμβρη, μεχρι τοτε απλα παρακαλαω να μην με αφησει στον τοπο. Δεν το μετακινω σχεδον καθολου, σημερα του εκανα ετσι μια γυρα καμια ωρα μετα απο 5 μερες σε ακινησια. Αυτο με το λαδι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα γιατι σε προηγουμενο service που εκανα (πριν κανα χρονο περιπου) το 1 μπουζι οταν το βγαλαμε να το αλλαξουμε ηταν λουσμενο στο λαδι, αλλα μπορει βεβαια να μην ειναι μονο αυτο. Γενικα το καταλαβαινω οτι το αμαξι δεν πηγαινει οπως πηγαινε σιγουρα αυτο..
    Οσον αφορα προγραμματισμο επειδη τωρα μου βαλατε φωτιτσες, αυτο γινεται μονο αντιπροσωπεια η κ σε εξωτερικα συνεργεια?
    Ευελπιστώ λοιπόν το μόνο πρόβλημα σου να είναι τα τσιμουχάκια,( που θεωρώ και το ποιο πιθανό) και να έχει αίσιο τέλος η ιστορία.

    Όσο για τον προγραμματισμό,
    Και ένα εξειδικευμένο με γνώσεις και προσβάσεις μπορεί να το κάνει.

    Βάσικα,
    από την στιγμή που μιλάμε για oem χαρτογράφηση μέχρι και μόνος σου το κάνεις γιατί δεν απαιτεί γνώσεις στην Αλλαγή των χαρτών αλλά μόνο να "ρίξεις" το πρόγραμμα.
    Αν ξέρεις φυσικά...

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  6. The Following 2 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (19-08-19), SoNiC_77Gr (18-08-19)

  7. #5
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wheelman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευελπιστώ λοιπόν το μόνο πρόβλημα σου να είναι τα τσιμουχάκια,( που θεωρώ και το ποιο πιθανό) και να έχει αίσιο τέλος η ιστορία.

    Όσο για τον προγραμματισμό,
    Και ένα εξειδικευμένο με γνώσεις και προσβάσεις μπορεί να το κάνει.

    Βάσικα,
    από την στιγμή που μιλάμε για oem χαρτογράφηση μέχρι και μόνος σου το κάνεις γιατί δεν απαιτεί γνώσεις στην Αλλαγή των χαρτών αλλά μόνο να "ρίξεις" το πρόγραμμα.
    Αν ξέρεις φυσικά...

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
    Ε ας μην βαλω το χερακι μου καλυτερα, ναι με ηλεκτρονικα κ τετοια το κατεχω αλλα οταν μιλαμε για τετοια θεματα καλυτερα ας το δει καποιος που ξερει μην πληρωνω κ αλλα μετα..

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP