Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: Seat Leon SC 2013

  1. #1
    Εγγραφή
    07-08-12
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    460
    Thanked
    344
    Rides
    1

    Προεπιλογή Seat Leon SC 2013

    Ανοίγω το θέμα μιας και ξεκίνησε σιγά σιγά η αναζήτηση αυτοκινήτου, γιατί το Vectra Β '96 του πατέρα πάλιωσε πλέον και τα Χριστούγεννα θα πάει για απόσυρση. Προς το παρόν ακόμα δεν ξέρουμε αν θα πάρουμε κάποιο μεταχειρισμένο με budget εκεί στα 10-12.000 ή αν θα πάμε για καινούριο με budget 18-20.000 ευρώ max. Γι' αυτό και κοιτάμε διάφορα, μαζεύοντας πληροφορίες. Μάλλον θα κρατήσει ο πατέρας μου την Compact και το καινούριο θα είναι για μένα και την αδερφή μου.



    Πήγα λοιπόν να δω μερικά αυτοκίνητα από κοντά. Το συγκεκριμένο Seat αποτελεί έναν από τους κυριότερους στόχους, εάν τελικά πάμε για καινούριο. Τα συν του είναι:

    - Μου αρέσει σχεδιαστικά πάρα πολύ, ξυραφένιο, σπορτίφ αλλά διακριτικό (όχι κραυγαλέο), φαίνεται καλοφτιαγμένο.

    - Ωραίο ταμπλώ, άνετοι χώροι και για ψηλούς ανθρώπους και επαρκέστατος χώρος αποσκευών, ειδικά για μένα που έχω συνηθίσει στην Compact.

    - Η έκδοση FR έχει πολύ καλό εξοπλισμό και στην τιμή της δεν μπορώ να βρω άλλο με τόσο καλό εξοπλισμό. Συγκεκριμένα, το Leon SC στην έκδοση FR με τον 1.4 TSI και τα 140hp, με έξτρα (σε σχέση με τον εξοπλισμό της έκδοσης που αναφέρεται στο site) μεταλλικό χρώμα, ηλιοροφή, αισθητήρες παρακαρίσματος και τα Full LED φανάρια μπροστά βγαίνει 20.000 ευρώ με απόσυρση.

    - Χαμηλή φορολογία (με δεδομένα 2013 έχει τέλη κυκλοφορίας 110 ευρώ) λόγω κυβικών και εκπομπών CO2 (119 gr/km).

    - Ροπή (250Nm) και ιπποδύναμη (140hp) αξιοπρεπέστατη από τον 1.4 TSI. Ειδικά προερχόμενος από τον ατμοσφαιρικό Ν40 των 115hp.

    - Επιδόσεις: 0-100km: 8,2s και ρεπρίζ καλές λόγω turbo και ροπής.

    - Βάρος δηλώνει 1230 kg.

    - Group VAG, άφθονα ανταλλακτικά, καλή πιστεύω κατασκευή.

    - Με μία σχετικά απλή βελτίωση λογικά θα μπορεί να φθάσει αργότερα και τα 170-190 hp? (ABT, Revo, Oettinger, κλπ)

    Τα μείον:

    - Μπροστοκίνητο. Εντάξει, αλλάζουμε τρόπο οδήγησης, το ξέρουμε εξαρχής.

    - Seat δεν είχαμε ποτέ και δεν έχω και κανέναν γνωστό που να έχει. Έχουμε εμπειρίες για το πώς είναι κατασκευαστικά από τότε που αρχίσαν να κατασκευάζουν και να πουλάνε υπό την αιγίδα του Group? Γιατί όπως το είδα στην αντιπροσωπεία εμένα μου φάνηκε σαν ένα Golf/A3 απλά με άλλη μάσκα και σηματάκι. Σε θέμα ποιότητας εννοώ και υλικών. Και το αντίστοιχο Golf κοστίζει +2-3.000, χώρια που το Leon μου φάνηκε ομορφότερο.

    - Ακούω αρκετά για τους κινητήρες TSI, "όλο συνεργείο", κλπ. Ισχύουν, ή με σωστή συντήρηση δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα? Μήπως δηλαδή έχουν πιάσει φιλίες με τα συνεργεία όσοι ενώ παίρνουν τουρμπάτο αυτοκίνητο με κρύο μοτέρ βαράνε κόφτες παραλιακή και φανάρια, χωρίς να ελέγχουν ποτέ στάθμη και θερμοκρασία λαδιού, κλπ...

    - Από BMW σε Seat ακούγεται σαν step back, αλλά οι καιροί δύσκολοι και όταν για τα αντίστοιχα σε θέμα εξοπλισμού 116 και Α3 θέλεις 28.000+, είναι πολλά τα λεφτά δυστυχώς.

    https://www.seat.gr/leon-sc.php?act=fr
    https://www.autoblog.gr/2013/05/28/a...-leon-seon-sc/
    https://www.autoblog.gr/2013/04/12/p...-seat-leon-sc/


    Οποιαδήποτε άποψη ευπρόσδεκτη, μακάρι να βρούμε όσο περισσότερες πληροφορίες γίνεται.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Να σου πω μια ιδεα...
    Εαν δεν εχεις κατι ειδικο που ζητας απο το αυτοκινητο, η λογικη λεει τη σημερον ημεραν ντιζελ εκει στα 1,3 μεχρι 1,6 λιτρα.

    Ειτε καινουριο, ειτε ελαφρως μετχ. καποιο απο αυτα που κυκλοφορησανε τα τελευταια 2-3 χρονια.


    Αλλιως, περιμενε λιγο να παρετε κανα τετοιο:



    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  3. The Following User Says Thank You to nikos1400 For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (19-08-13)

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ειχα 3 φορες seat στο παρελθον. Ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος, κανενα προβλημα.

    Εχω το σιροκο με τον tsi (40.000χλμ) επισης μεχρι στιγμης κανενα προβλημα.

    Αν σου αρεσει (ωραιο δειχνει) εγω θα προχωρουσα.

  5. #4
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πολυ wannabe A3 δεν ειναι ?

    Το αντιστοιχο golf δε λεει ?

  6. The Following User Says Thank You to ntinos For This Useful Post:

    Azurius (19-08-13)

  7. #5
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τριπορτο? επιτελους!
    ωραιο ειναι.
    το προηγουμενο θεωρω λιγο ασχημο.
    Αυτο μου αρεσει.

    Αν σκεφτεις για σενταν δες και το skoda rapid.
    Ειναι ομορφο και σε πολυ τιμια τιμη θεωρω.

  8. #6
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    297
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ειχα 6 χρονια το leon 1 cupra .τελειο αμαξι δεν με αφησε ποτε .αριστο ποιοτικα δεν ετριζε τιποτα..........ακομα και τωρα εχω μετανοιωσει που το πουλησα.
    Ε36 mpack

  9. The Following User Says Thank You to gregE36 For This Useful Post:

    aggelosmk2 (20-08-13)

  10. #7
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    817
    Thanked
    420
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    πολυ ομορφο νομιζω πιο αρμονικο απο το προηγουμενο και αφου μοιραζεται πλατφορμα κλπ με τα υπολοιπα σιγουρσ ειναι πολυ καλο...και το μοτερ επισης...και ο αδερφος μου εχει 5αρι γκολφ το λισωασμε στα χιλιομετρα πηλιο τοσες μερες πιστεψε με ειναι μια χαρα ευχαριστο αν και μπροστοκινητο με το μοτερ που εχει δε νομιζω να σκεφτεις τα ψωφια 115 αλογα..καμια σχεση...78000 μοντελο 2007 αυγουστο κανενα θεμα μεχρι στιγμης με τα 140.η νεπτερη πλατφορμα εχει ακομα καλυτερη αισθηση και πιο καλοζυγισμενο μπροστα λογω μικροτερου βαρους..νομιζω οτι η επιλογη ειναι μια απο τις καλυτερες και αγοραζεις κατι που εχει ποιοτητα πολυ καλη για τα λεφτα του...προχωρα και μην κολλας στο σεατ....

  11. #8
    Εγγραφή
    07-08-12
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    460
    Thanked
    344
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καταρχήν ευχαριστώ για τις πολύ γρήγορες απαντήσεις έως τώρα. Πάμε μία μία:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos1400 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω μια ιδεα...
    Εαν δεν εχεις κατι ειδικο που ζητας απο το αυτοκινητο, η λογικη λεει τη σημερον ημεραν ντιζελ εκει στα 1,3 μεχρι 1,6 λιτρα.

    Ειτε καινουριο, ειτε ελαφρως μετχ. καποιο απο αυτα που κυκλοφορησανε τα τελευταια 2-3 χρονια.


    Αλλιως, περιμενε λιγο να παρετε κανα τετοιο
    [/IMG]

    Πίστεψέ με το GT86 θα το ήθελα όσο τίποτε αυτήν την στιγμή, αλλά 2lt αυτοκίνητο στην Ελλάδα αυτήν την στιγμή είναι ασύμφορο, χώρια που κοστίζει τα διπλάσια χρήματα από το maximum budget μας..

    Κάτι ειδικό δεν υπάρχει, οι γενικές γραμμές είναι: Οικονομικό και ποιοτικό, σβέλτο όσο γίνεται, ωραίο (για το προσωπικό γούστο πάντα), στο budget που ανέφερα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sharky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα 3 φορες seat στο παρελθον. Ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος, κανενα προβλημα.

    Εχω το σιροκο με τον tsi (40.000χλμ) επισης μεχρι στιγμης κανενα προβλημα.

    Αν σου αρεσει (ωραιο δειχνει) εγω θα προχωρουσα.
    Από κοντά είναι πιο ωραίο, τουλάχιστον εμένα έτσι μου φάνηκε.
    Από κατανάλωση πώς είναι το Scirocco? Το σκέφτομαι και αυτό, σε μεταχειριμένο όμως. Ειδικά σε μπλε χρώμα είναι πολύ όμορφο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ wannabe A3 δεν ειναι ?

    Το αντιστοιχο golf δε λεει ?
    Μωρέ λέει και το Golf, αλλά το Leon από κοντά μ φάνηκε λίγο πιο ωραίο και είναι και φθηνότερο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    τριπορτο? επιτελους!
    ωραιο ειναι.
    το προηγουμενο θεωρω λιγο ασχημο.
    Αυτο μου αρεσει.

    Αν σκεφτεις για σενταν δες και το skoda rapid.
    Ειναι ομορφο και σε πολυ τιμια τιμη θεωρω.
    Ευχαριστώ για την πρόταση, αν τελικά η αγορά γίνει για τον πατέρα μου, θα το έχουμε στα υπόψιν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gregE36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειχα 6 χρονια το leon 1 cupra .τελειο αμαξι δεν με αφησε ποτε .αριστο ποιοτικα δεν ετριζε τιποτα..........ακομα και τωρα εχω μετανοιωσει που το πουλησα.
    Πριν πάρω την Compact είχα βρει το τότε Leon 1.8T με τα ίδια χρήματα. Λες να έμεινε απωθημένο?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PATSIMINI Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολυ ομορφο νομιζω πιο αρμονικο απο το προηγουμενο και αφου μοιραζεται πλατφορμα κλπ με τα υπολοιπα σιγουρσ ειναι πολυ καλο...και το μοτερ επισης...και ο αδερφος μου εχει 5αρι γκολφ το λισωασμε στα χιλιομετρα πηλιο τοσες μερες πιστεψε με ειναι μια χαρα ευχαριστο αν και μπροστοκινητο με το μοτερ που εχει δε νομιζω να σκεφτεις τα ψωφια 115 αλογα..καμια σχεση...78000 μοντελο 2007 αυγουστο κανενα θεμα μεχρι στιγμης με τα 140.η νεπτερη πλατφορμα εχει ακομα καλυτερη αισθηση και πιο καλοζυγισμενο μπροστα λογω μικροτερου βαρους..νομιζω οτι η επιλογη ειναι μια απο τις καλυτερες και αγοραζεις κατι που εχει ποιοτητα πολυ καλη για τα λεφτα του...προχωρα και μην κολλας στο σεατ....
    Δεν κολλάω τόσο στο SEAT σαν όνομα/ποιότητα, όσο στο RWD/FWD και το Premium που και καλά είναι η BMW. Στις μικρές σειρές βέβαια τελικά πιστεύω ότι δεν ισχύει: Σγκρίνοντας την 316ti μου με αντίστοιχης ηλικίας Golf V 1.6 FSI πολύ καλού φίλου, σε θέμα ποιότητας υλικών, χρήσης κλπ δεν είδα καμία ουσιαστική διαφορά. Άντε μόνο καλύτερα πλαστικά στο ταμπλώ. Από 5άρα και πάνω μάλλον αρχίζει να φαίνεται το Premium.

  12. #9
    Εγγραφή
    10-09-11
    Περιοχή
    Under the hood
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.162
    Thanked
    1967
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τεχνική λεπτομέρεια... Χρησιμοποιεί ακριβώς το ίδιο πάτωμα και ακριβώς τα ίδια μηχανικά μέρη του Α3. Στους κωδικούς τους μάλιστα η διαφορά τους είναι ένα γράμμα. Αυτό που ουσιαστικά προσδιορίζει την μάρκα του οχήματος.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Azurius For This Useful Post:

    BabisStinson (19-08-13), PATSIMINI (19-08-13)

  14. #10
    Εγγραφή
    07-08-12
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    460
    Thanked
    344
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μιας και αναφερθήκαμε στα τεχνικά χαρακτηριστικά, μια ερώτηση:
    Το ότι το 1.4 TSI έχει για πίσω ανάρτηση ημιάκαμπτο άξονα και όχι πολλαπλών συνδέσμων όπως το 1.8 TSI είναι deal braker? Ή δεν θα καταλάβω ουσιαστικά διαφορές?

    Azurius τόσο ολόιδια ανταλλακτικά χρησιμοποιούν με το Α3? Αν και έπρεπε να το φανταστώ, περνώντας από την Autolux τις προάλλες για να δω το Leon, έριξα μια ματιά στο συνεργείο και τα μισά αυτοκίνητα μέσα ήταν Audi.
    Αυτό συμβαίνει επειδή η Seat χρεώνει λιγότερο από την Audi για τα ίδια ουσιαστικά ανταλλακτικά?

    (Αντίστοιχο seatfans.gr έχουμε? )

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP