Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 113

Θέμα: Μεσοδιαστηματα αλλαγης λαδιων

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν θυμαμαι που το εχω διαβασει Νικο, αλλα το μυστικο στις αλλαγες λενε οτι δεν ειναι τς χιλιομετρα, αλλα οι ωρες λειτουργιας.
    Δηλαδη τεντωμενο παραδειγμα, μπορει να κανεις 10·000 χλμ με 6η σε αυτοκινητοδρομο και 3.000 στροφες < εικοσι ωρες πρωτη δευτερα και 700 χλμ στην κινηση στον Κηφισο.
    Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο και ρωταω, λογικα αφου δουλευει ο κινητηρας καποια φθορα θα εχουν τα λαδια.
    Γενικα παντως το λαδι θα παραμεινει σκοτεινη ζωνη για εμενα απο τη στιγμη που δεν εχω ιδεα για αυτο.
    Για αυτο μου αρεσουν και τα διχρονα, γιατι δεν ασχολουμαι με αλλαγες και τετοια. 2% στο καυσιμο και τελος.

    Εχω βεσπα που πριν την αλλαγη στο κυλινδροπιστονο για αλλαγη κυβισμου, ειχε γραψει 65.000 χλμ και ηταν καθρεφτης οταν την ανοιξαμε.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    Nino (09-02-10), Thomelef (27-04-13)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θυμαμαι που το εχω διαβασει Νικο, αλλα το μυστικο στις αλλαγες λενε οτι δεν ειναι τς χιλιομετρα, αλλα οι ωρες λειτουργιας.
    Δηλαδη τεντωμενο παραδειγμα, μπορει να κανεις 10·000 χλμ με 6η σε αυτοκινητοδρομο και 3.000 στροφες < εικοσι ωρες πρωτη δευτερα και 700 χλμ στην κινηση στον Κηφισο.
    Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο και ρωταω, λογικα αφου δουλευει ο κινητηρας καποια φθορα θα εχουν τα λαδια.
    Γενικα παντως το λαδι θα παραμεινει σκοτεινη ζωνη για εμενα απο τη στιγμη που δεν εχω ιδεα για αυτο.
    Για αυτο μου αρεσουν και τα διχρονα, γιατι δεν ασχολουμαι με αλλαγες και τετοια. 2% στο καυσιμο και τελος.

    Εχω βεσπα που πριν την αλλαγη στο κυλινδροπιστονο για αλλαγη κυβισμου, ειχε γραψει 65.000 χλμ και ηταν καθρεφτης οταν την ανοιξαμε.
    Ειναι οι ωρες ,τα χλμ ,οι θερμικες καταπονήσεις και γενικά πολλά δεδομένα που αναλύει ο υπολογιστής για να σου βγάλει ενδειξη αλλαγής λαδιών.
    Την πρωτη ενδειξη για αλλαγή σε εμένα την έβγαλε στις 16000 χλμ !!
    και υπόψιν οτι το αυτοκίνητο είναι αυτόματο και η καθημερινες μετακινήσεις στην πόλη γίνονται με 1500-2000 σ/λ αλλα ήταν καλοκαίρι και τα ταξιδάκια στην Χαλκιδική επιβεβλημένα με ότι αυτό συνεπάγεται.( 38-40 C , μποτιλιάρισμα κτλ)
    Η αμέσως επόμενη ένδειξη έδειχνε αλλαγή στις 24.000 χλμ ασχέτως αν αλλάχθηκαν στις 15.000

  4. #3
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    To ποστ αυτο ειναι πολυ χρησιμο. Ειχα ποσταρει και εγω αντιστοιχη φωτο απο S50 μοτερ με καπου 60000 μιλια στο αλλο φ, με εικονα αντιστοιχη, λιγο καλυτερη.

    Η ουσια ειναι μια. Οτι τα service intervals που δειχνει το ΟΒC για αλλαγες λαδιων ειναι προσαρμοσμενα στον τροπο με τον οποιο πουλα αυτοκινητα η BMW στην Αμερικη, αντιστοιχο με την Ελληνικη μακροενοικιαση. Πανω απο τα μισα πωλουνται ετσι με αποτελεσμα η συντηρηση για τα πρωτα 2 η 3 χρονια που διαρκει συνηθως η συμβαση να επιβαρυνει την εταιρεια. Ετσι περιοριζεται η υποχρεωση του εκμισθωτη και μειωνεται το κοστος. Ουτως η αλλως τα πρωτα 4 χρονια που το αυτοκινητο ειναι σε εγγυηση στην Αμερικη, το αμαξι αντεχει. Μετα τι γινεται.

    Και στην Ευρωπη πριν 20 χρονια ηταν αδιανοητο να κρατας το ιδιο λαδι τοσα χιλιομετρα. Σιγα σιγα, οταν αναπτυχθηκε το lease και οι εταιρικοι στολοι αρχισαν να ανεβαζουν τα χλμ και τα εχουν φτασει στα 30-35 χιλιαδες.

    Οι φωτο παντως ειναι για εμετο, με τη καλη εννοια βεβαιως...

  5. The Following 4 Users Say Thank You to gnx For This Useful Post:

    GIWRGOSPR (13-04-10), kplc16 (09-02-10), Nikos (10-02-10), skandalis447 (09-02-10)

  6. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gnx Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ποστ αυτο ειναι πολυ χρησιμο. Ειχα ποσταρει και εγω αντιστοιχη φωτο απο S50 μοτερ με καπου 60000 μιλια στο αλλο φ, με εικονα αντιστοιχη, λιγο καλυτερη.

    Η ουσια ειναι μια. Οτι τα service intervals που δειχνει το ΟΒC για αλλαγες λαδιων ειναι προσαρμοσμενα στον τροπο με τον οποιο πουλα αυτοκινητα η BMW στην Αμερικη, αντιστοιχο με την Ελληνικη μακροενοικιαση. Πανω απο τα μισα πωλουνται ετσι με αποτελεσμα η συντηρηση για τα πρωτα 2 η 3 χρονια που διαρκει συνηθως η συμβαση να επιβαρυνει την εταιρεια. Ετσι περιοριζεται η υποχρεωση του εκμισθωτη και μειωνεται το κοστος. Ουτως η αλλως τα πρωτα 4 χρονια που το αυτοκινητο ειναι σε εγγυηση στην Αμερικη, το αμαξι αντεχει. Μετα τι γινεται.

    Και στην Ευρωπη πριν 20 χρονια ηταν αδιανοητο να κρατας το ιδιο λαδι τοσα χιλιομετρα. Σιγα σιγα, οταν αναπτυχθηκε το lease και οι εταιρικοι στολοι αρχισαν να ανεβαζουν τα χλμ και τα εχουν φτασει στα 30-35 χιλιαδες.

    Οι φωτο παντως ειναι για εμετο, με τη καλη εννοια βεβαιως...

    Και οι επιστημονικες μελετες πριν 20 χρονια ηταν .... σε ολους τους τομεις τι συγκρινουμε τωρα ,εδω πριν εικοσι χρονια αν σου ελεγαν οτι ενα μαραφετι 100 gr θα ειναι τηλεφωνο video καμερα gps και pocket pc θα γελαγες...

    Επειτα το bc ειναι αποτελεσμα μελετης ερευνας πολλων και διαφορων επιστημονικων ομαδων μη τα απαξιωνουμε ολα... ο καθενας μπορει να πραξει κατα βουληση οσον αφορα το αμαξι του αλλα μεχρι εκει, μην τα γρεμιζουμε ολα με ισοπεδωτικες θεωριες και προς Θεου δεν υπαρχει δολος στη bmw και το κανει αυτο για την Αμερικη και εδω τα δικα μας θα καταστραφουν!!
    Τεσπα το πιο πολυσυζητημενο και πιο "αλυτο" θεμα θα ειναι τα λαδια και οι αλλαγες τους, ας πραξει ο καθενας οπως κρινει δικη του η τζεπη δικο του και το αμαξι.

  7. The Following User Says Thank You to Nino For This Useful Post:

    Driver M (09-02-10)

  8. #5
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Τι εχει βελτιωθει δηλαδη σε 20 χρονια; Τα λαδια; Τα λαδια ειναι τα ιδια τοσα χρονια. Θεωρεις οτι η εικονα αυτη του μοτερ ειναι νορμαλ;

  9. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τα λάδια, σίγουρα δεν είναι ίδια τα τελευταία 20 χρόνια, όπως και η τεχνολογία των κινητήρων. Προφανώς η εικόνα του κινητήρα αυτού δεν είναι φυσιολογική, αλλά δεν ξέρουμε αν προέρχεται από το ότι άλλαζε λάδια κάθε 25.000 χλμ, ή γιατί άλλαζε σε πολύ μεγαλύτερα διαστήματα, ή γιατί έβαζε κακή ποιότητα λαδιών (όχι πλήρως συνθετικά) κλπ. Πάντως, κάποιος που αλλάζει κάθε χρόνο λάδια (κατάλληλα για τον κινητήρα του) με 10-15.000 χλμ, σίγουρα τέτοια κατάσταση δε θα δει στον κινητήρα του, ούτε σε150.000, ούτε σε 250.000 χλμ.

    Εδώ είναι και μια λίστα με τα longlife 04 λάδια που προτείνει η bmw:
    Συνημμένα αρχεία Συνημμένα αρχεία
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  10. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θυμαμαι που το εχω διαβασει Νικο, αλλα το μυστικο στις αλλαγες λενε οτι δεν ειναι τς χιλιομετρα, αλλα οι ωρες λειτουργιας.
    Δηλαδη τεντωμενο παραδειγμα, μπορει να κανεις 10·000 χλμ με 6η σε αυτοκινητοδρομο και 3.000 στροφες < εικοσι ωρες πρωτη δευτερα και 700 χλμ στην κινηση στον Κηφισο.
    Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο και ρωταω, λογικα αφου δουλευει ο κινητηρας καποια φθορα θα εχουν τα λαδια.
    Γενικα παντως το λαδι θα παραμεινει σκοτεινη ζωνη για εμενα απο τη στιγμη που δεν εχω ιδεα για αυτο.
    Για αυτο μου αρεσουν και τα διχρονα, γιατι δεν ασχολουμαι με αλλαγες και τετοια. 2% στο καυσιμο και τελος.

    Εχω βεσπα που πριν την αλλαγη στο κυλινδροπιστονο για αλλαγη κυβισμου, ειχε γραψει 65.000 χλμ και ηταν καθρεφτης οταν την ανοιξαμε.

    Και εγω το εχω ακουσει αυτο... εχει και την λογικη του και αν σκεφτεις οτι το bc της bmw κανει ακριβως αυτο υπολογιζει αναλογα την χρηση και το διαστημα (χιλιομετρικο) για την επομενη αλλαγη λαδιων.

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP