Σελίδα 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 85

Θέμα: BMW μεταχειρισμενα με κατεβασμενα χιλιομετρα!

  1. #41
    Εγγραφή
    17-05-10
    Περιοχή
    Patra west coast
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    401
    Thanked
    230
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι dealer ειναι επικυνδυνοι. Συνηθως το εχουν με την ομιλια, ειναι κουστουμαρισμενοι, ευγενικοι, σε κερνανε καφε, σε πανε και μια βολτα με το αυτοκινητο που σε ενδιαφερει... Σου λενε κλασσικα οτι ειναι "δικο τους" και εχουν παρακαλουθησει ολη την πορεια του και ολα τα service του..

    Και συνηθως εχουν τσακαλια φανοποιους και πολυ εξοπλισμενα συνεργεια, ενω το να βγαλουν ενα νεο book service δεν ειναι και τοσο δυσκολο γι αυτους...

    Τωρα και βεβαια δεν ισχυει παντα αυτο. Αλλα ειναι οι πρωτοι που αν χρειαστει να μαζεψουν κατι μπορουν να το κανουν ευκολα. Εξαλλου τα μαστορια μεσα πληρωνονται με το μηνα. Για τον ιδιοκτητη της αντιπροσωπειας δεν ειναι κοστος να βαλει ενα αμαξι μεσα οταν το συνεργειο δεν ειναι φουλαρισμενο...
    Και λιγα λες Λιακο! Εχει τυχει να δουλεψω ενα σεβαστω διαστημα σε αντιπροσωπεια. Μεχρι και τα καινουρια συμαζευουν! Εχασα την μπαλα ενα χρονο που ημουνα εκει!
    “Λόγω οικονομικού εγκεφαλικού πέρα δώθε δεν θυμάμαι αν έρχονται Αποκριές,Χριστούγεννα,Πάσχ α ή πρωτοχρονιά γι'αυτό δεν ξέρω αν σουβλίσατε δέντρο η αν στολίσατε αρνί!! Πάντως σας εύχομαι το φλουρί να πέσει στο δικό σας αυγό. Καλό Δεκαπενταύγουστο..”

  2. #42
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    14082
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δηλαδή εγω που κάνω 8.000 χιλιόμετρα το χρόνο αμα πάω να το πουλήσω κάποτε θα με πουν ψεύτη????


    Το συμπέρασμα παιδιά είναι ότι αμα θέλουν να τα κρύψουν τα χιλιόμετρα τα κρύβουν και δεν τα βρίσκεις ποτέ...Ειδικά απο Ε46 και πίσω (όχι ότι δεν γίνεται και σε πιο νεα μοντέλα)

    Αρχικά για εμένα ξεκινάς απο το εσωτερικό και καταλαβαίνεις τη χρήση.Αμα βλέπεις ξεφτίσματα και ένα σωρό γρατζουνιές μέσα άστα να πάνε...Δεν πάει να έχει 10.000 πραγματικά χιλιόμετρα.
    Μετά το αμάξι πάει σε έμπιστο φαναρτζή για να διαπιστώσει τυχόν χρυσά ψαλίδια...
    Τέλος μηχανολογικό έλεγχο (μέτρηση συμπίεσης,φρένα,γενικότερο έλεγχο)

    Επίσης να επισημάνω ότι αμα ακολουθήσει κάποιος το παραπάνω τρίπτυχο,δεν πρόκειται να βρει καθόλου εύκολα αμάξι για μήνες και ειδικά αμα πάρει σβάρνα όλες τις μάντρες...

    Αλλά το καλό πράγμα θέλει πάντα υπομονή...



  3. The Following 2 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Logistakos (16-10-10), NickE60 (16-10-10)

  4. #43
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Θα βγω (λίγο) εκτός θέματος, αλλά πιστεύω "κολλάει".
    Δεν ψάχνω στα μεταχειρισμένα ΤΟ κελεπούρι. Ξεκινάω από την καλή τιμή και αρχίζω να απορρίπτω κομμάτια που έχουν σοβαρά θέματα ... Επίσης έχω σαν αφετηρία τα μοντέλα της κάθε μάρκας που αποδεδειγμένα έχουν βγει αξιόπιστα. Στη BMW έχω επιλέξει ως τώρα το 318 (Μ43 1,9) και το 520 (Μ54 2,2). Και τα δύο αποδείχτηκαν αντάξια της φήμης τους.
    Οταν όμως αγοράζω φτηνά, προφανώς κάνω υποχωρήσεις γιά βαμένα κομμάτια, μικροφθορές στο εσωτερικό, κάμποσα χλμ στο κοντέρ κλπ ... Σαν κλασικό αρρωστάκι που είμαι, αμέσως αρχίζω τη διαδικασία της αποκατάστασης των όποιων φθορών. Αυτό συνήθως μου παίρνει έναν ολόκληρο χρονο, δεν έχω μηχανή που κόβει λεφτά ... η πορεία αυτή όμως μου δίνει ξεχωριστή ικανοποίηση. Μόλις ολοκληρωθεί η "αγαπούλα" αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση του χρόνου που θα παραμείνει στα χέρια μου. Ο επόμενος ιδιοκτήτης θα είναι ο πραγματικός τυχερός.

    Περίεργη ψυχολογία θα μου πείτε ... Αν θέλετε το μετακινεί κάποιος το ποστ στο θρεντ γιά τον ψυχαναγκασμό .

  5. The Following 5 Users Say Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    A8hnaios (18-10-10), beliris (16-10-10), Monsta (16-10-10), nikos-Mpacket (17-10-10), S8N (16-10-10)

  6. #44
    Εγγραφή
    25-01-10
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    142
    Thanked
    60
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimis_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατά την άποψη μου δεν φταίνε μόνο οι μάντραδες αλλά ας κοιτάξουμε λίγο και εμάς. Δεν γίνεται να ψάχνεις αμάξι 15ετίας με το πολύ 120000χλμ. Εκτός αν βρήκες κανα γέρο που το χει στην αποθήκη. Όταν ένας ιδιώτης στο πουλάει στα π.χ 13000 και τους λες ότι με 9-10000 βρήκες καλήτερο με λιγότερα χλμ από μάντρα......ε πας και λίγο γυρεύοντας. Για μένα ισχύει κάτι απλό....παλιό αμάξι? θα το πάρω με πολλά χλμ και θα ψάξω να βρω καλοσυντηρημένο που είνα πολύ πιο εύκολο. και ότι είναι να βγάλει το έβγαλε
    +1000 φίλε dimis.

    Ακριβώς αυτό έχω πάθει με το 46άρι που πουλάω. Με 150.000 πραγματικά χλμ με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι είναι πολλά κ.λ.π. Έπρεπε να είχα ακολουθήσει την συμβουλή φίλου φαναρτζή - μαντρά όταν είχα ρωτήσει τη γνώμη του για το πόσο να του βάλω τιμή πώλησης. Χωρίς να μου πει οτιδήποτε για τα λεφτά, μου είπε να το κατεβάσω στα 80.000 χλμ για να φύγει αμέσως σε όποια τιμή ήθελα. Εγώ δεν τον άκουσα και ξεκίνησα να το δίνω στις 12.000 ευρώ (πριν από ένα χρόνο!). Τώρα έχω φτάσει στις 8.500 ευρώ το αμάξι δεν φεύγει και εγώ λέω πόσο μαμάκας ήμουν που δεν άκουσα τον φίλο. Το αμάξι θα είχε πουληθεί στάνταρ και όλοι θα ήμασταν ευχαριστημένοι αφού όντας ατρακάριστο και καλοσυντηρημένο, κανείς δεν θα είχε καταλάβει το κατέβασμα στα χλμ... Τί θέλω να πω με όλη αυτή την προσωπική ιστορία? Τίποτα παραπάνω από αυτα που λέει και ο dimis. Εμείς φταίμε πρώτα από όλους γιατί όταν θα παρουσιαστεί ένας πωλητής όπως εγώ τώρα, με όλα τα τιμολόγια από τα service (και όχι ένα απλό βιβλίο που όποτε θέλω φτιάχνω ψεύτικο), που να λέει ότι δίνει το αμάξι για να πάει σε όποιον φαναρτζή - μαντρά - συνεργείο κ.λ.π. θέλει ο υποψήφιος αγοραστής να το ελέγξει γιατί πραγματικά δεν έχω να κρύψω τίποτα, ο άλλος γυρνάει και σου λέει "είναι πολλά τα 150.000" και ψάχνεται να σου κόψει ένα πεντακοσάρικο. Ε καλά να πάθουμε μετά που θα βρούμε το "διαμάντι" του "γιατρού" που θα λέει για 80.000 χλμ. και θα μας τρέχουν τα σάλια...

    Sorry για το επιθετικό μου ύφος αλλά μόλις μίλαγα με άλλον έναν που με έκανε να νοιώσω μαμάκας που είμαι ειλικρινής...
    Έχω 6cyl BMW... 4 στο αυτοκίνητο και 2 στην μηχανή!

  7. The Following User Says Thank You to Andreas_E92 For This Useful Post:

    beliris (16-10-10)

  8. #45
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δε χρειάζεται να σκας Αντρέα.

    Κι εμένα μ' έπαιρναν τηλέφωνο να μου πουν ότι τα 19.000 ευρώ που ζητούσα για το GTI μου (ατρακάριστο 2006 full spec) ήταν πολλά. Τους απαντούσα πως τόσο εκτιμούσα την αξία του, πως δεν είχα ανάγκη τα χρήματα και πως είναι ελεύθερη αγορά. Με έβριζαν και μου το έκλειναν. Τελικά το πούλησα τόσο ακριβώς. Το αυτοκίνητο ήταν τόσο χαρτί που ακόμη με παίρνει ο νέος ιδιοκτήτης να μ' ευχαριστήσει.

    Το αστείο της υπόθεσης είναι πως όταν απέσυρα την αγγελία από το car.gr, πρέπει να μου τηλεφώνησαν τουλάχιστον 8 άτομα για να μάθουν αν πουλήθηκε. Ήταν τα κοράκια που περίμεναν να το πάρουν σε τιμή ευκαιρίας. 12.000-14.000 ευρώ λέει έδιναν. Αμ δε. Δεν το κράταγα να το κάνω έργο τέχνης στον κήπο μου?

    Το ίδιο ακριβώς συνέβη και με το ΤΤ μου το 2006. 18.000 ευρώ μου έδιναν αντιπροσωπείες και μαντράδες, γύρω στα 20.000 κάτι ιδιώτες. 3 μήνες αφού έβαλα την αγγελία το πούλησα 28.500 ευρώ.

    Σημείωσε πως κανένα δεν είχε γυρισμένα km και πως το GTI πουλήθηκε με 96.000 στο κοντέρ, το δε ΤΤ με 103.000.

  9. The Following 3 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    beliris (16-10-10), E60_Arkadia (16-10-10), NickE60 (16-10-10)

  10. #46
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε χρειάζεται να σκας Αντρέα.

    Κι εμένα μ' έπαιρναν τηλέφωνο να μου πουν ότι τα 19.000 ευρώ που ζητούσα για το GTI μου (ατρακάριστο 2006 full spec) ήταν πολλά. Τους απαντούσα πως τόσο εκτιμούσα την αξία του, πως δεν είχα ανάγκη τα χρήματα και πως είναι ελεύθερη αγορά. Με έβριζαν και μου το έκλειναν. Τελικά το πούλησα τόσο ακριβώς. Το αυτοκίνητο ήταν τόσο χαρτί που ακόμη με παίρνει ο νέος ιδιοκτήτης να μ' ευχαριστήσει.

    Το αστείο της υπόθεσης είναι πως όταν απέσυρα την αγγελία από το car.gr, πρέπει να μου τηλεφώνησαν τουλάχιστον 8 άτομα για να μάθουν αν πουλήθηκε. Ήταν τα κοράκια που περίμεναν να το πάρουν σε τιμή ευκαιρίας. 12.000-14.000 ευρώ λέει έδιναν. Αμ δε. Δεν το κράταγα να το κάνω έργο τέχνης στον κήπο μου?

    Το ίδιο ακριβώς συνέβη και με το ΤΤ μου το 2006. 18.000 ευρώ μου έδιναν αντιπροσωπείες και μαντράδες, γύρω στα 20.000 κάτι ιδιώτες. 3 μήνες αφού έβαλα την αγγελία το πούλησα 28.500 ευρώ.

    Σημείωσε πως κανένα δεν είχε γυρισμένα km και πως το GTI πουλήθηκε με 96.000 στο κοντέρ, το δε ΤΤ με 103.000.
    Δε ου λες Αρη, μαζί με το ΤΤ έδωσες στον αγοραστή και το φάκελλο μεγέθους Πάπυρος Larousse με τα τιμολόγια του Γρατσία γιά τις επισκευές ?

  11. #47
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε χρειάζεται να σκας Αντρέα.

    Κι εμένα μ' έπαιρναν τηλέφωνο να μου πουν ότι τα 19.000 ευρώ που ζητούσα για το GTI μου (ατρακάριστο 2006 full spec) ήταν πολλά. Τους απαντούσα πως τόσο εκτιμούσα την αξία του, πως δεν είχα ανάγκη τα χρήματα και πως είναι ελεύθερη αγορά. Με έβριζαν και μου το έκλειναν. Τελικά το πούλησα τόσο ακριβώς. Το αυτοκίνητο ήταν τόσο χαρτί που ακόμη με παίρνει ο νέος ιδιοκτήτης να μ' ευχαριστήσει.

    Το αστείο της υπόθεσης είναι πως όταν απέσυρα την αγγελία από το car.gr, πρέπει να μου τηλεφώνησαν τουλάχιστον 8 άτομα για να μάθουν αν πουλήθηκε. Ήταν τα κοράκια που περίμεναν να το πάρουν σε τιμή ευκαιρίας. 12.000-14.000 ευρώ λέει έδιναν. Αμ δε. Δεν το κράταγα να το κάνω έργο τέχνης στον κήπο μου?

    Το ίδιο ακριβώς συνέβη και με το ΤΤ μου το 2006. 18.000 ευρώ μου έδιναν αντιπροσωπείες και μαντράδες, γύρω στα 20.000 κάτι ιδιώτες. 3 μήνες αφού έβαλα την αγγελία το πούλησα 28.500 ευρώ.

    Σημείωσε πως κανένα δεν είχε γυρισμένα km και πως το GTI πουλήθηκε με 96.000 στο κοντέρ, το δε ΤΤ με 103.000.
    Aρη μηπως πρεπει να γινεις πωλητης αυτοκινητων?
    Μπραβο σου που τα καταφερες οπως τα ηθελες!!!

    Νομιζω τελικα οτι για ολα τα πραγματα υπαρχει ο καταλληλος"ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ"!!!

  12. #48
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///M Arios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και λιγα λες Λιακο! Εχει τυχει να δουλεψω ενα σεβαστω διαστημα σε αντιπροσωπεια. Μεχρι και τα καινουρια συμαζευουν! Εχασα την μπαλα ενα χρονο που ημουνα εκει!
    Κατεω... Τραβηγμενο, αλλα οι πιθανοτητες του να παρεις καινουριο που ψιλοχτυπησε σε μεταφορα, συμμαζευτηκε νυχτα και μπηκε καλογυαλισμενο στη βιτρινα δεν ειναι λιγες... Και το ωραιο ειναι οτι δεν καθεσαι να ψαξεις το καινουριο!
    Το jimny μας παντως, αν καινουριο ειχε βαμμενο και στοκαρισμενο εμπρος προφυλακτηρα.
    Το Κια ενος φιλου απο Πατρα, επισης καινουριο φαινονταν λιγο πασπατεμενο μπροστα. Δεν ειχα μιλησει. Το θεμα ειναι οτι καπου μπλεξαν τα μπουτια τους στην αντιπροσωπεια και τον πηραν τηλεφωνο κανενα μηνα αφοτου το πηρε να τον ρωτησουν αν εμεινε ευχαριστημενος απο την εξυπηρετηση του φαναποιειου
    Τους ειπε οτι το αμαξι ειναι του κουτιου και επειτα απο λιγο ψαξιμο του ειπαν οτι εγινε λαθος...
    Αν το δεις ομως το αμαξι και δουλεια εχει γινει μπροστα και ψιλοβιαστικη ειναι... Οι βιδες των μπροστινων φτερων εχουν πασπαλιστει με πινελακι.

    Κοινως... Βρασε ρυζι!!!!!!

  13. #49
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ου λες Αρη, μαζί με το ΤΤ έδωσες στον αγοραστή και το φάκελλο μεγέθους Πάπυρος Larousse με τα τιμολόγια του Γρατσία γιά τις επισκευές ?
    Όχι, του έδωσα όμως ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ μια αποθήκη σε ανταλλακτικά.

  14. #50
    Εγγραφή
    15-10-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5
    Thanked
    25
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    πολυ ευχαριστηθηκα τις αποψεις που διαβασα μετα απο την παρακινηση μου. Πρωτιστως γιατι καταλαβα οτι λιγο εως πολυ ο κοσμος ειναι προσεκτικος και ''φοβισμενος''. Αλλα υπαρχουν και οι ασχετοι που το μεγαλο τους μειον ειναι οτι συνεχιζουν να εμπιστευονται τους ανθρωπους. Ατομα που ηρθαν απο επαρχια για να παρουν ενα αυτοκινητο φθηνοτερο μια που στο χωριο τους δεν ειχαν επιλογες. Ατομα που δεν εχουν γνωστους-γνωστες και που θελουν ενα αυτοκινητο να μεταφερουν τα παιδια τους με ασφαλεια. Αυτους ποιος θα τους σωσει? Μηπως η νομοθεσια μας οπως και σε πολλα αλλα θεματα ειναι ανυπαρκτη?
    Θα προσθεσω οτι η νεα μοδα ειναι τα αυτοκινητα απο κατασχεσεις, αυτο ειναι και μια αιτιολογια οτι δεν φερουν ευθυνη οι πωλητες-απατεωνες γιατι ετσι το αγορασαν απο την τραπεζα. Μηπως ομως πρεπει να ξεκινησουμε να βγαζουμε στη φορα συγκεκριμενους τετοιου ειδους πωλητες. Θα κανω την αρχη λεγοντας οτι το μαιμουδιασμενο αυτοκινητο που βρηκα ηταν απο την ********** στο Ηρακλειο για την οποια μετα ακουσα πολλες περιπτωσεις ιδιες και χειροτερες.
    Ισως λιγο ασχετο με το συγκεκριμενο forum αλλα βρηκα και LEXUS RX-400h υβριδικο που εχει 10 εγκεφαλους μεσα με κατεβασμενα χιλιομετρα. Ασε που ολα οσα πουλιουνται στην Αθηνα εχουν περιπου 70.000 χλμ. Τυχαιο δεν νομιζω!!!!
    Απλα και μονο για χιουμοριστικους σκοπους θα αναφερω φραση που μου ειπε διασημος εμπορος των Νοτιων προαστιων που στριβοντας απο παραλιακη προς Βαρη-Κοροπιου ζηλευουμε τ' αυτοκινητα του, ''εγω σου δινω τετοια αυτοκινηταρα σε τετοια τιμη και εσυ μου ζητας βιβλιο σερβις?''.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 16-10-10 στις 17:09 Αιτία: απαγορεύεται δυσμενές σχόλιο χωρίς πρότερη επικοινωνία με την διαχειριστική ομάδα του site

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP