Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 48

Θέμα: Αλλαγή μοτερ Ν40 σε Ν42?

  1. #11
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SoNiC_77Gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα απο τα πρωτα πραγματα που θα κανω ειναι να μετρησω συμπιεση οταν με το καλο ανοιξει το συνεργειο απο αρχες Σεπτεμβρη, μεχρι τοτε απλα παρακαλαω να μην με αφησει στον τοπο. Δεν το μετακινω σχεδον καθολου, σημερα του εκανα ετσι μια γυρα καμια ωρα μετα απο 5 μερες σε ακινησια. Αυτο με το λαδι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα γιατι σε προηγουμενο service που εκανα (πριν κανα χρονο περιπου) το 1 μπουζι οταν το βγαλαμε να το αλλαξουμε ηταν λουσμενο στο λαδι, αλλα μπορει βεβαια να μην ειναι μονο αυτο. Γενικα το καταλαβαινω οτι το αμαξι δεν πηγαινει οπως πηγαινε σιγουρα αυτο..
    Οσον αφορα προγραμματισμο επειδη τωρα μου βαλατε φωτιτσες, αυτο γινεται μονο αντιπροσωπεια η κ σε εξωτερικα συνεργεια?
    Ευελπιστώ λοιπόν το μόνο πρόβλημα σου να είναι τα τσιμουχάκια,( που θεωρώ και το ποιο πιθανό) και να έχει αίσιο τέλος η ιστορία.

    Όσο για τον προγραμματισμό,
    Και ένα εξειδικευμένο με γνώσεις και προσβάσεις μπορεί να το κάνει.

    Βάσικα,
    από την στιγμή που μιλάμε για oem χαρτογράφηση μέχρι και μόνος σου το κάνεις γιατί δεν απαιτεί γνώσεις στην Αλλαγή των χαρτών αλλά μόνο να "ρίξεις" το πρόγραμμα.
    Αν ξέρεις φυσικά...

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  2. The Following 2 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (19-08-19), SoNiC_77Gr (18-08-19)

  3. #12
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wheelman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευελπιστώ λοιπόν το μόνο πρόβλημα σου να είναι τα τσιμουχάκια,( που θεωρώ και το ποιο πιθανό) και να έχει αίσιο τέλος η ιστορία.

    Όσο για τον προγραμματισμό,
    Και ένα εξειδικευμένο με γνώσεις και προσβάσεις μπορεί να το κάνει.

    Βάσικα,
    από την στιγμή που μιλάμε για oem χαρτογράφηση μέχρι και μόνος σου το κάνεις γιατί δεν απαιτεί γνώσεις στην Αλλαγή των χαρτών αλλά μόνο να "ρίξεις" το πρόγραμμα.
    Αν ξέρεις φυσικά...

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
    Ε ας μην βαλω το χερακι μου καλυτερα, ναι με ηλεκτρονικα κ τετοια το κατεχω αλλα οταν μιλαμε για τετοια θεματα καλυτερα ας το δει καποιος που ξερει μην πληρωνω κ αλλα μετα..

  4. #13
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Υπαρχει περιπτωση καποιος απο εδω να γνωριζει καποιο συνεργειο που να ξερει να περασει το προγραμμα κ να τον εμπιστευομαστε για να τραβαω τα μαλλια μου? Μιλαω παντα για Αθηνα.
    Εννοειται μου στελνετε μεσω pm.

  5. #14
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εσύ αν κάνεις αυτήν την κίνηση θα χρειαστείς μια αλλαγή στην χαρτογράφησή σου
    και όχι το μαμά πρόγραμμα του δίλιτρου γιατί τα 18άρια και τα διλιτρα έχουν valvetronic.
    Οπότε κάνε μια έρευνα για προγραμματιστή, από Αθήνα δεν γνωρίζω δυστυχώς!

  6. The Following 3 Users Say Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    BILL007 (26-08-19), SoNiC_77Gr (27-08-19), wheelman (25-08-19)

  7. #15
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν μου εχεις αναψει φωτιες, με εχεις πεταξει μεσα σε ηφαιστειο να ξερεις! Χαχαχα
    Κατι βρηκα με λιγο ψαξιμο με 350 θα γινει προγραμματισμος σε δυναμομετρο αφου πρωτα μου ειπαν στρωθει το μοτερ σε χαμηλες στροφες για να μην εχω καποιο προβλημα μεχρι να γινει ο προγραμματισμος.
    Περα απο μπιελες κ στροφαλο δεν θα χρειαστω κατι αλλο, πχ πιστονια γιατι απο οτι εμαθα με τα δικα μου ειναι η ιδια διαμετρος σωστα?

  8. #16
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Επανερχομαι μετα απο καποια νεα πανω στο θεμα.
    Εγινε μετρηση συμπιεσης η οποια εδειξε οντως οτι υπαρχει προβλημα κ οχι μονο απο τσιμουχακια. Ο μηχανικος με ενημερωσε οτι κανονικα επρεπε να εχω συμπιεση κοντα στα 170 κ μετρηση εδειξε 125. Πλεον παρατηρω περισσοτερο καπνο απο την εξατμιση οταν παταω γκαζι κ εχει μεινει αρκετη ωρα σε ρελαντι, οπως επισης κ οτι γενικα το μοτερ εχει κοψει αρκετα σε θεμα δυναμης.. κοινως δεν τραβαει!
    Γενικη επισκευη μοτερ κοστος στα 1200 ευρω. Οποτε σκεφτομαι πιο σοβαρα πλεον να κανω κ αυτη την μικρη "αναβαθμιση" με στροφαλο κ μπιελες απο Ν42 συν το προγραμμα που θα παμε ολα μαζι με αγορα ανταλλακτικων στα συν 550 ευρω!
    Αναμονη λοιπον μεχρι να γινει εισαγωγη στο γιατρο για τα τελικα αποτελεσματα! ✌

  9. The Following 3 Users Say Thank You to SoNiC_77Gr For This Useful Post:

    BILL007 (20-09-19), nikos valvetronic (19-09-19), wheelman (19-09-19)

  10. #17
    Εγγραφή
    16-01-10
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    949
    Thanked
    748
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos valvetronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ν40 και Ν42 εχουν ίδιο κορμό ακριβώς.Δηλαδη 16αρι 18αρι και δίλιτρο έχουν ίδιο part number μπλοκ κινητήρα. Οπότε φτιάχνεις κεφαλάρι και στην σπάνια περίπτωση που σου καίει ακόμα κάποια λάδια περνεις στροφαλομπιελες από δίλιτρο περνάς ελατήρια κανείς πρόγραμμα και είσαι κούκλος διλιτρος νόμιμος! Μάλλον too much για σένα όπως κατάλαβα αλλά έχει το στα υπόψη σου!
    Αυτό ισχύει?
    οτι n40 και n42 εχουν το ίδιο μπλοκ?

  11. #18
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SoNiC_77Gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανερχομαι μετα απο καποια νεα πανω στο θεμα.
    Εγινε μετρηση συμπιεσης η οποια εδειξε οντως οτι υπαρχει προβλημα κ οχι μονο απο τσιμουχακια. Ο μηχανικος με ενημερωσε οτι κανονικα επρεπε να εχω συμπιεση κοντα στα 170 κ μετρηση εδειξε 125. Πλεον παρατηρω περισσοτερο καπνο απο την εξατμιση οταν παταω γκαζι κ εχει μεινει αρκετη ωρα σε ρελαντι, οπως επισης κ οτι γενικα το μοτερ εχει κοψει αρκετα σε θεμα δυναμης.. κοινως δεν τραβαει!
    Γενικη επισκευη μοτερ κοστος στα 1200 ευρω. Οποτε σκεφτομαι πιο σοβαρα πλεον να κανω κ αυτη την μικρη "αναβαθμιση" με στροφαλο κ μπιελες απο Ν42 συν το προγραμμα που θα παμε ολα μαζι με αγορα ανταλλακτικων στα συν 550 ευρω!
    Αναμονη λοιπον μεχρι να γινει εισαγωγη στο γιατρο για τα τελικα αποτελεσματα! ✌
    Θα περιμένουμε τις εξελίξεις

  12. The Following User Says Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    SoNiC_77Gr (24-09-19)

  13. #19
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και μετα απο καιρο αναμονης, lockdown, οικονομικων προβληματων και ολων αυτων των ωραιων καταστασεων.. ξαναμπηκαμε στο παιχνιδι!

    Ξαναενημερωνω οτι το αμαξι ειναι E46 316 Ν40Β16Α (116hp)

    Εγινε ερευνα αγορας, εβαλα κατω τα οικονομικα και αποφασισα να κανω ανακατασκευη στο δικο μου μοτερ με μια μικρη δοση αναβαθμισης.
    Οποτε μπηκα στην διαδικασια αναζητησης στροφαλου και μπιελων απο τον Ν42Β20, βρεθηκαν ευτυχως σε πολυ καλη κατασταση καθως εγινε και μετρηση πριν την αγορα για να ειμαστε σιγουροι.

    Το επομενο βημα, συνεργειο ξηλωμα μοτερ και με τα μπουνια στο ρεκτιφιε. Ο μαστορας οπως με ενημερωσε το μοτερ ηταν σε πολυ κακη κατασταση (260.000 χιλιομετρα, 1 λιτρο λαδι ανα 800km, πολυ χαμηλη συμπιεση σε φαση να σβηνει το μοτερ κ να μην μπορει να κρατησει ρελαντι σε αποτομο σταματημα, καταναλωση εντος πολης στα 10.1 σταθερα η ενδειξη, το αμαξι δουλευε ετσι για 13 μηνες μιας και δεν μας τρεχουν τα λεφτα απο τα μπατζακια..).
    Η νεκροψια εδειξε οτι και τα τσιμουχακια βαλβιδων αλλα και τα ελατηρια των εμβολων ειχαν φθορα..

    Το ρεκτιφιε ολοκληρωθηκε και ξεκινησε το μονταρισμα. Παρακατω και μια γευση απο την διαδικασια..



    Εγινε αλλαγη εννοειται σε ολες τις σωληνωσεις του ψυκτικου συστηματος μιας και ειχαν αρχισει να δειχνουν σημαδια φθορας. Αλλαγη επισης και στο δισκο-πλατο επι της ευκαιριας και εννοειται ολα τα τριγυρω, οπως γλιστρες, καδενα κτλπ)
    Η πρωτη εκκινηση εγινε χωρις προβλημα, δοκιμαστηκε το μοτερ για αρκετη ωρα μεχρι να πιασει θερμοκρασια, σβησιμο να παγωσει μετα ξανα τα ιδια και ελεγχος για διαρροες.

    Αυριο σειρα εχει το συστημα της εξατμισης. Ο καταλυτης εχει γινει σκονη και θρυψαλα λογο λαδιων αλλα και χιλιομετρων. Οποτε ευκαιρια για αλλαγη με εναν μεταλικο 200αρι καθως και ενα τελικο look m3 με τις ασυμμετρες αποληξεις για να ομορφυνει λιγο..

    Οπως ενημερωθηκα απο στον μαστορα, το αμαξι δουλευει καλα αλλα στα αποτομα ανεβασματα μπορει να μου κανει κοψιματα και επισης δεν ανεβαζει γρηγορα στροφες. Ανεβαινουν αλλα πιο αργα απο το νορμαλ. Αυτο ειναι θεμα προγραμματισμου οπως μου ειπε γιατι τριπλοτσεκαρε να δει οτι ολα εχουν ρυθμιστει σωστα απο την πλευρα του. Οποτε ξεκιναμε σιγα σιγα το στρωσιμο και σταδιακα μεχρι τα 2500km θα πρεπει να ανεβαζω στροφες και ταχυτητα, να γινει συσφιξη στο καπακι και μετα να παει για προγραμματισμο.

    Στα πρωτα 300-400km και μαστορας και προγραμματιστης μου ειπαν αλλαγη λαδιων. Οταν πιασω τα 2500km και χωρις να ξεφυγω ποτε πανω απο τις 5000 στροφες το παω για ρυθμιση στο δυναμομετρο.

    Η πρωτη μου εντυπωση που το εκανα μια μικρη βολτα ειναι ενα εντελως διαφορετικο αμαξι παρολο που δεν το πηγα πανω απο 3000 στροφες και πανω απο 70km/h. Σιγουρα διαφορετικος ηχος στο μοτερ πιο ηρεμο.
    Εκει που κολλησε λιγο το ματι μου ειναι στην καταναλωση που με ανοιχτο το A/C εδειξε 11.1-13.5 l/100 και με επιασε ενα μικρο σοκ, αλλα λεω οκ αφου ψεκαζει οτι να'ναι τωρα αρυθμιστο ειναι, ελπιζω με τον προγραμματισμο να στρωσει καλυτερα! (αλλιως με βλεπω για αεριο )

    Συντομα η συνεχεια με οτι εξελιξη υπαρξει!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SoNiC_77Gr : 25-09-20 στις 12:39

  14. The Following 6 Users Say Thank You to SoNiC_77Gr For This Useful Post:

    BILL007 (30-09-20), georggge46 (22-10-20), isou (25-09-20), nikos valvetronic (25-09-20), Vassilis ///M (27-09-20), wheelman (25-09-20)

  15. #20
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φίλε ειλικρινά σε παραδέχομαι που έκανες το βήμα. Εύχομαι να δεις το επιθυμητό αποτέλεσμα
    και να χαρείς το αυτοκίνητο σου. Κάνε το στρώσιμο με το καλό και αναμένουμε εντυπώσεις μετά
    το πρόγραμμα! Θα ήμουν πολύ περίεργος να δω ένα πάτημα με μαμά δίλιτρο μιας και μην
    ξεχνάμε ότι το 316 έχει πολύ κοντό διαφορικό!
    Όσο για την κατανάλωση μην δίνεις σημασία θα στρώσει το νούμερο μετά το πρόγραμμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikos valvetronic : 25-09-20 στις 23:57

  16. The Following 5 Users Say Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    BILL007 (30-09-20), isou (27-09-20), SoNiC_77Gr (26-09-20), tasos.kamv (26-09-20), wheelman (04-10-20)

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP