Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 54

Θέμα: Ποιότητα βαφής BMW

  1. #41
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    To E21 πάντως μιά 20ετία που το είχα, σε άσπρο, παρόλη την κακομεταχείριση, ξεσκόνισμα με βούρτσα, ενώ ήταν ψιλολασπωμένο, πλύσιμο στο χέρι με σφουγγάρι ενώ ήταν λασπωμένο και παρόμοια, είχε λιγότερη αράχνη απ το ε46αρι, πάλι άσπρο, που μάζεψε σε μιά επταετία και με ιδιαίτερη φροντίδα.
    Το πεζάκι 206 που είναι ίδιων έτών και μαύρο, έχει λιγότερη αράχνη, ίσως γιατί είναι και μεταλλικό; Δεν ξέρω τι να πώ.
    Το μέταλλο 'κρύβει' ατέλειες η αλήθεια είναι, όμως σε μαύρο θα τα δεις όλα είτε έχει, είτε όχι.

    Το καλό με το λευκό είναι πάντως ότι με μόνο δύο χεράκια θα στρώσει και θα γίνει ΚΟΥΚΛΑ, όταν με το μαύρο θέλεις 4-5 χέρια και πολύ υπομονή πριν βάλεις τη .....κότα...

  2. #42
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μέταλλο 'κρύβει' ατέλειες η αλήθεια είναι, όμως σε μαύρο θα τα δεις όλα είτε έχει, είτε όχι.

    Το καλό με το λευκό είναι πάντως ότι με μόνο δύο χεράκια θα στρώσει και θα γίνει ΚΟΥΚΛΑ, όταν με το μαύρο θέλεις 4-5 χέρια και πολύ υπομονή πριν βάλεις τη .....κότα...
    Μιά και ανέφερες την...κότα Κώστα, σήμερα το πρωί πηγαίνοντας για Χαλκιδική, ξέσπασε μια καταιγίδα απ τις σπάνιες. Οταν έφτασα στον προορισμό μου, μου λέει η γυναίκα μου που βγήκε πρώτη για να το βάλω σε ένα υποτυπώδες γκαράζ που είχε φτιάξει ο πεθερός μου, ρε Γιώργο, με αυτό που έβαλες το αμάξι δεν έχει τίποτα πάνω του εκτός από πίσω.
    Και αλήθεια έτσι ήταν, μόνο κάτι ψιλολασπωμένες σταγόνες στον πίσω προφυλακτήρα και μέχρι το ύψος των φαναριών.
    Ούτε στάμπες ούτε θολούρες, το υπόλοιπο αμάξι έλαμπε.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  3. #43
    Εγγραφή
    03-07-10
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σχετικα με την οψη πορτοκαλιου εχω ακουσει πως ειναι η διπλη στρωση βερνικιου το περισιο βερνικι που ριχνουν οι καλες μαρκες αυτοκινητων,ωστε στην περιπτωση γρατσουνιας να μπορεις να κατεβασεις το βερνικι με την χοντρη αλοιφη και στο μελλον να εχεις παλι περιθωριο να ξανα γυαλισεις χωρις να φτασεις στο χρωμα.αυτο μπορεις να το δεις και με τον μετρητη χρωματος.
    Attached Images Attached Images

  4. #44
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimitrisx3d Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικα με την οψη πορτοκαλιου εχω ακουσει πως ειναι η διπλη στρωση βερνικιου το περισιο βερνικι που ριχνουν οι καλες μαρκες αυτοκινητων,ωστε στην περιπτωση γρατσουνιας να μπορεις να κατεβασεις το βερνικι με την χοντρη αλοιφη και στο μελλον να εχεις παλι περιθωριο να ξανα γυαλισεις χωρις να φτασεις στο χρωμα.αυτο μπορεις να το δεις και με τον μετρητη χρωματος.
    Ναι σωστά στα γιαπωνέζικα και κορεάτικα ειδικά. Σε πολλά σημεία τους έχω δει νούμερα πολύ κάτω από 100μ. Συγκεκριμένα σε S2000 έχω δει μέχρι και 82μ

    Άντε μετά να το κατεβάσεις αν χρειαστεί....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Monsta : 03-07-10 στις 13:17

  5. #45
    Εγγραφή
    03-07-10
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εχω ακουστα για τα χοντα και ειδικα για το σιβικ πως κανουν γρατσουνιες απ τον αερα..δυσκολο να συντηρησεις την βαφη ενος τετοιου αυτοκινητου..αλλα οτι δινεις περνεις..αλλο το βερνικι το body soft..και αλλο το sata hart που εχουν τα bmw και αν ειναι και αντιχαρακτικο δυο φορες καλυτερα..!!

  6. #46
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimitrisx3d Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικα με την οψη πορτοκαλιου εχω ακουσει πως ειναι η διπλη στρωση βερνικιου το περισιο βερνικι που ριχνουν οι καλες μαρκες αυτοκινητων,ωστε στην περιπτωση γρατσουνιας να μπορεις να κατεβασεις το βερνικι με την χοντρη αλοιφη και στο μελλον να εχεις παλι περιθωριο να ξανα γυαλισεις χωρις να φτασεις στο χρωμα.αυτο μπορεις να το δεις και με τον μετρητη χρωματος.
    δηλαδη για να καταλαβω ειναι καλο να εχει παραπανω βερνικι και ας κανει αυτο που μας λεει ο Μονστα την "πορτοκαλοφλουδα"

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  7. #47
    Εγγραφή
    03-07-10
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για μενα ναι ειναι καλο να εχει περισιο βερνικι δοκιμασε αν δεν σου αρεσει η οψη πορτοκαλιου με εναν αλοιφαδορο dual action η με εναν orbital με ενα polish σφουγκαρι και αλοιφη meguiars ultra finishing polish 205 και αμεσως θα δεις διαφορα θα γυαλισει και δεν θα εχει εντονα την οψη πορτοκαλιου..μην ξεχασεις το κερι στο τελος..!!

  8. #48
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ερωτηση.
    στις παλιες ρολς οπου το αμαξι ειναι 50 ετων και λαμπει, εκτος απο το γλυψιμο που κανει ο σωφερ, υπαρχει κατι αλλο στα χρωματα - βερνικια που σωζει την κατασταση και δειχνουν ετσι;

  9. #49
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    ερωτηση.
    στις παλιες ρολς οπου το αμαξι ειναι 50 ετων και λαμπει, εκτος απο το γλυψιμο που κανει ο σωφερ, υπαρχει κατι αλλο στα χρωματα - βερνικια που σωζει την κατασταση και δειχνουν ετσι;
    Ίσως το ότι κάνουν 5000 χλμ το χρόνο.

  10. The Following User Says Thank You to oldcarskickass For This Useful Post:

    joseph (04-07-10)

  11. #50
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    ερωτηση.
    στις παλιες ρολς οπου το αμαξι ειναι 50 ετων και λαμπει, εκτος απο το γλυψιμο που κανει ο σωφερ, υπαρχει κατι αλλο στα χρωματα - βερνικια που σωζει την κατασταση και δειχνουν ετσι;
    Τα παλια αυτοκινητα συνηθως ηταν βαμμενα με ντουκοχρωμα. Σηκωνε πολυ γυαλισμα, η βαφη ηταν σε ολο το παχος της ιδια(δεν επαιζε χρωμα-βερνικι) ειχε αψογη επιφανεια, ηταν... μια αλλη ιστορια.
    Εκεινη η λαμψη που ειχαν μετα απο ενα ελαφρυ γυαλισμα δεν μπορει να τη δωσει κανενα βερνικι. Σα χρωμα παντως ηταν πιο μαλακό και πιο ευπαθες.
    Ηταν και πολυ πιο απλη η τοπικη επισκευη παντως, αφου με λιγο μερακι την εκανες μονος σου. Πινελο στενο, χρωματακι, υπομονη, γυαλισμα... Τελος!

  12. The Following User Says Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    m-power_01 (06-07-10)

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP