Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 88

Θέμα: Z4 e85 3.0 εκκεντροφοροι

  1. #31
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefm5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ότι βάζετε πρόγραμμα (κονσέρβα) σε κάποιον και μετά κάνετε δυναμομέτρηση στον ίδιο, με ξεπερνάει. εγγυημένη η αύξηση ιπποδύναμης.
    οι εκκεντροφόροι φυσικά αξίζουν τον κόπο.
    Καλησπέρα φίλε μου.

    Δεν ξέρω αν δεν τα έγραψα σωστά η δεν κατάλαβες αυτό που ήθελα να μεταφέρω επειδή το μετέφερα λάθος.

    Το αμάξι εφόσον προγραμματίστηκε εκεί πέρα, αναπόφευκτα μετρήθηκε κιόλας και εκεί πέρα και ανέβασα ενδεικτικά τη δυναμομέτρηση.Έγραψα οτι θα πάω το αμάξι να το δυναμομετρήσω στο ίδιο που το δυναμομέτρησα πριν το προγράμμα για να βγουν καλύτερα συμπεράσματα.

    Παρόλα αυτα τα άλογα δεν νομίζω να είναι πολύ διαφορετικά απο αυτά που μέτρηθηκαν μετά απο πολλά!! πατήματα με ίδια αμαξια που πατησα και πριν και απο μέτρηση 100-200 στον ίδιο δρόμο με σχετικά ιδιες συνθηκες(μπακαλίστικα γυρω στο 1.5 δευτερόλεπτο ταχύτερο).

    Λεω μπακαλιστικα γιατι μετρηθηκε με κινητο πανω κατω και τις 2 φορες αλλα τη μια φορα δεν επεφτε κατω απο 16 και την αλλη δεν ανεβαινε πανω απο 15 σε αρκετες δοκιμες.

    Όπως επίσης βάση παραδειγμάτων άλλων αντίστοιχων μοτερ με το ιδιο σεταπ πάνω κάτω εκεί βγαζουν τα περισσοτερα, άντε ίσως λιγότερα ανάλογα τα χταποδια εξατμιση κτλ αλλα τα νουμερα εκει γυρω παιζουν.

    Όπως και να χει δυναμομετρηση σε μοτερ ποτε δε θα ναι ακριβής αν δε βγει σε ραμπα(ετσι νομιζω τουλαχιστον) γι αυτο το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να παμε στο ιδιο δυναμομετρο πριν και μετα και να μετρησουμε.

    Οταν το παω θα το ανεβασω για να βγουν καλυτερα συμπερασματα.

    Πάντα φιλικά όσα γράφω ελπίζω να μην είπα κάτι που μπορεί να παρεξηγηθεί
    Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας.
    ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

  2. #32
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλε μου.

    Δεν ξέρω αν δεν τα έγραψα σωστά η δεν κατάλαβες αυτό που ήθελα να μεταφέρω επειδή το μετέφερα λάθος.

    Το αμάξι εφόσον προγραμματίστηκε εκεί πέρα, αναπόφευκτα μετρήθηκε κιόλας και εκεί πέρα και ανέβασα ενδεικτικά τη δυναμομέτρηση.Έγραψα οτι θα πάω το αμάξι να το δυναμομετρήσω στο ίδιο που το δυναμομέτρησα πριν το προγράμμα για να βγουν καλύτερα συμπεράσματα.

    Παρόλα αυτα τα άλογα δεν νομίζω να είναι πολύ διαφορετικά απο αυτά που μέτρηθηκαν μετά απο πολλά!! πατήματα με ίδια αμαξια που πατησα και πριν και απο μέτρηση 100-200 στον ίδιο δρόμο με σχετικά ιδιες συνθηκες(μπακαλίστικα γυρω στο 1.5 δευτερόλεπτο ταχύτερο).

    Λεω μπακαλιστικα γιατι μετρηθηκε με κινητο πανω κατω και τις 2 φορες αλλα τη μια φορα δεν επεφτε κατω απο 16 και την αλλη δεν ανεβαινε πανω απο 15 σε αρκετες δοκιμες.

    Όπως επίσης βάση παραδειγμάτων άλλων αντίστοιχων μοτερ με το ιδιο σεταπ πάνω κάτω εκεί βγαζουν τα περισσοτερα, άντε ίσως λιγότερα ανάλογα τα χταποδια εξατμιση κτλ αλλα τα νουμερα εκει γυρω παιζουν.

    Όπως και να χει δυναμομετρηση σε μοτερ ποτε δε θα ναι ακριβής αν δε βγει σε ραμπα(ετσι νομιζω τουλαχιστον) γι αυτο το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να παμε στο ιδιο δυναμομετρο πριν και μετα και να μετρησουμε.

    Οταν το παω θα το ανεβασω για να βγουν καλυτερα συμπερασματα.

    Πάντα φιλικά όσα γράφω ελπίζω να μην είπα κάτι που μπορεί να παρεξηγηθεί
    κανένα πρόβλημα φίλε μου, απλώς κουβέντα κάνουμε.
    τα πράγματα που έχει το αυτοκίνητο δικαιολογούν την αύξηση της ιπποδύναμης.
    μίλησα καθαρά για το ασυμβίβαστο προγραμματιστή και δυναμομετρητή για ευνόητους λόγους.
    το 100-200 ή οι μέγιστες τιμές όγκου αέρα που καταγράφει το μαφ λένε την αλήθεια για τη δύναμη ενός αυτοκινήτου.
    τη μέτρηση 100-200 με κινητο μην την εμπιστεύεσαι, πέφτει πολύ έξω καρατσεκαρισμένο.

  3. The Following User Says Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    TOMIS (10-09-21)

  4. #33
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.117
    Thanked
    12687
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι εκκεντροφόροι αξίζουν τον κόπο και σε υπερτροφοδοτούμενο μοτέρ? Διαβάζω σε ξένα φόρα πως ειδικά με κομπρέσσορες προτιμούν τους εργοστασιακούς, άντε να πάνε μέχρι 264/248.

    Νομίζω πως ο DeepBlue και ο Vanvic φορούν εκκεντροφόρους με τα ESS τους, ίσως αυτοί μας απαντήσουν.
    Αναφορικά με την δική μου περίπτωση, είχα βάλει SCHRICK εκκεντροφόρους 264/248 στα πλαίσια της ατμοσφαιρικής βελτίωσης, πριν την τοποθέτηση του κομπρέσσορα.
    Οταν έβαλα τον κομπρέσσορα τους κράτησα αλλά έπρεπε να τροποποιηθεί το πρόγραμμα της ESS (απο ESS έγινε κι αυτό) με χρήση και μεγαλύτερων μπέκ.

    Με το συγκεκριμένο set-up εκκεντροφόρων, το αμάξι δείχνει να τραβάει κι άλλο ακόμα και στον κόφτη (7100RPM) αλλά αν υποθέσουμε οτι το πάω στις 7300 μετά υπάρχουν άλλα ρίσκα αν δεν κάνω αναβαθμίσεις και σε άλλα μέρη π.χ. πιστόνια, ελατήρια βαλβίδων κ.α. όπου θα επέτρεπαν αυξημένες ανοχές και στροφάρισμα μέχρι τις 7500.
    Σε τέτοια επίπεδα στροφαρίσματος πρέπει να χαμηλώσει λίγο κι η συμπίεση αλλά θα μπορούσα να βάλω μικρότερη τροχαλία και να ανεβάσω πίεση, με εκτιμώμενη απόδοση γύρω στους 450 ίππους και την ροπή να ξεπερνά τα 50 κιλά.

    Ετσι κι αλλιώς, σε επίπεδο TS2+ η ESS βάζει άλλους εκκεντροφόρους (ο deepBLUE έχει τέτοιους) αλλά μ'εκείνους η χαρτογράφιση είναι διαφορετική και αποδίδουν καλύτερα στις χαμηλο-μεσαίες στροφές.
    Βέβαια ο deepBLUE έχει χρησιμοποποιήσει κι άλλο "εργαλείο" για να έχει υπεραπόδοση και ψηλά

  5. The Following 3 Users Say Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    BILL007 (16-09-21), isou (12-09-21), S8N (12-09-21)

  6. #34
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφορικά με την δική μου περίπτωση, είχα βάλει SCHRICK εκκεντροφόρους 264/248 στα πλαίσια της ατμοσφαιρικής βελτίωσης, πριν την τοποθέτηση του κομπρέσσορα.
    Οταν έβαλα τον κομπρέσσορα τους κράτησα αλλά έπρεπε να τροποποιηθεί το πρόγραμμα της ESS (απο ESS έγινε κι αυτό) με χρήση και μεγαλύτερων μπέκ.

    Με το συγκεκριμένο set-up εκκεντροφόρων, το αμάξι δείχνει να τραβάει κι άλλο ακόμα και στον κόφτη (7100RPM) αλλά αν υποθέσουμε οτι το πάω στις 7300 μετά υπάρχουν άλλα ρίσκα αν δεν κάνω αναβαθμίσεις και σε άλλα μέρη π.χ. πιστόνια, ελατήρια βαλβίδων κ.α. όπου θα επέτρεπαν αυξημένες ανοχές και στροφάρισμα μέχρι τις 7500.
    Σε τέτοια επίπεδα στροφαρίσματος πρέπει να χαμηλώσει λίγο κι η συμπίεση αλλά θα μπορούσα να βάλω μικρότερη τροχαλία και να ανεβάσω πίεση, με εκτιμώμενη απόδοση γύρω στους 450 ίππους και την ροπή να ξεπερνά τα 50 κιλά.

    Ετσι κι αλλιώς, σε επίπεδο TS2+ η ESS βάζει άλλους εκκεντροφόρους (ο deepBLUE έχει τέτοιους) αλλά μ'εκείνους η χαρτογράφιση είναι διαφορετική και αποδίδουν καλύτερα στις χαμηλο-μεσαίες στροφές.
    Βέβαια ο deepBLUE έχει χρησιμοποποιήσει κι άλλο "εργαλείο" για να έχει υπεραπόδοση και ψηλά
    αν σου πω ότι η ΕSS δεν αλλάζει τίποτα στην χαρτογράφηση για τους εκκεντροφόρους θα σοκαριστείς;
    αν σου πω ότι αν παρ'ελπίδα χαλάσει κάποιος από τους knock sensors θα πάρεις το μοτέρ στο χέρι γιατί η ESS δεν ασχολείται καθόλου με τον χάρτη του αβάνς;
    έτσι για την απομυθοποίηση

  7. #35
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.117
    Thanked
    12687
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefm5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν σου πω ότι η ΕSS δεν αλλάζει τίποτα στην χαρτογράφηση για τους εκκεντροφόρους θα σοκαριστείς;
    αν σου πω ότι αν παρ'ελπίδα χαλάσει κάποιος από τους knock sensors θα πάρεις το μοτέρ στο χέρι γιατί η ESS δεν ασχολείται καθόλου με τον χάρτη του αβάνς;
    έτσι για την απομυθοποίηση
    Στέφανε μπορώ να σου πώ με βεβαιότητα οτι στην δική μου περίπτωση (δεν ξέρω τί γίνεται με άλλους) ήρθε τροποποιημένο πρόγραμμα από Νορβηγία και το διαπιστώσαμε μαζί με τον «εγκαταστάτη» του στον εγκέφαλο, εδώ κάπου στην Αγία Παρασκευή (δεν χρειάζεται να πούμε όνομα)
    Αυτό που δεν έγραψα πιο πρίν είναι οτι δεν έμεινα με το συγκεκριμένο πρόγραμμα γιατί κάποια στιγμή ήθελα να ανεβάσω πίεση και χρειαζόταν τροποποίηση η χαρτογράφηση.
    Το νέο πρόγραμμα φτιάχτηκε εδώ (προφανώς μιλάμε για τροποποίηση του υπάρχοντος της ESS) κάπου στη Νίκαια.
    Τα 300 KW τα ακούμπησα με μικρότερη τροχαλία, με ελληνικά τροποποιημένο πρόγραμμα, χωρίς να ψεκάζω οτιδήποτε.

    Εσύ με πρόγραμμα, στο turbo set-up πώς κινήθηκες;

  8. The Following User Says Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    BILL007 (16-09-21)

  9. #36
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στέφανε μπορώ να σου πώ με βεβαιότητα οτι στην δική μου περίπτωση (δεν ξέρω τί γίνεται με άλλους) ήρθε τροποποιημένο πρόγραμμα από Νορβηγία και το διαπιστώσαμε μαζί με τον «εγκαταστάτη» του στον εγκέφαλο, εδώ κάπου στην Αγία Παρασκευή (δεν χρειάζεται να πούμε όνομα)
    Αυτό που δεν έγραψα πιο πρίν είναι οτι δεν έμεινα με το συγκεκριμένο πρόγραμμα γιατί κάποια στιγμή ήθελα να ανεβάσω πίεση και χρειαζόταν τροποποίηση η χαρτογράφηση.
    Το νέο πρόγραμμα φτιάχτηκε εδώ (προφανώς μιλάμε για τροποποίηση του υπάρχοντος της ESS) κάπου στη Νίκαια.
    Τα 300 KW τα ακούμπησα με μικρότερη τροχαλία, με ελληνικά τροποποιημένο πρόγραμμα, χωρίς να ψεκάζω οτιδήποτε.

    Εσύ με πρόγραμμα, στο turbo set-up πώς κινήθηκες;
    άλλο προσπαθώ να σου πω..
    η μόνη τροποποίηση που κάνουν εδώ ΟΛΟΙ είναι ο χάρτης καυσίμου γιατί δεν ξέρουν να ακουμπήσουν τίποτα άλλο στο πρόγραμμα. το τί λένε σε κάποιον που δεν έχει ιδέα είναι άλλο θέμα.
    δεν αλλάζουν φυσικά ούτε ρυθμίσεις για τους εκκεντροφόρους. είτε φορας μαμά είτε 272, το ίδιο και το αυτό.
    όπως σου έγραψα πιό πάνω όλες οι χαρτογραφήσεις της ΕSS έχουν το ίδιο πρόβλημα. αφήνουν στοκ τον εργοστασιακό χάρτη του αβανς και περιμένουν να κάνουν διορθώσεις οι knock sensors. σχεδόν εγκληματικό. έχω συγκρίνει όλα τα στάδια του λογισμικού της ΕSS.
    αλλά αυτό που γίνεται στην ελλάδα με τους προγραμματιστές ξεπερνάει τα όρια της λαμογιάς. φαντάσου μου ήρθε από γνωστό του χώρου, 330 με schnitzer κομπρέσσορα και μέσα του είχε περάσει αυτούσιο πρόγραμμα της ESS. οι άνθρωποι δεν προγραμματίζουν, φλασάρουν έτοιμα προγράμματα που ανακυκλώνουν μεταξύ τους.

    το δικό μου το προγραμματίζω εγώ, όπως και δεκάδες άλλα αυτοκίνητα κομπρεσσοράτα και τουρμπάτα που επιτέλους πάνε σαν κανονικά αυτοκίνητα στο δρόμο χωρίς λαμπάκια και προβλήματα

  10. The Following User Says Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    BILL007 (16-09-21)

  11. #37
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.117
    Thanked
    12687
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αφού ξέρεις να προγραμματίζεις μόνο σου, μια χαρά.
    Οταν αποφασίσω να τουρμπίσω το Merc, θα επανέλθω για συστάσεις-βοήθεια.

  12. #38
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18802
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στον Βαγγέλη βάλε το 'Hitler PROM' που έβαζε ο Gordon Murray στις Brabham...

  13. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    VanVIC (18-09-21)

  14. #39
    Εγγραφή
    13-10-13
    Μηνύματα
    769
    Thanked
    1395
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφορικά με την δική μου περίπτωση, είχα βάλει SCHRICK εκκεντροφόρους 264/248 στα πλαίσια της ατμοσφαιρικής βελτίωσης, πριν την τοποθέτηση του κομπρέσσορα.
    Οταν έβαλα τον κομπρέσσορα τους κράτησα αλλά έπρεπε να τροποποιηθεί το πρόγραμμα της ESS (απο ESS έγινε κι αυτό) με χρήση και μεγαλύτερων μπέκ.

    Με το συγκεκριμένο set-up εκκεντροφόρων, το αμάξι δείχνει να τραβάει κι άλλο ακόμα και στον κόφτη (7100RPM) αλλά αν υποθέσουμε οτι το πάω στις 7300 μετά υπάρχουν άλλα ρίσκα αν δεν κάνω αναβαθμίσεις και σε άλλα μέρη π.χ. πιστόνια, ελατήρια βαλβίδων κ.α. όπου θα επέτρεπαν αυξημένες ανοχές και στροφάρισμα μέχρι τις 7500.
    Σε τέτοια επίπεδα στροφαρίσματος πρέπει να χαμηλώσει λίγο κι η συμπίεση αλλά θα μπορούσα να βάλω μικρότερη τροχαλία και να ανεβάσω πίεση, με εκτιμώμενη απόδοση γύρω στους 450 ίππους και την ροπή να ξεπερνά τα 50 κιλά.

    Ετσι κι αλλιώς, σε επίπεδο TS2+ η ESS βάζει άλλους εκκεντροφόρους (ο deepBLUE έχει τέτοιους) αλλά μ'εκείνους η χαρτογράφιση είναι διαφορετική και αποδίδουν καλύτερα στις χαμηλο-μεσαίες στροφές.
    Βέβαια ο deepBLUE έχει χρησιμοποποιήσει κι άλλο "εργαλείο" για να έχει υπεραπόδοση και ψηλά
    Πες μας εντυπώσεις με τους εκκεντροφόρους σε ατμοσφαιρικό επίπεδο, πριν και μετά, γιατι με ενδιαφέρει...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Από 330 θέλω να μεγαλώσω να γίνω M3.

  15. #40
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.117
    Thanked
    12687
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συνολικά με εκκεντροφόρους, μεγαλύτερης διαμέτρου πεταλούδα, πιο ελεύθερο φίλτρο αέρα, πρόγραμμα, χταπόδι, 200άρηδες καταλύτες, πιο ελεύθερη εξάτμιση και κάτι διαφορετικές τροχαλίες η απόδοση αυξήθηκε κατά 30 ίππους περίπου με το peak να συναντάται σε πιο ψηλές στροφές σε σχέση με το εργοστασιακό set-up.
    To πρόγραμμα τότε είχε μετατοπίσει τον κόφτη στις 6900 RPM αν θυμάμαι καλά.

    Η απόδοση ψηλά ήταν σαφώς πιο εθιστική, θυμάμαι ήθελα να αλλάζω ταχύτητες συνέχεια στο όριο αλλά χαμηλά δεν ήταν το ίδιο με πρίν, ήταν πλέον πιο "μουδιασμένο"

    Πάντως μην μπερδευτείς και νομίσεις οτι θα αλλάξεις μόνο εκκεντροφόρους και θα γίνει κάτι, μάλλον χαλάει κάτι με τέτοια μεμονωμένη κίνηση.
    Για ολοκληρωμένη δουλειά χρειάζονται όλα τα παραπάνω αλλά κοστίζουν, συγκριτικά κοστίζουν πολύ, N/A upgrade γαρ ...

  16. The Following 2 Users Say Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    BILL007 (18-09-21), Vassilis ///M (20-09-21)

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP