Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 85

Θέμα: BMW μεταχειρισμενα με κατεβασμενα χιλιομετρα!

  1. #51
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aρη μηπως πρεπει να γινεις πωλητης αυτοκινητων?
    Μπραβο σου που τα καταφερες οπως τα ηθελες!!!

    Νομιζω τελικα οτι για ολα τα πραγματα υπαρχει ο καταλληλος"ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ"!!!
    Δυστυχώς δεν κάνω για πωλητής Άρη. Πάντα ήμουν ειλικρινής, έλεγα όλη την αλήθεια και σεβόμουν το γεγονός πως αυτό που πουλάω μπορεί να είναι το όνειρο κάποιου ο οποίος θα δανειστεί, θα χρεωθεί και θα στερηθεί τόσο αυτός όσο και η οικογένειά του για να το αποκτήσει. Δεν έψαχνα ποτέ για κορόιδα, γνώριζα την αξία των πραγμάτων και φρόντιζα να είμαστε και οι δυο -πωλητής και αγοραστής- ικανοποιημένοι. Απλώς δεν είμαι ο άνθρωπος που υποκύπτει στις πιέσεις ορισμένων ή στην ψυχολογία που καλλιεργείται κατά τις αγοραπωλησίες.

    Αυτό που έχω μάθει απ' την καλή κι απ' την ανάποδη είναι πως το καλό πράγμα φαίνεται και αργά ή γρήγορα θα φύγει. Σ' αυτούς που έχουν μονίμως την εντύπωση πως οι άλλοι κρέμονται από τα @@ τους, στο τέλος μένει η πλέμπα.

    Να σου πω και για την 5άρα που αγόρασα, μιας κι έχεις την ίδια: Την παζάρεψα μέχρι τα 32.200, είδα πως δεν πήγαινε παρακάτω και την έκλεισα. Κάποιοι άκουγαν την τιμή και γέλαγαν. Ξέρεις πόσες φορές άκουσα τη φράση 'Μπορούσες να πάρεις Μ3 με αυτά τα χρήματα'? Δεν ήθελα Μ3 όμως. Ήθελα οικογενειακή λιμουζίνα για καθημερινή χρήση, έως 2 ετών, με συγκεκριμένο εξοπλισμό, σε καλή κατάσταση, λογικά κυβικά και με λίγα km. Τον Απρίλη του 2008 αυτό το αυτοκίνητο κόστισε στον προηγούμενο 60.000 και κάτι ψιλά. Εγώ το πήρα όσο θα μου στοίχιζε ένα γυμνό 1800άρι Skoda Octavia Scout. Πόσο να το έπαιρνα δηλαδή?

    Το ψώνιο πάντως που έχει ο Πάνος το έχω κι εγώ. Θα του μπάξω, θα του φτιάξω, θα του βάλω κι ένα τροπετάκι και θα το χαρώ για πολλά ακόμη χρόνια. Κι όταν έρθει ο ώρα να το πουλήσω, θα το δώσω όσο πιστεύω ότι αξίζει. Ειδάλλως θα το κάνω όπλο και μην τον είδατε τον Παναή.

  2. The Following 8 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    aristent (16-10-10), BILL007 (16-10-10), ghost-rider (16-10-10), Logistakos (16-10-10), NickE60 (16-10-10), nikos-Mpacket (17-10-10), Nino (16-10-10), PANOS-E60 (16-10-10)

  3. #52
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BMW_pilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολυ ευχαριστηθηκα τις αποψεις που διαβασα μετα απο την παρακινηση μου. Πρωτιστως γιατι καταλαβα οτι λιγο εως πολυ ο κοσμος ειναι προσεκτικος και ''φοβισμενος''. Αλλα υπαρχουν και οι ασχετοι που το μεγαλο τους μειον ειναι οτι συνεχιζουν να εμπιστευονται τους ανθρωπους. Ατομα που ηρθαν απο επαρχια για να παρουν ενα αυτοκινητο φθηνοτερο μια που στο χωριο τους δεν ειχαν επιλογες. Ατομα που δεν εχουν γνωστους-γνωστες και που θελουν ενα αυτοκινητο να μεταφερουν τα παιδια τους με ασφαλεια. Αυτους ποιος θα τους σωσει? Μηπως η νομοθεσια μας οπως και σε πολλα αλλα θεματα ειναι ανυπαρκτη?
    Θα προσθεσω οτι η νεα μοδα ειναι τα αυτοκινητα απο κατασχεσεις, αυτο ειναι και μια αιτιολογια οτι δεν φερουν ευθυνη οι πωλητες-απατεωνες γιατι ετσι το αγορασαν απο την τραπεζα. Μηπως ομως πρεπει να ξεκινησουμε να βγαζουμε στη φορα συγκεκριμενους τετοιου ειδους πωλητες. Θα κανω την αρχη λεγοντας οτι το μαιμουδιασμενο αυτοκινητο που βρηκα ηταν απο την ******** στο Ηρακλειο για την οποια μετα ακουσα πολλες περιπτωσεις ιδιες και χειροτερες.
    Ισως λιγο ασχετο με το συγκεκριμενο forum αλλα βρηκα και LEXUS RX-400h υβριδικο που εχει 10 εγκεφαλους μεσα με κατεβασμενα χιλιομετρα. Ασε που ολα οσα πουλιουνται στην Αθηνα εχουν περιπου 70.000 χλμ. Τυχαιο δεν νομιζω!!!!
    Απλα και μονο για χιουμοριστικους σκοπους θα αναφερω φραση που μου ειπε διασημος εμπορος των Νοτιων προαστιων που στριβοντας απο παραλιακη προς Βαρη-Κοροπιου ζηλευουμε τ' αυτοκινητα του, ''εγω σου δινω τετοια αυτοκινηταρα σε τετοια τιμη και εσυ μου ζητας βιβλιο σερβις?''.
    Γκουχ, γκουχ, απαγορεύεται από τον κανονισμό να κατονομάζεις εταιρείες όταν πρόκειται για δυσμενή σχόλια. Προφανώς αυτό συμβαίνει λόγω νομικών ζητημάτων που ενδέχεται να προκύψουν.

  4. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (16-10-10)

  5. #53
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    .........

    Το ψώνιο* πάντως που έχει ο Πάνος το έχω κι εγώ. Θα του μπάξω, θα του φτιάξω, θα του βάλω κι ένα τροπετάκι και θα το χαρώ για πολλά ακόμη χρόνια. Κι όταν έρθει ο ώρα να το πουλήσω, θα το δώσω όσο πιστεύω ότι αξίζει. Ειδάλλως θα το κάνω όπλο και μην τον είδατε τον Παναή.
    Α.*Βαλε μας (εμας με τις 5αρες ...μας ξερεις πανω κατω...) στη σειρα ποιος πιστευεις εχει το μεγαλυτερο ψωνιο με τα μπαξιματα σε αλλο θρεντ να δω τι ψαρια πιανεις!!!!

    Β.Οταν λες θα το κανεις οπλοτι εννοεις???(και αυτο στο αλλο θρεντ)

  6. #54
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...................... Ειδάλλως θα το κάνω όπλο και μην τον είδατε τον Παναή.
    Παντως η οπλοκατοχη ειναι παρανομη

  7. #55
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aρη μηπως πρεπει να γινεις πωλητης αυτοκινητων?
    Μπραβο σου που τα καταφερες οπως τα ηθελες!!!

    Νομιζω τελικα οτι για ολα τα πραγματα υπαρχει ο καταλληλος"ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ"!!!
    εγώ θα έλεγα ότι υπάρχουν αγοραστές ιδιώτες, σχετικοί και ψαγμένοι με το θέμα αυτοκίνητο, άσχετοι όμως με το θέμα εμπόριο, που εκτιμούν και σέβονται αυτό που βλέπουν, απλά πράγματα.. Το καλό αυτοκίνητο δεν κρύβεται... είναι εύκολο να το καταλάβεις... αν ο πρώην ιδιοκτήτης του είναι σχολαστικός και μερακλής, το αυτοκίνητο κατά 99% είναι αστέρι, όσα χλμ και να έχει στο κοντέρ...

    Είχαμε μια Toyota Carina αγορασμένη μεταχειρισμένη σε άριστη κατάσταση, αγρατζούνιστη με 60000χλμ, με την οποίο κυκλοφορούσε η γυναίκα μου και πουλήσαμε, γιατί αποφάσισε κάποια στιγμή πως της χρειάζεται ένα μικρότερο. Πουλήθηκε 5 χρόνια μετά την αγορά της ακριβότερα απ' ότι είχε αγοραστεί, με 115.000 χλμ... στην ίδια άριστη κατάσταση... τα μόνα λεφτά που είχαμε ρίξει ήταν ένα καινούριο σετ αλουμινένιες ζάντες του avensis και καινούρια λάστιχα 1 χρόνο πριν πουληθεί...

    φυσικά χωρίς βιασύνες ..2-3 μήνες αφότου μπήκε η αγγελία στη χρυσή ευκαιρία τότε, την οποία ξεχνούσα και να ανανεώσω......

    στο μεταξύ όποιος με έπαιρνε και έλεγε τα δικά του να του κόψω κάποιο τρελό ποσό κλπ (μεταξύ των οποίων και μαντράδες...) του έλεγα οτι δεν το συζητάω κι οτι αν τον ενδιαφέρει να πάρει ένα καλό αυτοκίνητο να έρθει να το δει. Αυτός που το αγόρασε ήταν ο 10ος πάνω-κάτω που είχε έρθει να το δει και μου έδωσε προκαταβολή επιτόπου, την άλλη μέρα έγινε η μεταβίβαση. Του έκοψα από μόνος μου και το 1/10 του ποσού επειδή έψαχνε συγκεκριμένο αυτοκίνητο σε συγκεκριμένη κατάσταση, σε λογική αντικειμενική τιμή..

    Οι μαντράδες δεν συζητάω τι μου έδιναν... ο dealer όπου κάναμε και τα σέρβις, μου έδινε λίγο παραπάνω από τα μισά απ' όσο τελικά πουλήθηκε..

  8. #56
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ απόλυτα πως δεν μπορείς να έχεις καμία εμπιστοσύνη στα μεταχειρισμένα των επίσημων dealers. Δυστυχώς πολλοί ανυποψίαστοι πιστεύουν πως με το να αγοράσουν από επίσημη αντιπροσωπία είναι αυτομάτως εγγύηση του αυτοκινήτου που παίρνουν. Για παράδειγμα γνωστός μου αγόρασε πριν δύο χρόνια 325 compact για 19,000 ευρώ από γνωστή αντιπροσωπία. Φέτος και μετά από αρκετές μικροβλάβες του έβγαλε και δίσκο με το κοντέρ να γράφει 60,000km. Φταίω εγώ να θεωρώ πως τα 60,000 είναι ψευδή αφού είναι πολύ νωρίς να θέλει δίσκο το αμάξι???
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  9. #57
    Εγγραφή
    27-04-10
    Μηνύματα
    1.286
    Thanked
    1229
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    XAXAXAXAXAXA!!!! Kαι που στιριζε τα λεγομενα του???
    Μου λεει οτι γι'αυτο σταματησε να παραγεται τον 6ο του '05 το 520 και αντικατασταθηκε απο το 523 με τα 177,οταν τον εκραξα με αυτα που μου ελεγε,μου ειπε θα προσπαθησει να μου βρω κανενα καλο Ε60 Μ54!! Ας μου λειπει του λεω Παντως μην ξεχναμε και το πολυ βασικο τεστ ντραιβ που πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κανουμε.Βγαινουν σοβαρα συμπερασματα για το συστημα μεταδοσης,διευθυνσης και γενικοτερα οσων αφορα ζωτικα σημεια σε ενα αυτοκινητο και τον τροπο χρησης του

  10. #58
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Και επισης, ΒΕΒΑΙΩΣ να παρουμε καποιον ΕΜΠΙΣΤΟ μας και εμπειρο μαζι.

    Αλλα μην ξεχναμε να εχουμε και λιγη εμπιστοσυνη στον εαυτο μας.

    Αν κατι δε μας παει καλα, κατι ξυνιζει....καλυτερα μακρια. Δεν θα παθουμε και τιποτα αν ΔΕΝ το αγορασουμε. Αντιθετα αν αγορασουμε ΛΑΘΟΣ αυτοκινητο, μαλλον θα το μετανιωσουμε...πικρα...
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  11. #59
    Εγγραφή
    04-01-10
    Περιοχή
    Νεο Ηράκλειο-Μεταμορφωση
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    856
    Thanked
    1112
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Η αποψη μου ειναι οτι για καθε αμαξι υπαρχει και ο αναλογος αγοραστης.

    Τον Αυγουστο του 2009 εδωσα το Octavia RS του 2005 στις 14500 ευρω μετα απο 3 μηνες αγγελιας στο car,ειχα την υπομονη αλλα και την ψυχραιμια αφου ακουσα διαφορες μ@λ@κιες απο μαντραδες μεχρι που στο τελος οταν χτυπουσε το τηλεφωνο ρωταγα αν ειναι ιδιωτης και αν επαιρνα αρνητικη απαντηση εκλεινα το τηλεφωνο.
    Το παλικαρι που το πηρε ηρθε απο το Αγρινιο και με πηγε σε συνεργειο και σε φαναρτζιδικο οπου ξεψαχνισανε το αμαξι σε σημειο που του ειπα οτι αν τελικα βρει κατι και δεν το παρει θα μου εδινε 50 ευρω μεροκαματο για την μερα που εχασα.
    Τελικα το πηρε αφου δεν βρηκαν τιποτα και του εδωσα και ολα τα μαμα πραγματα που ειχα αλλαξει,φρενα,ζαντες,αναρτ σεις,σκαστρα,φιλτρα κλπ.
    Ακομα μιλαμε και με ευχαριστει για το αμαξι.

    Μετα απο ψαξιμο καποιων μηνων βρηκα την Μπεμπα μου σε τιμη ακριβοτερη απο οτι ειχα υπολογισει αλλα με καταλληλες διαπραγματευσεις τελικα την πηρα οσο ηθελα.
    Δεν ειχε βιβλιο σερβις,ειχε ομως τιμολογια απο σερβις και περασε απο εξονυχιστικο ελεγχο οπου και τελικα μου ειπαν οτι χιλιομετρα με φθορες ειναι παρομοια οπως επισης και τα τιμολογια.
    Ολα αυτα τα λεω γιατι κατα την αποψη μου καλο ειναι να υπαρχει βιβλιο σερβις αλλα και αν δεν υπαρχει,οπως στην περιπτωση μου,δεν σημαινει οτι το αμαξι δεν ειναι καλο.
    Ενας καλος ελεγχος ειναι πολυ καλυτερος απο ολα τα βιβλια σερβις.

    Υπαρχουν καλα αυτοκινητα στην αγορα και την συγκεκριμενη περιοδο αν εχει καποιος μετρητα ειναι ευκαιρια να παρει καλο αμαξι,χρειαζετε ομως προσοχη για οπως λεει και μια λαικη παροιμια "ο λυκος στην αναμπουμπουλα χαιρετε".

    Παραφραζωντας τον Καλβο θα πω οτι "θελει υπομονη και χρημα η αγοραπωλησια".

  12. The Following User Says Thank You to nikos-Mpacket For This Useful Post:

    S8N (17-10-10)

  13. #60
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ απόλυτα πως δεν μπορείς να έχεις καμία εμπιστοσύνη στα μεταχειρισμένα των επίσημων dealers. Δυστυχώς πολλοί ανυποψίαστοι πιστεύουν πως με το να αγοράσουν από επίσημη αντιπροσωπία είναι αυτομάτως εγγύηση του αυτοκινήτου που παίρνουν. Για παράδειγμα γνωστός μου αγόρασε πριν δύο χρόνια 325 compact για 19,000 ευρώ από γνωστή αντιπροσωπία. Φέτος και μετά από αρκετές μικροβλάβες του έβγαλε και δίσκο με το κοντέρ να γράφει 60,000km. Φταίω εγώ να θεωρώ πως τα 60,000 είναι ψευδή αφού είναι πολύ νωρίς να θέλει δίσκο το αμάξι???
    Oχι απαραιτητα!325 που ο ιδιοκτητης του το ντριφταρει παντου και παντα,κοντραρεται και γενικως οδηγειται πιεσμενα δυσκολα φτανει κιολας μεχρι τα 60.000 χλμ με το ιδιο δισκοπλατο.....Κι αυτο στο λεω κι απο προσωπικη εμπειρια που εχω διαλυσει δισκοπλατο στα 13.000χλμ!

  14. The Following User Says Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    nuovo.. (24-08-11)

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP