Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 72

Θέμα: Z3 Last Ride

  1. #61
    Εγγραφή
    21-09-10
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    10
    Thanked
    11
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το κρατήσω, θα απαξιώνεται μέρα με την ημέρα κ θα έχω overall μεγαλύτερη χασούρα? Ναι.

    Άρα η (κακούργα) λογική λέει να φύγει. Θα μου πεις δεν έχουν σχέση τα 2 αμάξια αλλά πιστεύω σε γενικές γραμμές ισχύει για τα πάντα.
    Πράγματι και για μένα πρέπει να επικρατήσει η λογική.

    Νέο παιδί πρέπει να είσαι έχεις πολλές δεκαετίες μπροστά σου να χαρείς αυτοκίνητα και αυτοκίνητα. Τι να πει και ένας γνωστός μου που δίνει το slk (διλιτρο) για ένα οικογενειακό λόγω του ότι σε 2,5 μήνες περιμένει διδυμάκια. Αναγκαστικά πρέπει να κάνει την κίνηση γιατί αλλιώς λ@λ@κ@ς θα βγει, ήδη το σκοτώνει για 14 χιλιάρικα. Είναι τελευταίος χρόνος που το κρατάει και πάλι δύσκολα βρίσκει αγοραστή και παρακαλάει να χτυπήσει σοβαρό τηλεφώνημα. Πριν δυο χρόνια του το ζήτησε κάποιος για 20 χιλιάρικα και σκέφτηκε και εκείνος το "συναίσθημα" και την αγάπη για τις λαμαρίνες και "σιγά μη το σκοτώσω". Να που έφτασε τώρα και το θυμάται και χτυπάει το κεφάλι του και μιλάμε ότι το αμάξι είναι 2004, απροβλημάτιστο, ατρακάριστο και εντελώς μα εντελώς στην πένα, μέσα και έξω με μόλις 50000 χλμ.

    Πρόσεξε λοιπόν μη το μετανιώσεις και αυτομουτζώνεσαι και εσύ μετά από λίγα χρόνια, γιατί όσο περνάει ο καιρός θα χάνει όλο και περισσότερο, ας μη ξεχναμε κιόλας ότι μιλάμε για ένα αμάξι προηγούμενης δεκαετίας...
    Με τα λεφτά αυτά κάνεις μια άλλη επένδυση σε κάτι άλλο που λογικά θα φανεί χρήσιμο ή και σε αυτοκίνητο ακόμα που θα ικανοποιεί καλύτερα τις ανάγκες σου ή της οικογένειας σου.
    Το ίδιο αμάξι έχω και εγώ 2002 1,8 βέβαια αλλά σε παρόμοια περίπτωση θα το ξεφορτονόμουνα όσο και να μ' αρεσει, όσο και αν το λατρεύω. Είναι αρκετά δύσκολοι καιροί να ασχολούμαι με το αυτοκίνητο, όταν μπορώ να κερδίσω κάτι δίνοντας το προς δικό μου όφελος φυσικά.

    Τα προσπερνώ όμως τώρα όλα αυτά και λέω το εξής...
    Αφού σ' αρέσει τόσο πολύ και δεν ήθελες να το αποχωριστείς γιατί δεν του άφηνες τις πινακίδες να το έχεις ακόμα και ας πλήρωνες (όλα έχουν ένα ακριβό τίμημα πλέον).
    Τώρα κάνεις το χειρότερο... το αφήνεις να σαπίζει, ενώ λές ότι δεν θες ούτε να το σκοτώσεις.
    Μήπως τελικά να αποφασίσεις καλύτερα τι θα κάνεις; Επίσης μήπως για σένα η λογική τιμή να το δώσεις είναι 20 χιλιάρικα; Ρητορικά είναι τα ερωτήματα μην απαντήσεις...

    Υγ: Ξέρω ότι πολλοί μπορεί να ξυνιστούν με αυτό το πόστ ή να με πάρουν κα με τις πέτρες αλλά ειλικρινά ούτε που με απασχολεί. Έχω μάθει στη ζωή μου σε όλα τα πράγματα να μιλάω βάση λογικής και με τη δέουσα σοβαρότητα και για πολύ πιο σοβαρά θέματα από λαμαρινες πάνω σε 4 ρόδες. Ωραία η σπορ οδήγηση και η ξεσκέπαστες βόλτες αλλά όλα έχουν ένα ακριβό τίμημα πλέον, οπότε ή το αποχαιρετάς ή το κρατάς.
    Εγώ έτσι το βλέπω.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to dimitris__27 For This Useful Post:

    katsaraios (17-03-11), Ptboul (17-03-11)

  3. #62
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστός ο συλλογισμός παραπάνω. Το συναισθημα είναι μεγάλος παράγωντας σε τέτοιες αποφάσεις. Και όποιος έχει γνωρίσει απο κοντά τον Δημήτρη Z3 2.2 σίγουρα καταλαβαίνει οτι έχει να κάνει με ρομαντικό και συναισθηματικό άτομο που σίγουρα θα θέλει να σφραγίσει το Ζ σε ένα καταφύγιο και να το βγάλει μετά απο 18 χρόνια να το δώσει στην κόρη του παρά να το σκοτώσει. Γιατί όλοι τρέφουμε την κρυφή ελπίδα οτι κάποια στιγμή τα πραγματα θα αλλάξουν και θα μπορέσουμε να ξαναβγάλουμε τα καμάρια μας στο δρόμο.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to stratos For This Useful Post:

    Ptboul (17-03-11), z3 2.2 (17-03-11)

  5. #63
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    που σε λιγο θα ειναι ουτοπικο !!!
    παιδια παρτε το χαμπαρι καλες και αγιες οι αγαπημενες και ρομαντικες στιγμες με τα αυτοκινητα αλλα για οσους δεν εχουν γερη καβαντζα η καποιον να τσονταρει στα εξοδα, η λυση ειναι πωληση.

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  6. The Following 4 Users Say Thank You to katsaraios For This Useful Post:

    merlin (17-03-11), Ptboul (17-03-11), S8N (17-03-11), z3 2.2 (17-03-11)

  7. #64
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το θεμα Δημητρη 27 ξες ποιο ειναι?
    Να εχεις κανει τα οικονομικα σου κουμαντα και τον προγραμματισμο σου και να ερχεται ενα ξεφτιλισμενο κρατος και να απαξιωνει τα παντα στην αγορα αυτοκινητου πριν απο δυο χρονια αφαιροντας τους δασμους απο τα καινουρια αυτοκινητα,καταστρεφοντας στην ουσια την αγορα μτχ.....
    Και σαν να μην εφτανε η απαξιωση του μτχ αυτοκινητου σου,ξαναρχεται το ιδιο ξεφτιλισμενο κρατος και σε "τιμωρει" με τελη κυκλοφορειας μιας που εχεις παλιο αυτοκινητο.

    Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω και να μην μενεις στις "λαμαρινες" και στις προτερεοτητες που λες.
    Μην το παιζεις λοιπον εξυπνος και ελα στη θεση του φιλου σου που εφαγε στον κωλο ενα slk χωρις να φταιει και που ΑΜΑ το πουλησει θα εχει χασει ενα καρο λεφτα.
    Τα πραγματα δεν ειναι παντα τοσο ευκολα οσο νομιζεις.

    Ας μην χαλαμε το θρεντ
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  8. The Following 6 Users Say Thank You to z3 2.2 For This Useful Post:

    katsaraios (17-03-11), Konstantinos E60 (17-03-11), merlin (17-03-11), paganis (17-03-11), S8N (17-03-11), Z4 DCT (17-03-11)

  9. #65
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Ας μη χαλάμε το θρεντ, όντως. Θα το χαλάσω (λίγο)

    Δημήτρη εαν το αυτοκινητο δεν πουλιεται, μη το πουλάς. Κρατησε το. Οι τιμές θα ξεφτυλιστούν. Θα πάνε κοντά στο μηδεν. Αλλά δε φταίει απαραίτητα το κράτος.

    Όταν μπήκαμε στην ΟΝΕ, το σπρεντ μεταξύ ελληνικής και γερμανικής δεκαετίας έπεσε στο 0.4%. Συνεπώς πλημμύρισε η αγορά λεφτά. Το πιό εύκολο είναι να δημιουργηθούν φούσκες στα ακίνητα και τα αυτοκίνητα. Το κράτος μας έκανε το χατίρι και μας έριξε φόρους και τεκμήρια, το ζητούσαμε χρόνια αυτό. Επειδή ό Έλληνας ειναι λίγο χέστης με το σπίτι, τη μεγάλη φούσκα τη σώσαμε.

    Κάθε κερχανατζής, ανεπρόκοπος κλπ άρχισε να ανοίγει γραμμές με τράπεζες και να κάνει τον έμπορο αυτοκινήτων. Φτάσαμε να έχουμε τη 2η μεγαλύτερη αναλογία αυτοκινήτων ανά κάτοικο. OVERSUPPLY. Έφτασε το "συστημα", οι εταιρείες, να εχουν 8 δις ευρώ δάνεια.

    Της π@υτάνας θα γίνει. Ασε την αγγελία μέσα, καλά κάνεις, αλλα να το δώσεις έξι χιλιάρικα για να φύγει, δεν ειναι σωστη επιλογή.

    Μου έλεγε φίλος μου για έναν Νιγηριανό που ήρθε και φόρτωσε μια καραβιά hi lux και hi ace για τη μητερα ηπειρο. Μόνο αυτό μπορεί να σώσει την αγορά.

  10. The Following 7 Users Say Thank You to gnx For This Useful Post:

    dimitris__27 (17-03-11), katsaraios (17-03-11), nikos1400 (17-03-11), PANOS-E60 (17-03-11), S8N (17-03-11), z3 2.2 (17-03-11), zizu (17-03-11)

  11. #66
    Εγγραφή
    21-09-10
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    10
    Thanked
    11
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    @ z3 2.2

    Πράγματι πολλοί πουλάνε τα αμάξια τους για φραγκοδίφραγκα έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα όχι όμως για το λόγο που νομίζεις (οτι δηλαδή θέλει να σε τιμωρήσει το κράτος) αλλά γιατί η ζωή πλέον έχει αλλάξει.
    Στην εταιρία που δουλεύω 7 χρόνια τώρα, μέσα σε 1,5 χρόνο έχουν διώξει 15 άτομα και ετοιμάζουν και άλλους τώρα. Κόβονται μισθοί, γίνονται περικοπές, υπερβολικά υψηλή ανεργία, ανατιμίσεις, νέοι φόροι κτλπ και επομένως λογικό να χτυπάει και τα αυτοκίνητα η κρίση. Τι νομίζατε βρε παιδιά ότι όλα θα ξεφτιλίζονται στη ζωή και εσείς θα δίνετε τα αυτοκίνητα σας 15000 ευρώ ή ότι θα σας χαρίσει τους φόρους το κράτος; Στην επόμενη ζωή ίσως...

    Και όπως πολύ σωστά ανέφερε κάποιο παιδί πιο πάνω μέσα σε όλο αυτό το κλίμα, δε νιώθω ούτε εγώ καλά να κάθομαι να πετάω λεφτά στο zed μου και νιώθω αρκετά περίεργα όταν το κάνω αλλά θέλω και το κάνω.

    Και επιτέλους ας αφήσουμε λίγο στην ακρη αυτό το "για όλα φταίει το κράτος". Πρέπει να κάνουμε και λίγο την αυτοκριτική μας, τώρα είναι η κατάλληλη ώρα.

    Γνώμη μου και σε όποιον αρέσει.

  12. The Following User Says Thank You to dimitris__27 For This Useful Post:

    katsaraios (17-03-11)

  13. #67
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    η ζετα ,απο την στιγμη που ειναι στο γκαραζ με κατατεθημενες πινακιδες...δεν κοστιζει! αμαξι για να κανεις της δουλειες σου εχεις (πουντο), οποτε αν δεν εχεις αμμεση αναγκη, τα χρηματα που θα λαβεις απο πιθανη πωληση της ζετας, μην το δωσεις! οι τιμες εχουν πιασει πατο...και τα λεφτα που θα παρεις δεν αναλογουν στην πραγματικη της αξια! δεστο ,σας μια επενδυση με μακροπροθεσμα κερδη...οικονομικα αλλα και συναισθηματικα,,,,

  14. The Following 2 Users Say Thank You to paganis For This Useful Post:

    Vasilis (17-03-11), z3 2.2 (17-03-11)

  15. #68
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν ανοιξα αυτο το θρεντ ουτε για να κλαφτω ουτε για να ζητησω δανεικα.
    Επισης δεν ανοιξα αυτο το θρεντ για να αναλυσω τους λογους που εχουν παει στραβα τα πραγματα σε αυτην τη χωρα,ουτε για το ποιος φταιει που επεσαν οι τιμες των μτχ.

    Ανοιξα αυτο το θρεντ για να μοιραστω με αυτους που ξερουν να ακουνε την εμπειρια μου απο την τελευταια βολτα με το Zed.
    Τιποτα περισσοτερο-τιποτα λιγοτερο
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  16. The Following 9 Users Say Thank You to z3 2.2 For This Useful Post:

    gant (17-03-11), merlin (17-03-11), Nick bmwlover (19-03-11), nikos1400 (17-03-11), paganis (17-03-11), Ptboul (17-03-11), S8N (17-03-11), Vasilis (17-03-11), Z4 DCT (17-03-11)

  17. #69
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimitris__27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ z3 2.2

    Πράγματι πολλοί πουλάνε τα αμάξια τους για φραγκοδίφραγκα έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα όχι όμως για το λόγο που νομίζεις (οτι δηλαδή θέλει να σε τιμωρήσει το κράτος) αλλά γιατί η ζωή πλέον έχει αλλάξει.
    Στην εταιρία που δουλεύω 7 χρόνια τώρα, μέσα σε 1,5 χρόνο έχουν διώξει 15 άτομα και ετοιμάζουν και άλλους τώρα. Κόβονται μισθοί, γίνονται περικοπές, υπερβολικά υψηλή ανεργία, ανατιμίσεις, νέοι φόροι κτλπ και επομένως λογικό να χτυπάει και τα αυτοκίνητα η κρίση. Τι νομίζατε βρε παιδιά ότι όλα θα ξεφτιλίζονται στη ζωή και εσείς θα δίνετε τα αυτοκίνητα σας 15000 ευρώ ή ότι θα σας χαρίσει τους φόρους το κράτος; Στην επόμενη ζωή ίσως...

    Και όπως πολύ σωστά ανέφερε κάποιο παιδί πιο πάνω μέσα σε όλο αυτό το κλίμα, δε νιώθω ούτε εγώ καλά να κάθομαι να πετάω λεφτά στο zed μου και νιώθω αρκετά περίεργα όταν το κάνω αλλά θέλω και το κάνω.

    Και επιτέλους ας αφήσουμε λίγο στην ακρη αυτό το "για όλα φταίει το κράτος". Πρέπει να κάνουμε και λίγο την αυτοκριτική μας, τώρα είναι η κατάλληλη ώρα.

    Γνώμη μου και σε όποιον αρέσει.

    Αν εισαι και συ μεσα στους επομενους 15....λογικα δεν θα φταιει το κρατος, ουτε ο εργοδοτης, ουτε η κριση..(απο που να ρθε)...οποτε κανοντας την αυτοκριτικη....μαλλον εσυ δεν θα εισουν καλος στην δουλεια σου....
    Αλλα ισως και να εισαι και να φταιει η κριση.....ποιος ξερει....

    Γνωμη μου και σε οποιον αρεσει....

  18. The Following 7 Users Say Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    merlin (17-03-11), Nick bmwlover (19-03-11), nikos1400 (17-03-11), paganis (17-03-11), S8N (17-03-11), Vasilis (17-03-11), z3 2.2 (17-03-11)

  19. #70
    Εγγραφή
    21-09-10
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    10
    Thanked
    11
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εισαι και συ μεσα στους επομενους 15....λογικα δεν θα φταιει το κρατος, ουτε ο εργοδοτης, ουτε η κριση..(απο που να ρθε)...οποτε κανοντας την αυτοκριτικη....μαλλον εσυ δεν θα εισουν καλος στην δουλεια σου....
    Αλλα ισως και να εισαι και να φταιει η κριση.....ποιος ξερει....

    Γνωμη μου και σε οποιον αρεσει....
    Αρέσει σε μένα προσωπικά

    Ωστόσο μάλλον σε κάποιον άλλο δεν άρεσε κάτι ή έτσουξε ας πούμε και το γύρισε στο προσωπικό.

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP