Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 87 από 87

Θέμα: E90 M3 ESS vs RS6 EVOTECH

  1. #81
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ισχυει αυτο που λες στρατο.
    ο ριχτερ εχει δηλωσει πολλες φορες (οπως και αλλοι μηχανικοι του ντιβιζιον), οτι ο βελτιστος κινητηρας ειναι ενας V10 5000 cc.
    με 500 κυβικα τον καθε κυλινδρο.
    για αυτο o V8 της Μ3 ειναι ουσιαστικα ενας V10 με δυο κυλινδρους λιγοτερους, ωστε να διατηρουνται τα κυβικα του καθε κυλινδρου στα 500.
    φυσικα η χρονικη διαφορα εξελιξης των δυο μοτερ, εδωσε ευκαιριες για μερικες βελτιωσεις στον οκτακυλινδρο οπως το βανος χαμηλης πιεσης, η βελτιωμενη ecu κλπ.

    απο την αλλη πλευρα και εφοσον μιλαμε για μοτερ τα οποια ειναι παραγωγης (και δεν τα κατασκευαζουμε εμεις σε καποιο εργαστηριο ως πτυχιακη ή κατι αλλο), δεν μας ενδιαφερει το ποσες δυσκολιες συνανταει ο κατασκευαστης τους για να ζυγοσταθμισει το στροφαλο ή να λυσει καποιο αλλο προβλημα.
    αυτα εφοσον το μοτερ εχει βγει στη γραμμη παραγωγης εχουν ξεπεραστει με τον εναν ή τον αλλον τροπο, πραγμα που ειναι αδιαφορο για μας αν εγινε ευκολα ή δυσκολα.
    οσο για τους κραδασμους στη θεωρια δεν ξερω ποιος κινητηρας θα εβγαζε περισσοτερους χωρις αντικραδασμικες διαταξεις (λογικα ενας εν σειρα σιγουρα, ομως ρολο παιζει και για ποιας ταξεως κραδασμους μιλαμε), αλλα στην πραξη εχω την εντυπωση οτι ο εν σειρα εξακυλινδρος της bmw δουλευει πιο μεταξενια και απο τον v8 και απο τον v10...

    καταληγοντας λοιπον εκτιμω κι εγω οτι η ηλεκτρονικη πολυπλοκοτητα του s65 σε συνδυασμο με το μπλοκ απο αλουμινιο ειναι δυο απο τους λογους που δεν ειναι ευκολη η ευρεση 50% επιπλεον δυναμης χωρις θυσιες στην αξιοπιστια.

    οποιος ενδιαφερεται επισης για τη συγκριση μεταξυ s54 & s65 αν κανει μια ευρεση στο νετ θα βρει πολυ υλικο, οπως π.χ. τις γραμμικες ταχυτητες εμβολου (ενα πολυ σημαντικο μεγεθος) ωστε να δει ποιο μοτερ υπερτερει και που, ποιο μοτερ εχει καλυτερη θερμοδυναμικη αποδοση, ποιο μοτερ δινει περισσοτερους ιππους ανα κ.εκ., ποιο μοτερ ειναι καλυτερη πλατφορμα για βελτιωση.
    ετσι ισως γινει κατανοητο γιατι η Νο1 εταιρια στην υπερπληρωση του s54 (ΑΑ) δηλωσε, οπως εγραψε και ο δημητρης, οτι δεν ασχολειται με τον s65...
    Είναι σημαντικό να μην συγχέεις την συνολική απόδοση (από θέμα κραδασμών και ομαλής λειτουργίας) του συνόλου V10 με 500cc έκαστο κύλινδρο με την βέλτιστη απόδοση σκέτου του κυλίνδρου (πάλι 500cc σε συνολικό αριθμό κυλίνδρων διάφορο του 10 όμως).

    Τα πιο εγγενή βελούδινα μοτέρ είναι τα inline six.

    Αυτό από κάτι σπόντες που παρακολουθούσα στα διαλείματα των μαθημάτων μου σε μαθηματα άλλου κλάδου.(δυναμική και ταλαντώσεις ΜΕΚ)

    Για τα περί αντοχής δεν γνωρίζω, αλλά γενικά στα περί κραδασμών και αριθμού κυλίνδρων παίζει και τεράστιο ρόλο και ο χρονισμός (όχι της ανάφλεξης).

    Sorry για το ΟΤ αλλά το όλο θέμα έχει φοβερό ενδιαφέρον, αρκεί να κρατηθεί η συζήτηση σε επιτρεπτά όρια.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθινο ρινγκ ειναι η εγνατια καβαλας
    Out for all that I can get

  2. The Following 3 Users Say Thank You to oldcarskickass For This Useful Post:

    Nick bmwlover (15-03-11), stratos (15-03-11), Vasilis (16-03-11)

  3. #82
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι σημαντικό να μην συγχέεις την συνολική απόδοση (από θέμα κραδασμών και ομαλής λειτουργίας) του συνόλου V10 με 500cc έκαστο κύλινδρο με την βέλτιστη απόδοση σκέτου του κυλίνδρου (πάλι 500cc σε συνολικό αριθμό κυλίνδρων διάφορο του 10 όμως).

    Τα πιο εγγενή βελούδινα μοτέρ είναι τα inline six.

    Αυτό από κάτι σπόντες που παρακολουθούσα στα διαλείματα των μαθημάτων μου σε μαθηματα άλλου κλάδου.(δυναμική και ταλαντώσεις ΜΕΚ)

    Για τα περί αντοχής δεν γνωρίζω, αλλά γενικά στα περί κραδασμών και αριθμού κυλίνδρων παίζει και τεράστιο ρόλο και ο χρονισμός (όχι της ανάφλεξης).

    Sorry για το ΟΤ αλλά το όλο θέμα έχει φοβερό ενδιαφέρον, αρκεί να κρατηθεί η συζήτηση σε επιτρεπτά όρια.
    το όλο θέμα γενικά είναι τέλειο και πολύ ενδιαφέρον...καιρό είχαμε να γουστάρουμε έτσι...
    μόνο η γιωργάρα μην αρχίσει και του ξεσκίσει τα ράμματα και το σπιτάκι...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  4. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    Vasilis (16-03-11)

  5. #83
    Εγγραφή
    02-02-10
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    14
    Thanked
    34
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους.
    Διάβασα όλο το thread με προσοχή και θεωρώ ότι ίσως μπορώ να συνεισφέρω και εγώ στη συζήτηση καταθέτοντας απλά την εμπειρία και τις εντυπώσεις μου, αφού οι τεχνικές γνώσεις που έχω είναι σαφώς λιγότερες σε σχέση με τους προλαλήσαντες.
    Εχοντας διανύσει πάνω από 20000 χιλ. με κομπρέσσορα, εκ'των οποίων 12000 με το 1ο μου manual M3e92 και 8000 με το σημερινό DCT οι εντυπώσεις μου είναι μόνο θετικές. Η χρήση που έκανα και συνεχίζω να κάνω στο αυτοκίνητο είναι σε γενικές γραμμές "έντονη" με εξαίρεση την περίοδο "στρωσίματος " του 2ου αυτοκινήτου. Αλλωστε δεν φτιάχνεις ένα αυτοκίνητο 600 ίππων για να πηγαίνεις αργά και χαλαρά.
    Πιο συγκεκριμένα:
    1. Εμφάνιση-Υλικά-Κατασκευή: like OEM.
    2.Απόδοση: σημαντικότατη βελτίωση της ροπής με απολύτως γραμμικό τρόπο. Η ραθυμία του V8 στις χαμηλές στροφές έχει πλέον εξαφανιστεί. Μέχρι τις 3500-4000 στροφές το αμάξι είναι πιο ζωντανό, σβέλτο και πρόθυμο, ενώ μετά τις 4000rpm αρχίζει το party ! Οταν είχα το manual και αφού έβαλα τον κομπρέσσορα συνήθιζα να λέω ότι το αμάξι έγινε σαν αυτόματο. Λόγω της βελτιωμένης ροπής, μέσα στην πόλη με κίνηση-φανάρια κλπ. κυκλοφορούσες με 3η ταχύτητα μόνο χωρίς να χρειάζεται να αλλάζεις συνέχεια σχέσεις, ενώ στο ταξίδι απλά έβαζες 6η και μετά έπαιζες με το γκάζι. Για το DCT στις χαμηλές στροφές ισχύουν τα ίδια. Στις ψηλές στροφές η επιτάχυνση είναι απλά απίστευτα καταιγιστική, τόσο που προκειμένου να προλάβεις να αλλάξεις ταχύτητα πάνω από τις 7500rpm πρέπει πραγματικά να είσαι πολύ συγκεντρωμένος αλλιώς θα σε προλάβει ο κόφτης.
    3.Αξιοπιστία: δεν αντιμετώπισα ΠΟΤΕ κανένα απολύτως πρόβλημα. ΠΟΤΕ δεν άναψε ούτε ένα λαμπάκι. ΠΟΤΕ δεν είχα ούτε ένα warning
    4.Ευκολία χρήσης: το αμάξι συμπεριφέρεται σαν stock μέχρι τη στιγμή που θα αποφασίσεις να πατήσεις με δύναμη το γκάζι (η γυναίκα μου το οδήγησε για >300χιλιομ. χωρίς να καταλάβει ότι υπάρχει κομπρέσσορας - οδηγεί πολλά χρόνια και μάλιστα σχετικά γρήγορα αυτοκίνητα).
    5.Kατανάλωση: όσο πατάς τόσο καίς.
    6. Συντήρηση: αλλαγή λαδιών (1lt) κάθε 10000χιλιομ. περίπου.
    7.Εγκέφαλος-Πρόγραμμα: Αψογη κυριολεκτικά λειτουργία. . Αριστη συνεργασία με όλα τα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου. Το καινούριο πρόγραμμα της ESS είναι βελτιωμένο σε σύγκριση με το προηγούμενο όσον αφορά την απόδοση.
    8.DCΤ: Τέλεια λειτουργία (ιδίως τα κατεβάσματα με την Akrapovic είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ) !!!!
    9. Μειονεκτήματα:
    α) μέχρι τα 70χ.α.ω. ακούγεται ένα ήπιο σφύριγμα,
    β) κόστος αγοράς και εγκατάστασης,
    γ) κι άλλο κόστος γιατί χρειάζεσαι πιο φαρδιά λάστιχα και πιο συχνά λάστιχα,
    δ) κι άλλο κόστος γιατί χρειάζεσαι πιο συχνό και καλό πλύσιμο προκειμένου να καθαρίσουν τα έντομα από μπροστά και το λιωμένο λάστιχο πίσω,
    ε) κι άλλο κόστος (προαιρετικά) γιατί αν θες και να στρίβεις τέζα χρειάζεσαι φρένα και αναρτήσεις
    στ) στεναχωρείς ορισμένους μύθους με σήμα το αστέρι, τον ταύρο, το άλογο, το άλλο άλογο κ.τ.λ.

    Από το M3 e92 είμαι τόσο ευχαριστημένος που έφτασα στο σημείο να αγοράσω ξανά το ίδιο αυτοκίνητο απλά επειδή το βρήκα σε καλή τιμή και σε πιο βελτιωμένη έκδοση (edition-individual). Στο αυτοκίνητο αυτό λοιπόν τα μόνα στοιχεία που μετέφερα από το παλιό ήταν ο κομπρέσσορας και η Akrapovic. Αυτό νομίζω τα λέει όλα.

    Τελειώνοντας να πώ ότι όπως έχετε καταλάβει, έχω κι εγώ το ίδιο πάθος για BMW όπως όλοι σ'αυτό το Forum και ελπίζω με όσα έγραψα να βοήθησα στη διαμόρφωση μιας πληρέστερης εικόνας σχετικά με το M3e92 ESS.

    You only live once. ENJOY IT !!!

    Φιλικά Doctor.

  6. The Following 9 Users Say Thank You to dkdo For This Useful Post:

    bill_m3 (16-03-11), deepBLUE (16-03-11), gant (30-08-11), imolarot (16-03-11), m-power_01 (16-03-11), S8N (16-03-11), Stefanos_Cool (16-03-11), stratos (16-03-11), Vasilis (16-03-11)

  7. #84
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.975
    Thanked
    20097
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γιατρε μου Γιατρε μου ποτε να ερθω να μου δωσεις ηρεμηστικα και χαπια για την καρδια !!!
    Μας εχεις καταστρεψει !!!!
    Αν και το δικο σου αμαξι με το Ζ3 μου καμμια σχεση δεν εχουν(ιεροσυλια) παρα μονο στο ονομα που ακουει ess αυτο που θελω να πω ειναι πως:
    To ιδιο γραμμικο ειναι και το δικο μου πραγματικα ειναι φιλικο εκτος αν αποφασισεις πως θες να πατησεις το γκαζι παραπανω,πραγματι οσο πατας το γκαζι τοσο καιει ,το οδηγει και η δικη μου γυναικα και οντως πρεπει για να προλαβεις να αλλαξεις ταχυτητα χωρις να μπεις στους κοφτες ειδικα απο 1η σε 2η και 3η πρεπει να εισαι πολυ συγκεντρωμενος !!!
    Ειναι απιθανο το ποσο γρηγορα ανεβαζει τις στροφες ο κινητηρας !!!
    Η αληθεια ειναι πως αν καποιος δε το καβαλησει δε μπορει να καταλαβει τι ακριβως λεμε.
    Να το χαιρεσαι και να κερνας τσαγακι κρυο η ζεστο σε οποιον το επιθυμει !!!!!
    Το αμαξι σου ειναι κοσμημα !!!!
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  8. #85
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dkdo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.
    Διάβασα όλο το thread με προσοχή και θεωρώ ότι ίσως μπορώ να συνεισφέρω και εγώ στη συζήτηση καταθέτοντας απλά την εμπειρία και τις εντυπώσεις μου, αφού οι τεχνικές γνώσεις που έχω είναι σαφώς λιγότερες σε σχέση με τους προλαλήσαντες.
    Εχοντας διανύσει πάνω από 20000 χιλ. με κομπρέσσορα, εκ'των οποίων 12000 με το 1ο μου manual M3e92 και 8000 με το σημερινό DCT οι εντυπώσεις μου είναι μόνο θετικές. Η χρήση που έκανα και συνεχίζω να κάνω στο αυτοκίνητο είναι σε γενικές γραμμές "έντονη" με εξαίρεση την περίοδο "στρωσίματος " του 2ου αυτοκινήτου. Αλλωστε δεν φτιάχνεις ένα αυτοκίνητο 600 ίππων για να πηγαίνεις αργά και χαλαρά.
    Πιο συγκεκριμένα:
    1. Εμφάνιση-Υλικά-Κατασκευή: like OEM.
    2.Απόδοση: σημαντικότατη βελτίωση της ροπής με απολύτως γραμμικό τρόπο. Η ραθυμία του V8 στις χαμηλές στροφές έχει πλέον εξαφανιστεί. Μέχρι τις 3500-4000 στροφές το αμάξι είναι πιο ζωντανό, σβέλτο και πρόθυμο, ενώ μετά τις 4000rpm αρχίζει το party ! Οταν είχα το manual και αφού έβαλα τον κομπρέσσορα συνήθιζα να λέω ότι το αμάξι έγινε σαν αυτόματο. Λόγω της βελτιωμένης ροπής, μέσα στην πόλη με κίνηση-φανάρια κλπ. κυκλοφορούσες με 3η ταχύτητα μόνο χωρίς να χρειάζεται να αλλάζεις συνέχεια σχέσεις, ενώ στο ταξίδι απλά έβαζες 6η και μετά έπαιζες με το γκάζι. Για το DCT στις χαμηλές στροφές ισχύουν τα ίδια. Στις ψηλές στροφές η επιτάχυνση είναι απλά απίστευτα καταιγιστική, τόσο που προκειμένου να προλάβεις να αλλάξεις ταχύτητα πάνω από τις 7500rpm πρέπει πραγματικά να είσαι πολύ συγκεντρωμένος αλλιώς θα σε προλάβει ο κόφτης.
    3.Αξιοπιστία: δεν αντιμετώπισα ΠΟΤΕ κανένα απολύτως πρόβλημα. ΠΟΤΕ δεν άναψε ούτε ένα λαμπάκι. ΠΟΤΕ δεν είχα ούτε ένα warning
    4.Ευκολία χρήσης: το αμάξι συμπεριφέρεται σαν stock μέχρι τη στιγμή που θα αποφασίσεις να πατήσεις με δύναμη το γκάζι (η γυναίκα μου το οδήγησε για >300χιλιομ. χωρίς να καταλάβει ότι υπάρχει κομπρέσσορας - οδηγεί πολλά χρόνια και μάλιστα σχετικά γρήγορα αυτοκίνητα).
    5.Kατανάλωση: όσο πατάς τόσο καίς.
    6. Συντήρηση: αλλαγή λαδιών (1lt) κάθε 10000χιλιομ. περίπου.
    7.Εγκέφαλος-Πρόγραμμα: Αψογη κυριολεκτικά λειτουργία. . Αριστη συνεργασία με όλα τα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου. Το καινούριο πρόγραμμα της ESS είναι βελτιωμένο σε σύγκριση με το προηγούμενο όσον αφορά την απόδοση.
    8.DCΤ: Τέλεια λειτουργία (ιδίως τα κατεβάσματα με την Akrapovic είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ) !!!!
    9. Μειονεκτήματα:
    α) μέχρι τα 70χ.α.ω. ακούγεται ένα ήπιο σφύριγμα,
    β) κόστος αγοράς και εγκατάστασης,
    γ) κι άλλο κόστος γιατί χρειάζεσαι πιο φαρδιά λάστιχα και πιο συχνά λάστιχα,
    δ) κι άλλο κόστος γιατί χρειάζεσαι πιο συχνό και καλό πλύσιμο προκειμένου να καθαρίσουν τα έντομα από μπροστά και το λιωμένο λάστιχο πίσω,
    ε) κι άλλο κόστος (προαιρετικά) γιατί αν θες και να στρίβεις τέζα χρειάζεσαι φρένα και αναρτήσεις
    στ) στεναχωρείς ορισμένους μύθους με σήμα το αστέρι, τον ταύρο, το άλογο, το άλλο άλογο κ.τ.λ.

    Από το M3 e92 είμαι τόσο ευχαριστημένος που έφτασα στο σημείο να αγοράσω ξανά το ίδιο αυτοκίνητο απλά επειδή το βρήκα σε καλή τιμή και σε πιο βελτιωμένη έκδοση (edition-individual). Στο αυτοκίνητο αυτό λοιπόν τα μόνα στοιχεία που μετέφερα από το παλιό ήταν ο κομπρέσσορας και η Akrapovic. Αυτό νομίζω τα λέει όλα.

    Τελειώνοντας να πώ ότι όπως έχετε καταλάβει, έχω κι εγώ το ίδιο πάθος για BMW όπως όλοι σ'αυτό το Forum και ελπίζω με όσα έγραψα να βοήθησα στη διαμόρφωση μιας πληρέστερης εικόνας σχετικά με το M3e92 ESS.

    You only live once. ENJOY IT !!!

    Φιλικά Doctor.
    ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ!!!!!! Δε θα ερθεις Μόναχο;

  9. #86
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Βρε ντόκτορ, οι γιατροί γιατρεύουν τον κοσμάκη, εσύ μας αρρώστησες !
    Να το χαίρεσε όσο δεν πάει !



    στ) στεναχωρείς ορισμένους μύθους με σήμα το αστέρι, τον ταύρο, το άλογο, το άλλο άλογο κ.τ.λ.

  10. #87
    Εγγραφή
    07-01-10
    Περιοχή
    malmo ,sweden
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.280
    Thanked
    917
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    opaios synadelfe , kai s anotera
    live free and drive hard

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP