Σελίδα 12 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112131422 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 111 έως 120 από 275

Θέμα: 5W-40 Λάδια επιλογή?

  1. #111
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ''Στα multi-grade lubricants ενα πχ 5-40 σημαινει οτι σε "κρυα" κατασταση συμπεριφερεται σαν monograde "5αρι" και σε θερμοκρασια λειτουργιας σαν 40αρι''
    Αυτο ειναι απολυτα σωστο.

    ''Στους 100 βαθμους θα ειναι σαν 30αρι. Στους 110 σαν 20αρι''
    Εδω νομιζω τα ειπες λιγο αναποδα, καθως οσο ανεβαινει η θερμοκρασια τοσο πιο πολυ λεπτορευστο γινεται το λαδι, αρα θα συμπεριφερεται ολο και πιο πολυ σαν μεγαλυτερο νουμερο.

  2. The Following User Says Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    bakalos (23-11-20)

  3. #112
    Εγγραφή
    28-05-20
    Περιοχή
    Διονυσος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Thanked
    27
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Ναι εχεις δηκιο δεν το ανεφερα σωστα (ειχα στο μυαλο μου το συγκριτικο των mono-grade).
    Οπως πολυ σωστα αναφερεις και συγνωμη για το τυπογραφικο λαθος,
    οσο ανεβαινει η θερμοκρασια του λιπαντικου ειναι σα να εχουμε μικροτερο δευτερο νουμερο στο δεικτη ιξωδους,
    πχ το 5-40 γινεται 5-30, 5-20 κοκ...

  4. #113
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αυτή η φθίνουσα πορεια εχει συνέπειες στην λειτουργία του μοτερ;
    Λιπαινει σωστα;
    Καιει παραπάνω λαδι;

  5. #114
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγω απ οσο ξερω για να φτασουμε σε σημειο το λαδι να μην κανει καλα τη δουλεια του, οι θερμοκρασιες πρεπει να ξεφυγουν κατα πολυ. Επισης η συχνη υπερθερμανση των λαδιων τα καθιστα ολο και πιο ανισχυρα να κανουν τη δουλεια τους οπως αναφερθηκε και παραπανω....και 2000 χιλιομετρα να εχουν δηλαδη αν εχουν καψει πολλες φορες υπερβολικα πχ σε παρατεταμενα πατηματα για πολλη ωρα σε εθνικη κλπ τοτε θελουν αλλαγη.

  6. #115
    Εγγραφή
    28-05-20
    Περιοχή
    Διονυσος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Thanked
    27
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    για αλλη μια φορα πολυ ενδιαφεροντα αυτα που λες και ευχαριστω ...ετσι οπως τα γραφεις μπακαλιστικα θελουμε για να καταλαβαινουμε
    ειχα διαβασει στο ιντερνετ μια αποψη ,απο την οποια δανειστηκα αυτο που ειπα για τα πιο στενα σωληνακια οπου επιβεβαιωνε και αυτο που λες για την εξωτερικη θερμικρασια και ποσο ρολο παιζει στην επιλογη λιπαντικου.ενας αμερικανος που οδηγει ενα γραν τσεροκι στην βολιβια,λεει πως με ενα 5-30 ειναι σουπερ ευχαριστημενος και στα 40αρια που χτυπαει εκει και στα χιονια τον χειμωνα αναβαση και δεν ανεβαινει καθολου η θερμοκρασια.

    και ηρθαμε ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ αυτου πoυ θελουμε ολοι να μαθουμε και εχουμε απορια.
    για το πρωτο αριθμο τον μικρο και την επιλογη του μας νοιαζει και η εξωτερικη θερμοκρασια οποτε ολα καλα και κατανοητα. το 5αρι μας καλυπτει στην ελλαδα στις περισοτερες περιοχες.

    σε φαση ΦΟΥΛ ΦΟΡΤΙΟΥ ΟΜΩΣ, οπως γραφεις ,πως εμεις ξερουμε ΤΙ ΙΞΩΔΕΣ χρειαζεται? αν χρειαζεται 30αρι,40αρι μεσα απο φασμα των 2 ( σε εμενα τουλαχιστον ) επιλογων που μας δινει η εταιρεια? ποια ειναι η σωστη επιλογη και καλυτερη? η' ειναι το ιδιο και εχει μικρη διαφορα?
    Αυτο ειναι κατι που επι του πρακτεου και ευκολα το "βλεπουμε" απο το θερμομετρο λαδιου (τα οποια μετρανε θερμοκρασια λαδιου στην εισοδο πριν τον κινητηρα, δηλαδη μετα απο φιλτρο και ψυγειο αν υπαρχει).
    πχ πολλα συγχρονα αυτοκινητα ευκολα το δειχνουν μεσω obd, οπου εκει μπορεις να δεις σε καθε φαση φορτιου του κινητηρα το φασμα θερμοκρασιων VS φορτιου.
    Σε πολυ μεσες ακρες (χωρις να το γενικευουμε) "ταβανι" πρεπει να ειναι οι 110 βαθμοι κελσιου, οπως και να μη ζοριζουμε τον κινητηρα οταν το λαδι ειναι κατω απο 80 βαθμους. Και παλι ομως δεν γενικευουμε...
    Υπ'οψιν πως πρεπει να μπει σαν παραμετρος και το οτι οταν το λιπαντικο μας ψυχει σωστα, εχει μια ταση να ανεβαζει πιο ευκολα θερμοκρασια κατι απολυτως λογικο και θεμιτο.

    Ενας αλλος τροπος ειναι να παρατηρεις το χρωμα/καθαροτητα και υφη του λιπαντικου.
    πχ εχει τυχει να αλλαξω λαδια μετα απο ενα πολυ γρηγορο ταξειδι (πηγαινε-ελα κεντρικη/βορεια Ελλαδα + πιστα) οπου τα ειδα οτι μαυρισανε αμμεσως και μυριζανε εντονα βενζινη, δεν ειχε "σπασει" ακομα το ιξωδες αλλα ηδη ειχε αρχισει να "ανεβαινει".
    Υποψιν οτι οταν το λιπαντικο μολυνεται απο μερικο/περηστασιακο blow by (που ειναι αναμενομενο σε πολυ πιεσμενα μοτερ) στην αρχη και για λιγο το ιξωδες "ανεβαινει" και μετα πεφτει αποτομα (αυτο που λεμε "σπαει και γινεται "νερο").

    Τελος
    Ενας ακομα "δεικτης" ειναι οι αναθυμιασεις.
    Οσο λιγοτερες τοσο καλυτερα.


    Αν σε μπερδεψα:
    πχ σε μοτερ που ο κατασκευαστης δινει 5-30 σαν first refiel lubricant
    Δεδομενο οτι εχεις "ειδικο βαρος" στο δεξι σου ποδι τοτε το να πας σε 5-40 ειναι καλη κινηση και (περαν της διαδηκασιας "πλυσης"/εναλαγης λιπαντικυου) δεν εχεις καμια παρενεργια,
    κοινως καλο κανεις κακο δεν κανεις.


    Τελος να ξερουμε πως καποιες φορες το να παμε σε λιπαντικο ανωτερων προδιαγραφων (οχι ντε και καλα ιξωδες) δεν κανει ποτε "κακο".
    Στην χειροτερη (τροπων τινα) ειναι υπερβολη, δηλαδη με την εννοια οτι οταν πληρωνουμε κατι παραπανω χωρις να εχουμε καποιο ουσιαστικο ωφελος VS με την ΟΕΜ κατασταση.

    Δυστηχως δεν ειναι ευκολο να γενικολογησουμε,
    η καθε περιπτωση πρεπει να εξεταζεται ξεχωριστα.

  7. #116
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οχι δεν με μπερδεψες αλλα εγω ειμαι ατμοσφαιρικος χωρις πιεση λαδιου στην οθονη και χωρις βεργα στο λαδι.

    αλλα δεν με πειραζει γιατι στο τελος εχω απαντηση ,ναι εχω βαρυ ποδι και ακομα και στα προαστια που γυρναω καθημερινα ετσι παω.το μονο μειονεκτημα στον τροπο χρησης μου ειναι οτι κανω πολλα σταματηματα κρυα λογω δουλειας μεσα στην μερα σε κοντινες αποστασεις ,αν μπορεις να το πεις, των 6 χιλ. μπορει απο το πρωι μεχρι το μεσημερι να κανω πανω απο 10 αν θεωρειτσι πολυ.οποτε το 5 αριγια τον τροπο οδηγησης μου και το κλιμα της θεσσαλονικης φανταζομαι οτι με καλυπτει. στον δευτερο αριθμο χρησιμοποιω το 30αρι οπως λεει η μαμα.και μου ειπαν να παω σε 40αρι γιατι οπως λες και εσυ ''οσο ανεβαινει η θερμοκρασια του λιπαντικου ειναι σα να εχουμε μικροτερο δευτερο νουμερο στο δεικτη ιξωδους'' οποτε να ειμαι καλυτερα προστατευμενος με το μεγιστο των προδιαγραφων που δινει ο κατασκευαστης αν χρειαζομαι καλυτερη προστασια,οταν το λαδι αρχισει και κατεβαινει σαν συμπεριφορα γινεται πιο λετπο.αλλο να ξεκινας απο 30αρι και αλλο απο 40αρι.ισως αυτο να ενοουν αυτοι που μου ειπαν οτι γινεται πιο λεπτο.βεβαια αυτοι το καταλαβαινουν οτι γινεται εξαιτιας της εξω θερμοκρασιας αλλα εσυ το ανελυσες σωστα και αφορα τις πιεσεις που δεχεται ο κινητηρας.

  8. #117
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    https://www.google.com/url?sa=t&sour...=1600166297659

    Μπορεί κάποιος να εξηγήσει χαρακτηριστικά λειτουργίας αυτού του λαδιου;
    Πρακτικά και απλά...

  9. #118
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

  10. #119
    Εγγραφή
    28-05-20
    Περιοχή
    Διονυσος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Thanked
    27
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Απλα θελουν ενα κομματι απο την "πιτα" που κατεχει αυτο https://www.filters.gr/wp-content/up...ECH-10W-50.pdf
    Που ειχε δημιουργηθει για λογαριασμο του M division της BMW για τις ατμοσφαιρικες εκδοσεις του 3,κατι κυβικα (διορθωστε με please αν κανω λαθος, 3,2 ηταν αν θυμαμαι καλα),
    στροφαριστου 6κυλινδρου κινητηρα απο τον καιρο που ειχαν θεματα με το dynamic balance των στροφαλοφορων και "σφιγγανε" τα κουζηνετα.
    Τωρα αν υπαρχει further background στην ιστορια, δεν ασχοληθηκα περαιτερω οποτε δεν γνωριζω.

  11. The Following User Says Thank You to mechanic For This Useful Post:

    BILL007 (05-10-20)

  12. #120
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οπου και αν εψαξα, το ιδιο πραγμα λενε..4,250 λιτρα παιρνει το δικο μου οσο ηξερα δλδ..αντε και 4,300 δεν πειραζε..αλλα να μου πουνε μεσα απο την αντιπροσωπεια οτι εχουν οδηγια απο την γερμανια να βαζουνε 4,400 το μαθαινω πρωτη φορα μετα απο 10 χρονια..
    και το μαξ στην ηλεκτρονικη σταθμη?
    εκεινο δεν ειναι το μαξιμουμ..απλα το εβαλαν για λογους μαρκετινκ οτι θελει λιγοτερο λαδι,οπως ελεγαν και την αλλαγη λαδιων σε 25.000 χιλ.,το σταρτ -στοπ κ.λ.π..οικονομικο αυτοκινητο στην συντηρηση, μαρκετινγκ ,κ/λ/π.
    και δλδ ποσο λαδι μπορει ν παρει και ποιο ειναι το μαξιμουμ?

    5 λιτρα!!! τι λετε ρε παιδια,βαζετε 5 λιτρα? οχι εμεις εδω σε καθε αλλαγη βαζουμε 4,400,αλλα μπορει να παρει..

    τι λετε, ρε παιδια ??? ποια ειναι η αποψη σας???

Σελίδα 12 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112131422 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP