Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Τα εμβόλια αποτελούν σημαντικό κίνδυνο βλάβης για την υγεία των παιδιών!

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    437
    Thanked
    218
    Rides
    0

    Προεπιλογή Εμβολιασμος

    Ακουγα κατα καιρους διαφορα για τα εμβολια, κακα τα ψεματα δεν με απασχολησε ιδιαιτερα το θεμα μεχρι που ηρθε ο μικρος Μιχαλης στη ζωη μας. Ο γιος μου ειναι 7 μηνων, εχει κανει 4 εμβολια εως τωρα και σκοπευουμε με την γυναικα μου να συνεχισουμε να του κανουμε και τα υπολοιπα κανονικοτατα, οπως τα εκανα κι εγω κι εκεινη χωρις καποιο θεμα.
    Με προβληματιζει ομως ολος ο ντορος που γινεται γυρω απο το θεμα και ετσι θα ηθελα να ακουσω γνωμες - αποψεις. Σιγουρα υπαρχουν πολλοι γονεις στο φορουμ αλλα σιγουρα θα υπαρχουν και ποιο εξειδικευμενα ατομα, απο το χωρο της ιατρικης.

    Λοιπον, σαν γονεις ή σαν μελλοντικοι γονεις

    θα κανατε ή εχετε κανει εμβολια στα παιδια σας?

    Αν υπαρχει καποιος ειδικος θα με ενδιεφερε πολυ η γνωμη του και πιο συγκεκριμενα για το MRR.


  2. The Following User Says Thank You to stavr For This Useful Post:

    Vasilis (04-11-13)

  3. #2
    Εγγραφή
    20-08-13
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    732
    Thanked
    2785
    Rides
    0

    Προεπιλογή Εμβολιασμος

    Υπάρχουν πολλά θέματα γύρω απο το συγκεκριμένο εμβόλιο , αλλά απο την άλλη κάθε εμβόλιο αλλά κ κάθε φάρμακο εχει παρενέργειες κ επιπλοκες.. Όπως κ το MMR απλά με αυτο έγινε κάποιος ντορος ίσως λόγω άλλων φαρμακευτικών εταιρειών ίσως γιατι όντως έβγαλε τις επιπλοκες ακριβώς στα ποσοστά που περίμεναν κ όχι πιο χαμηλά όπως σε όλα τα αλλα... να ξέρεις οτι πολλοί γονείς δεν το κάνουν στα παιδιά τους τα οποία "προστατεύονται" κ δεν νοσούν απο την υπόλοιπη εμβολιασμένη κοινότητα (κοινώς τα υπόλοιπα παιδιά που εμβολιαζονται) , εγω προσωπικά το έκανα στην κόρη μου, τώρα εάν θα το κανεις ειναι εντελώς δική σας απόφαση κ μόνο δική σας, παρακάτω σου παραθέτω ένα άρθρο σχετικά με το εμβόλιο όπου λέει επίσης εκτός απο όλα τα αλλα τις παρενέργειες αλλα κ τις επιπλοκες σε περίπτωση που κάποιος κολλήσει...



    Το εμβόλιο αυτό περιέχει ζωντανούς εξασθενημένους ιούς της ιλαράς, της ερυθράς και της παρωτίτιδας (εμφανίζεται με διόγκωση της παρωτίδας, αδένας που βρίσκεται στην γωνιά της κάτω σιαγόνας και μπορεί να προκαλέσει βλάβες στους όρχεις και στις ωοθήκες). Το εμβόλιο παρασκευάζεται σε καλλιέργεια εμβρυικών κυττάρων κοτόπουλου.

    Η ιλαρά, η ερυθρά, η παρωτίτιδα είναι ασθένειες που μεταδίδονται με σταγονίδια κατά το βήξιμο ή το φτάρνισμα.

    Η ιλαρά είναι αρκετά μεταδοτική νόσος και εμφανίζεται με εξάνθημα, πυρετό και βήχα και μπορεί να οδηγήσει σε επιπλοκές από το αυτί, τους πνεύμονες και τον εγκέφαλο. Η ερυθρά εμφανίζεται με εξάνθημα και πυρετό και εάν προσβληθεί η έγκυος από τη νόσο μπορεί να οδηγήσει σε σοβαρές ανωμαλίες του εμβρύου. Η παρωτίτιδα εμφανίζεται με διόγκωση της παρωτίδας, αδένας που βρίσκεται στην γωνιά της κάτω σιαγόνας και μπορεί να προκαλέσει βλάβες στους όρχεις και στις ωοθήκες. Μετά την εισαγωγή του εμβολίου έχει μειωθεί δραματικά η συχνότητα των τριών νόσων.
    Η συχνότητα των τριών αυτών νόσων έχει μειωθεί δραματικά μετά την έναρξη του εμβολιασμού εντούτοις ο εμβολιασμός πρέπει να συνεχίζεται για τους εξής λόγους:

    • Άτομα που επισκέπτονται ή μεταναστεύουν από περιοχές που δεν εμβολιάζονται για ιλαρά μπορούν να μεταδώσουν τον ιό σε άτομα που δεν έχουν εμβολιαστεί.
    • Εάν μια έγκυος νοσήσει από ιλαρά αυτό μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρο τοκετό ή αποβολή.
    • Οι σοβαρότερες επιπλοκές της παρωτίτιδας συμβαίνουν στους ενήλικες (συμπεριλαμβανομένου της ορχίτιδας που μπορεί να οδηγήσει σε στείρωση).
    • Όταν τα παιδιά είναι εμβολιασμένα αυτό οδηγεί σε προστασία των ενηλίκων αλλά και των άλλων παιδιών.

    Ηλικία χορήγησης
    Η πρώτη δόση δίνεται σε ηλικία 12 έως 15 μηνών και η δεύτερη δόση σε ηλικία 4 έως 6 ετών. Εάν ο εμβολιασμός αρχίσει μετά τα 4 έτη τότε χορηγούνται δύο δόσεις του εμβολίου με ελάχιστο μεσοδιάστημα τις 4 βδομάδες. Συνήθως η δεύτερη δόση γίνεται 2 μήνες μετά την πρώτη δόση.

    Μπορεί να χορηγηθεί το εμβόλιο MMR νωρίτερα από την ηλικία των 12 μηνών;
    Ναι μπορεί να χορηγηθεί νωρίτερα σε ηλικία 6 έως 11 μηνών σε περίπτωση επιδημίας και σε ταξίδι που ενδημεί η νόσος. Εάν ένα παιδί εμβολιαστεί νωρίτερα από την ηλικία των 12 μηνών τότε πρέπει να χορηγηθούν 2 επιπλέον δόσεις στην ηλικία 12 με 14 μηνών και στην ηλικία των 4 με 6 ετών.

    Οδός χορήγησης
    Χορηγείται με υποδόρια ένεση στο δελτοειδή μυ (χέρι) ή την προσθιοπλάγια επιφάνεια του μηρού (πόδι).

    Πιθανές επιπλοκές από εμβόλιο MMR
    Το 5-15% των παιδιών που εμβολιάζονται με MMR εμφανίζουν πυρετό 6 με 12 ημέρες μετά τον εμβολιασμό που διαρκεί συνήθως 1 έως 2 ημέρες και σπανιότερα 5 ημέρες. Μπορεί επίσης να παρουσιάσουν εξάνθημα, πόνο στις αρθρώσεις και πολύ σπάνια μπορεί να προσβληθεί ο εγκέφαλος,
    Το εμβόλιο της παρωτίτιδας μπορεί να προκαλέσει παροδική κώφωση, πτώση των αιμοπεταλίων του αίματος. ορχίτιδα και διόγκωση παρωτίδων. Μπορεί επίσης να παρουσιάσουν σπασμούς και η πιθανότητα είναι μεγαλύτερη στα παιδιά που έχουν ιστορικό πυρετικών σπασμών.

    Λόγοι αναβολής ή αποφυγής του εμβολίου.
    1. Πυρετός
    2. Σε περιπτώσεις που το παιδί παίρνει συγκεκριμένα φάρμακα, όπως η κορτιζόνη
    3. Εγκυμοσύνη
    4. Άτομα που έχουν διαταραχές στο αμυντικό τους σύστημα
    5. Σε περίπτωση προηγούμενης σοβαρής αλλεργικής αντίδρασης στον εμβολιασμό
    6. Σοβαρή αλλεργική αντίδραση στο αντιβιοτικό νεομυκίνη ή ζελατίνη

    Υπάρχει συσχέτιση του MMR με τη εμφάνιση αυτισμού ή σακχαρώδη διαβήτη τύπου 1;
    Μελέτες που έχουν γίνει δεν τεκμηριώνουν συσχέτιση της εμφάνισης αυτισμού και σακχαρώδη διαβήτη με το εμβόλιο.

    ΜΜR και εγκυμοσύνη
    Εάν χορηγηθεί κατά λάθος σε έγκυο δεν αποτελεί ένδειξη διακοπής της εγκυμοσύνης. Γυναίκες στις οποίες έγινε MMR πρέπει να περνούν τουλάχιστον 28 μέρες για να μείνουν έγκυες (θεωρητικό ρίσκο για λοίμωξη του εμβρύου).

    MMR και εξέταση Mantoux
    Μπορεί να γίνουν την ίδια μέρα. Εάν χορηγηθεί MMR τότε Mantoux γίνεται 4 έως 6 βδομάδες μετά.

    MMR και λήψη κορτικοειδών
    Παιδιά που λαμβάνουν κορτικοειδή σε δόση μεγαλύτερη από 20mg/Kg πρεδνιζόνης για πάνω από 14 ημέρες τότε θεωρούνται ανοσοκατασταλμένα και πρέπει να περάσει ένας μήνας μετά τη διακοπή τους για να γίνει το εμβόλιο. Εάν τα παιδιά λαμβάνουν εισπνεόμενα κορτικοειδή δεν υπάρχει πρόβλημα χορήγησης του εμβολίου.

    Αλλεργία στο αυγό και MMR
    Το εμβόλιο παρασκευάζεται σε καλλιέργεια εμβρυικών κυττάρων κοτόπουλου και δεν περιέχει σημαντικά ποσά διασταυρούμενης αντίδρασης πρωτεϊνών του αυγού. Επομένως το ιστορικό αλλεργίας στο αυγό δεν αποτελεί αντένδειξη χορήγησης του εμβολίου. Δεν χρειάζεται να γίνονται δερματικά τεστ για έλεγχο αλλεργίας στο αυγό.

    Συγχορήγηση εμβολίου MMR με άλλα εμβόλια
    Μπορεί να δοθεί ταυτόχρονα με άλλα εμβόλια. Εάν δε χορηγηθεί ταυτόχρονα με το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς τότε πρέπει να δοθεί 28 ημέρες μετά. Η χορήγηση πρέπει να γίνονται σε ξεχωριστές σύριγγες και η ένεση να γίνεται σε ξεχωριστό σημείο.

    Εμβολιασμός με MMR και μεταγγίσεις παραγώγων αίματος
    Το εμβόλιο MMR όπως και τα άλλα εμβόλια από ζωντανούς μικροοργανισμούς πρέπει να χορηγούνται 14 ημέρες πριν τη χορήγηση των παραγώγων αίματος. Εάν χορηγηθούν σε μικρότερο χρονικό διάστημα πρέπει να επαναληφθεί η δόση ή να γίνει έλεγχος εάν έχει επέλθει προστασία από τη νόσο.
    Σε περίπτωση χορήγησης συμπυκνωμένων ερυθρών ο εμβολιασμός αναβάλλεται 3 μήνες μετά. Εάν χορηγηθούν ανοσοσφαιρίνες το χρονικό διάστημα που απαιτείται να μεσολαβήσει εξαρτάται από τη δόση των ανοσοσφαιρινών. Σε νόσο Kawasaki που χορηγούνται ανοσοσφαιρίνες αναβάλλεται ο εμβολιασμός με MMR για 11 μήνες.

    Αποτελεσματικότητα του εμβολίου MMR
    Το εμβόλιο προστατεύει σε ένα ποσοστό 99% από την εμφάνιση ιλαράς και 95% από την εμφάνιση παρωτίτιδας και ερυθράς όταν δοθεί στον κατάλληλο χρόνο.




    Sent from my iPhone 4s using Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alex_ : 02-11-13 στις 18:06

  4. The Following 6 Users Say Thank You to Alex_ For This Useful Post:

    aristent (04-11-13), jimdros (04-11-13), Konstantinos E60 (05-11-13), Panos 316T (02-11-13), stavr (02-11-13), Vasilis (04-11-13)

  5. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    437
    Thanked
    218
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Φιλε Αlex σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου και ολες τις παραπανω πληροφοριες. Για το συγκεκριμενο εμβολιο MMR (και οχι ΜRR που εγραψα....μαλλον ειχα στο νου μου το κανα γρηγορο ΜR απο το GT5....) δεν ξερω αν θα μπορουσα να το αποφυγω και να το κανει ο μικρος ποιο μετα γυρω στα 4-5 του χρονια. Θα ρωτησω τη γιατρο μας και βλεπουμε....Ευχαριστω και παλι

  6. The Following User Says Thank You to stavr For This Useful Post:

    Alex_ (05-11-13)

  7. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω θα μιλησω απο την εμπειρια μου.
    Στο πρωτο παιδι και με ενα σταυρο αλλεργια στο αυγο, για να κανουμε το εμβολιο πηγαμε στο λοιμωδων στο παιδων και καναμε test δερμοαντιδραση για να δουμε αν θα το κανει. Το καναμε κανενα προβλημα.
    Στο δευτερο παιδι ειχε ως παρενεργεια μια ελαφρια μορφη ιλαρας χωρις αλλα προβληματα!
    Στο τριτο δεν ειχαμε κανενα θεμα,
    Να θυμασαι οτι αυτο το εμβολιο κανει πυρετο μετα απο 8 ημερες!!
    Οπως και να ξερεις οτι θα βρεις μπροστα σου σχεδον
    παντου ζητανε(σχολεια κλπ) το βιβλιαριο υγειας που δειχνει το ιστορικο σε εμβολιασμους του παιδιου.Προσωπικη μου φιλικη αποψη ειναι να μη φοβασαι το mmr , να συζητησεις το θεμα με τον παιδιατρο σου και να ακολουθησεις τις ιατρικες οδηγιες.

    ΥΓ φιλικη αποψη ,για αλλο απο τα εμβολια θα επρεπε να ανησυχουμε...

  8. The Following 4 Users Say Thank You to Nino For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (05-11-13), RallyArt (04-11-13), stavr (04-11-13), Vasilis (04-11-13)

  9. #5
    Εγγραφή
    02-02-12
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    269
    Thanked
    340
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nino Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα μιλησω απο την εμπειρια μου.
    Στο πρωτο παιδι και με ενα σταυρο αλλεργια στο αυγο, για να κανουμε το εμβολιο πηγαμε στο λοιμωδων στο παιδων και καναμε test δερμοαντιδραση για να δουμε αν θα το κανει. Το καναμε κανενα προβλημα.
    Στο δευτερο παιδι ειχε ως παρενεργεια μια ελαφρια μορφη ιλαρας χωρις αλλα προβληματα!
    Στο τριτο δεν ειχαμε κανενα θεμα,
    Να θυμασαι οτι αυτο το εμβολιο κανει πυρετο μετα απο 8 ημερες!!
    Οπως και να ξερεις οτι θα βρεις μπροστα σου σχεδον
    παντου ζητανε(σχολεια κλπ) το βιβλιαριο υγειας που δειχνει το ιστορικο σε εμβολιασμους του παιδιου.Προσωπικη μου φιλικη αποψη ειναι να μη φοβασαι το mmr , να συζητησεις το θεμα με τον παιδιατρο σου και να ακολουθησεις τις ιατρικες οδηγιες.

    ΥΓ φιλικη αποψη ,για αλλο απο τα εμβολια θα επρεπε να ανησυχουμε...
    Σωστός ο φίλος..
    Στην Μεγάλη μου το κάναμε κανονικά, και είχαμε μια μέτρια μορφή ιλαράς...
    Στην μικρούλα μου θα το ξανακάνουμε.
    Καλύτερα εμβόλια παρά αντιβιώσεις και για να μην το πάμε βαθύτερα ας μείνουμε εκεί....
    ΠΑΝΤΑ να συνεννοείστε και να μιλάτε με τον παιδίατρο σας
    M3 E46 PoWeR
    Stig said for the M3: " It was such a gem I wanted to kiss the designer."

  10. The Following 2 Users Say Thank You to RallyArt For This Useful Post:

    Nino (04-11-13), stavr (04-11-13)

  11. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    437
    Thanked
    218
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Φιλε Νινο για ποιο αλλο λες??

    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδες!!!

  12. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    το εμβολιο για ηπατιτιδα Β ισως εχει μια συσχετιση με καποια νοσο..

  13. The Following 3 Users Say Thank You to Nino For This Useful Post:

    Eleni (05-11-13), Konstantinos E60 (05-11-13), stavr (04-11-13)

  14. #8
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Οι φαρμακοβιομηχανιες δεν ειναι φιλανρωπικα ιδρυματα. Σκοπος τους ειναι το κερδος.
    Πιστευω να το καταλαβαινετε.
    Big Pharma...

    Εχετε ακουσει ιστοριες για το πως λειτουργουν οι φαρμακοεταιριες και κατ'επεκταση οι "ιατρικοι επισκεπτες". Μερικοι θα τις εχετε "ζησει" κιολας.

    Προφανως δεν γενικευω, και μακαρι και οι γιατροι που τυχαινει να βρεθουν στο δρομο μας να ειναι πρωτα Ανθρωποι.
    Ξερουμε τι πειρασμος ειναι το χρημα, και ποσο διαφθειρει τις ψυχες των ανθρωπων.


    Κανεις δεν αγαπαει το παιδι σας οσο εσεις.
    Στο τελος, την ευθυνη για το παιδι εχει ο γονεας. Οχι ο παιδιατρος.
    Και μη φοβαστε να ακουσετε ολες τις αποψεις γυρω απο ενα θεμα,
    δε θα σας κανει καποιος με το ζορι να πιστεψετε κατι που δε θελετε.

    Αμα δε βαριεστε δειτε το
    "Shots in the dark".


  15. The Following 4 Users Say Thank You to nikos1400 For This Useful Post:

    Alex_ (05-11-13), Eleni (05-11-13), Konstantinos E60 (05-11-13), stavr (05-11-13)

  16. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    437
    Thanked
    218
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ναι ρε Νικο δεν αντιλεγω το χρημα κυβερνα και οι φαρμακοβιομηχανιες αποσκοπουν στο κερδος σιγουρα. Τα εμβολια σκοτωνουν τα παιδια μας......????? Σκοτωσαν εμας??
    Με το μικρο μου το μυαλο εγω ρωτω....αν ο στοχος ειναι το "depopulation" ποιος θα τα αγοραζει τα φαρμακα για να εχουν κερδος οι παραπανω??? Μονοι τους θα τα πινουν?? Την εποχη που εμβολιαζομασταν εμεις δεν υπηρχε ο σκοπος για το κερδος?? Τωρα τους ηρθε να πλουτισουν? η μηπως δεν υπηρχαν φαρμακοβιομηχανιες τοτε (πριν 30 χρονια)??
    Να παω σε ομοιπαθητικο οκ, και να μην κανω τα εμβολια στο παιδι μου.....να μου δωσει τι??? φαρμακευτικα σκευασματα, "ματζουνια" τα λεγανε στο χωριο μου, που δεν ειναι εγκεκριμενα απο κανενα διεθνως αναγνωρισμενο οργανισμο!!!! Εχω μιλησει με 2 ομοιπαθητικους εως τωρα, ο ενας οταν τον ρωτησα αν ειναι γιατρος εκανε το κουνελι.....ο αλλος μου συστηθηκε ως παθολογος. Και οι δυο μου λεγανε για καταστασεις πνευματικες και ψυχολογικες, καρμα, και ψυχοσυνθεση........ και γενικως πραγματα που θα ακουγα να πηγαινα σε ινδο γκουρου και οχι σε γιατρο για το παιδι μου.
    Μπορει καποιος παιδιατρος να μου αποκλεισει καταστασεις και να μου δωσει εγγυησεις ??? ΟΧΙ....... και δεκντον εως ενα σημειο, μιας και οοοολα τα φαρμακα-εμβολια εχουν παρενεργειες.
    Μπορει καποιος ομοιπαθητικος να μου δωσει εγγυησεις οτι το παιδι μην κανοντας τα εμβολια δεν θα το βρει μπροστα του στο μελλον??? ΟΧΙ

    Λοιπον οπως το γραφεις και παραπανω το βαρος της αποφασης πεφτει στο γονιο οποιο κι αν ειναι αυτο.

  17. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    στον συγχρονο πολιτισμενο κοσμο που ζουμε, πρωτες αιτιες θανατου ειναι τα ατυχηματα και οι εκφυλλιστικες νοσοι.
    Υπαρχουν ομως λαοι που στο 2013 εχουν πρωτη αιτια θανατου τα λοιμωδη νοσηματα.
    Ετσι αν η αγνοια,αντιδραση,συνομωσιο λογια ή η γενικοτερη εκπτωση σε ολα μας κανει να χασουμε τον "ενθουσιασμο" για τον εμβολιασμο τοτε κινδυνευουμε να ζησουμε τραγικες καταστασεις του παρελθοντος.
    Ενα μικρο παραδειγμα ειναι οτι καποτε πεθαινε κοσμος (παιδια) απο παρωτιτιδα απο διφθεριτιδα κλπ, ναι αγαπητοι ετσι ειναι.
    Ο παγκοσμιος οργανισμος υγειας και διεθνης μελετες εχουν αποδειξει τα ωφελη, βεβαια παντου θα βρουμε και θεωριες συνωμοσιας ή εναλλακτικες μορφες προληψης των λοιμωδων νοσηματων.
    Το θεμα ειναι ποσο μας δικαιωνει να περνουμε αποφασεις για τα παιδια μας,και να αρνουμαστε τον εμβολιασμο αυτων.
    Ευτυχως εδω ερχεται η νομοθεσια και ειναι ξεκαθαρη.
    Σε οσους λοιπον υποστηριζουν παρομοιες αποψεις μη εμβολιασμου, θα ηθελα να ρωτησω το εξης
    Αν θα κανατε αυριο ενα ταξιδι στην αφρικη θα το κανατε χωρις εμβολιο για τυφο,ηπατιτιδαΑ, κιτρινο πυρετο και χαπια για την ελονοσια η εμβολιο για τον μηνηγγιτιδοκκο??
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nino : 05-11-13 στις 16:45

  18. The Following 6 Users Say Thank You to Nino For This Useful Post:

    Bitz (07-11-13), Eleni (05-11-13), fast-enough (05-11-13), katsaraios (08-05-14), Konstantinos E60 (06-11-13), stavr (05-11-13)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP