Σελίδα 6 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 114

Θέμα: Περι διαφορικου (θορυβοι - επισκευες - ανταλλακτικα)

  1. #51
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.975
    Thanked
    20100
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν εχει Ζ κάποιος και θελει μπλοκέ μπορει να βάλει ολο τον αξονα απο Ζ3Μ .
    Δισκατο και 3.15 και καλύτερα φρένα και με σωληνάκια υψηλής θα εχει και καλύτερα φρένα .
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  2. #52
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΛΑ;; Αποκλειεται Αλεξη! Αυτο που ξερω ειναι πως ηταν εξτρα .. Με ελευθερο εβγαιναν κανονικα ολα
    Κι ομως Νικο,συμφωνα με το realoem.com ολα ανεξαιρετως τα Ζ3 απο 1.9 εως 3λιτρο φορανε το ιδιο μπλοκε 25%(δεν διευκρινιζει αν ειναι Τορσεν ή δισκατο) με βημα 3.46-καβουκι 188(τα χειροκινητα),ενω τα Ζ3 1.8 φορανε το μικρο καβουκι 168 με το σιλικονατο μπλοκε και 3.45 βημα.....
    Αν οντως καποιος εχει Ζ3 χωρις μπλοκε,θα'θελα να μαθω αν ειναι αγορασμενο στην Ελλαδα........Εχω την υποψια οτι αν συμβαινει αυτο,τα αφαιρουσαν εδω και τα πουλαγαν σαν εξτρα....χοντρο?????Ισως.....

    Παντως 2 συγγενεις μου που'χαν παραγγειλει καινουρια τοτε,06/1992,Ε36 318is χωρις να προσθεσουν μπλοκε στην λιστα παραγγελιας,τα πηραν μονοι τους απευθειας απο Γερμανια με εργοστασιακο μπλοκε!!!Κι ομως εδω κυκλοφορησαν τα περισσοτερα χωρις μπλοκε....μηπως επαιξε κατι με τα λαμογια Ελληνες???
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  3. The Following User Says Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    Nickolas_s2k (01-11-12)

  4. #53
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks! Και τώρα μία διευκρίνηση...απο όσα έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι το δικό μου έχει μπλοκέ τόρσεν (εργοστασιακό)...VIN: LG27455 (Z3 2.0)...μπορεί κάποιος να μου το επιβεβαιώσει; Ευχαριστώ!

    ΥΓ: από realoem.com βρίσκω ως μπλοκέ το ανταλλακτικό 33141428350, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τί τεχνολογίας είναι (τόρσεν ή δισκάτο) καθότι φαίνεται το ανταλλακτικό να είναι γενικό. Ακόμα υπάρχει τρόπος να βρώ το βήμα του;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΛΑ;; Αποκλειεται Αλεξη! Αυτο που ξερω ειναι πως ηταν εξτρα .. Με ελευθερο εβγαιναν κανονικα ολα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι ομως Νικο,συμφωνα με το realoem.com ολα ανεξαιρετως τα Ζ3 απο 1.9 εως 3λιτρο φορανε το ιδιο μπλοκε 25%(δεν διευκρινιζει αν ειναι Τορσεν ή δισκατο) με βημα 3.46-καβουκι 188(τα χειροκινητα),ενω τα Ζ3 1.8 φορανε το μικρο καβουκι 168 με το σιλικονατο μπλοκε και 3.45 βημα.....
    Αν οντως καποιος εχει Ζ3 χωρις μπλοκε,θα'θελα να μαθω αν ειναι αγορασμενο στην Ελλαδα........Εχω την υποψια οτι αν συμβαινει αυτο,τα αφαιρουσαν εδω και τα πουλαγαν σαν εξτρα....χοντρο?????Ισως.....

    Παντως 2 συγγενεις μου που'χαν παραγγειλει καινουρια τοτε,06/1992,Ε36 318is χωρις να προσθεσουν μπλοκε στην λιστα παραγγελιας,τα πηραν μονοι τους απευθειας απο Γερμανια με εργοστασιακο μπλοκε!!!Κι ομως εδω κυκλοφορησαν τα περισσοτερα χωρις μπλοκε....μηπως επαιξε κατι με τα λαμογια Ελληνες???
    Λοιπον,διορθωση....δεν εχουν ολα τα Ζ3 μπλοκε τελικα,οποτε ακυρη η θεωρια συνομωσιας,τουλαχιστον για τα Ζ3 γιατι για το 318ις την εχω χρονια αυτη την απορια!
    Gupakos δυστυχως το realoem δεν διευκρινιζει αν με βαση το VIN σου,φορας μπλοκε ή οχι.....Ο μονος τροπος ειναι να δεις το ταμπελακι του διαφορικου σου.Αν γραφει 3.45,εχεις ανοικτο διαφορικο,αν γραφει S3.46 εχεις μπλοκε.....
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  5. The Following User Says Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    Nickolas_s2k (01-11-12)

  6. #54
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχει Ζ κάποιος και θελει μπλοκέ μπορει να βάλει ολο τον αξονα απο Ζ3Μ .
    Δισκατο και 3.15 και καλύτερα φρένα και με σωληνάκια υψηλής θα εχει και καλύτερα φρένα .
    Και γιατί να μην βάλει μόνο διαφορικό αντί να αλλάξει όλο τον άξονα όπως προτείνεις ?
    Πέραν του ότι είναι πιο ακριβός ο άξονας, βάζει πιο μακρύ βήμα, πιο βαριά κινούμενα μέρη και χρειάζεται άλλες ζάντες μιας και τα ψαλίδια του Μ είναι πολύ κοντύτερα και χρειάζονται ζάντες με μικρό όφσετ (βλ. Ζ3 Μ όφσετ 8).

  7. The Following User Says Thank You to alexk For This Useful Post:

    Kostas Maras (01-11-12)

  8. #55
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.975
    Thanked
    20100
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν υπάρχει γιατι Αλεξ.
    Το δικο μου πριν είχε μικρο καβούκι και δεν έμπαινε μεσα εκει του Μ
    Εγω ήθελα τα πίσω φρένα του Z3M όπως και το βήμα του γιατι το αμάξι δεν άπλωνε με το κομπρεσσορα η δύναμη του δεν έβγαινε παρά μόνο με αυτο το τροπο και έτσι έβαλα όλο τον άξονα.
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  9. #56
    Εγγραφή
    15-05-11
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    66
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Υπάρχει περίπτωση να φοράει μπλοκέ (εργοστασιακό) το Ζ3 και να μην είναι δηλωμένο στο https://www.rubmw.ru/vincode/eng/ ; Ο Σταμάτης έγραψε πριν ότι τα εξακύλινδρα με Μ Pack είχαν από ότι θυμάται μπλοκέ. Το M Pack τι περιλαμβάνει; Τώρα έχω Μ τιμόνι και λεβιέ.

    Το τιμόνι του Ζ3 είναι σίγουρα εργοστασιακό (το βρήκα και από το VIN), για το λεβιέ δεν ξέρω αν ήταν εργοστασιακός ή όχι.

    Τέλος μία φορά που είχα πάει για αλλαγή ελαστικών με τη μία ρόδα κάτω δοκιμάσαμε να στρίψουμε την άλλη για να δούμε αν έχει κάποιο θέμα το ρουλεμάν και δεν γυρνούσε. Από ότι καταλαβαίνω αυτό είναι ένδειξη ότι έχει μπλοκέ. Όμως μπορεί να μην έχει μπλοκέ και να μην γυρνούσε για άλλο λόγο;

    Θα πρέπει να πάω και να το δω το θέμα γιατί αν δεν έχω μπλοκέ, φοράω τότε λάθος βαλβολίνες (75w140 αντί για 75w90).

  10. #57
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει γιατι Αλεξ.
    Το δικο μου πριν είχε μικρο καβούκι και δεν έμπαινε μεσα εκει του Μ
    Εγω ήθελα τα πίσω φρένα του Z3M όπως και το βήμα του γιατι το αμάξι δεν άπλωνε με το κομπρεσσορα η δύναμη του δεν έβγαινε παρά μόνο με αυτο το τροπο και έτσι έβαλα όλο τον άξονα.
    Δεν είπα για εσένα, εσύ είσαι άλλη περίπτωση γιατί το Ζ3 σου είναι πολύ δυνατό και ο άξονας, φρένα κτλ. από το Μ είχαν λογική.
    Λέω για ένα απλό Ζ3, 1.8-2.2, δεν βλέπω προσωπικά το λόγο για πίσω άξονα Μ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να φοράει μπλοκέ (εργοστασιακό) το Ζ3 και να μην είναι δηλωμένο στο https://www.rubmw.ru/vincode/eng/ ; Ο Σταμάτης έγραψε πριν ότι τα εξακύλινδρα με Μ Pack είχαν από ότι θυμάται μπλοκέ. Το M Pack τι περιλαμβάνει; Τώρα έχω Μ τιμόνι και λεβιέ.

    Το τιμόνι του Ζ3 είναι σίγουρα εργοστασιακό (το βρήκα και από το VIN), για το λεβιέ δεν ξέρω αν ήταν εργοστασιακός ή όχι.

    Τέλος μία φορά που είχα πάει για αλλαγή ελαστικών με τη μία ρόδα κάτω δοκιμάσαμε να στρίψουμε την άλλη για να δούμε αν έχει κάποιο θέμα το ρουλεμάν και δεν γυρνούσε. Από ότι καταλαβαίνω αυτό είναι ένδειξη ότι έχει μπλοκέ. Όμως μπορεί να μην έχει μπλοκέ και να μην γυρνούσε για άλλο λόγο;

    Θα πρέπει να πάω και να το δω το θέμα γιατί αν δεν έχω μπλοκέ, φοράω τότε λάθος βαλβολίνες (75w140 αντί για 75w90).

    Μερικά πράγματα.
    Το δικό μου ενώ έχει μπλοκέ (τόρσεν), δεν το βλέπεις πουθενά απ'έξω μιας και δεν έχει ταμπελάκι.
    Σε δισκάτο, άν έχεις τους πίσω τροχούς στον αέρα και γυρίσεις τον ένα τροχό, γυρίζει με την ίδια φορά και ο άλλος.
    Σε τόρσεν, άν δοκιμάσεις το προηγούμενο, γυρνάει ανάποδα σαν να είναι ελεύθερο διαφορικό.
    Με λίγα λόγια, το τόρσεν το καταλαβαίνεις είτε ξέροντας ότι έχει (από τον κατάλογο) είτε στην οδήγηση.

  11. The Following User Says Thank You to alexk For This Useful Post:

    deepBLUE (01-11-12)

  12. #58
    Εγγραφή
    15-05-11
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    66
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με λίγα λόγια, το τόρσεν το καταλαβαίνεις είτε ξέροντας ότι έχει (από τον κατάλογο) είτε στην οδήγηση.
    Στον κατάλογο (https://www.rubmw.ru/vincode/eng/) υπάρχει περίπτωση να μη γράφει για το μπλοκέ δηλ. να έχεις και να μην το αναφέρει;

    Και μέσω της οδήγησης πώς μπορείς να το καταλάβεις;

  13. #59
    Εγγραφή
    08-08-11
    Περιοχή
    χαιδαρι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3.220
    Thanked
    7747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ρε παιδια δωστε καμια απαντηση στο θεμα..ΛΑΔΙΑ ΣΑΣΜΑΝ - ΔΙΑΦΟΡΙΚΟΥ...

  14. #60
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    656
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον κατάλογο (https://www.rubmw.ru/vincode/eng/) υπάρχει περίπτωση να μη γράφει για το μπλοκέ δηλ. να έχεις και να μην το αναφέρει;

    Και μέσω της οδήγησης πώς μπορείς να το καταλάβεις;
    Καμια περιπτωση!αν ειχε θα στο εγραφε καθως αυτο το site σου εμφανιζει την παραγγελια του αυτοκινητου σου απο το εργοστασιο

  15. The Following User Says Thank You to Nickolas_s2k For This Useful Post:

    gupakos (01-11-12)

Σελίδα 6 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP