Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Αλλαγή αμορτισέρ σε 116i E87

  1. #1
    Εγγραφή
    21-09-20
    Μηνύματα
    1
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή Αλλαγή αμορτισέρ σε 116i E87

    Καλησπέρα σε όλους.
    Καινούργιος στο forum.
    Πρόσφατα άλλαξα αμορτισέρ και με προβληματίζει το γεγονός ότι το αυτοκίνητο νιώθει την κάθε λακκούβα η ανωμαλία του δρόμου. Πραγματικά χτυπάει έντονα.
    Στον μηχανικό που το ανέφερα μου είπε ότι είναι σπορ αυτοκίνητο και αυτά φοράει. Είναι φυσιολογικό να είναι σκληρά.
    Πραγματικά όμως είναι τόσο έντονο που αμφιβάλω αν είναι όντος έτσι.
    Αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία παρακαλώ ας με βοηθήσει.
    Ευχαριστώ.

    Bmw 116i E87 αμορτισέρ SACHS

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Johnnyb For This Useful Post:

    BILL007 (27-02-21), Paris218d (17-09-21)

  3. #2
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Athens-Τrikala
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.345
    Thanked
    2466
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα!
    Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο "κοπανάει" γενικά σε λακκούβες,ειδικά με ζάντα 17"+!
    Πρίν την αλλαγή αμορτισέρ είχες παρατηρήσει να έχει χαμηλώσει-"κάτσει" το αυτοκίνητο;;;Είναι πολύ πιθανό,(προσωπικά το θεωρώ απαραίτητο σε κάθε αλλαγή αμορτισέρ)να χρειάζεσαι αλλαγή top mounts(μπροστινές βάσεις αμορτισέρ) και πίσω βάσεις στήριξης των αμορτισέρ!!!
    Επίσης,πολλές φορές το λεγόμενο"κοπάνημα" συνεχίζεται παρά την "αλλαγή" των αμορτισέρ,επειδή δεν γίνεται αντικατάσταση και των ελαστικών κρούσης!

    Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ι donut understeer...

  4. The Following 3 Users Say Thank You to Nick bmwlover For This Useful Post:

    BILL007 (27-02-21), Paris218d (17-09-21), wheelman (01-03-21)

  5. #3
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!
    Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο "κοπανάει" γενικά σε λακκούβες,ειδικά με ζάντα 17"+!
    Πρίν την αλλαγή αμορτισέρ είχες παρατηρήσει να έχει χαμηλώσει-"κάτσει" το αυτοκίνητο;;;Είναι πολύ πιθανό,(προσωπικά το θεωρώ απαραίτητο σε κάθε αλλαγή αμορτισέρ)να χρειάζεσαι αλλαγή top mounts(μπροστινές βάσεις αμορτισέρ) και πίσω βάσεις στήριξης των αμορτισέρ!!!
    Επίσης,πολλές φορές το λεγόμενο"κοπάνημα" συνεχίζεται παρά την "αλλαγή" των αμορτισέρ,επειδή δεν γίνεται αντικατάσταση και των ελαστικών κρούσης!

    Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    οταν αλλαζεις αμορτισερ και αλλαξεις και τα 3 αυτα που ανεφερες θα υπαρχει μεγαλη διαφορα στην ανεση?

  6. #4
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν αλλαζεις αμορτισερ και αλλαξεις και τα 3 αυτα που ανεφερες θα υπαρχει μεγαλη διαφορα στην ανεση?
    Η "άνεση" έχει πρωτίστως να κάνει με το σετ αμορτισέρ/ελατήρια.

    Έχει δίκιο όμως ο Νίκος,
    Αν δεν άλλαξες top mount και bump stop προσωπικά και χωρίς παρεξήγηση το θεωρώ μισή δουλειά.

    Έβαλες καινούρια αμορτισέρ να εδράζονται σε κουρασμένα λάστιχα.

    ΥΓ
    Μπορεί και κάποιο από τα αμορτισέρ να έχει πρόβλημα, αλλά αυτό δεν μπορεί κανείς να στο πει πίσω από το πληκτρολόγιο.

    Send from Redmi Note 7 using Tapatalk

  7. The Following 4 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (06-03-21), dreamer (01-03-21), Nick bmwlover (01-03-21), Paris218d (17-09-21)

  8. #5
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Athens-Τrikala
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.345
    Thanked
    2466
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν αλλαζεις αμορτισερ και αλλαξεις και τα 3 αυτα που ανεφερες θα υπαρχει μεγαλη διαφορα στην ανεση?
    Σίγουρα θα είναι πιο ολοκληρωμένη η προσπάθεια στο να προσεγγίσεις την αρχική άνεση,διαφορετικά όπως σωστά είπε και ο wheelman,είναι μισή δουλειά...
    Συνηθίζεται να αλλάζονται τα αμορτισέρ μόνο,με τα bump stop να είναι φθαρμένα,"φαγωμένα" έως και ανύπαρκτα και αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που το "κοπάνημα" συνεχίζεται!



    Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ι donut understeer...

  9. The Following 2 Users Say Thank You to Nick bmwlover For This Useful Post:

    BILL007 (06-03-21), dreamer (01-03-21)

  10. #6
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ και εγώ με την αλλαγή των παραπάνω γιατί το κόστος όλων είναι στο 100άρικο (e46 για άσσο δεν ξέρω).
    Αλλά για το κοπάνημα δεν θεωρώ κύριο υπέυθυνο τα bump stop. Πόσο συχνά τερματίζει μια ανάρτηση ειδικά καινούργια;
    Πόσο μάλλον αν είναι και σφιχτή. Και μιλάμε μόνο για πίσω γιατί μόνο εκεί υπάρχουν τα bump stop. Εδώ να
    υπενθυμίσω ότι αν έχουμε χαμήλωμα επιλέγουμε τα κοντά bump stop που συνοδεύουν τις m-pack αναρτήσεις.

  11. The Following 3 Users Say Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    BILL007 (06-03-21), Nick bmwlover (04-03-21), wheelman (04-03-21)

  12. #7
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos valvetronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ και εγώ με την αλλαγή των παραπάνω γιατί το κόστος όλων είναι στο 100άρικο (e46 για άσσο δεν ξέρω).
    Αλλά για το κοπάνημα δεν θεωρώ κύριο υπέυθυνο τα bump stop. Πόσο συχνά τερματίζει μια ανάρτηση ειδικά καινούργια;
    Πόσο μάλλον αν είναι και σφιχτή. Και μιλάμε μόνο για πίσω γιατί μόνο εκεί υπάρχουν τα bump stop. Εδώ να
    υπενθυμίσω ότι αν έχουμε χαμήλωμα επιλέγουμε τα κοντά bump stop που συνοδεύουν τις m-pack αναρτήσεις.
    Δεν είναι μόνο τα bump stop Νίκο.

    Είναι και τα top k bottom mount που θέλουν αλλαγή.

    Νομίζω ο Άσσος είναι όπως το Ε90.

    Το πίσω αμορτισέρ δεν στηρίζεται με βίδα, αλλά "καρφώνεται" μέσα στο πιατέλο αφού εδραστει σε ένα λάστιχο.

    Εγώ πάντως για αγορα top mount μπροστά , top/bottom mount πίσω και συνεμπλοκ ψαλιδιών μπροστά, της Myele,
    έδωσα πρόσφατα 150€ για το Ε90

    Send from Redmi Note 7 using Tapatalk

  13. The Following 4 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (06-03-21), Nick bmwlover (04-03-21), nikos valvetronic (04-03-21), Paris218d (17-09-21)

  14. #8
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    μηπως εννοεις meyle? γιατι σημερα ποσταρα και μια ερωτηση για τακακια απο αυτην την εταιρεια.

  15. #9
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    μηπως εννοεις meyle? γιατι σημερα ποσταρα και μια ερωτηση για τακακια απο αυτην την εταιρεια.
    Ναι, αναγραμματισμός

    Send from Redmi Note 7 using Tapatalk

  16. #10
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Athens-Τrikala
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.345
    Thanked
    2466
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πάντως,μιας και μιλάμε για παράγοντες που επηρεάζουν την άνεση,δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι και η "σωστή" πίεση αέρα στα ελαστικά παίζει σημαντικό ρόλο.

    Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ι donut understeer...

  17. The Following 2 Users Say Thank You to Nick bmwlover For This Useful Post:

    BILL007 (06-03-21), wheelman (06-03-21)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP