Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 76

Θέμα: Περιποιηση δερματων αυτοκινητου...!

  1. #51
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ξέχασα: Βάζω πρώτα τον αφρό της BMW και μετά το αρκάδι, γιατί το τελευταίο τα μαλακώνει τα δέρματα ενώ το πρώτο τα αφήνει λίγο ξερά.

  2. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    Ptboul (12-06-12)

  3. #52
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.282
    Thanked
    4207
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μόλις τελείωσα με το πλύσημο του δερμάτινου σαλονιού μου...
    Η διαδικασία έχει ως εξής:

    1)Το άφησα στον ήλιο για κανα 2ώρο για να ανοίξουν οι πόροι...

    2)Πέρασα όλο το σαλόνι με καθαρή πετσένα βουτηγμένη σε ζεστό νερό έτσι ώστε να φύγουν οι σκόνες και τα περισσότερα κατάλοιπα...

    3)Έτριψα απαλά με μαλακό σφουγγάρι και πράσινο σαπούνι (προσοχή όμως διότι τα καθήσματα καίνε ελαφρώς απο τον ήλιο οπότε θα χρειάζεται να ρίχτεται συνεχώς νεράκι)...

    4)Τέλος σκούπισα γύρω στις 3-4 φορές με καθαρή πετσέτα πάλι βουτηγμένη σε ζεστό νεράκι έτσι ώστε να φύγει και το παραμικρό ίχνος σαπουνιού...

    5)Το βράδυ θα το περάσω ενυδατική κρέμα για μωρά που αγόρασα απο το φαρμακείο γύρω στα 13€...


    Υ.Γ.: Έχω πάθει την πλάκα μου στην κυριολεξία με το αποτέλεσμα...
    Τα καθήσματα έγιναν σαν καινούρια...
    Επανήλθε η μάτ απόχρωση που είχαν απο το εργοστάσιο και έφυγε όλη η γυαλάδα και το λίπος που είχαν μαζέψει κατα καιρούς...

    Πραγματικά ντρέπομαι να καθήσω τώρα μέσα....


  4. The Following 13 Users Say Thank You to Vassilis ///M For This Useful Post:

    A8hnaios (23-07-13), aristent (22-07-13), Bazil Van Sinner (23-07-13), dark knight (22-07-13), gant (23-07-13), HLIAS - E36 (23-07-13), Konstantinos E60 (23-07-13), Kostas_1 (22-07-13), nik200 (23-07-13), Ptboul (22-07-13), Stamatis (24-07-13), zografias (23-07-13), ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ (01-01-16)

  5. #53
    Εγγραφή
    28-11-11
    Περιοχή
    ΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.311
    Thanked
    1475
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ε,μην καθεσαι.....
    Αν στα είκοσι δεν μάθεις,
    στα τριάντα δεν κάνεις,
    στα σαράντα δεν έχεις,
    τότε στα πενήντα ούτε θα μάθεις, ούτε θα κάνεις, ούτε θα έχεις.



    Τι γαρ ωφελείται άνθρωπος, αν τον κόσμον όλον κερδίσει την δε ψυχή αυτού ζημιωθή?

  6. #54
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή


  7. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (23-07-13)

  8. #55
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    1. Καθαρισμός σαλονιού με interior APC της Valet Pro
    2. Kαθαρισμός σαλονιού με Zaino Z9 Soft Leather Cleaner που αφήνει και άρωμα δέρματος καινούριου!
    3. Συντήρηση με το σφραγιστικό της BMW για δέρματα
    4. Όπου και όταν χρειάζεται ματαριστικό της Swissvax για δέρματα ώστε το σαλόνι σας να είναι μόνιμα σαν να το έχετε πάρει χτες από την αντιπροσωπεία!
    Detailing Madness

  9. The Following 2 Users Say Thank You to stef For This Useful Post:

    aristent (22-07-13), Ptboul (23-07-13)

  10. #56
    Εγγραφή
    30-03-12
    Περιοχή
    Δάφνη
    Μηνύματα
    376
    Thanked
    472
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vassilis ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις τελείωσα με το πλύσημο του δερμάτινου σαλονιού μου...
    Η διαδικασία έχει ως εξής:

    1)Το άφησα στον ήλιο για κανα 2ώρο για να ανοίξουν οι πόροι...

    2)Πέρασα όλο το σαλόνι με καθαρή πετσένα βουτηγμένη σε ζεστό νερό έτσι ώστε να φύγουν οι σκόνες και τα περισσότερα κατάλοιπα...

    3)Έτριψα απαλά με μαλακό σφουγγάρι και πράσινο σαπούνι (προσοχή όμως διότι τα καθήσματα καίνε ελαφρώς απο τον ήλιο οπότε θα χρειάζεται να ρίχτεται συνεχώς νεράκι)...

    4)Τέλος σκούπισα γύρω στις 3-4 φορές με καθαρή πετσέτα πάλι βουτηγμένη σε ζεστό νεράκι έτσι ώστε να φύγει και το παραμικρό ίχνος σαπουνιού...

    5)Το βράδυ θα το περάσω ενυδατική κρέμα για μωρά που αγόρασα απο το φαρμακείο γύρω στα 13¤...


    Υ.Γ.: Έχω πάθει την πλάκα μου στην κυριολεξία με το αποτέλεσμα...
    Τα καθήσματα έγιναν σαν καινούρια...
    Επανήλθε η μάτ απόχρωση που είχαν απο το εργοστάσιο και έφυγε όλη η γυαλάδα και το λίπος που είχαν μαζέψει κατα καιρούς...

    Πραγματικά ντρέπομαι να καθήσω τώρα μέσα....

    Καλό ακούγεται, εύκολο και σχετικά ανέξοδο....
    Αλλά.... Με όλο το σεβασμό προς τη δουλειά σου...
    Είναι δοκιμασμένο? Είναι οκ? Μήπως γίνει τίποτα μακροπρόθεσμα??

  11. #57
    Εγγραφή
    08-09-11
    Περιοχή
    ΑΛΙΜΟΣ-ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    275
    Thanked
    99
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη, αν θυμάμαι καλά, τα έχω ξαναγράψει αυτά σε άλλο θρεντ, αλλά δε πειράζει, ας κάνω λίγο γυμναστική στα δάχτυλα....

    Λοιπόν, εμείς αντιμετωπίζουμε συνήθως τις δύο (ακραίες) περιπτώσεις:

    α) Δερμάτινα σαλόνια παραμελημένα που δεν έχουν καθαριστεί ποτέ

    β) Δερμάτινα σαλόνια που είναι καινούρια και απλά θέλουν μία προστασία / συντήρηση

    Να ομολογίσω ότι το gliptone που γράφει ο φίλος ο Άρης δε το γνωρίζω / δεν το έχω δοκιμάσει. Αλλά για να το λέει εκείνος, σίγουρα θα αξίζει. Τη turtle wax σαν εταιρεία τη ξέρω και έχω δοκιμάσει αλοιφές της πολύ παλιά λόγω κατοικίας εκεί πέρα. Όχι πάντως ότι γνωρίζω τι κάνει η κρέμα / καθαριστικό δέρματος, αν και τα 2 σε 1 προσωπικά τα αποφεύγω. Τώρα μάλιστα που το γράφω αυτό, θυμάμαι πωλητή γνωστής εταιρείας να προσπαθεί να με πείσει ότι με μία συγκεκριμένη αλοιφή θα κάνω και γυάλισμα και κέρωμα (4-5 διαφορετικά στάδια), απλά αλλάζοντας σφουγγάρια και 'παίζοντας' με τις στροφές του αλοιφαδόρου

    Anyway, για τα leatherique που λέει και ο Johny έχω διαβάσει καλά πράγματα, για πες μας ρε Γιάννη τι κάνουν......

    Η γνώμη μου πάντως είναι ότι ΠΡΙΝ βάλουμε οποιοδήποτε συντηρητικό δέρματος, τα δέρματά μας πρέπει να είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ καθαρά. Όχι σχεδόν. Και το τονίζω αυτό διότι, σε ένα σχεδόν καθαρό σαλόνι, που να μην έχει φύγει όλο το καυσαέριο, όλη η σκόνη και γενικά όλη η βρώμα που κολλάει πάνω και μέσα στους πόρους του δέρματος, αν πάμε και απλώσουμε μία ωραία κρεμούλα συντήρησης - γιατί κακά τα ψέμματα, το πιο κουραστικό στάδιο, είναι indeed το καθάρισμα - τότε θα κάνουμε μία ωραία ......σαλάτα.

    Λοιπόν στη περίπτωση α) που ανέφερα πιο πάνω, δεν υπάρχει μέση λύση.

    Ετοιμαστείτε για πολύωρη εργασία και πολύ υπομονή. Ωστόσο απαιτούνται και τα κατάλληλα εργαλεία. Δηλαδή, μη ξεκινήσετε με αυτή τη μέθοδο, αν δεν έχετε α) σκούπα επαγγελματική που να ρουφάει και υγρά με το κατάλληλο στόμιο (μη γρατζουνίσουμε τα δέρματα) και β) πεπιεσμένο αέρα με κομπρεσέρ, όπως στα πλυντήρια / βενζινάδικα.
    Τα υπόλοιπα είναι - σχετικά - απλά. Μία ωραία μπάρα πράσινο σαπούνι από το σουπερμάρκετ, ένα μαλακό βουρτσάκι (στρογγυλό κατά προτίμηση), ένα κουβά χλιαρό νερό, ένα μπουκάλι με στόμιο σπρέϋ με καθαρό χλιαρό νερό, και μερικά πανιά μικρο-ινών.

    Ξεκινάμε με ένα ένα κομμάτι, δλδ το κάθισμα του οδηγού (όχι τη πλάτη). Φοράμε γάντια. Ψεκάζουμε το κάθισμα με χλυαρό νερό και το χαϊδεύουμε με το χέρι μας να μαλακώσει να πάει παντού. Παίρνουμε τη μπάρα με το πράσινο σαπούνι και κάνουμε μασάζ πάνω στο βρεγμένο κάθισμα. Ψεκάζουμε λίγο ακόμα νερό αν βλέπουμε ότι στεγνώνει. Αφού έχει απλωθεί παντού σαπουνάκι, παίρνουμε τη βούρτσα μας και απαλά απαλά αρχίζουμε να τρίβουμε. Θα παρατηρήσετε ότι μέχρι πριν βάλετε τη βούρτσα, ΗΔΗ η βρωμιά έχει αρχίσει να 'σπάει'. Αφού βουρτσίσουμε παντού, παίρνουμε τη σκούπα μας και ρουφάμε όλη την επιφάνεια καλά! Στη συνέχεια, με ένα καθαρό μικρο-ίνων βρεγμένο και στιμμένο καλά σκουπίζουμε το κάθισμα καλά. Ξεπλένουμε το πανί και ΞΑΝΑ-σκουπίζουμε. Φυσάμε καλά με τον αέρα μας. Συνεχίζουμε με τη πλάτη του καθίσματος (την πάμε σε όσο πιο οριζόντια θέση μπορούμε) με την ίδια διαδικασία αλλά, αφού απλώσουμε πετσέτες πάνω στο κάτω μέρος που μόλις καθαρίσαμε για να μη το λερώσουμε. Δουλεύουμε πιο γρήγορα τώρα, το κάθισμα δεν είναι σε τελείως οριζόντια θέση, και το νερό τρέχει.... Πάμε στο πίσω κάθισμα κ.ο.κ.

    Την ίδια διαδικασία θέλουν και οι πόρτες του αυτοκινήτου, τα πλαστικά, όλο το σαλόνι. Το καταλαβαίνω ότι φαίνεται 'βουνό' και όντως είναι, φανταστείτε ότι στη δική μας περίπτωση, παίρνει στα παιδιά 4 - 5 ώρες για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Βέβαια μαζί με μοκέτες, ταμπλώ (οδοντόβουρτσες, πινελάκια κτλ).

    Αφού τελειώσουμε ΤΟΤΕ μόνο ήρθε η ώρα να απλώσουμε κρέμες....ναι της Αουτογκλιμ είναι μία πολύ καλή λύση που τη χρησιμοποιώ και γω.

    Να σημειώσω εδώ ότι θα εκπλαγείτε με το πόσο μαλακά γίνονται τα δέρματα μετά το πράσινο σαπόύνι. Σχεδόν νομίζεις ότι τα έχεις περάσει με κρέμες.

    Στη β) περίπτωση και εφόσον το αυτοκίνητο είναι καινούριο, ασκόνιστο, εντελώς καθαρό, ένα σκούπισμα με βρεγμένο πανί μικρο-ίνων και αλοιφές στη συνέχεια και είμαστε τζετ!

    Μη χρησιμοποιείτε κρέμες που γυαλίζουν το δέρμα, αφενός έχουν σιλικόνες που δεν κάνει και αφετέρου κάνουν το κάθισμα να γλυστράει επικίνδυνα. Μϊα επίσης πολύ καλή κρέμα που αφήνει τα δέρματα ματ, είναι της Sonax.

    Για ότι απορίες.....εδώ είμαστε!

    Ακομα κ τα δικά μου που ειναι σε μαύρο χαλη,με πράσινο σαπούνι κ τειψιμο
    Θα καθαρισουνε;απίστευτο μου φενετΑι αλλα θα δοκιμασω
    Attached Images Attached Images
    A car travels your body
    A bike travels your soul
    ΓΙΩΡΓΟΣ R

  12. #58
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Όχι μόνο με πράσινο σαπούνι και τρίψιμο, αυτά για αρχή, μετά τις κρέμες και τα κοντίσιονερ. Αλλά μάλλον θα χρειαστούν επαγγελματία αυτά τα σκασίματα.

    Το άφησες πολύ και σου ξέφυγε.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. The Following 3 Users Say Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    A8hnaios (23-07-13), Bazil Van Sinner (23-07-13), Vassilis ///M (23-07-13)

  14. #59
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Υπάρχει τρόπος να φύγουν φθορές όπως οι παρακάτω;

    https://www.google.gr/imgres?q=leath...1&tx=110&ty=92

    https://www.google.gr/imgres?q=leath...31&tx=83&ty=78
    Ε36 M44Β19

  15. #60
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Σε επαγγελματία φεύγουν 100%, με DIY ίσως φεύγουν, δεν ξέρω, να μας πουν τα παιδιά.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  16. The Following User Says Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    6ylinder (23-07-13)

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP