Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Γνωμες για ανακατασκευη κινητηρα σε e36 316i

  1. #1
    Εγγραφή
    30-10-19
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή Γνωμες για ανακατασκευη κινητηρα σε e36 316i

    Καλησπερα σε ολους! Εχω στην κατοχη μου ενα BMW E36 316i 1992 μοντελο το οποιο το εχω λατρεψει απιστευτα πολυ! του εχω βαλει τις ζαντουλες του, το χαμηλωσα, εχω αλλαξει ψαλιδια, κρεμαριερες, ακρομπαρα, εξατμιση, σαλονι, προφυλακτηρες. Αλλα το μοτερ του εχει μαζεψει 455 χιλιαδες χιλιομετρα! δεν θελω να ψαξω και να βαλω μεγαλυτερο μοτερ πανω γιατι πρωτον δεν θελω να πληρωνω παραπανω τελη και δευτερον δε με ενδιαφερει. το θελω καθαρα για βολτα το αυτοκινητο! οποτε τα 1600 κυβικα με υπερκαλυπτουν. Το θεμα μου ειναι οτι σκεφτομουν για αλλαγη μοτερ σε ενα 1600αρι αλλα δεν ξερω τι χλμ μπορει να εχει πανω του οποτε μου ηρθε η ιδεα για ανακατασκευη του δικου μου μοτερ και με την ευκαιρια ταυτοχρονα να μπει ολοσωμη εξατμιση, φιλτρο αερα ελευθερας, ενας επαναπρογραμματισμος και γιατι οχι και αεριο. Θελω απο εσας αν μπορειτε να με βοηθησετε, να μου πειτε γνωμες, ειναι καλη επιλογη η ανακατασκευη? ποσο μπορει να κοστισει? τι προβληαμτα μπορει να αντιμετωπισω? και γενικως αν αξιζει να μπει και το αεριο. Ευχαριστω παρα πολυ οποιον ασχοληθει!

  2. #2
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για ποιο λογο θες να αλλαξεις εφοσον λες οτι σε καλυπτει? Επισης ας εχει και 600χιλιαδες, εφοσον δεν εχει προβλημα και δουλευει οπως πρεπει ποιος ο λογος για επισκευη η αλλαγη μοτερ? Επισης εφοσον μπαινεις στη διαδικασια για ολοσωμες, φιλτρα, προγραμματα κλπ σημαινει οτι θα ηθελες κατι παραπανω...ολα αυτα τα γλυτωνεις με ενα is μοτερ το οποιο σου δινει ολα τα θετικα των επιδοσεων της καταναλωσης και της καδενας που δεν αλλαζει σε σχεση με το μ40 που εχεις και κανενα αρνητικο.... τα τελη ειναι 20 30 ευρω το χρονο παραπανω...εαν αποφασισεις να κρατησεις το μοτερ κρατα το μαμα οπως ειναι... ξεχνα ολοσωμες προγραμματα κλπ γτ θα εχες δωσει πολλα παραπανω απο ενα ις μοτερ και θα εχεις παρει μικροτερο αποτελεσμα..αυτα!

  3. The Following 6 Users Say Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    A8hnaios (30-10-19), BILL007 (31-10-19), bomberman 3.28 (02-11-19), ckondilis (30-10-19), LEONIDASKAL (01-11-19), nik200 (11-11-19)

  4. #3
    Εγγραφή
    30-10-19
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ακριβως για αυτο ηθελα γνωμες! για να μην καθομαι και σκεφτομαι οτι να ναι που θα μου κοστισουν παρα πολλα και δεν θα εχω διαφορες. Οποτε μου προτεινεις να βρω ενα μοτερ Μ42Β18 και να ειμαι κομπλε? ποσο περιπου μπορει να κοστιζουν αυτα τα μοτερ?

  5. #4
    Εγγραφή
    30-10-19
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση! Γι αυτο ακριβως ρωταω, ωστε να μην χαλασω ασκοπα πολλα λεφτα χωρις να εχω κανενα απολυτως κερδος. Οποτε στην ουσια η καλυτερη λυση ειναι να παω σε ενα μοτερ Μ42Β18. Τωρα κοιταξα τα τελη κυκλοφοριας και ειναι οντως απλα 30ευρω παραπανω οποτε δεν με ενοχλει σε κατι, η καταναλωση ειναι παρομοια με τον 1600αρι και εχω 140 αλογα περιπου. σε τι τιμες περιπου υπαρχουν περιπου τα μοτερ αυτα?

  6. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ckondilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση! Γι αυτο ακριβως ρωταω, ωστε να μην χαλασω ασκοπα πολλα λεφτα χωρις να εχω κανενα απολυτως κερδος. Οποτε στην ουσια η καλυτερη λυση ειναι να παω σε ενα μοτερ Μ42Β18. Τωρα κοιταξα τα τελη κυκλοφοριας και ειναι οντως απλα 30ευρω παραπανω οποτε δεν με ενοχλει σε κατι, η καταναλωση ειναι παρομοια με τον 1600αρι και εχω 140 αλογα περιπου. σε τι τιμες περιπου υπαρχουν περιπου τα μοτερ αυτα?
    Αν σκεφτείς ότι πουλάνε ολόκληρα αμάξια is στα 1500 ευρώ, νομίζω με ένα χιλιάρικο max θα το βάλεις μαζί με ότι μάζεμα μπορεί να χρειάζεται εφόσον θα έχεις το μοτέρ και εκτός αυτοκινήτου.



  7. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    nik200 (11-11-19)

  8. #6
    Εγγραφή
    30-10-19
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    και θα χρειαστει και επαναπρογραμματισμος να φανταστω για το νεο μοτερ οταν μπει ετσι? αρα με εναμιση χιλιαρικο πανω κατω το αυτοκινητο θα ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση! το μονο που με αγχωνει με τα μοτερ ειναι το πως θα ξερω τι χιλιομετρα εχει. υπαρχει καποιος τροπος να μπορουμε να δουμε στο περιπου τι φθορες απο χιλιομετρα θα εχει το μοτερ?

  9. #7
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Με δήλωση αλλαγής κινητήρα από 1600 σε 1800 κυβικά και ΚΤΕΟ τι σκέφτεσαι να κανεις;

  10. #8
    Εγγραφή
    30-10-19
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Με ενα γρηγορο ψαξιμο που εκατσα και εκανα χθες, δεν εχω κανενα προβλημα να παω σε 1800cc κινητηρα απο 1600cc διοτι απ οτι διαβασα ο νομος δεχεται κανονικα την αλλαγη εφοσον δεν ξεπερναει το +25% του κυβισμου και της ιποδυναμης. Νομιζω αν ηθελα να βαλω ενα μοτερ απο 328 πχ, ισως τοτε αν ειχα θεμα. Τωρα ομως περναω νομιμα καθαρα ΚΤΕΟ και μου δινουν κ ευκολα την αδεια αλλαγης. Αν κανω καπου λαθος η ειμαι ενημερωμενος λαθος παρακαλω διαφωτισε με

  11. #9
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οπότε θα το δηλώσεις κανονικά.

  12. #10
    Εγγραφή
    30-10-19
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ναι εννοειται αυτο! Απο την στιγμη που τα 1800 κυβικα στα τελη κυκλοφοριας με επιβαρυνουν μονο με 30Ευρω παραπανω και η καταναλωση ειναι πανω κατω ιδια θα ειναι φουλ νομιμο το αυτοκινητο. εκτος αυτου για την καταναλωση σκεφτομαι να βαλω αεριο οποτε ενας ακομα λογος να ειμαι λιγο πιο ανετος

  13. The Following User Says Thank You to ckondilis For This Useful Post:

    nik200 (11-11-19)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP