Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 79

Θέμα: Electric bike/scooter

  1. #61
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.981
    Thanked
    20111
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να κανω κ τον δικηγορο του διαβολου...


    ανεβαινει αυτο Προφητη Ηλια με 2 ατομα ρε παιδια?
    Εμ αυτα ειναι που λεω σιγουρα δε θα μπορει ακομα και με ενα ατομο πιστευω..ακομα και με τον ace που ειναι φιλο φτερο !!!..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω να ρωτησω κατι που το θεωρω σημαντικο:

    Τι γινεται με την ασφαλεια? κυκλοφορει νομιμα στο δρομο? Πινακιδα βγαζει?

    Ειναι δηλαδη οπως ενα 50αρι σε περιπτωση τρακαρισματος?
    Αυτο ειναι ενα θεμα που ειναι πολυ σοβαρο και θα πρεπει να ρωτησεις καποιο ασφαλιστη για να μη βρεθεις προ εκπληξεως !!!
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  2. #62
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    dimzan δε θελει τιποτα.Ξαναλεω οτι θεωρειται ηλεκτρικο ποδηλατο.Τιποτα παραπανω

    δε το παιρνω για δικαβαλα, αν ειναι δυνατον!!
    Λυση οσο πιο οικονομικη γινεται για να μου λυσει τα χερια σε κοντινες μετακινησεις ψαχνω.


    Βασιλη δε τις μπορω της παχουλοκομψες ρε φιλε.
    Οσο για τη γυναικα...δυσκολο.Σα το ΓΙΑΝΝΗ, ταινια εχει!!!!!!



  3. #63
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακομα και με τον ace που ειναι φιλο φτερο !!!..
    τι ειμαι????????

    Πες μου τι να σε κερασω βαγγελη μου



  4. #64

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρον ακούγεται ... Αλλά χωρίς ασφάλεια πες ότι παίρνω παραμαζωμα ένα καθρέπτη ( schnitzer) πως θα τον αποζημίωσω τον άνθρωπο ; ακόμα και μετρητά να πω να του τα δώσω ακόμα και να του πω να του κάνω δήλωση με το αμάξι μου πως θα τον πείσω εκείνη την ώρα να με εμπιστευθεί ; Εκεί είναι το πρόβλημα ... Γιατί αυτό ότι και να πάθει... Πλαστικά είναι τα αλλάζεις

  5. #65
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.981
    Thanked
    20111
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ετσι ακριβως..
    Το ποδηλατο συνηθως κινειται στο πεζοδρομιο ενω αυτο θα το εχεις στο δρομο !!!
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  6. #66
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.193
    Thanked
    14083
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κανονικά βάσει του νόμου ότι κυκλοφορεί στο δρόμο πρέπει να έχει ασφάλεια και να φέρει πινακίδες κυκλοφορίας...Ακόμα και τα ποδήλατα...

    Αυτό είναι το νομικό πλαίσιο της χώρας μας.Τώρα το τι γίνεται και κατα πόσο εφαρμόζεται είναι άλλο τροπάριο...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 12-10-10 στις 18:16



  7. #67
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά βάσει του νόμου ότι κυκλοφορεί στο δρόμο πρέπει να έχει ασφάλεια και να φέρει πινακίδες κυκλοφορίας...Ακόμα και τα ποδήλατα...

    Αυτό είναι το νομικό πλαίσιο της χώρας μας.Τώρα το τι γίνεται και κατα πόσο εφαρμόζεται είναι άλλο τροπάριο...
    Βασίλη όλα τα άλλα ναι, τα ποδήλατα όχι. Ίσχυε αυτό που λες (μάλλον αιωρείτο επι χρόνια) καταργήθηκε όμως οριστικά το 2007. Τα ποδήλατα δεν χρειάζονται άδεια κυκλοφορίας επίσημα.

    Μπαίνω στο γραφείο του αρμόδιου και τον ρωτάω αμέσως πώς μπορώ να βγάλω άδεια για το ποδήλατο μου! Στην αρχή κόλλησε λίγο, αλλά στη συνέχεια με άφησε άναυδο! Αφού μου έδωσε συγχαρητήρια για την επιλογή μου, που έχω το ποδήλατο ως μέσο μεταφοράς, (!!!) στη συνέχεια μου κατέβασε όλα τα βιβλία του Κ.Ο.Κ. κι ανακαλύψαμε ότι στο άρθρο 88 του Κ.Ο.Κ. στην παράγραφο που αφορά την άδεια του ποδηλάτου (2969/99), έγινε τροποποίηση με τον ΝΣ 3542 στις 3 Ιουνίου 2007 όπου επιτέλους καταργεί τον εντελώς χαζό νόμο που ήθελε τα ποδήλατα να φέρουν άδεια και πινακίδα.

    Πάντως για να πω την αλήθεια δεν περίμενα τόσο καλή αντιμετώπιση από τον αρμόδιο, έδειξε ενδιαφέρον αμέσως, πράγμα που όπως προανέφερα με άφησε άναυδο!

    Ελπίζω να σας έλυσα οποιεσδήποτε απορίες.

    και κάτι άλλο χρήσιμο

    Με αφορμή το θέμα της ασφάλισης ποδηλάτου, που δεν σας κρύβω φίλοι μου ότι ήταν από τα πρώτα πράγματα που σκέφτηκα, ως παλιός οδηγός μηχανής αλλά και ως αρχάριος/α ποδηλάτης, μπήκα στη διαδικασία να ψάξω το θέμα λίγο περισσότερο.
    Ως δημοσιογράφος που σέβεται τον εαυτό του…αν και έχουμε γίνει ΖΟΥΓΚΛΑ!! Απευθύνθηκα σε 4 μεγάλες ασφαλιστικές εταιρίες. Την Εθνική, την Ιντεραμέρικαν, την Αλιανζ και την γενική ασφαλιστική. Δεν σας κρύβω ότι από τη στιγμή της ανακοίνωσης περί έρευνας πάνω στο θέμα αυτό, υπήρξε ιδιαίτερη προθυμία για συζήτηση με ανώτερους υπαλλήλους. Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, η εταιρία που ασφαλίζει ποδήλατα είναι τελικά μόνο η Αλιανζ και αυτό γιατί έχει έναν ασφαλιστή ποδηλάτη! Ο οποίος το τρέχει το πράγμα και έχει καταφέρει να δημιουργήσει ασφαλιστήριο αστικής ευθύνης έναντι τρίτων με μέγιστο κόστος, όπως μου είπε τα 22ευρώ το χρόνο.
    Κρατώντας πάντα επιφυλάξεις, επειδή κάθε τι νέο έχει και τρωτά σημεία θα ξεκινήσω τη διαδικασία ασφάλισης του ποδηλάτου μου. Άλλωστε το ποσό είναι πολύ μικρό και δεν νομίζω ότι από αυτό μπορεί κάποιος να βγάλει υπερκέρδος.
    Θα παρακαλούσα να γίνει διευκρίνιση της γενικότητας περί όλων των ασφαλιστικών εταιριών που ασφαλίζουν ποδήλατα με ασφαλιστήριο αστικής ευθύνης.
    Ίσως και να παραβλέπω κάτι, δεν το αποκλείω.
    https://www.podilates.gr/node/1197

  8. #68
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.193
    Thanked
    14083
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη όλα τα άλλα ναι, τα ποδήλατα όχι. Ίσχυε αυτό που λες (μάλλον αιωρείτο επι χρόνια) καταργήθηκε όμως οριστικά το 2008. Τα ποδήλατα δεν χρειάζονται αριθμό κυκλοφορίας επίσημα.
    Δεν ξέρω αν καταργήθηκε...Εγώ ξέρω ότι έχουμε στην κατοχή της οικογένειας ποδήλατο απο τη δεκαετία του 60 με πινακίδα κυκλοφορίας...

    Υ.Γ Κάποια στιγμή θα σας το βγάλω και φωτό...hehehe



  9. #69
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Καλη παρατηρηση Σπυρο.

    Θα το κρατησω και αυτο στα υποψην.

    Με τη πρωτη ευκαιρια θα ανεβω στον Α.Δημητριο που ειναι και η εδρα της εν λογω εταιριας, να δω απο κοντα τα σκουτερ να συζητησω ολα τα παραπανω και να παρω βολτα και καποιο για να δω για τι μιλαμε.


    Μακαρι παντος να βγει κατι απο αυτο.



  10. #70
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Xρηστακο ακου να δεις ποσο απλα ειναι τα πραγματα!
    Θα παρεις ενα ηλεκτρικο ποδηλατο-μηχανακι-πατινι...
    Στην αρχη θα λες "Πωπω και μαμω"
    Μετα θα σου πεφτουν τα σφραγισματα απο τις λακουβες γιατι ολα αυτα απο αναρτησεις ειναι.....για παρκε και μονο
    Μετα θα λες "Καλο ρε π..... αλλα να πηγαινε και λιγο πιο ανετα στην ανηφορα...και να μπορουσα να βαλω και το γκομενακι μου πανω..."
    Στο τελος θα χτικιασεις με τη μακακια που πηγες και πηρες και θα ψαχνεις για ενα σοβαρο μηχανακι να κανεις τη δουλεια σου!
    Μαζεψε λοιπον τα λεφτα που χρειαζονται και βγαλε ενα διπλωμα με κανα 350αρι και ετοιμασου να παρεις κανα παπακι η οτι αλλο σε βγαζει το μπατζετ.
    Αν σκεφτεις να μπεις στο χωρο του δικυκλου θα πρεπει να μπεις με υπευθυνοτητα και σοβαρα οπλα απενατυ στους κανιβαλους τις ασφαλτου και οχι με μακακιες τετοιου τυπου που η ενεργητικη ασφαλεια ειναι παντελως αγνωστη λεξη...

    Συγχωρεστε το απολυτο στυλ μου αλλα αυτο ειχα προχειρο !!!!! χαχαχαχα


    Υ.Γ. Οτι χρειαστεις για "μηχανακια"...εδω ειμαστε ολοι οι δικυκλιστες!
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  11. The Following 5 Users Say Thank You to z3 2.2 For This Useful Post:

    BILL007 (13-10-10), mitsos_chania (19-10-10), nikos1400 (31-10-10), paganis (31-10-10), Vasilis (12-10-10)

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP