Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 73

Θέμα: [E36] φρενα!!!!!!!!

  1. #1

    Προεπιλογή [E36] φρενα!!!!!!!!

    Τα γνωστά έχω το e36 coupe ψάχνω για φρένα.Κάποιος που γνωρίζει,παρακαλώ ας μου προτείνει κάτι.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    297
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    φρενα απο 325
    Ε36 mpack

  3. The Following User Says Thank You to gregE36 For This Useful Post:

    ataktos m power (04-12-13)

  4. #3
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7295
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Εχω μπροστα δισκους δαγκανες τακακια απο Μ3 Ε46, αλλα πρεπει να φορας 17αρα ζαντα και να φτιαξεις βασεις σε μηχανουργειο για να μπουν οι δαγκανες (εκτος αν υπαρχει και αλλη λυση που δεν τη ξερω εγω)...
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  5. The Following User Says Thank You to zaharias For This Useful Post:

    ataktos m power (05-12-13)

  6. #4
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κλασσική λύση από 330 Ε46 μπροστά και από 328 με αεριζόμενους δίσκους για πίσω... Χωρίς πατέντες, δεν παίζουμε με τέτοια θέματα!

    Αυτό ετοιμάζω κι εγώ, μετά τις γιορτές (αν όλα πάνε καλά) θα είναι ήδη πάνω στη μπέμπα...
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  7. The Following 2 Users Say Thank You to HLIAS - E36 For This Useful Post:

    BILL007 (19-01-14), Vassilis ///M (23-12-13)

  8. #5
    Εγγραφή
    24-09-12
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    72
    Thanked
    94
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπορεις να βαλεις απο 335 δαγκανες, δισκους με καρε και offset για το δικο μας γιατι των Ε9x δεν ταιριαζει και μεγαλη ζαντα για να χωραει...
    Αν θελεις μπορω να σου δωσω πληροφοριες που εφτιαξα το δικο μου.

  9. #6
    Εγγραφή
    16-04-10
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    201
    Thanked
    172
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    για τι αμαξι μιλαμε;ωραια το e36 αλλα τι ειναι;
    M52B28 POWER

  10. #7
    Εγγραφή
    07-01-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    202
    Thanked
    266
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να βαλεις απο 335 δαγκανες, δισκους με καρε και offset για το δικο μας γιατι των Ε9x δεν ταιριαζει και μεγαλη ζαντα για να χωραει...
    Αν θελεις μπορω να σου δωσω πληροφοριες που εφτιαξα το δικο μου.
    Μηπως ειναι ενα bmw e46 station?
    Θα μας δωσεις περισσότερες πληροφορίες τι δισκοπλακα φοραει; Και εχεις βαλει και αν εχεις βαλει και ανταπτορες...!!!

  11. #8
    Εγγραφή
    20-05-10
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.586
    Thanked
    2083
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο toubas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως ειναι ενα bmw e46 station?
    Θα μας δωσεις περισσότερες πληροφορίες τι δισκοπλακα φοραει; Και εχεις βαλει και αν εχεις βαλει και ανταπτορες...!!!
    Ναι Γιώργο.Station είναι του Λάζαρου
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI
    Ηταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σα να οδηγας ενα TORNADO - EUROFIGHTER Καταδιωκτικο - Πολεμικο

  12. The Following User Says Thank You to Lambros46 For This Useful Post:

    toubas (23-12-13)

  13. #9
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.285
    Thanked
    4209
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να βαλεις απο 335 δαγκανες, δισκους με καρε και offset για το δικο μας γιατι των Ε9x δεν ταιριαζει και μεγαλη ζαντα για να χωραει...
    Αν θελεις μπορω να σου δωσω πληροφοριες που εφτιαξα το δικο μου.
    Θέλω να μάθω κι εγώ περισσότερες πληροφορίες για την συγκεκριμένη μετατροπή....

  14. The Following User Says Thank You to Vassilis ///M For This Useful Post:

    BILL007 (19-01-14)

  15. #10
    Εγγραφή
    12-06-10
    Μηνύματα
    131
    Thanked
    174
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ataktos m power Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα γνωστά έχω το e36 coupe ψάχνω για φρένα.Κάποιος που γνωρίζει,παρακαλώ ας μου προτείνει κάτι.
    Καταρχην συμβιβασου με το γεγονος οτι ολα τα Ε36 δυστυχως εχουν χαλια φρενα και οταν λεμε ολα εννοουμε ολα.

    Και επισης οι βελτιωσεις στα φρενα που γινονται στα Ε46 ειναι ακυρες για τα Ε36 για εναν πολυ σημαντικο λογο.
    Στα Ε46 μπηκε το DSC οπου ελυσε το προβλημα που εχουν τα Ε36 με τα ABS πρωτης γενιας.
    Δηλαδη, οταν ενα Ε46 με DSC φρεναρει τοτε το DSC φροντιζει να υπαρχει ανεξαρτητη κατανομη πεδησης στον καθε τροχο σε αντιθεση
    με τα Ε36 που εχουν την ιδια σε ολους τους τροχους οποτε αν ενας τροχος -ο πισω πχ- ολισθαινει λογω "λυωμενου" πελματος η' χαλασμενης αναρτησης η' και φαγομενου σινεμπλοκ
    τοτε το ABS απελευθερωνει και τους 4 τροχους, ενω στα Ε46 με το DSC απελευθερωνεται μονο οποιος ολισθαινει.

    Αυτο σημαινει πως οποια αναβαθμιση στα ηδη καλυτερα φρενα των Ε46 γινεται αμεσως πιανει τοπο ενω στα Ε36 αν καποιος δεν το λαβει αυτο υποψην του τοτε μπορει να κανει τα φρενα του χειροτερα απο πριν ...

    Αυτο που χρειαζεται οπως ειπωθηκε και πιο πανω ειναι να μπουν μπροστα δισκοι αεριζομενοι οπως εχουν τα 325 και 328 συν τις δαγκανες τους.
    Οι δισκοι καλο ειναι, οπως και τα τακακια βεβαια, να ειναι αρκετα ανθεκτικοι και φυσικα καποιας καλης και εξειδικευμενης αφτερμαρκετ εταιριας (πχ EBC).
    Σωληνακια υψηλης και υγρα ανθεκτικα σε θερμοκρασιες επισης βοηθουν.
    . Βελτιωση οπως αυτη μεχρι εδω αξιζει γιατι πιανει τοπο η δαπανη αρκετα.

    Το βαρος ομως θα πρεπει να δωθει -σε αντιθεση παντα με τα Ε46- στα μπροστα φρενα γιατι αν βελτιωθουν περισσοτερο τα πισω ισως να ερθουν δυσαρεστες συμπεριφορες απο το πισω μερος της καροτσας (ειμαι παθων ).
    Οποτε για πισω παντα μαλακά τακακια ΟΕΜ προδιαγραφων, οτι αλλο πχ κεραμικα δεν θα βοηθησουν.
    Τωρα αν θελεις να πας σε μεγαλυτερους δισκους θα προτεινα το πολυ-πολυ να φτασεις στους 300αρηδες απο τα τριλιτρα Ζ3 & Ζ4 μαζι με τις δαγκανες τους κομπλε. Αλλα οι διαφορες και παλι δεν θα ειναι μεγαλες δυστυχως.

    Δαγκανες τυπου Brembo κτλ καλα ειναι αλλα κατα πρωτον θελουν πατεντες για να μπουν αρα η ασφαλεια σου ειναι εξαρτημενη αποκλειστικα απο την δουλεια του εκαστοτε μαστορα και τελος
    τα αποτελεσματα δεν θα ειναι τα αναμενομενα λογω της ελλειψης DSC. Συν του οτι ολα αυτα ειναι πολυεξοδες κινησεις χωρις ισαξιο αποτελεσμα.


  16. The Following 5 Users Say Thank You to NikoZ3 For This Useful Post:

    BILL007 (19-01-14), gregE36 (19-01-14), HLIAS - E36 (23-12-13), paganis (24-12-13), Vassilis ///M (25-12-13)

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP