Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
εταιρεία: Autoglym
προϊόν: Super Resin Polish
είδος: all in one

για μερικούς μήνες από την τοποθέτηση του προϊόντος.


αφαιρεί (αν περαστεί με αλοιφαδόρο) απειροελάχιστο βερνίκι.
Επειδή χρησιμοποιούσα τα συγκεκριμένα προϊόντα αποκλειστικά για 3 χρόνια πριν εμπλουτίσω τη γκάμα μου και με άλλες εταιρείες (μερικές πολύ ακριβές) να κάνω το σχόλιό μου.

Συγκεκριμένα από την SRP έχω ακόμα στο μαγαζί ένα γεμάτο 5-λιτρο.

Λοιπόν πολύ σωστά όλα αυτά που έγραψες εκτός από το quote παραπάνω.

Για να κρατήσει λοιπόν η SRP ....μερικούς μήνες, πρέπει αυτούς τους μήνες να το πλένεις μόνο με ......νερό. Έχω παρατηρήσει ότι ακόμα και με το σαπούνι της AUTOGLYM (που είναι από τα καλύτερα στην αγορά!) η SRP φεύγει μετά από λίγα μόλις πλυσίματα. Αν πλένεις το αυτοκίνητο 1 φορά τη βδομάδα όπως εγώ, στο 2ο μήνα πρέπει να το ξαναπεράσεις αλοιφή. Αν το πλένεις 1 φορά το μήνα θα κρατήσει 3-4 μήνες, το καλοκαίρι λιγότερο.

Όσο για το αν αφαιρεί βερνίκι, αυτό είναι εντελώς λάθος, καθώς η SRP δεν περιέχει compounds και στη χρήση με αλοιφαδόρο προτείνεται το πορτοκαλί μεσαίο σφουγγάρι (γυάλισμα) ή το μαλακό άσπρο / μαύρο αυγουλωτό (κέρωμα). Αν ακολουθηθούν λοιπόν αυτές οι οδηγίες , όχι μόνο δεν αφαιρείς βερνίκι, αλλά στη πραγματικότητα προσθέτεις πάχος "μ" (μικρά) τα οποία φαίνονται και στη μέτρηση με παχύμετρο βαφής.

Πάντως πράγματι πρόκειται για μία πασπαρτού αλοιφή, μέτριας ποιότητας, σε μέτρια τιμή, που περιέχει σιλικόνη και είναι ένας από τους λόγους που έχω σταματήσει να τη χρησιμοποιώ.

Στα +

Πασπαρτού αλοιφή για αρκετές / διαφορετικές χρήσεις
Εύκολη στη χρήση & πολύ εύκολη στο σκούπισμα

Στα -

Μικρή αντοχή